سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار


سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار
سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار

 شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با نشانی اینترنتی csdiran.com در سال 1384 توسط سازمان بورس اوراق بهادار راه اندازی شده و وظیفه ثبت ، نگهداری ، انتقال مالکیت اوراق بهادار و تسویه وجوه در بازار سرمایه را بر عهده دارد . 

برای مشاوره شرکت سپرده گذاری مرکزی 

برای مشاوره شرکت سپرده گذاری مرکزی 

 

بازار بورس در ایران به صورت رسمی از سال 1346 فعالیت خود را آغاز کرد و به مرور زمان توسعه پیدا کرد به صورتی که در حال حاضر یکی از مهم ترین و پربازده ترین بازار های مالی کشور محسوب می شود  و درآمد های بالایی را نصیب سرمایه گذاران خود می کند  .

سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار

اما از آنجایی که هیچ مکان فیزیکی برای بازار سرمایه تعریف نشده است در نتیجه آن انجام معاملات در این بازار به صورت مستقیم امکان پذیر نبوده و برای این کار نیازمند وجود واسطه هایی برای برقراری ارتباط بین فعالین بازار با یکدیگر می باشد . 

این واسطه ها در ابتدا کارگزاران بودند اما به مرور زمان با توسعه این بازار سازمان بورس اوراق بهادار اقدام به ایجاد سامانه ای با عنوان شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به منظور تسهیل روند انجام معاملات ، سرعت بخشیدن به فعالیت های این بازار ، بالا بردن میزان امنیت بازار و دلایلی از این دست کرد .

اما شاید برای بسیاری از افراد این سوال ایجاد شده باشد که شرکت سرمایه گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه چه نوع شرکتی بوده و چه وظایفی را بر عهده دارد ؟ در ادامه به ارائه این وظایف و همچنین نحوه ورود به این سامانه پرداخته شده است .

همانطور که می دانیم سرمایه گذاری و انجام معاملات در بازار سرمایه با بازار های واقعی متفاوت بوده و در این بازار ها معاملات به صورت فیزیکی و مستقیم صورت نمی گیرد بلکه برای این منظور سامانه ای تحت عنوان شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه توسط سازمان بورس و اوراق بهادار طراحی و در اختیار سرمایه گذاران قرار داده شده که به عنوان واسطه بین سرمایه گذاران و بازار بورس عمل می کند .

تمامی سرمایه گذاران برای انجام فعالیت های بورسی و فرابورسی خود ناچار به استفاده از این سامانه می باشند . این شرکت که به اختصار سمات نامیده می شود از سال 1384 با هدف حفظ امنیت بازار بورس ، افزایش میزان کارایی آن ، کاهش ریسک و … شروع به فعالیت کرده است .

اصلی ترین وظایف شرکت سرمایه گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه عبارتند از  ثبت ، نگهداری ، انتقال مالکیت اوراق بهادار و تسویه وجوه در بازار سرمایه می باشد . همچنین این شرکت خدمات بسیار زیاد و متنوعی را در راستای راحتی هرچه بیشتر سرمایه گذاران در بازار بورس به آن ها ارائه می دهد که در ادامه به ذکر این خدمات پرداخته شده است .

 

تسویه وجوه به معنای انتقال مالکیت اوراق از فروشنده به خریدار و انتقال وجه معامله از خریدار به فروشنده می باشد .

 

 

 

همانطور که گفته شد شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به منظور راحتی هر چه بیشتر سرمایه گذاران در انجام معاملات و سرمایه گذاری در بازار سرمایه طراحی شده و خدمات بسیار متنوعی را به آن ها ارائه می دهد که در ادامه به ذکر مهم ترین آن ها پرداخته شده است :

 افتتاح حساب برای سرمایه گذاران و نگهداری حساب وجوه آن ها در بازار سرمایه متشکل از بازار بورس و فرابورس .

 انجام مراحل ثبت ( درج ، کد گذاری ، نگهداری ) و همچنین تسویه معاملات تمامی ابزار های مالی مانند اوراق بهادار ، کالا ها و …. با استفاده از ابزار های الکترونیک و روش های مناسب .

 پذیرش سپرده و به امانت گرفتن انواع اوراق بهادار

 سرمایه گذاری و اوراق بهادار وثیقه شده در نزد تمامی اشخاص ( حقیقی یا حقوقی ذینفع ) و ارائه امکاناتی جهت کنترل این سپرده ها به آن ها

این شرکت همچنین به عنوان یک واسطه مبادلات اوراق بهادار ( مانند قرض دادن و قرض گرفتن و … ) نیز عمل می کند .

تهیه گزارش های مورد نیاز فعالین بازار سرمایه و ارائه آن ها به این افراد

ارائه خدمات تخصصی به بخش های مختلف بازار سرمایه مانند بازار بورس ، بورس کالا ، فرابورس ، تمامی فعالین بازار سرمایه و …

ارائه خدمات مشاوره ای ، تجاری ، مالی ، معاملاتی و سایر عملیات های مربوط به انواع بازار های فعال در بازار سرمایه .

همکاری با سایر بورس های جهانی و نهاد های مربوطه

انجام هر گونه فعالیتی مانند تحصیل وام ، خرید دارایی های منقول و غیر منقول ، انجام معاملات مختلف مرتبط با موضوع فعالیت شرکت در راستای منافع شرکت .

انجام اقدامات شرکتی مانند تشکیل مجامع عمومی شرکت ها ، دریافت اطلاعات مربوط به تشکیل مجمع عمومی و اعلام این اطلاعات به سهامداران و ذینفعان ، دریافت اطلاعات مربوط به تقسیم سود و توزیع آن ، دریافت اطلاعات حق تقدم سهام و اطلاع رسانی به سهامداران و … برای شرکت های سهامی عامی که متقاضی استفاده از این خدمات هستند .

ایجاد صندوق تضمین تسویه و اداره آن .

 ارائه گواهی لازم برای تغییر کارگزار ناظر به سهامداران .

خدمات و وظایفی که در بالا ذکر شد تنها بخشی از خدمات ارائه شده توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه یا همان سامانه سمات می باشد و این شرکت خدمات بسیار گسترده ای را به فعالین بازار سرمایه ارائه می دهد ، اما به طور کلی می توان گفت که شرکت سرمایه گذاری مرکزی ملزم به انجام تمامی وظایفی که مطابق قانون بر عهده آن گذاشته شده است می باشد .

 

تمام افرادی که قصد ورود و استفاده از خدمات سایت شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه را دارند قبل از ورود به آن ملزم به ثبت نام در سامانه سجام و گذراندن مراحل احراز هویت این سایت می باشند .

پس از ثبت نام سامانه سجام برای ورود به سامانه سمات باید به آدرس این سایت با نشانی csdiran.com مراجعه و با توجه به نوع فعالیت خود در بازار بورس بر روی یکی از درگاه های مربوطه برای ورود به سامانه کلیک کنید و در ادامه به توضیح تمامی این درگاه ها پردخته شده است ، همچنین لینک ورود به آن ها نیز ارائه گردیده است .

 سامانه کارا : این درگاه از سوی شرکت سرمایه گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مخصوص کارگزاران و به منظور خدمات دهی به این دسته از فعالین بازار سرمایه طراحی شده است و به اختصار سامانه کارا نامیده می شود .

 

برای ورود به صفحه سامانه کارا کلیک کنید

سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار

 

 سامانه سجام : سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا به اختصار سجام یک سامانه یکپارچه برای ثبت و نگهداری اطلاعات تمام سرمایه گذاران در زمینه بورس می باشد ، تمامی افرادی که قصد سرمایه گذاری و فعالیت در بازار سرمایه را دارند ملزم به ثبت نام در این سامانه و احراز هویت سجام می باشند .

 

بیشتر بخوانید: ورود به سجام

 

  سامانه IPS :  این سامانه به منظور اطلاع سهامداران از وضعیت دارایی آن ها طراحی شده است و سهامداران با مراجعه به این سامانه و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود می توانند به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنند .

 

برای ورود به سامانه سامانه IPS کلیک کنید

 

 میز خدمت :  فعالین بازار سرمایه می توانند تمامی خدمات مورد نیاز خود از سامانه سمات را از طریق درگاه میز خدمت این سایت به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به مراجعه حضوری دریافت کنند .

 

برای ورود به درگاه میز خدمت

 

 توثیق سهام : در این درگاه افراد حقیقی و حقوقی می توانند اوراق بهادار و سهام شرکت های خود را وثیقه گذاری کنند و همچنین حساب سپرده های خود را کنترل کنند .

 

برای ورود به درگاه توثیق سهام کلیک کنید

 

 سامانه DDN : این درگاه وظیفه خدمات رسانی به ذینفعان بازار سرمایه را به منظور حفظ شفافیت و اطلاع رسانی درست در بازار سرمایه را دارد و از طریق این سامانه می توان با ناشران سهام ارتباط برقرار کرد .

 

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شرکت سپرده گذاری مرکزی در کانال تلگرام سرمایه گذاری عضو شوید ، همچنین کارشناسان مرکز مشاوره سرمایه گذاری دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره سرمایه گذاری تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامونشرکت سپرده گذاری مرکزی پاسخ دهند .

 

 

 

 

برای مشاوره شرکت سپرده گذاری مرکزی 

برای مشاوره شرکت سپرده گذاری مرکزی 


درصورتی که برای مشاوره در تمامی زمینه های ذکر شده در سایت، به دانش چندین ساله ما در این زمینه نیاز داشتید می توانید با ایمیل یا شماره تلفن 9099075303 ( تماس با تلفن ثابت از سراسر کشور و به ازای هر دقیقه 4000 تومان ) در ارتباط باشید تا از مزایای مشاوره حضوری سایت مشاوره دینا بهره مند گردید. همچنین می توانید از طریق فرم ارتباط با ما، پیام ها و انتقادات و پیشنهادات خود را برای ما ارسال نمایید. سایت مشاوره دینا یک مرکز خصوصی و غیرانتفاعی است و به هیچ ارگان دولتی و خصوصی دیگر اعم از قوه قضاییه ، کانون وکلا ، کانون کارشناسان رسمی دادگستری و …. هیچگونه وابستگی ندارد.

جهت ارئه انتقادات، پیشنهادات و شکایات با شماره تلفن 54787900-021 تماس حاصل فرمایید.


قانون مجازات اسلامی جدیدDownloads-icon


دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییهDownloads-icon


فرم پیش نویس ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی قوه قضاییهDownloads-icon


فرم پیش نویس ثبت نام آزمون کارشناسان رسمی دادگستریDownloads-icon


ظرفیت پذیرش آزمون اخذ پروانه مشاوره خانوادهDownloads-icon

شماره مرکز تماس: 6461 – 1569

فروش سهام عدالت در بانک ها و کارگزاری ها:

کارگزاری ها:

طبق بند هفت ماده یک قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، امور مربوط به ثبت، نگهداری، انتقال، مالکیت اوراق بهادار و تسویه وجوه معاملات بر عهده این شرکت قرار گرفته است. این شرکت از طریق افزایش کارایی پایاپای و تسویه معاملات و کاهش هزینه های معاملاتی، کاهش ریسک جعل، سرقت و مفقودی اوراق بهادار نقش شایانی را در کارآمدی اوراق بهادار ایفا می کند.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به دنبال تفکر تضمین امنیت و کارآمدی بازار اوراق بهادار ایران از طریق توسعه و بهینه سازی ساز و کار تسویه معاملات اوراق بهادار با تمرکز بر افزایش کارایی، کاهش ریسک و کاهش هزینه های پایاپای و تسویه وجوه معاملات با رعایت قوانین و مقررات جاری کشور جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده است.

سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: اگر مشمولان سهام عدالت این تصور را دارند که به دلیل ریزش…

پس از تجربه کردن الگوهای مختلف پیش‌فروش، فروش فوق‌العاده، قرعه‌کشی و سایر شیوه‌های فروش خودرو در سایپا و …

ثبت نام مرحله سوم فروش فوق العاده 5 محصول شرکت ایران خودرو با موعد تحویل حداکثر سه ماهه …

یکی از پیامدهای ناخوشایند ریزش متوالی هفته های اخیر بورس، منفی شدن سهام های عرضه اولیه ای است …

پالایش یکم صندوقی که بسیاری از بورس بازها در انتظار آمدنش بودند زمانی آمد که با توجه به …

تحلیل های مختلفی درباره آینده بورس وجود دارد که برخی خوش بینانه و بعضی دیگر بدبینانه اند اما …


طراحی سایت: متاوب

%PDF-1.4
%
339 0 obj
>
endobj

xref
339 14
0000000016 00000 n
0000001309 00000 n
0000001459 00000 n
0000001826 00000 n
0000001889 00000 n
0000002003 00000 n
0000002204 00000 n
0000004802 00000 n
0000045705 00000 n
0000045936 00000 n
0000046019 00000 n
0000046074 00000 n
0000001128 00000 n
0000000589 00000 n
trailer
]>>
startxref
0
%%EOF

352 0 obj
>stream
xb“`@(ao

سپرده – سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه

 

• معرفی شرکت

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سهامی عام) وفق قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب آذر ماه ۱۳۸۴، جهت انجام امور پس از معاملات بازارهای بورس یا خارج از بورس تشکیل شده است.

وظایف پس از معاملات بازارهای مالی شامل، سپرده گذاری و ثبت، نگهداری و انتقال اوراق بهادار، و پایاپای و تسویه معاملات انجام شده در بازارهای مالی می باشد. همان طور که از عناوین فعالیت های شرکت پیداست، وظایف این شرکت، از آن که جا مستقیما حافظ منافع سرمایه گذاران است و بقا و تداوم بازارهای مالی را فراهم می کند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار

 

• نمودار قیمت:

 

• سود خالص و سود نقدی هر سهم (سپرده)

 

• تاريخ و سود مجمع

تاريخ مجمع عادي ساليانه: 1399/03/18

سود خالص به ازاي هر سهم: 1120 ريال
سود نقدي تصويب شده: 180 ريال

 

تاريخ مجمع عادي ساليانه: 1398/02/29

سود خالص به ازاي هر سهم: 589 ريال
سود نقدي تصويب شده: 120 ريال

 

زمانبندی پرداخت سود دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۷/۱۲/۲۹(اصلاحیه)

 

موضوع فعالیت :  شرکت سپرده گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه (سمات) به عنوان يکي از ارکان بازار سرمايه، وظيفه آماده سازي و مديريت زيرساخت هاي پيش و پس از معاملات را بر عهده دارد. رسالت اصلي اين شرکت ضمانت امنيت و کارايي بازار سرمايه و صيانت از دارايي سرمايه گذاران است.

نشانی دفتر :   تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، پلاک 13

نشانی امور سهام : تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، پلاک 13

تلفن امور سهام :   42315  – 42365000 (021)

وب سایت :   www.csdiran.com

سال مالی :    12/29

 

 

 

بکهنوج – تولید برقر ماهتاب کهنوج   • معرفی شرکت با توجه به روند رو به افزایش تقاضای برق در کشور و با صدور مجوز تولید برق به بخش خصوصی،…

وسین – بيمه سينا   • معرفی شرکت شرکت بیمه سینا بر اساس قانون تاسیس موسسات بیمه غیر دولتی و طی مجوز بیمه مرکزی ایران در 10 آبان 1382 تاسیس…

زدشت – کشت و صنعت دشت خرم دره   • معرفی شرکت مجتمع کشت و صنعت و دامپروری و مرغداری دشت خرمدره در محدوده‌ای به وسعت حدود ۱۱۲۵ هکتار در…

دشیمی – شيمی داروئی داروپخش‌   • معرفی شرکت شرکت شیمی دارویی داروپخش یکی از زیر مجموعه های شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین TPICO محسوب می گردد و سهام اصلی…

نبورس – نهادهای مالی بورس اوراق بهادار   • نمودار قیمتی :   • سود خالص و سود نقدی هر سهم (نبورس)   • تاريخ و سود مجمع تاريخ مجمع عادي…

نتوس – پشم بافی توس   • معرفی شرکت شركت پشمبافي توس در سال 1355 با هدف توليد پارچه سنگين بافت دابي و ژاكارد با ظرفيت اسمي 2/1 ميليون متر…

رکارت – فن آوا کارت   • سود خالص و سود نقدی هر سهم (رکارت)   • تاريخ و سود مجمع تاريخ آخرين مجمع عادي ساليانه: 1396/12/07 سود خالص به…

توربو – توربو كمپرسور نفت   نشانی : خیابان ولیعصر(عج) – بالاتر از خیابان شهید عباسپور (توانیر) – خیابان شاهین – پلاک 8 شماره تلفن : 02188665315-16 وب سایت : www.otcc.ir…

سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار

وسینا – بانک سینا   • معرفی شرکت بانک سینا در تاریخ 28 اسفند 1387 موفق به دریافت مجوز تاسیس گردید. این بانک قبل از این به عنوان موسسه مالی و اعتباری…

زماهان – مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان   • معرفی شرکت شرکت مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان از شرکت های تحت پوشش شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر بوده و زیر مجموعه…

ولپارس – لیزینگ پارسیان   • معرفی شرکت شرکت لیزینگ پارسیان (تأسیس 1379) تحت نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران فعالیت نموده و یکی از برترین‌های صنعت لیزینگ کشور است….

وانصار – بانک انصار   • معرفی شرکت پس از موافقت ضمنی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با تأسیس بانک انصار دراوایل سال 1388 ، هیأت موسس بانک نسبت به تهیه…

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

مشاهده جزئیات و سفارش

© کليه حقوق محصولات و محتوای اين سایت ، محفوظ و متعلق به مدیر سایت می باشد.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (به‌اختصار سمات) در آذرماه سال ۱۳۸۴ به‌عنوان یک نهاد اجرایی زیرمجموعه سازمان بورس و اوراق بهادار؛ در راستای انجام امور پیش و پس از معاملات بازارهای بورس و خارج از بورس و جهت حفظ منافع سرمایه‌گذاران و تداوم بازارهای مالی تشکیل شد.

این وظایف شامل ثبت، سپرده‌گذاری، نگهداری و انتقال اوراق بهادار، تسویه معاملات انجام‌شده در بازارهای مالی و مدیریت ریسک فرآیندهای پیش و پس از معاملات هستند. نشانی سایت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه www.csdiran.ir است.

در حال حاضر شرکت سمات سامانه و شرکت مدیریت دارایی مرکزی، مهم‌ترین شرکت‌هایی هستند که سمات سهامدار عمده آن‌هاست. شرکت سمات سامانه وظیفه ارائه خدمات تخصصی فناوری اطلاعات سمات را بر عهده دارد. این خدمات عبارت‌اند از:

تأسیس این شرکت باهدف کاهش ریسک جعل، سرقت و مفقودی اوراق بهادار و همچنین کاهش هزینه‌های معاملاتی؛ گام بزرگی در کارآمدی بازار اوراق بهادار بوده است.

سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار

شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه نیز به‌‌عنوان یکی از ارکان انتشار اوراق بهادار اسلامی (صکوک) وظیفه تأسیس و راهبری نهادهای واسط در بازار سرمایه با حفظ منافع دارندگان اوراق بهادار و اطمینان از صحت عملیات ناشر را بر عهده دارد.

 

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با توجه به فراوانی تراکنش‌های مربوط به فرآیندهای ثبت و سپرده‌گذاری اوراق بهادار و پایاپای تسویه معاملات، نسبت به راه‌اندازی چندین سامانه در خصوص غیرحضوری شدن عملیات پیش و پس از معاملات اقدام کرده است که در ادامه به بررسی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

 

سجام مخفف عبارت «سامانه جامع اطلاع‌رسانی مشتری» است که باهدف ارائه خدمات جامع در بازار سرمایه، مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم؛ مسئولیت جمع‌آوری و مدیریت اطلاعات مشتریان بازار سرمایه و توسعه خدمات نوین در بازار سرمایه را بر عهده دارد. نشانی سایت سامانه سجام www.sejam.ir است.

 

IPS مخفف عبارت Investor Portfolio System و به معنای سامانه وضعیت دارایی سرمایه‌گذار است که امکان اطلاع از آخرین وضعیت دارایی برای سهامداران حقیقی و حقوقی شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس را فراهم کرده است. نشانی سایت سامانه وضعیت دارایی سهامداران ips.csdiran.ir است. (این سامانه تا پایان سال 1399 فعال است)

 

در درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه سهامداران، ناشران و نهادهای نظارتی بدون نیاز به مراجعه حضوری امکان دریافت خدمات الکترونیکی یکپارچه متنوعی مانند دریافت گواهینامه سهام، اصلاح مشخصات، رفع ممنوعیت از فروش، اعلام مغایرت در میزان موجودی سهام، امور قهری، توثیق، توقیف و امور وکالت را دارند. لازم به ذکر است که پیش‌شرط استفاده از خدمات این درگاه، ثبت‌نام در سجام است.

نشانی سایت درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه: ddn.csdiran.ir

 

این درگاه در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۶ به‌منظور تسهیل و تجمیع ارائه خدمات به کارگزاران ایجاد شد تا تبادل اطلاعات بین شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه و کارگزاران با صحت و اعتبار بیشتری انجام شود.

همان‌طور که گفته شد شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به‌عنوان یکی از ارکان بازار سرمایه، وظیفه آماده‌سازی و مدیریت زیرساخت‌های پیش و پس از معاملات را بر عهده دارد. رسالت اصلی این شرکت ضمانت امنیت و کارایی بازار سرمایه و همچنین صیانت از دارایی سرمایه‌گذاران است.

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

زمانبندی یادگیری به اختیار شما

اعتماد اتفاقی نیست

در 7 روز هفته

آموزین به عنوان مرجع تحلیل و آموزش بورس، دوره‌های متنوعی را در سطوح مختلف به صورت غیرحضوری برگزار می‌کند. هدف این مجموعه آموزشی ارائه دسترسی آسان به مفاهیم مالی و دانش سرمایه‌گذاری، با رویکرد پشتیبانی حرفه‌ای است.

تلفن : 1561 داخلی 2

سبد خرید

مدیر امور مالی سازمان بورس با تاکید بر اینکه این صورتهای مالی با استانداردهای حسابرسی تهیه شده، گفت: افزایش تعداد کدهای سهامداری منجر به افزایش هزینه های شرکتهای سپرده گذاری مرکزی شد.

آمار منتشر شده از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه نشان می‌دهد که در اردیبهشت ماه سال جاری ۱۷۲ هزار و ۲۵۱ احراز هویت در سامانه سجام صورت گرفته است.

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: زمان واریز مرحله دوم سود سهام عدالت سال ۹۸ هنوز مشخص نیست.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرد: همه سهامداران حقیقی و حقوقی باید کد شهاب حساب را در سیستم بانکی خود ثبت کنند تا پرداخت سود، اصل سررسید اوراق با اختلال مواجه نشود.

سخنگوی آزادسازی سهام عدالت، میزان دارایی مجموعه شرکتهای سهام عدالت را ۳۸۰ هزار میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: متقاضیان تا شنبه ۲۸ فروردین برای ثبت نام در انتخابات فرصت دارند.

سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: مرحله دوم واریز سود سهام عدالت سال ۹۸ تا پایان ماه رمضان انجام می‌شود.

مدیرعامل سمات گفت:سهامداران عدالت با توجه به اینکه مدیریت سهامشان در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی انجام می‌شود،با مشارکت فعال در این انتخابات هیات مدیره اصلح را برای این شرکت‌ها انتخاب کنند.

معاون عملیات شرکت سپرده گذاری گفت: سود ۱۳۰ شرکت بورسی در سال ۹۹ از طریق سامانه سجام واریز شد.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد هیچگونه کانال یا گروه خبری در شبکه‌های اجتماعی در خصوص «سهام عدالت» ندارد.

شرکت سپرده گذاری مرکزی وجوه اعلام کرد: این شرکت هیچ صفحه یا کانالی در شبکه های اجتماعی در خصوص سهام عدالت ندارد.

مدیرعامل شرکت سپره‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: در صورت انجام اقدامات لازم از سوی شرکت‌های مربوطه، سود سهامداران سهام عدالت تا پایان سال پرداخت می‌شود.

مدیر پروژه کارت اعتباری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: زیرساخت‌ها برای کارت‌های اعتباری سهام عدالت آماده شده و پیش‌بینی می‌شود قبل از پایان سال برخی بانک‌ها بتوانند این کارت ها را ارائه دهند.

مشاور اجرایی سهام عدالت با بیان اینکه در حال حاضر هیچ راهی برای انتقال سهام عدالت متوفیان فعال نیست، گفت: به زودی سامانه‌ای تمام الکترونیک برای انتقال سهام عدالت متوفیان فراهم می‌شود.

مدیر خدمات حقوقی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در خصوص نحوه انتقال قهری سهام به وراث، گفت: برای انتقال سهام به ورثه قانونی باید مراحلی را از طریق سایت شرکت سمات و دفاتر پیشخوان دولت طی کرد.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از آغاز فروش بلوکی سهام عدالت خبر داد و گفت: ۲۴۸ هزار نفر از سهامداران سفارش فروش سهام عدالت را لغو کردند.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار اعلام کرد: آن دسته از سهامداران عدالتی که خواستار لغو سفارش فروش سهام خود هستند، می‌توانند از طریق درگاههای شرکت های کارگزاری یا شعب بانک ها، اقدام کنند.

معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: با توجه به اقدامات انجام شده، امیدواریم تا پایان آبان کارت‌های اعتباری به دست سهامداران برسد.

یک مقام مسئول گفت: سهامداران عدالت اگر در تغییر کارگزاری به مشکل برخوردند در ابتدا با کارگزاری مبدا مطرح کنند اگر اقدامی نشد از کارگزاری به واحد نظارت های سازمان بورس مربوطه شکایت کنند.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با انتشار اطلاعیه ای هشدار داد: سهامداران عدالت فریب تبلیغات تلفن های مشاوره ای جعلی سهام عدالت را نخورند.

مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری گفت: وراث آندسته از سهامداران عدالتی که فوت کرده اند، عملا سهام داران شرکت‌های سرمایه گذاری استانی خواهند بود و مشمول روش غیر مستقیم هستند.

مدیر شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: هر بازاری که حجم انبوهی از سهامدارانش برای فروش اقدام کنند می‌ریزد.

رئیس روابط عمومی شرکت سپرده گذاری ضمن رد امکان تغییر روش مدیریت سهام عدالت،گفت: خبر منتشر شده ناشی ازبرداشت اشتباه بوده وتغییر روش غیرمستقیم به مستقیم یابالعکس به هیچ وجه امکان پذیر نیست.

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار کشور با اشاره به آزادسازی سهام عدالت از اردیبهشت گفت: این هفته ۳۰ درصد بعدی سبد سهام عدالت قابل معامله است.

بروز مشکلات متعدد به ویژه عدم شفافیت در فروش سهام عدالت سهامداران موجب نارضایتی برخی از سهامداران شده است در این بین آزادسازی ۶۰ درصدی سهام بر مشکلات قبل بیش از پیش می‌افزاید.

بسیاری از سهامدارانی که سهام عدالتشان را فروخته اند مبلغی برایشان واریز نشده است.به همین دلیل خبرگزاری مهر با ارائه فهرستی الکترونیکی اقدام به جمع آوری اطلاعات جهت پیگیری این موضوع کرده است.

رئیس فناوری اطلاعات شرکت سپرده گذاری مرکزی خبر از تست گرم سامانه بومی پس از معاملات داد و گفت: به زودی شامل بهره برداری از اولین سامانه بومی پس از معاملات خواهیم بود.

سامانه احراز هویت الکترونیکی بازار سرمایه با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور رونمایی شد.

سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری ها پر از اشکال است و پیام‌های خطا و نادرست این سامانه‌ها مشکلاتی را برای سهامداران ایجاد کرده است اما اقدام موثری در جهت حل این اشکالات انجام نشده است.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) اعلام کرد: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از وراث متوفیان سهام عدالت باید منتظر اطلاعیه‌های این شرکت در خصوص انتقال سهام عدالت اموات باشند.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی از امکان فروش سهام عدالت از امروز برای آندسته از سهامداران عدالتی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند، خبر داد.

All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه که به‌اختصار «سمات» نامیده می‌شود، یکی از ارکان اصلی بازار سرمایه ایران است. از جمله وظایف سمات می‌توان به مواردی همچون سپرده‌گذاری و ثبت، نگهداری و انتقال اوراق بهادار، پایاپای و تسویه معاملات اشاره نمود.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در تاریخ ۵ دی‌ماه ۱۳۸۴ و با هدف انجام امور پس از معاملات، نزد اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است.

جایگاه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی مطابق با قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی به شرح زیر است:

فعالیت‌های اصلی این شرکت عبارتند از:

۱- انجام اقدامات شرکتی برای شرکت‌های سهامی عام متقاضی استفاده از خدمات ثبت و نگهداری اسامی و سوابق مالکین اوراق بهادار

سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار

۲- ایجاد و اداره صندوق تضمین تسویه

۳- تسویه و پایاپای معاملات اوراق بهادار

۴- سپرده‌گذاری و امانت‌پذیری انواع اوراق بهادار

۵- واسطه هرگونه مبادله اوراق بهادار

۶- سپرده نمودن اوراق بهادار وثیقه شده نزد هر شخص حقیقی یا حقوقی ذینفع

۷- تهیه و ارائه گزارش‌های مورد نیاز کارگزاران و مشتریان

۸- درج، کد گذاری  و نگهداری اوراق بهادار

۹- افتتاح و نگهداری حساب وجوه بازارهای بورس و فرابورس

 آدرس سایت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، CSDIRAN.COM است. CSDIRAN در واقع سرواژه Central Securities Depository of Iran و به معنی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایران است. 

برخی از قسمت‌های مهم این سایت عبارتند از:

از این بخش می‌توان در خصوص هر یک از سامانه‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اطلاعاتی به دست آورد. این سامانه‌ها عبارتند از:

در این بخش ضمن آشنایی با سمات، می‌توان به اطلاعاتی درباره تاریخچه و کلیات آن، گزارش فعالیت‌ها، همکاری‌های بین‌المللی و محتواهای تخصصی دسترسی پیدا کرد.

از این قسمت می‌توان به کلیه خدمات قابل ارائه سمات دسترسی پیدا کرد.

گزارش‌های پژوهشی و گزارش‌های آماری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از این قسمت قابل دریافت است.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه با هدف ارائه خدمات زیرساختی یکپارچه به فعالان بازار سرمایه و در راستای قوانین و مقررات حوزه مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم، سامانه سجام را راه‌اندازی نموده است.

از جمله مزیت‌های راه‌اندازی سامانه سجام و تکمیل مراحل ثبت‌نام فعالین بازار سرمایه در آن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

فعالین بازار سرمایه باید پس از مراجعه به سایت سجام به آدرس sejam.ir، مراحل ثبت‌نام را گام‌به‌گام انجام دهند. گام‌های مورد نیاز برای فرآیند ثبت‌نام به شرح زیر است:

© تمامی حقوق برای کارگزاری مفید محفوظ و نقل مطالب تنها با ذکر منبع و لینک آن مجاز است.نی نی سایت

سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار
سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار

با تبلیغات در سایت ما و اینترنت بیشتر دیده شوید.