روستاهای وردیج و واریش

روستاهای وردیج و واریش
روستاهای وردیج و واریشایران، استان تهران، شهرستان تهران، بخش کن و سولقان، روستای وردیج

مدت زمان بازدید از این جاذبه: یک روز کامل

ایران، استان تهران، شهرستان تهران، بخش کن و سولقان، روستای وردیج

مدت زمان بازدید از این جاذبه: یک روز کامل

روستاهای وردیج و واریش

روستای وردیج یکی از بهترین انتخاب‌های سفر یک روزه، برای ساکنان شهر تهران، به‌خصوص در غرب پایتخت است. به‌دلیل بافت کوهستانی در قسمت شمالی شهر تهران، روستاهایی که در این مناطق هستند، آب و هوایی بسیار پاکیزه و عالی دارند.

اگر ساکن تهران هستید یا قصد سفر به پایتخت را دارید، روستای وردیج می‌تواند مقصد خوبی برای گذراندن روزی مفرح در طبیعت زیبا برایتان باشد. روستای واریش نیز در امتداد مسیر روستای وردیج قرار دارد و مملو از باغ‌های پر درخت میوه است. برای آشنایی بیشتر با روستای وردیج و اطلاع از مسیر دسترسی و دیدنی های اطراف روستای وردیج و روستای واریش، با ما همراه شوید.

عکاس: عبدالله حیدری

روستای وردیج از زیباترین مناطق ییلاقی شهر تهران است که در شمال غرب پایتخت قرار دارد. این روستا به‌همراه روستای واریش، زیر مجموعه بخش کن و سولقان هستند و در محدوده منطقه ۲۲ شهر تهران قرار می‌گیرند. شهر تهران به‌دلیل قرار گرفتن کوه‌های مرتفع در آن، ظرفیت‌های برجسته‌ای برای گردشگری در محیط کوهستانی دارد. روستای وردیج بزرگ‌ترین روستای شمال غرب تهران نیز است. برای علاقه‌مندان کوهنوردی، روستای وردیج به‌دلیل قرار گرفتن در مسیر دسترسی به قله لیچه و ارتفاعات پهنه حصار، جالب توجه است.

آب و هوای دلپذیر این روستا و دسترسی سریع به آن از دل شهر تهران، روستای وردیج را به مقصد گردشگری محبوب برای ساکنان پایتخت تبدیل می‌کند. از طرف دیگر، جاذبه گردنه ارواح سنگی در مسیر دسترسی به روستای وردیج، گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند.

منبع عکس: sadaf22.com

در روستای وردیج و اطراف آن، باغ‌های سرسبز، رودخانه خروشان، کوه‌های بلند و دره‌های عمیق وجود دارند. بیشتر باغ‌های این روستا را باغ‌های گردو، سیب، خرمالو، توت و شاتوت تشکیل می‌دهند. چشمه‌ها و رودخانه روستای وردیج، آب لازم برای آبیاری این باغ‌ها را تامین می‌کنند.

برای بسیاری از پایتخت نشینان، سفری یک روزه به منطقه‌ای با هوای پاک و طبیعت سرسبز، بسیار ضرورت دارد. روستای وردیج در منتهی‌الیه غربی تهران واقع شده است و به‌دلیل قرار گرفتن در مسیر بادهای غرب به شرق تهران و ارتفاع زیاد، از آلودگی‌های شهر، در این روستا خبری نیست.

گرچه روستای وردیج در حدود ۵۵۰ نفر سکنه دارد، به‌دلیل سرمای شدید این منطقه در نیمه دوم سال و قطع ارتباط مسیر آن با تهران در مواقع بارش‌های شدید برف، تعدادی از ساکنان آن در این زمان در روستا نیستند. خانه‌های روستایی در بخش جنوبی این روستا قرار گرفته‌اند و با وجود محدودیت بالا برای ساخت‌وساز در این منطقه، وجود برخی ویلاهای نوساز، بافت قدیمی روستای وردیج را دستخوش تغییر کرده‌اند.

منبع عکس: iktv.ir

روستای واریش از دیگر جاهای دیدنی تهران در این منطقه از شمال غرب پایتخت است که با ادامه دادن مسیر روستای وردیج به این روستا خواهید رسید. روستای واریش در انتهای مسیر آسفالته جاده وردیج-واریش قرار دارد. ارتفاع روستای واریش در حدود ۴۰۰ متر بیشتر از روستای وردیج است. هوای روستای واریش به مراتب از روستای وردیج سردتر است و دسترسی به آن در زمستان بسیار سخت و در بعضی مواقع، غیرممکن می‌شود. تعداد خانواده‌های ساکن در این روستا به ۴۰ خانوار می‌رسد که در زمستان تا ۱۵ خانوار کاهش می‌یابد.

مردم روستای واریش به حفظ طبیعت بکر و سرسبزی این روستا بسیار اهمیت می‌دهند. چنانچه قصد بازدید از این روستا را دارید، به یاد داشته باشید که این روستا بسیار تمیز است و برای ساکنان آن حفظ این پاکیزگی از سوی شما بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا حراست از پاکیزگی و طبیعت روستای واریش، بر عهده ساکنان آن است.

محیط روستای واریش بسیار سرسبزتر از روستای وردیج است و در سراسر آن باغ‌های میوه مانند آلو، گیلاس، زردآلو، توت و شاتوت به چشم می‌خورند. چشمه واریش منبع اصلی تامین کننده آب شرب روستا و همین طور باغ‌ها به شمار می‌رود. فاصله روستای واریش از روستای وردیج تنها چهار کیلومتر است و اگر به روستاهای بکر علاقه دارید، می‌توانید در سفر به روستای وردیج، برای بازدید از روستای واریش نیز برنامه‌ریزی کنید. اگر در فصل تابستان به روستای واریش بروید، امکان تهیه میوه‌های طبیعی و خوش طعم این روستا را از باغداران و مغازه میوه فروشی این روستا خواهید داشت.

برای ورود به روستای واریش باید هزینه ورودی پرداخت کنید، گرچه مبلغ ورودی به این روستا مبلغ قابل توجهی نیست، برای رسیدگی به نظافت روستا که توسط ساکنان انجام می‌شود، بسیار لازم است. در قسمت ورودی روستای واریش، تابلوی راهنما، مسیر چشمه واریش را مشخص می‌کند. در اردیبهشت این روستا از شکوفه‌های زیبا پوشیده می‌شود و در دامنه کوه‌های آن لاله‌های واژگون و شقایق‌های وحشی به چشم می‌خورند. هوا در بهار در این منطقه هنوز کمی سرد است و در کل تابستان نیز، این روستا و روستای وردیج همچنان آب و هوایی خنک و دلپذیر دارند. در فصل پاییز درختان منطقه رنگارنگ و زیبا می‌شوند و در بسیاری از زمان‌ها در زمستان، ارتفاعات روستاهای وردیج و واریش، پوشیده از برف هستند.

ارتفاعات پهنه حصار در امتداد مسیر روستای واریش، علاقه‌مندان به کوهنوردی را در فصل‌های بهار و تابستان به این منطقه جذب می‌کنند. امام‌زاده بی بی زرین قمر در نزدیکی روستای واریش، محل مناسبی برای استراحت گردشگران و کوهنوردان است. در این امام‌زاده که پیکر یکی از خواهران امام رضا در آن مدفون است، اتاقی برای استراحت وجود دارد.

عکاس: احمد بلباسی

وجود آبشارهای طبیعی و سنگ‌ها و صخره‌های مجسمه‌ای در مسیر روستاهای وردیج و واریش، با شکل‌های منحصربه‌فرد، نشان از قدمت چند میلیون ساله این منطقه دارد. گرچه از زمان شکل‌گیری این روستاها و آغاز سکونت در آن‌ها اطلاعات دقیقی در دست نیست، شکل ظاهری صخره‌های پر حفره در جاده روستای وردیج و واریش، در گذشته می‌توانسته است پناهگاه خوبی برای اقامت باشد. باور بومیان این منطقه نیز بر همین استوار است.

مردم روستای وردیج اعتقاد دارند که پیشینیان آن‌ها در قلعه‌ای در این منطقه سکونت داشتند؛ گرچه امروزه دلیل پیدایش حفره‌ها را تنها بر اثر فرسایش طبیعی می‌دانند. به عقیده زمین شناسان، سنگ‌های این منطقه بالغ بر ۳۰ تا ۴۰ میلیون سال قدمت دارند. بنا بر نظر دانشمندان زمین شناس، مناطقی از این دست، باقی مانده رسوب کوه‌های آتشفشانی‌ هستند که بیش از ۳۵ میلیون سال پیش فوران می‌کردند. شکل ظاهری این سنگ‌ها بر اثر تاثیر عوامل طبیعی بر رسوب‌های به جا مانده از دوران‌های گذشته، به‌شکل امروزی در آمده‌اند و نمونه‌هایی از این سنگ‌ها، در دیگر مناطق جهان و ایران، از جمله روستای کندوان تبریز نیز، دیده می‌شوند.

به‌دلیل شکل‌گیری طبیعی سنگ‌ها و صخره‌ها، پیش‌بینی عمر دقیق آن‌ها میسر نیست و با وجود قدمت چند ده میلیونی آن‌ها، تنها می‌توان گفت که از ۲۰۰ تا ۱۰۰ هزار سال پیش تاکنون، سرعت فرسایش این سنگ‌ها افزایش یافته‌اند. بنا بر نظر بسیاری از کارشناسان، هرگونه مداخله انسان در حفظ و نگهداری سنگ‌های دامنه ارواح سنگی اشتباه است و باید روند طبیعی فرسایش طبیعت ادامه پیدا کند؛ اما بعضی از دانشمندان سعی بر ثبت این منطقه در فهرست آثار جهانی دارند. اقدامی که تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

منبع عکس: خبرگزاری برنا

روستای وردیج از جاهای دیدنی استان تهران در منطقه ۲۲ شهر تهران است. این روستا در ارتفاعات مشرف به دره غربی کن واقع شده است و ۱,۸۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. برای رفتن به روستای وردیج و واریش باید به غرب تهران بروید.

فاصله مرکز شهر تهران تا روستای وردیج در حدود ۴۰ کیلومتر است. با توجه به منطقه محل سکونت‌تان می‌توانید از یکی از بزرگراه‌های خرازی، همدانی یا اتوبان تهران-کرج به‌سمت روستای وردیج بروید. ورودی مستقیم به جاده وردیج-واریش در اتوبان خرازی قرار گرفته است و اگر خود را به اتوبان همت برسانید، می‌توانید به‌راحتی در امتداد غربی اتوبان همت به بزرگراه خرازی وارد شوید و بعد از طی مسافت حدود هشت کیلومتر به مسیر خروجی جاده وردیج-واریش خواهید رسید.

اگر در امتداد بزرگراه شیخ فضل الله هستید، به اتوبان تهران-کرج وارد شوید و از خروجی بزرگراه اردستانی، به بزرگراه خرازی و جاده وردیج-واریش برسید. از طریق بزرگراه‌های حکیم و علامه جعفری نیز به بزرگراه همدانی خواهید رسید و از اتوبان اردستانی می‌توانید به بزرگراه خرازی وارد شوید و به جاده وردیج-واریش برسید.

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم

جاده واریج-وردیش ۱۲ کیلومتر تا روستای واریش امتداد دارد و روستای وردیج در حدود هشت کیلومتری این جاده قرار گرفته است. مسیر دسترسی به این روستاها از این جاده بسیار تماشایی است؛ اما در زمان بارندگی و فصل‌های سرد سال، تردد در آن می‌تواند خطرساز باشد. این جاده آسفالته است و پیچ‌وخم‌های زیادی دارد. دامنه ارواح سنگی در این جاده و حوالی روستای وردیج قرار گرفته‌اند. برای بازدید از روستای وردیج و دامنه ارواح سنگی نیازی به پرداخت هزینه نیست؛ اما برای بازدید از روستای واریش باید هزینه ورودی بپردازید.

محل قرار گرفتن روستای وردیج روی نقشه

همان طور که روی نقشه پیدا است، روستای وردیج در شمال غربی تهران قرار دارد و با کوهستان احاطه شده است. ارتفاع روستای وردیج از سطح دریا در حدود ۱,۸۵۰ متر و ارتفاع روستای واریش در حدود ۱,۲۵۰ متر است. در مسیر رسیدن به این روستاها از گردنه‌های پرپیچ‌وخم عبور خواهید کرد و مناظر زیبایی را خواهید دید.

روستاهای وردیج و واریش

منبع عکس: وبلاگ کوهسار

در فصل تابستان که گرمای هوا در شهر تهران آزار دهنده می‌شود، روستای وردیج آب و هوایی خنک و مطلوب دارد. در تابستان درختان باغ‌ها میوه می‌دهند و می‌توانید با اتراق کنار رودخانه از گرمای داخل شهر تهران فرار کنید و از خنکای هوای این روستا لذت ببرید. روستای واریش نیز در فصل تابستان آب و هوا و طبیعتی زیبا و مناسب برای گردش دارد.

در فصل‌های پاییز و بهار، هوای روستاها سرد است؛ اما تنوع رنگ درختان پاییزی روستای وردیج و همچنین واریش، مناظری زیبا را خلق می‌کند. در بهار نیز شکوفه‌های زیبا همه روستاها را در بر می‌گیرند و ارتفاع‌های کوهپایه‌ای، مملو از گل و سبزه می‌شوند. اگر تمایل دارید در این فصل‌ها به روستاهای وردیج و واریش بروید، لباس گرم به‌همراه داشته باشید. اوایل پاییز و اواخر بهار برای رفتن به این روستاها مناسب‌تر هستند. در ضمن این بازه‌های زمانی، بهترین وقت برای صعود کوهنوردان علاقه‌مند به قله‌های این منطقه هستند.

منطقه‌ای که روستای وردیج در آن واقع شده، کوهستانی و سردسیر است و تردد در آن در مواقع بارندگی، به‌خصوص در زمستان، خطرات زیادی دارد. از طرفی در فصل زمستان و بیشتر روزهای سرد سال، به‌دلیل پوشش برف و یخ زدگی، جاده وردیج-واریش به‌صورت متناوب مسدود می‌شود و تردد به این روستا را غیرممکن می‌کند؛ گرچه امروزه ماشین‌های راهداری به گفته ساکنان روستا در مواقع بارندگی برف به سرعت جاده را باز می‌کنند، عبور از گردنه‌های پرپیچ‌وخم در این زمان‌ها، خطرات خاص خود را دارد.

مسیر جاده وردیج تا واریش نیز در این زمان‌ها شرایط سخت‌تری دارد؛ زیرا روستای واریش به مراتب سردسیرتر و مرتفع‌تر است و به همان اندازه بارش برف بیشتری را تجربه می‌کند. با این وجود، اگر دوست دارید طبیعت زیبای پوشیده از برف را در روستاهای وردیج و واریش و ارتفاعات اطرافشان ببینید، در روزهایی از زمستان که آسمان صاف است به این منطقه بروید و برای احتیاط، حتما وسایل ایمنی مناسب و تجهیزات سفرهای زمستانی را همراه ببرید.

منبع عکس: eskannews.com

برای اقامت در روستای وردیج گزینه‌ای جز کمپ کردن در طبیعت ندارید؛ البته به‌دلیل عدم استقبال ساکنان این روستا از اقامت مسافران در آن، امکانات چندانی برای این منظور وجود ندارد. روستای وردیج به‌دلیل نزدیکی به تهران برای سفر و کمپ یک‌روزه بسیار مناسب است و اگر تمایل به بازدید از زیبایی‌های طبیعی اطراف این روستا و روستای واریش را هم داشته باشید، می‌توانید با برنامه‌ریزی مناسب و سحرخیزی، در طول یک روز از این روستاها و جاذبه‌های اطراف آن‌ها دیدن کنید.

منبع عکس: mizboon.com

منازل موجود در روستای وردیج شخصی هستند و ساکنان روستا این منازل را برای اقامت اجاره نمی‌دهند. روستای واریش نیز خانه‌های محدود شخصی دارد و فضایی برای اقامت شبانه ندارد، با توجه به این موارد، بهتر است گزینه سفر یک روزه را انتخاب کنید. گرچه منازل این روستاها امکاناتی مانند برق و تلفن ثابت دارند؛ اما تلفن همراه در بیشتر قسمت‌های مسیر و روستاها آنتن ندارد. با این وجود اگر به کمپ در فضای کوهستانی اطراف این روستاها علاقه دارید و تجربه اقامت در طبیعت بکر را داشته‌اید، می‌توانید با اتراق در طبیعت این منطقه از آب و هوایی دلپذیر لذت ببرید؛ اما به خاطر داشته باشید که همه وسایل کمپ و مواد غذایی مورد نیاز را با خود ببرید.

عکاس: عبدالله حیدری

گرچه به‌دلیل شخصی بودن زمین‌ها و باغ‌های روستای وردیج، امکان بازدید از آن‌ها وجود ندارد، دیدنی‌های اطراف روستاهای وردیج و واریش کم نیستند. طبیعت اطراف این روستاها بسیار بکر است و کنار چشمه‌ها و رودخانه خروشان برای اتراق در طبیعت بسیار مناسب هستند.

یکی از دلایل اصلی شهرت روستاهای وردیج و واریش که بر جذابیت گردشگری این منطقه می‌افزاید، قرار گرفتن منطقه‌ای موسوم به دامنه ارواح سنگی در مسیر دسترسی به این روستا است. بعد از ورود به جاده وردیج-واریش و امتداد آن تا حدود ۱۵ دقیقه و حدود ۶ کیلومتر مسیر، به منطقه‌ای پوشیده از سنگ و صخره‌های عجیب می‌رسید. سنگ‌ها و صخره‌های این منطقه با اشکالی عجیب و غریب شمایلی شبیه به بدن و سر جانوران ساخته‌اند. شکل غیر طبیعی این سنگ‌ها توجه بسیاری را جلب می‌کند و سبب پیدایش شایعه‌هایی نیز بوده است. در میان محلیان این صخره‌ها را با نام «آدمک جیان» می‌شناسند.

منبع عکس: iktv.ir

بر طبق نظر بعضی افراد محلی، در گذشته در این کوهستان قلعه‌ای وجود داشته است، که سنگ‌های پر حفره دامنه ارواح سنگی ، بقایای این قلعه هستند. برخی دیگر نیز افسانه‌هایی رمز آلود از سنگ شدن جانوران این منطقه ذکر می‌کنند؛ اما همه این نظریه‌ها تنها خرافاتی رایج هستند که سال‌ها است بر زبان‌ها می‌چرخند. آنچه مشخص است، سنگ‌ها و صخره‌های این منطقه به‌دلیل فرسایش سالیان دراز به این شکل در آمده‌اند، اما دلیل اینکه چرا تنها یک قسمت کوتاه از مسیر این کوهستان دچار این دگرگونی شده است، معلوم نیست. دامنه ارواح سنگی از جاذبه‌های منحصربه‌فرد مسیر روستاهای وردیج و واریش به شمار می‌رود و تماشای آن خالی از لطف نیست.

منبع عکس: wikiloc.com

از دیگر جاذبه‌های طبیعی روستای وردیج می‌توان به آبشارهای «لت مال» اشاره کرد. در کوهستان‌های اطراف روستاهای وردیج و واریش، رودخانه‌های فصلی در بهار جریان دارند که باعث زیبایی دو چندان این منطقه می‌شوند. آبشار لت مال از سه آبشار کوتاه و بلند تشکیل می‌شود که ارتفاع بلندترین آن‌ها به ۳۵ متر می‌رسد. دو آبشار دیگر در حدود پنج متر ارتفاع دارند. آبشار اصلی که بلندترین آبشار است، به‌صورت پلکانی روی سنگ‌ها می‌ریزد. رودخانه فصلی پر خروشی نیز در جوار آبشارهای لت مال وجود دارد که از اواخر زمستان و در بهار، بسیار پر آب می‌شود.

«لت» در زبان محلی به‌معنای سنگ و «مال» نیز به معنی مالیده شدن است. به‌دلیل برخورد آب این آبشار به سنگ‌ها، این نام را بر این آبشارها گذاشته‌اند. برای رسیدن به آبشارهای لت مال باید در مسیر اصلی، بعد از مجتمع معلم، با پای پیاده وارد دره شوید و در حدود یک ساعت پیاده‌روی کنید. اولین آبشاری که خواهید دید، آبشار کوتاه‌تر پنج متری است و سپس به آبشارهای بعدی می‌رسید. زیبایی منحصربه‌فرد این آبشار، مسافت پیاده‌روی به‌سمت آن را برای علاقه‌مندان طبیعت، آسان می‌کند.

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی اطراف روستاهای وردیج و واریش که پس از گذشتن از روستای واریش به آن می‌رسید، ارتفاعات کوه‌های پهنه حصار هستند. اگر به کوهنوردی علاقه دارید و تجربه صعود به کوه‌های بزرگ را داشته‌اید، فتح قله‌های البرز مرکزی در این منطقه می‌تواند برایتان لذت‌بخش باشد.

دشت پهنه حصار، منبع عکس: window2mountains.com

در طول مسیر کوهنوردی در این ارتفاعات به چشمه‌های پر آب بر خواهید خورد و آبشار سنگان نیز در این منطقه و در مسیر کوهپیمایی از همین چشمه‌ها جریان می‌گیرد. این رشته کوه‌ها از شمال به منطقه شهرستانک در جاده چالوس، از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شرق به روستای سنگان و جاده کن و سولقان و از جنوب به روستاهای واریش و وردیج و در نهایت منطقه وردآورد، می‌رسند.

بلندترین قله این رشته کوه، قله «پهنه سار» است که آن را با نام‌های «پهنه حصار»، «پشته بند» و «گندم چال» نیز می‌شناسند. قله «چشمه شاهی» نیز، دیگر مسیر صعود کوهنوردان و از قله‌های مشهور در این منطقه است. قله پهنه حصار در قسمت شمالی و چشمه شاهی در بخش جنوبی قرار گرفته‌اند و فاصله بین آن‌ها را دشت پهنه حصار می‌پوشاند. این منطقه برای علاقه‌مندان به دوچرخه سواری در کوهستان نیز بسیار مناسب است.

امام‌زاده بی بی زرین قمر، منبع عکس:  همشهری آنلاین

در میان دشت پهنه حصار امام‌زاده «بی بی زرین قمر» قرار دارد که برای گردشگران و کوهنوردان این منطقه شناخته شده است. یکی از اتاق‌های این امام‌زاده استراحتگاه و آشپزخانه کوهنوردان به شمار می‌رود و اگر در روزهای تعطیل و اواخر هفته به این منطقه بروید، امکان استفاده از سرویس بهداشتی و امکانات این امام‌زاده را خواهید داشت.

مسیر جاده منتهی به ارتفاعات و دشت پهنه حصار از روستای واریش، در شمال شرقی این روستا قرار دارد و شیب آن ملایم است. این مسیر که با نام خیابان «مسیح الله محمد» در میان بومیان شناخته می‌شود، به نام یکی از خلبان‌های نیروی هوایی ارتش نام‌گذاری شده که در جنگ تحمیلی هشت ساله به شهادت رسیده است. با قدم زدن در این منطقه زیبا می‌توانید از هوای پاکیزه این منطقه استفاده و طبیعت زیبای آن را تماشا کنید و در نهایت به دشت پهنه حصار برسید.

تصاویر داخل روستای وردیج، عکاس: احمد بلباسی

بسیاری از کاربران کجارو از این روستای زیبا دیدن کرده‌اند. اگر شما هم تجربه بازدید از روستای دیدنی وردیج را دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید تا دیگر کاربران کجارو نیز، از تجربه‌های شما استفاده کنند.

نویسنده: مینا بهزادی‌منش

ایران، استان تهران، شهرستان تهران، بخش کن و سولقان، روستای وردیج

مدت زمان بازدید از این جاذبه: یک روز کامل

روی نقشه همه هتل‌ها، رستوران‌ها و دیدنی‌های اطراف را ببینیدlayers رستوران ها هتل ها دیدنی هاfunction restaurantToggle(){var isChecked=$(“#restaurantCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/restaurants.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/restaurants.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
function hotelToggle(){var isChecked=$(“#hotelCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/hotel.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/hotel.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
function attractionToggle(){var isChecked=$(“#attractionCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/attraction.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/attraction.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
$(‘body’).delegate(‘.map-filter__btn’,’click’,function(){$(this).next(‘.map-filter’).slideToggle(‘fast’)});

var suggestJsonList={“title”:”مقاصد پیشنهادی”,”suggest”:[{title:”تهران، ایران”,slug:”/dir/تهران-118-ci/”},{title:”مشهد، ایران”,slug:”/dir/mashhad-28516-ci/”},{title:”کیش، ایران”,slug:”/dir/kish-435-ci/”},{title:”شیراز، ایران”,slug:”/dir/shiraz-262-ci/”},]};

var attractionDefault=[{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:44,”title”:”اردبیل”,”slug”:”ardabil”,”provinceSlug”:”Ardabil”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اردبیل”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:20015,”title”:”سرعین”,”slug”:”Sarein”,”provinceSlug”:”Ardabil”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اردبیل”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:361,”title”:”آستارا”,”slug”:”astara”,”provinceSlug”:”Gilan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان گیلان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:25463,”title”:”آنتالیا”,”slug”:”antalya”,”provinceSlug”:”Antalya”,”countrySlug”:”turkey”,”countryTitle”:”ترکیه”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آنتالیا”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:113256,”title”:”گرجستان”,”slug”:”georgia”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1},{“id”:113350,”title”:”ارمنستان”,”slug”:”armenia”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1},{“id”:27047,”title”:”باکو”,”slug”:”Baku”,”provinceSlug”:”baku”,”countrySlug”:”azerbaijan-republic”,”countryTitle”:”جمهوری آذربایجان”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”بخش باکو”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:113230,”title”:”بلغارستان”,”slug”:”bulgaria”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1}];

var tourDefault=[{“id”:620,”title”:”تور ایران”,”slug”:”ایران”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:3,”tagCount”:7,”tourInfoType”:5},{“id”:344,”title”:”تور استانبول”,”slug”:”استانبول”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:547,”title”:”تور مشهد”,”slug”:”مشهد”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:586,”title”:”تور کیش”,”slug”:”کیش”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:345,”title”:”تور آنتالیا”,”slug”:”انتالیا”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:398,”title”:”تور گرجستان”,”slug”:”گرجستان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:555,”title”:”تور شیراز”,”slug”:”شیراز”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:3,”tagCount”:7,”tourInfoType”:5},{“id”:535,”title”:”تور اصفهان”,”slug”:”اصفهان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:319,”title”:”تور ارمنستان”,”slug”:”ارمنستان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:317,”title”:”تور باکو”,”slug”:”باکو”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:533,”title”:”تور اردبیل”,”slug”:”اردبیل”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:324,”title”:”تور دبی”,”slug”:”دبی”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:338,”title”:”تور تایلند”,”slug”:”تایلند”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:410,”title”:”تور مالزی”,”slug”:”مالزی”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:584,”title”:”تور قشم”,”slug”:”قشم”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:3,”title”:”تور تابستان ۹۸”,”slug”:”تور-تابستان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:1,”tourInfoType”:6},{“id”:7,”title”:”تور پاییز ۹۸”,”slug”:”تور-پاییز”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:1,”tourInfoType”:6}];

var hotelDefault=[{“id”:118,”title”:”تهران”,”slug”:”تهران”,”provinceSlug”:”Tehran”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان تهران”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:28516,”title”:”مشهد”,”slug”:”Mashhad”,”provinceSlug”:”Razavi-Khorasan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان خراسان رضوی”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:30425,”title”:”تبریز”,”slug”:”Tabriz”,”provinceSlug”:”East-Azerbaijan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آذربایجان شرقی”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:453,”title”:”یزد”,”slug”:”Yazd”,”provinceSlug”:”Yazd”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان یزد”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:3,”title”:”استان اردبیل”,”slug”:”Ardabil”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2},{“id”:27,”title”:”استان مازندران”,”slug”:”Mazandaran”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2},{“id”:25,”title”:”استان گیلان”,”slug”:”Gilan”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2}];

var internalCityList={isRtl:true,results:[{label:”تهران (Thr)”,code:”thr”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اصفهان (Ifn)”,code:”ifn”,cityTitle:”اصفهان”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”مشهد (Mhd)”,code:”mhd”,cityTitle:”مشهد”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”کیش (Kih)”,code:”kih”,cityTitle:”کیش”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اهواز (Awz)”,code:”awz”,cityTitle:”اهواز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”شیراز (Syz)”,code:”syz”,cityTitle:”شیراز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تبریز (Tbz)”,code:”tbz”,cityTitle:”تبریز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”بندر عباس (Bnd)”,code:”bnd”,cityTitle:”بندر عباس”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”قشم (Gsm)”,code:”gsm”,cityTitle:”قشم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رشت (Ras)”,code:”ras”,cityTitle:”رشت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مراغه (Acp)”,code:”acp”,cityTitle:”مراغه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خوی (Khy)”,code:”khy”,cityTitle:”خوی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ماکو (Imq)”,code:”imq”,cityTitle:”ماکو”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ارومیه (Omh)”,code:”omh”,cityTitle:”ارومیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اردبیل (Adu)”,code:”adu”,cityTitle:”اردبیل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”پارس آباد (Pfq)”,code:”pfq”,cityTitle:”پارس آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کاشان (Kks)”,code:”kks”,cityTitle:”کاشان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرج (Pyk)”,code:”pyk”,cityTitle:”کرج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایلام (Iil)”,code:”iil”,cityTitle:”ایلام”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بوشهر (Buz)”,code:”buz”,cityTitle:”بوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خارک (Khk)”,code:”khk”,cityTitle:”خارک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”عسلویه (Pgu)”,code:”pgu”,cityTitle:”عسلویه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شهرکرد (Cqd)”,code:”cqd”,cityTitle:”شهرکرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”طبس (Tcx)”,code:”tcx”,cityTitle:”طبس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بیرجند (Xbj)”,code:”xbj”,cityTitle:”بیرجند”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سبزوار (Afz)”,code:”afz”,cityTitle:”سبزوار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بجنورد (Bjb)”,code:”bjb”,cityTitle:”بجنورد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آبادان (Abd)”,code:”abd”,cityTitle:”آبادان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”دزفول (Def)”,code:”def”,cityTitle:”دزفول”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مسجد سلیمان (Qmj)”,code:”qmj”,cityTitle:”مسجد سلیمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر ماهشهر (Mrx)”,code:”mrx”,cityTitle:”بندر ماهشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”امیدیه (Akw)”,code:”akw”,cityTitle:”امیدیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زنجان (Jwn)”,code:”jwn”,cityTitle:”زنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سمنان (Snx)”,code:”snx”,cityTitle:”سمنان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شاهرود (Rud)”,code:”rud”,cityTitle:”شاهرود”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایرانشهر (Ihr)”,code:”ihr”,cityTitle:”ایرانشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”چابهار (Zbr)”,code:”zbr”,cityTitle:”چابهار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زابل (Acz)”,code:”acz”,cityTitle:”زابل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زاهدان (Zah)”,code:”zah”,cityTitle:”زاهدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جهرم (Jar)”,code:”jar”,cityTitle:”جهرم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”فسا (Faz)”,code:”faz”,cityTitle:”فسا”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لار (Lrr)”,code:”lrr”,cityTitle:”لار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لامرد (Lfm)”,code:”lfm”,cityTitle:”لامرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سنندج (Sdg)”,code:”sdg”,cityTitle:”سنندج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بم (Bxr)”,code:”bxr”,cityTitle:”بم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جیرفت (Jyr)”,code:”jyr”,cityTitle:”جیرفت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رفسنجان (Rjn)”,code:”rjn”,cityTitle:”رفسنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سیرجان (Syj)”,code:”syj”,cityTitle:”سیرجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمان (Ker)”,code:”ker”,cityTitle:”کرمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمانشاه (Ksh)”,code:”ksh”,cityTitle:”کرمانشاه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گرگان (Gbt)”,code:”gbt”,cityTitle:”گرگان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کلاله (Klm)”,code:”klm”,cityTitle:”کلاله”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ساری (Sry)”,code:”sry”,cityTitle:”ساری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”نوشهر (Nsh)”,code:”nsh”,cityTitle:”نوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رامسر (Rzr)”,code:”rzr”,cityTitle:”رامسر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اراک (Ajk)”,code:”ajk”,cityTitle:”اراک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندرلنگه (Bdh)”,code:”bdh”,cityTitle:”بندرلنگه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جزیره لاوان (Lvp)”,code:”lvp”,cityTitle:”جزیره لاوان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”همدان (Hdm)”,code:”hdm”,cityTitle:”همدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یزد (Azd)”,code:”azd”,cityTitle:”یزد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خرم آباد (Khd)”,code:”khd”,cityTitle:”خرم آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یاسوج (Yes)”,code:”yes”,cityTitle:”یاسوج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گچساران (Gch)”,code:”gch”,cityTitle:”گچساران”,isFeatured:false,airports:null,},],};var destinationInternalCityList={isRtl:true,results:[{label:”مشهد (Mhd)”,code:”mhd”,cityTitle:”مشهد”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تبریز (Tbz)”,code:”tbz”,cityTitle:”تبریز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تهران (Thr)”,code:”thr”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”جزیره کیش (Kih)”,code:”kih”,cityTitle:”جزیره کیش”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”شیراز (Syz)”,code:”syz”,cityTitle:”شیراز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اهواز (Awz)”,code:”awz”,cityTitle:”اهواز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”قشم (Gsm)”,code:”gsm”,cityTitle:”قشم”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اصفهان (Ifn)”,code:”ifn”,cityTitle:”اصفهان”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”چابهار (Zbr)”,code:”zbr”,cityTitle:”چابهار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زنجان (Jwn)”,code:”jwn”,cityTitle:”زنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زابل (Acz)”,code:”acz”,cityTitle:”زابل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گچساران (Gch)”,code:”gch”,cityTitle:”گچساران”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اراک (Ajk)”,code:”ajk”,cityTitle:”اراک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمانشاه (Ksh)”,code:”ksh”,cityTitle:”کرمانشاه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کاشان (Kks)”,code:”kks”,cityTitle:”کاشان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سیرجان (Syj)”,code:”syj”,cityTitle:”سیرجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ارومیه (Omh)”,code:”omh”,cityTitle:”ارومیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”دزفول (Def)”,code:”def”,cityTitle:”دزفول”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”عسلویه (Pgu)”,code:”pgu”,cityTitle:”عسلویه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”طبس (Tcx)”,code:”tcx”,cityTitle:”طبس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ماکو (Mku)”,code:”mku”,cityTitle:”ماکو”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایرانشهر (Ihr)”,code:”ihr”,cityTitle:”ایرانشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جهرم (Jar)”,code:”jar”,cityTitle:”جهرم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خارک (Khk)”,code:”khk”,cityTitle:”خارک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خوی (Khy)”,code:”khy”,cityTitle:”خوی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شاهرود (Rud)”,code:”rud”,cityTitle:”شاهرود”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرج (Pyk)”,code:”pyk”,cityTitle:”کرج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کلاله (Klm)”,code:”klm”,cityTitle:”کلاله”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لامرد (Lfm)”,code:”lfm”,cityTitle:”لامرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ابوموسی (Aeu)”,code:”aeu”,cityTitle:”ابوموسی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آغاجاری (Akw)”,code:”akw”,cityTitle:”آغاجاری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”فسا (Faz)”,code:”faz”,cityTitle:”فسا”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آبادان (Abd)”,code:”abd”,cityTitle:”آبادان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اردبیل (Adu)”,code:”adu”,cityTitle:”اردبیل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایلام (Iil)”,code:”iil”,cityTitle:”ایلام”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بجنورد (Bjb)”,code:”bjb”,cityTitle:”بجنورد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بم (Bxr)”,code:”bxr”,cityTitle:”بم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر عباس (Bnd)”,code:”bnd”,cityTitle:”بندر عباس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر لنگه (Bdh)”,code:”bdh”,cityTitle:”بندر لنگه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر ماهشهر (Mrx)”,code:”mrx”,cityTitle:”بندر ماهشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بوشهر (Buz)”,code:”buz”,cityTitle:”بوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بیرجند (Xbj)”,code:”xbj”,cityTitle:”بیرجند”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”پارس آباد (Pfq)”,code:”pfq”,cityTitle:”پارس آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خرم آباد (Khd)”,code:”khd”,cityTitle:”خرم آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رامسر (Rzr)”,code:”rzr”,cityTitle:”رامسر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رشت (Ras)”,code:”ras”,cityTitle:”رشت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رفسنجان (Rjn)”,code:”rjn”,cityTitle:”رفسنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زاهدان (Zah)”,code:”zah”,cityTitle:”زاهدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سبزوار (Afz)”,code:”afz”,cityTitle:”سبزوار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سنندج (Sdg)”,code:”sdg”,cityTitle:”سنندج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شهرکرد (Cqd)”,code:”cqd”,cityTitle:”شهرکرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گرگان (Gbt)”,code:”gbt”,cityTitle:”گرگان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لار (Lrr)”,code:”lrr”,cityTitle:”لار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مراغه (Acp)”,code:”acp”,cityTitle:”مراغه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”نوشهر (Nsh)”,code:”nsh”,cityTitle:”نوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”همدان (Hdm)”,code:”hdm”,cityTitle:”همدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمان (Ker)”,code:”ker”,cityTitle:”کرمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یزد (Azd)”,code:”azd”,cityTitle:”یزد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ساری (Sry)”,code:”sry”,cityTitle:”ساری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یاسوج (Yes)”,code:”yes”,cityTitle:”یاسوج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جیرفت (Jyr)”,code:”jyr”,cityTitle:”جیرفت”,isFeatured:false,airports:null,},],};var externalCityList={isRtl:true,results:[{label:”بانکوک,تایلند”,code:”BKKALL”,cityTitle:”بانکوک”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی دن موئنگ(dmk)”,code:”DMK”,cityTitle:”بانکوک”},{label:”سووارنابومی(bkk)”,code:”BKK”,cityTitle:”بانکوک”},],},{label:”بارسلونا,اسپانیا”,code:”BCNALL”,cityTitle:”بارسلونا”,isFeatured:true,airports:[{label:”بارسلونا(bcn)”,code:”BCN”,cityTitle:”بارسلونا”},],},{label:”استانبول,ترکیه”,code:”ISTALL”,cityTitle:”استانبول”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه جدید استانبول(ist)”,code:”IST”,cityTitle:”استانبول”,},{label:”فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول(saw)”,code:”SAW”,cityTitle:”استانبول”,},],},{label:”پاریس,فرانسه”,code:”PARALL”,cityTitle:”پاریس”,isFeatured:true,airports:[{label:”تیلی(bva)”,code:”BVA”,cityTitle:”پاریس”},{label:”شارل دو گول(cdg)”,code:”CDG”,cityTitle:”پاریس”},{label:”اورلی(ory)”,code:”ORY”,cityTitle:”پاریس”},],},{label:”پوکت,تایلند”,code:”HKTALL”,cityTitle:”پوکت”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی پوکت(hkt)”,code:”HKT”,cityTitle:”پوکت”},],},{label:”تفلیس,گرجستان”,code:”TBSALL”,cityTitle:”تفلیس”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی تفلیس(tbs)”,code:”TBS”,cityTitle:”تفلیس”,},],},{label:”تهران,ایران”,code:”THRALL”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ika)”,code:”IKA”,cityTitle:”تهران”,},],},{label:”ونکوور,کانادا”,code:”YVRALL”,cityTitle:”ونکوور”,isFeatured:true,airports:[{label:”کول هاربور سیپلین بیس(cxh)”,code:”CXH”,cityTitle:”ونکوور”,},{label:”ابتسفرد(yxx)”,code:”YXX”,cityTitle:”ونکوور”},{label:”بین‌المللی ونکوور(yvr)”,code:”YVR”,cityTitle:”ونکوور”},],},],};var destinationExternalCityList={isRtl:true,results:[{label:”بانکوک,تایلند”,code:”BKKALL”,cityTitle:”بانکوک”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی دن موئنگ(dmk)”,code:”DMK”,cityTitle:”بانکوک”},{label:”سووارنابومی(bkk)”,code:”BKK”,cityTitle:”بانکوک”},],},{label:”بارسلونا,اسپانیا”,code:”BCNALL”,cityTitle:”بارسلونا”,isFeatured:true,airports:[{label:”بارسلونا(bcn)”,code:”BCN”,cityTitle:”بارسلونا”},],},{label:”استانبول,ترکیه”,code:”ISTALL”,cityTitle:”استانبول”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه جدید استانبول(ist)”,code:”IST”,cityTitle:”استانبول”,},{label:”فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول(saw)”,code:”SAW”,cityTitle:”استانبول”,},],},{label:”پاریس,فرانسه”,code:”PARALL”,cityTitle:”پاریس”,isFeatured:true,airports:[{label:”تیلی(bva)”,code:”BVA”,cityTitle:”پاریس”},{label:”شارل دو گول(cdg)”,code:”CDG”,cityTitle:”پاریس”},{label:”اورلی(ory)”,code:”ORY”,cityTitle:”پاریس”},],},{label:”پوکت,تایلند”,code:”HKTALL”,cityTitle:”پوکت”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی پوکت(hkt)”,code:”HKT”,cityTitle:”پوکت”},],},{label:”تفلیس,گرجستان”,code:”TBSALL”,cityTitle:”تفلیس”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی تفلیس(tbs)”,code:”TBS”,cityTitle:”تفلیس”,},],},{label:”تهران,ایران”,code:”THRALL”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ika)”,code:”IKA”,cityTitle:”تهران”,},],},{label:”ونکوور,کانادا”,code:”YVRALL”,cityTitle:”ونکوور”,isFeatured:true,airports:[{label:”کول هاربور سیپلین بیس(cxh)”,code:”CXH”,cityTitle:”ونکوور”,},{label:”ابتسفرد(yxx)”,code:”YXX”,cityTitle:”ونکوور”},{label:”بین‌المللی ونکوور(yvr)”,code:”YVR”,cityTitle:”ونکوور”},],},],};

var restaurantDefault=[{“id”:118,”title”:”تهران”,”slug”:”تهران”,”provinceSlug”:”Tehran”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان تهران”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:28516,”title”:”مشهد”,”slug”:”Mashhad”,”provinceSlug”:”Razavi-Khorasan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان خراسان رضوی”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:30425,”title”:”تبریز”,”slug”:”Tabriz”,”provinceSlug”:”East-Azerbaijan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آذربایجان شرقی”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:453,”title”:”یزد”,”slug”:”Yazd”,”provinceSlug”:”Yazd”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان یزد”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:3,”title”:”استان اردبیل”,”slug”:”Ardabil”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2},{“id”:27,”title”:”استان مازندران”,”slug”:”Mazandaran”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2},{“id”:25,”title”:”استان گیلان”,”slug”:”Gilan”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2}];

کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کجارو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

وردیج و واریش

تهران، منطقه کن، دهستان سولقان، روستاهای وردیج و واریش

نمایش همه امکانات  

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

روستاهای وردیج و واریش

2 تا 5 ساعت

ساعت دسترسی

هزینه ورودی واریش برای هر ماشین

همه چیز درباره وردیج و واریش

چرا بازدید کنیم؟

کجاست؟

مردم چی گفتن؟

سوالی دارید؟

نقد و بررسی کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

18 اسفند 1398

به روز رسانی

04 تیر 1399

به وردیج و واریش می‌رویم؛ دو روستای زیبا در نزدیکی تهران که گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشانند. در این مطلب با دیدنی های روستای وردیج  آشنا می‌شویم و می‌فهمیم که باید چگونه به وردیج برویم و از آنجا به واریش برسیم. اگر برای‌تان سوال است که در یک روز تفریح برای تفریح در تهران کجا بریم ، این مکان دیدنی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. همراه ما باشید تا وردیج و واریش را بیشتر به شما معرفی کنیم.

چرا وردیج و واریش؟

در غربی‌ترین نقطه شهر تهران و بالای محله وردآورد، یک جاده آسفالته و کوهستانی پر پیچ و خم وجود دارد که ساختار آن مثل جاده امامزاده داوود است. این مسیر زیبا در امتداد رودخانه‌ای که در دره‌ای تنگ و عمیق در سمت غرب دره کن جریان دارد، به روستای وردیج و پس از آن به واریش منتهی می‌شود که از روستاهای اطراف تهران محسوب می‌شود. این روستاها جزو بخش کن و سولقانِ شهرستان تهران به حساب می‌آیند و به دلیل قرارگرفتن در یک موقعیت کوهستانی و در مجاورت بادهای غرب به شرق تهران، عاری از هرگونه آلودگی تنفسی هستند.

با ورود به جاده وردیج و واریش و پیش‌روی در آن به تابلوی «خیابان شهید وردیجی» می‌رسید که نشانه ورودی اولین روستای این مسیر یعنی روستای وردیج است. وردیج بزرگ‌ترین روستای حریم شمال غرب تهران به شمار می‌رود و باغ های وسیع گردو، سيب، خرمالو، توت و شاتوت منظره زیبایی را در آن به وجود آورده‌اند. خانه‌های روستاییان در جنوبی‌ترین بخش قرار دارد كه پنجره‌های شکسته  تعداد زيادی از آنها، خالی از سكنه بودنشان را نشان می‌دهد. در میان خانه‌های اهالی و بومیان، ویلاهای بزرگ و کوچک و رنگارنگی وجود دارند که  حکایت از تخریب تدریجی بافت سنتی روستا دارند. 

بعد از روستای وردیج، در انتهای جاده آسفالته به روستای واریش می‌رسیم. این روستا به دلیل قرارگیری در ارتفاع بالاتر، آب و هوای خنک‌تری نسبت به وردیج دارد؛ به طوری که در زمستان بسیاری از سکنه آن را ترک می‌کنند. این روستا بسیار سرسبزتر از وردیج است و باغ‌های آن محصولاتی همچون آلو، گیلاس، شاتوت و زردآلو دارند. جمله “این روستا رفتگر ندارد، زباله را ببرید” بر دیوار نقش بسته است و برای همین در ابتدای ورود به روستا به شما کیسه زباله داده می‌شود تا ردی از خود در طبیعت زیبا بر جای نگذارید.

در ابتدای روستا تابلویی وجود دارد که ممنوعیت ورود به روستا برای افراد متفرقه را به شما گوشزد می کند. شاید با دیدن این تابلو کمی توی ذوق‌‎تان بخورد؛ اما نگران نباشید، دیدنی‌های وردیج در خارج از بافت مسکونی قرار دارند و برای بازدید از آنها نیازی به ورود به روستا ندارید. 

لت مال نام آبشاری است که از سه آبشار تشکیل شده و برای رسیدن به آن حدود یک ساعت پیاده‌روی از جاده اصلی لازم است. آبشار اول 5 متر ارتفاع دارد و آبشار دوم کمی بلندتر است؛ اما آبشار سوم در واقع آبشار اصلی لت مال است که 35 متر ارتفاع دارد و به صورت پلکانی به پایین می‌ریزد. یادتان باشد که رودخانه‌های فصلیِ این منطقه، تنها از اواسط زمستان تا اواخر بهار جریان دارند و آبشار در این زمان از سال دیدنی است.

راه دسترسی: قبل از ورود به جاده اصلی و بعد از مجتمع معلم، پارک کنید و وارد دره شوید. بعد از کمی پیاده‌روی به اولین آبشار می‌رسید که 5 متر ارتفاع دارد. 

کمی آن طرف‌تر از روستای وردیج و در مسیر رسیدن به واریش، به منطقه‌ای می‌رسید که به دامنه ارواح سنگی یا آدمک‌جیان شهرت دارد. در اینجا سنگ‌هایی را می‌بینید که اشکالی عجیب شبیه به جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را به خود گرفته‌اند و شاید برای بسیاری این سوال پیش بیاید که سنگ‌ها جاندار شده اند یا جاندارها سنگ؟

افسانه‌ها و باورهای زیادی درباره این سنگ‌ها وجود دارد. برخی بر این باورند که این سنگ‌های پر از حفره بازمانده‌های یک قلعه قدیمی هستند که در کنار جاده ساخته شده است. برخی هم می‌گویند واقعا جاندارانی در این منطقه تبدیل به سنگ شده‌اند. البته تمام این‌ها تنها گفته‌هاییست که گاهی شنیده می‌شود و دلیل و شواهد خاصی برای اثبات آنها وجود ندارد. علم زمین‌شناسی به وجود آمدن این اشکال را ناشی از نوع خاصی از فرسایش بادی که هوازگی نام دارد، می‌داند که یک نمونه کم‌نظیر و دیدنی را از تغییرات بافت زمین به تصویر کشیده است.

اما هنوز این سوال مطرح درباره این سنگ‌ها در ذهن ها وجود دارد که چرا فقط قسمت خاصی از این منطقه این شکل را به خود گرفته است؟

مهم‌ترین دیدنی واریش، چشمه آن است که آب سرد گوارایی را به مردم هدیه می‌دهد. کنار این چشمه محل خوبی برای گذراندن یک آخر هفته به یادماندنی محسوب می‌شود و مردم زیادی برای گذراندن ساعاتی خوش به آنجا رفته و بساط پیک‌نیک خود را برپا می‌کنند. حتی برخی به آنجا می‌روند تا کمی از آب چشمه را با خود به خانه ببرند.

تابلوهای راهنما در روستا به خوبی شما را برای رسیدن به این چشمه راهنمایی می کنند.

رشته‌کوهی در منطقه البرز مرکزی وجود دارد که از شمال به شهرستانک، از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شرق به دهکده سنگان و جاده سولقان و از جنوب به منطقه واریش و وردآورد می‌رسد. بلندترین قله این رشته کوه “پهنه سار” است که”پهن حصار” و “پشته بند” و “گندم چال” هم نامیده می‌شود.

در دشت پهنه حصار، امامزاده‌ای به نام بی‌بی زرین قمر وجود دارد. این امامزاده دو اتاق دارد؛ یکی قبر بی‌بی زرین قمر و اتاق دیگر به صورت آشپزخانه که استراحت‌گاه و پناهگاه کوهنوردان است.

مردم برای این محل چنین روایتی را بیان می کنند:

خواهران امام رضا ( ع ) به نام بدرالنساء و زرین قمر که از دست حاکمان وقت در حال فرار بودند برای رهایی به این صخره سنگ پناه می آورند و به جای گفتن ” یاهو ” ” یا الله ” می گویند: ” یا کوه ” و  کوه و سنگ شکافته شده  و آن ها در دل سنگ جای می گیرند. دشمنان با شمشیر ضربه ای به آنجا می زنند و شکافی پدید می آید که امروز ترک خودگی موجود در سنگ نشان از آن است.

با گذر از روستای واریش وارد جاده‌ای می‌شوید که مسیر کوهنوردان و گردشگران است که از بالای روستا به سمت شمال شرق امتداد می‌یابد و پس از یک شیب ملایم به ارتفاعات پهنه‌سار منتهی می‌شود. این جاده را خیابان “مسیح‌الله دین‌محمد” نامگذاری کرده‌اند. در واقع این نام یادگاری است از سال‌های حماسه و نام و خاطره یکی از بزرگ‌مردان این آب و خاک.

پیک نیک و عکاسی: اگر ساکن تهران هستید و برای آخر هفته خود برنامه‌ای ندارید وسایل پیک نیک خود را آماده کنید تا راهی وردیج و واریش شوید. در جاده این روستاها ثبت تصویر از دامنه ارواح سنگی و طبیعت زیبا را فراموش نکنید.

پیاده روی: اگر علاقه‌مند به پیاده‌روی هستید مسیر آبشار لت مال انتخاب خوبی برای شماست. جاده مسیح الله دین محمد در بالای روستای واریش گزینه خوبی برای تجربه یک پیاده‌روی دلچسب و سبک در یک مسیر بکر و خلوت برای شما خواهد بود.

دوچرخه سواری در کوهستان: یک مسیر خاکی در مقابل خروجی وردیج به سمت چپ وجود دارد که شما را به ارتفاع 2100 متری می‌رساند و سپس با امتداد در غرب به دامنه قله واریش و لیچه می‌رسد که با طی 10 کیلومتر سر از روستای کندر کرج در می‌آورید. اگر خودروی 2 دیفرانسیل یا دوچرخه کوهستان دارید به این مسیر وارد شده و از تماشای طبیعت لذت ببرید.روستاهای وردیج و واریش

کوهنوردی: به این منطقه بروید و لذت صعود به قلل پهنه حصار، چشمه‌شاهی و لیچه را تجربه کنید. روستای واریش از مبداهای صعود به ارتفاعات پهنه حصار است که از آنجا صعود به قله اصلی با ارتفاع 3400 متر، حدود 4 تا 5 ساعت طول می‌کشد. یک جاده خاکی در ضلع غربی روستای واریش وجود دارد که به ضلع شمالی قله لیچه (پشت قله) جهت صعود به ارتفاعات پهنه حصار می‌رسد. قله لیچه در شمال غرب روستای واریش واقع شده و از جنوب غرب به قله دشته (قله سایت مخابراتی کرج) و از شمال به قله های ارتفاعات پهنه حصار و روستای کندر مشرف است، از شرق این ارتفاعات قلل چین کلاغ، دوشاخ و پلنگ چال دیده می شود.

به دلیل قرارگیری در منطقه کوهستانی آب و هوای این دو روستا در فصول گرم سال خنک و مطبوع و در فصول سرد ، سرد و خشک است. سرمای منطقه به حدی سخت است که موجب خروج روستاییان از روستا در فصول سرد می شود. طبیعت در همه فصول زیباست. این منطقه هم چهار فصلش دیدنی است اما وردیج و واریش مقصد مناسبی برای فرار از گرمای تابستان و هوای آلوده تهران هستند.

بهار: شکوفه‌ها لباس تازه‌ای بر تن طبیعت می‌کنند و مناظر بدیعی را به وجود می‌آورند.

تابستان: همه جا سرسبز است و خنکای نسیم جریان دارد و میوه‌های رنگارنگ تابستانی رنگ دیگری به منطقه می‌دهند.

پاییزِ: طبیعت رنگارنگ می‌شود و جلوه‌گری سومین فصل سال هم زیبا و دیدنی است.

زمستان: همه جا را سفید پوش می‌کند و این منطقه به یکی از مقاصد محبوب برف‌بازی برای تهرانی‌ها تبدیل می شود. برای سفر به این منطقه در زمستان احتیاط لازم است اما تجربه قدم زدن روی برف پانخورده جذابیت خاص خود را داراست.

در این روستاها امکانات اقامت وجود ندارد و تنها راه های زیر پیش روی شماست:

اگر قصد رفتن به این منطقه زیبا را دارید می‌توانید از راه های زیر به آن برسید:

ورود به روستای وردیج برای ساکنانش خیلی خوشایند نیست. اما شما برای دیدن زیبایی های این روستا مانند آبشار و دامنه ارواح سنگی هزینه ای نمی پردازید.

برای ورود به روستای واریش پرداخت 5000 تومان ورودیه لازم است که این مبالغ توسط دهیاری، صرف جمع آوری زباله ها و آماده سازی محیط، برای گردشگران می شود.

توصیه های کارناوال

به منظور حفظ حریم شخصی اهالی روستا به هنگام گردش، وارد باغات و املاک خصوصی نشوید.

تمامی درختان میوه در روستا چه در باغات چه در گذرراه ها و خیابان دارای مالک خصوصی است پس به ثمره آنها دست نزنید.

در جاده مغازه ای برای تهیه مایحتاج شما وجود دارد و دستفروشانی هم هستند که محصولات محلی می فروشند. همچنین مغازه ای در روستای واریش ثمرات باغ ها و تعداد محدودی از محصولات کارخانه ای را به فروش می رساند. لذت چشیدن طعم میوه های خوشمزه را از دست ندهید.

آسفالت جاده کوهستانی این منطقه در قسمت هایی دچار آسیب شده است پس احتیاط را فراموش نکنید.

اگر قصد داشتید پس از تفریح در این روستا سری به مراکز خرید منطقه 22 تهران بزنید و یا تفریحی متفاوت را تجربه کنید می توانید از بام لند تهران ، دریاچه چیتگر  و حتی مجموعه بزرگ ایران مال دیدن کنید.

سخن آخر

هر آنچه در مورد وردیج و واریش باید بدانید را به شما گفتیم تا بتوانید برای بازدید از آنها برنامه ریزی کنید.

آیا تا به حال به روستاهای وردیج و واریش سر زده اید؟ دامنه ارواح سنگی را به تماشا نشسته اید؟

از تجربیات خود برای ما بگویید و مقاصدی مشابه را به ما و دوستان تان در کارناوال معرفی کنید.

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.3

بررسی شده توسط کارناوال

نقاط قوت

نقاط ضعف

نقد و بررسی کاربران

وردیج و واریش را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

ابتدای جاده ورودی میگیرن

انتشار: 28 آذر 1397

سلام مردادماه 97 رفتم به این مکان تمامی چشمه ها و رودخانه خشک شده است و خبری از اب ننیست

انتشار: 13 مرداد 1397

با سلام خدمت شما دوست کارناوالی

همانگونه که در مطلب اشاره کردیم این آبشار مجموعه ای از 3 آبشار است که برای بازدید از آنها باید قبل از ورود به جاده اصلی وردیج و بعد از مجتمع معلم، پارک کنید و وارد دره شوید. بعد از کمی پیاده روی به اولین آبشار می رسید و در ادامه راه آبشارهای دیگر را خواهید دید.

با تشکر از توجه شما

سلام و عرض ادب این منطقه ۳تا ابشتر نداره ۷تا ابشار داره و شاید هم بیشتر لت مال اولی و بلندترین بنده با ی تیم صخره نورد بالای ابشار رو صعود کردم و تا ۷ تا ادامه دادیم واقعا زیباست

انتشار: 22 فروردین 1400

انتشار: 08 اردیبهشت 1397

انتشار: 04 اردیبهشت 1397

انتشار: 02 اردیبهشت 1397

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

مسیر پیچ های تندی داره و بسیار باریک بعد از طی کلی راه وخستگی دو اقای افغان که زبان مارا متوجه نمی شوند گذاشته اند برای پول‌گرفتن اصلا پانمیشد بیاد جلو ما با ماشین وایساده بودیم اخر خودمون‌پیاده شدیم گفتیم میخوایم بریم داخل انگار به زور اونجا وایساده بود بعد از ان یک اقای بسیار بی ادب و طلبکار از اهالی روستا با برخورد بد و‌یک سگ تقریبا وحشتناک که واقعا همه ترسیده بودن اونجا وایساده بود و برخورد بدی داشت خستگی راه به تنمون موند.

انتشار: 19 شهریور 1400

سلام وقت بخیر من امروز ۱۹شهریور ۱۴۰۰رفتم به این روستا،ابتدا تشکر کنم بابت سایت خوبتون که خیلی عالی با عکس و متن به معرفی روستا پرداختید و ادرسی که دادین‌هم خوب بود و بسیار راحت رسیدم به مقصد،و مرسی که با اطلاعات کاملتون باعث شدین من با اطلاعات وارد روستا شم اما متاسفانه برخورد مردم روستا اصلا قابل تعریف نبود اصلا علاقه ایی به حضور گردشگران‌نداشتند اقایی که متصدی روستای واریش بود و ورودیه را گرفته بود به مبلغ ۱۰هزار تومان برای هیچی بسیار بی ادب برخورد کردن هرسوالی میپرسیدی با پرخاش و طلب کاری جواب میدادن یک تیکه کوچک مسیری که تعبیه کرده بودند برای رفتن به لب رودخانه خاکی و بد بود در صورتی که اینهمه هزینه از مردم میگیرن اصلا رسیدگی نشده بود هواش بد نبود ولی رفتار ادماش بد بد بد

انتشار: 19 شهریور 1400

سلام. با موتور سیکلت امکان سفر داره؟

انتشار: 14 مرداد 1400

سوالات متداول

چگونه به وردیج و واریش برویم؟

وردیج و واریش در نزدیکی تهران قرار دارند و دارای جاده آسفالته هستند. برای دانستن مسیر رسیدن به این روستاها به مطلب آشنایی با وردیج و واریش بروید و اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید.

روستاهای دیدنی تهران کدام ها هستند؟

برای به دست آوردن فهرستی از روستاهای تهران و به دست آوردن اطلاعات در مورد آنها به صفحه روستاگردی در تهران در کارناوال بروید.

چگونه می توان اقامتگاه یا هتلی را در تهران رزرو کرد؟

برای رزرو اقامت در پایتخت کافیست به صفحه اقامت در تهران بروید. در اینجا گزینه های مختلف را ببینید و با مقایسه ویژگی ها و امکانات یکی را انتخاب کنید.

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

iOS

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

کنترل سفر دست شماست

بالاتر از محله وردآورد تهران، جاده آسفالته و کوهستانی پر پیچ‌ و خمی وجود دارد که ساختار آن مانند جاده امامزاده داوود است. این مسیر زیبا در امتداد رودخانه ‌ای که در دره ‌ای تنگ و عمیق در سمت غرب دره کن جریان دارد، به روستای وردیج و پس از آن به واریش منتهی می ‌شود.

روستای وردیج در شمال غرب تهران , در دامنه البرزجزء بخش کن و سولقان شهرستان تهران و به تازگی جزء منطقه ۲۲ شهری تهران هستند. 

در ارتفاع ۱۸۵۰ متر از سطح دریا «خیابان شهید وردیجی» نشانه ورودی اولین روستای این مسیر یعنی روستای وردیج است. روستای وردیج بزرگ‌ ترین روستای حریم شمال غرب تهران است.

حوضچه‌ هایی در شمال این روستا تعبیه شد ه‌اند که برای جمع ‌آوری آب رودها، چشمه ‌ها و آب‌ های سطحی جهت آبیاری باغ ها و آب شرب روستا مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

روستاهای وردیج و واریش

در میانه روستا، باغ‌ های وسیع گردو، سیب، خرمالو، توت و شاه توت منظره زیبایی خلق کرده است. خانه ‌های روستاییان در جنوبی ‌ترین بخش قرار گرفته که پنجره‌ های شکسته تعداد زیادی از آنها، نشانگر خالی از سکنه بودن آن هاست. در میان خانه ‌های اهالی و بومیان، ویلاهای بزرگ و کوچک و رنگارنگی دیده می شود.

روستای وردیج حدود پانصد نفر جمعیت دارد که البته همگی آنها هم زمان در روستا حضور ندارند. آب اهالی این روستا از چشمه ‌سارهای متعدد بویژه چشمه‌ شاه و چشمه پااورزا و غیره تأمین می ‌شود.

به دلیل قرارگیری در منطقه کوهستانی آب‌ و هوای این روستا در فصول گرم سال خنک و مطبوع و در فصول سرد، سرد و خشک است. سرمای منطقه به حدی سخت است که موجب خروج روستاییان از روستا در فصول سرد سال می ‌گردد.


جاذبه ‌های گردشگری وردیج:

آبشار لت مال: برای رسیدن به آبشار لت مال حدود یک ساعت پیاده روی از جاده اصلی لازم است. این آبشار از سه آبشار کوچک و فرعی تشکیل شده که زیبایی خاصی را به وجود آورده ‌اند. آبشار اول ۵ متر ارتفاع دارد و آبشار دوم کمی بلندتر است، اما آبشار سوم در واقع آبشار اصلی لت مال است که ۳۵  متر ارتفاع دارد و به صورت پله مانند سرازیر میشود.

 

دامنه ارواح سنگی: سنگ‌ هایی که با اشکال خاص خود منظره جالبی را به نمایش گذاشته ‌اند و در نگاه اول سنگ تراشه‌ های طبیعی وردیج که به شکل صورتک ‌های پر از حفره است را بازمانده ‌های یک قلعه قدیمی تصور کنید که در کنار جاده ساخته شده است اما علم زمین ‌شناسی  به وجود آمدن این اشکال را ناشی از  نوع خاصی از فرسایش باد، به نام هوازدگی، می ‌داند که نمونه ای کم‌ نظیر و دیدنی از تغییرات بافت زمین را به تصویر کشیده است، اشکالی که بیش از هر چیز جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را تداعی می ‌کنند.

واریش و زیبایی های آن: بعد از روستای وردیج، در انتهای جاده آسفالته روستای واریش قرار دارد. این روستا در ارتفاع ۲۲۵۰ متر از سطح دریا آب و هوای خنک تری نسبت به وردیج دارد به طوری که سرمای زمستان آن برای بسیاری از سکنه غیر قابل تحمل می شود.

 

چشمه واریش با سخاوت، آب خنک گوارایی را به مردم هدیه می کند. کنار این چشمه محل خوبی برای گذراندن آخر هفته به یادماندنی است. این روستا بسیار سرسبزتر از وردیج است و باغات آن دارای محصولاتی همچون  آلو، گیلاس، شاه توت و زردآلو می باشد.

جاذبه های روستای واریش شامل امامزاده بی‌ بی زرین قمر، جاده مسیح ‌الله دین محمد و ارتفاعات پهنه حصاراست. قله دیگری که در این ارتفاعات شهرت دارد چشمه شاهی نام دارد. 

 

وردیج و واریش در دره نسبتاً تنگ و پر پیچ و خم  قرار گرفته اند و مسیر دسترسی به هر دو روستا آسفالت بوده ولی به علت شیب نسبتاً تند و پیچ های تندتر و شانه خاکی نامناسب دسترسی چندان آسانی ندارند.

مسیرهای دسترسی:

1- انتهای اتوبان همت غرب به هنگام گذر از کنار دریاچه تابلوی وردیج و واریش به چشم می خورد.

2- در انتهای اتوبان همت با ورود به بلوار پژوهش و رسیدن به شهرک دانشگاه شریف به خیابان شهید اردستانی وارد شوید. در انتهای شمالی خیابان تابلوی کوچک سفید رنگی با عنوان “روستای وردیج – روستای واریش” وجود دارد که ابتدای جاده کوهستانی وردیج و واریش را نشان می‌ دهد.

3- در مسیر دیگر از اتوبان تهران-کرج از پشت پمپ بنزین وردآورد ( ورودی از پمپ بنزین ) به سمت خیابان شهید اردستانی بروید و وارد جاده کوهستانی این منطقه ییلاقی شوید.

 

تولید محصولات آموزشی رباتیک ، الکترونیک و هوافضا

بازدید از چرم مشهد، کلینیک خورشید، اپلیکیشن فیلیمو و تماشای فیلم چهارراه استانبول

بازدید از کلینیک به سیما، سالن تیراندازی، محصولات پارس خزر و تماشای تاتر تله موش

بازدید از باغ پرندگان، بیمارستان نیکان، فروشگاه کاشی تبریز و موزه صبا

بازدید از پل طبیعت، موزه سینما، فروشگاه ساحل چوب و مرکز توانبخشی

روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون عضویت ایران در سازمان شانگهای و کوچ سرمایه های ایرانی به بازار مسکن ترکیه پرداختند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۲ میلیون تن کالای دپوشده در بنادر کشور وجود دارد از تخلیه کالاهای اساسی تا یک ماه و نیم آینده خبر داد.

دبیر شورای ملی زعفران اظهار داشت: صادرات زعفران در ۴ ماه گذشته ۲۱ و نیم درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

وزیر صنعت از مطالعه و برنامه ریزی برای ساماندهی زنجیره صنعت لبنیات خبر داد

آقایان علی سعدوندی اقتصاد دان و علی فیروزی رئیس مرکز مطالعات پایش و بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد در گفتگو با شبکه ایران کالا به بررسی حذف امضاهای طلایی و رونق کسب و کار پرداختند.

برداشت کشت اول برنج مازندران به دور از تنش کم‌آبی و خشکسالی پایان یافت و طبق اعلام جهاد کشاورزی ، شالیکاران از سطح ۲۱۵ هزار هکتار شالیزاری یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن شلتوک برداشت کردند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: با توجه به اتمام عملیات احیا و رفع نواقص ایمنی معدن زغالسنگ آق دربند سرخس، این معدن با دستور سرپرست این سازمان بازگشایی شد.

سهم پتروشیمی ها از صادرات غیر نفتی 10 درصد افزایش یافت

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: در ۶ ماهه نخست امسال سه هزار و ۷۰۰ تن ماده معدنی از ۱۱۶ معدن فعال استان استخراج شد.روستاهای وردیج و واریش

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بوشهر گفت: امسال ۴۳میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات برای اجرای طرح‌های مشاغل خانگی به این استان اختصاص یافت.

آقایان رضا تقی پور انوری عضو کمیسیون جهش تولید مجلس، دکتر مصطفی دین محمدی استاد دانشگاه و دکتر سید مصطفی صفاری استاد دانشگاه در گفتگو با برنامه چشم انداز به گفتگو درباره راه های رونق کسب و کار پرداختند.

ستاد ملی کرونا در ۱۹ ماهی که از ورود کرونا به کشور گذشته بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان به کسب‌وکارهای آسیب دیده از کرونا پرداخت کرده که فعالان حوزه حمل و نقل بیشترین موفقیت را داشته اند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: یکهزار و ۵۸۴ میلیارد تومان تسهیلات از محل منابع داخلی بانک‌ها و به صورت سرمایه در گردش برای کشت پاییزه به کشاورزان استان اختصاص یافته است.

رییس سازمان صنعت، معدن وتجارت هرمزگان گفت: بیش از ۱۰۰ واحد صنعتی و معدنی راکد در استان با اشتغالزایی برای افزون بریکهزار نفر در مدار تولید قرار گرفتند.

گفتگو با آقایان خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی و فریدون گل افرا کارشناس حرفه کشاورزی در باره چالش های حوزه کشاورزی

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران از تامین کامل نیاز بازار به آهن و فولاد و صادرات ۱۱ میلیون تنی این محصولات خبرداد.

سخنگوی گمرک گفت :تجارت کشورمان با کشورهای اسلامی در 5 ماه نخست امسال 34.5میلیون تن به ارزش 17.1 میلیارد دلار بوده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: ۵کشتی کالای اساسی حامل روغن، جو و گندم در حال انجام فرآیند قانونی و اسنادی است و طی روزهای آینده( پایان شهریورماه ) در بندر شهید رجایی پهلودهی خواهند شد.

فصل چیدن دانه‌های سرخ و سیاه رنگ تمشک خودرو و فصلی از بیشه های تمشک جوار رود ارس خروشان آغاز شده و این نعمت الهی در جلگه مغان روزی رسان جوانان و کشاورزان اصلاندوز شده است.

گفتگو با عضو کانون صرافان ایرانیان

بانک مرکزی طی مکاتبه‌ای با بانک مسکن، افزایش سقف‌های تسهیلات ساخت و خرید مسکن، از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را به بانک مسکن ابلاغ کرد.

گفتگو با مدیر عامل شرکت هوش تجاری کیسان کار آفرین حوزه کسب و کار

آقایان سید احمد مقدسی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی گاوداران، سید محمدرضا نبی‌طبا سخنگوی انجمن صنایع لبنی ایران، سیاووش سلیمی رئیس انجمن صنفی تولید کنندگان شیر خشک کشور در گفتگو با برنامه چشم انداز به بررسی بازار لبنیات پرداختد.

شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی اعلام کرد که بسته سیاست های حمایتی دولت برای زعفران تا دوشنبه آینده تعیین می شود.

مدیرکل دفترامور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و محدودیت منابع آبی، در سال زراعی جدید ۲.۲ میلیون تن برنج تولید خواهد شد.

اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه دولت به ازای هر یک نفر از کارکنان ۱۴ گروه شغلی تسهیلات ۱۲ تا ۱۶ میلیون تومانی پرداخت می‌کند، از صنوف مشمول این تسهیلات دعوت به ثبت نام در سامانه «کارا» کرد.

روزنامه های اقتصادی امروز به موضوعاتی همچون دستور رئیس جمهوری برای کنترل قیمت ها و مخالفت سیمانی ها با قیمتگذاری دستوری پرداختند.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: قیمت انس جهانی در محدوده 1790 دلار بود که حدود دو دلار نوسان قیمت داشت.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان فرش دستباف استان قم در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: فرش استان قم عمر جوانی دارد که به حدود یک قرن پیش برمی گردد و اکنون به عنوان پرافتخارترین فرش جهان مطرح است و فرش ابریشم آن در جهان به عنوان فرش با کیفیت مطرح است .

خانم خرسندی مدیر این مجموعه در گفتگو با شبکه ایران کالا گفت: موسسه ما به صورت آنلاین در سراسر کشور فعالیت دارد .

سایر

شبکه های سیما

شبکه های صدا

شبکه های استانی

شبکه های استانی


تعرفه بازرگانیDownloads-icon

همیشه لازم نیست برای گشت‌وگذار در طبیعت بلیط هواپیما بخریم یا راه دوری برویم. اگر ساکن تهران باشیم، با چند ساعت رانندگی می‌توانیم به دیدنی‌های جذابی برسیم. یکی از این دیدنی‌ها هم روستای وردیج است که بین تهران و کرج قرار گرفته. این روستای زیبا و پر رمز و راز مخصوصا در روزهای تابستان، مقصد خوبی‌ست برای فرار از گرما و پاییزش هم دیدنی‌ست. آدمک‌های سنگی عجیبی که شاید شبیه‌شان را جایی ندیده باشیم، وردیج را جذاب‌تر هم کرده‌اند.

بزرگترین روستای شمال غربی پایتخت، روستای وردیج است که ۱۸۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. اینجا بخشی از کن و سولقان است و جزو منطقه‌ ۲۲ تهران به‌حساب می‌آید. روستای وردیج در غرب دره کن واقع شده و اطرافش جاهای دیدنی زیادی پیدا می‌شود که ارزش یکبار رفتن را دارند.

از دو مسیر می‌توانیم به این روستا برسیم؛ وارد اتوبان تهران کرج می‌شویم و از ورودی پمپ بنزین وردآورد به سمت خیابان شهید اردستانی می‌رویم. در شمال این خیابان تابلوی روستای وردیج و واریش را می‌بینیم.

مسیر دوم از انتهای اتوبان همت شروع می‌شود. از شهرک شهید باقری می‌گذریم، از دوربرگردان دور می‌زنیم تا  به بلوار پژوهش برسیم. وارد شهرک دانشگاه شریف می‌شویم و در خیابان شهید اردستانی دنبال تابلوی راهنمای روستا می‌گردیم.روستاهای وردیج و واریش

این تابلو اول جاده‌ کوهستانی‌ای قرار گرفته که شما را به روستای وردیج می‌رساند. جاده حدود ۱۰ کیلومتر و آسفالت، ولی باریک، با شیب تند و پر از چاله است.

بیشتر بخوانید: پیک‌نیک اطراف تهران کجا بریم؟

احتمالا وقتی به ورودی روستا برسیم، تابلوی «ورود افراد متفرقه ممنوع» شوکه‌مان می‌کند. اما نباید نگران باشیم. درست است که اهالی روستا دوست ندارند غریبه‌ها اطراف باغ و خانه‌هایشان پرسه بزنند، اما جالب‌ترین جاذبه‌ گردشگری این منطقه بیرون روستا قرار گرفته و آنقدر دیدنی هست که به‌خاطرش از راه کوهستانی بالا برویم.

اطراف روستا شبیه نمایشگاه آثار سنگی‌ست و صورتک‌ها و آدمک‌هایی سنگی و غول‌پیکر در آن دیده می‌شود. درمورد این سنگ‌‌ها داستان‌های زیادی نقل می‌شود؛ مثلا بعضی‌ها می‌گویند آدمک‌های سنگی بخشی از قلعه‌ قدیمی بوده‌اند. اما جالب‌ترین داستان، افسانه‌ایست که می‌گوید در اینجا موجودات زنده به سنگ تبدیل شده‌اند. یعنی درواقع چیزی که ما می‌بینیم، روح‌های سنگی هستند که چشم‌ها و دهان‌شان مثل یک حفره توخالی‌ست. البته با وجود سنگ‌هایی شبیه به جمجمه انسان و بدن حیوانات این فرضیه زیاد هم عجیب به نظر نمی‌رسد.

فرسایش طبیعی سنگ‌ها در طول سال‌ها، این مجسمه‌های سنگی را شبیه به نمایشگاهی در دل طبیعت درآورده. نمایشگاهی که به دامنه ارواح سنگی یا آدمک جیان معروف شده.

بعد از این گشت پرهیجان و رازآلود در بین صورتک‌های سنگی، می‌توانیم به سمت آبشار لت‌مال حرکت کنیم. البته باید ماشین را کنار جاده اصلی پارک کنیم و یک ساعت پیاده‌روی کنیم تا به آن برسیم.

لت‌مال از سه آبشار تشکیل شده که کنار هم قرار گرفته‌اند؛ بلندی آبشار اول ۵ متر است و روی هم ۳۵ متر ارتفاع دارد. اگر بدانیم که لت به معنی سنگ است، معنی اسمش مشخص می‌شود؛ جایی که آب روی سنگ‌ها مالیده می‌شود.

این منطقه رودخانه‌ فصلی باصفایی هم دارد که فقط زمستان و بهار پرآب است و بعد خشک می‌شود. منظره‌ جاده کوهستانی در کنار کوه‌ و رودخانه، زیباست و خستگی یک هفته پرمشغله را رفع می‌کند.

بیشتر بخوانید: دریاچه‌های اطراف تهران مناسب سفر یک روزه

اگر اهل دوچرخه‌سواری باشیم،‌ مقصد خوبی را برای سفر انتخاب کرده‌ایم. با دوچرخه کوهستان می‌توانیم از مسیر خاکی روبروی خروجی روستا رکاب بزنیم و از دامنه کوه بالا برویم. حرفه‌ای‌ها تا دامنه قله واریش می‌روند و با ۱۰ کیلومتر دوچرخه‌سواری بیشتر به روستای کندر کرج می‌رسند.

کوهنوردان هم در مسیر رسیدن به قله‌های پهنه حصار، چشمه شاهی و لیچه، گذرشان به این روستا می‌افتد.

حوالی روستای وردیج رستوران و سوپر پیدا نمی‌کنیم؛ پس باید آب کافی، غذای سبک و میان‌وعده همراه داشته باشیم. به‌خاطر مسیر پیاده‌روی که در پیش داریم، کفش مناسب به‌پا کنیم و ترجیحا بارمان را سبک برداریم.

بهارها، روستای وردیج با وجود درخت‌های پر از شکوفه گیلاس و آلبالویش حسابی دیدنی‌ست. در روزهای گرم تابستان هم، خنکی ملایم هوای اینجا جان می‌دهد برای یک استراحت کوتاه. با اینکه پاییز و زمستان آب‌وهوای وردیج سرد و خشک است، اما ممکن است برای بعضی‌ها همچنان جذاب باشد؛ مخصوصا اگر اهل برف‌بازی باشیم.

بیشتر بخوانید: سفر در تابستان؛ چطور در سفر با گرما کنار بیاییم؟

روستای واریش: از روستای وردیج تا روستای واریش راهی نیست. بعد از یک جاده ۴ کیلومتری و چند شیب، ‌به واریش می‌رسیم. روستای واریش با ارتفاع ۲۲۵۰ متر از سطح دریا، سرسبزتر و سردتر از وردیج است و بین کوه‌ها قرار گرفته. برای دیدن این روستا باید ۵ هزار تومان ورودی بدهیم. هزینه‌ای که توسط اهالی برای حفظ محیط‌ زیست روستا هزینه می‌شود، رسمی که در سقالکسار هم مرسوم است.

خیلی‌ها به واریش می‌روند تا چشمه‌ آن را ببینند. چشمه‌ای با آب خنک و گوارا که خیلی‌ها مقداری از آب آن را با خود به خانه می‌برند.

در روستای واریش مغازه‌ میوه‌فروشی‌ای هست که محصولات روستا را می‌فروشد. تابستان‌ها می‌توانیم، آلو، گیلاس، زردآلو و شاتوت‌های تره‌و‌تازه‌ای هم بخریم.

امام‌زاده بی‌بی زرین قمر: نزدیک روستای واریش دشت پهنه حصار قرار گرفته که امام‌زاده بی‌بی زرین قمر،‌ خواهر امام هشتم (ع) را هم آنجا پیدا می‌کنیم. یکی از اتاق‌های این امام‌زاده پناهگاه کوهنوردان است و اتاق دیگر، آرامگاه بی‌بی‌ زرین قمر.

روستا و آبشار سنگان: در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری شمال شرق روستای وردیج، روستای سنگان قرار گرفته که آبشارش جزو زیباترین جاهای دیدنی اطراف تهران است. روستای سنگان با ارتفاع ۲۱۰۰ متری از سطح دریا، بین کوه‌های البرز میانی و در منطقه کن استان تهران واقع شده. آبشار سنگان را هم در نزدیکی همین روستا و در دامنه قله‌های پهنه حصار پیدا می‌کنیم. جایی که بعد از گذراندن یک مسیر پیاده‌روی به آن می‌رسیم.

آبشار سنگان در فصل بهار خیلی زیباست و طبیعت‌گردان زیادی را به سمت خودش جذب می‌کند. اما در فصل زمستان اگر به این آبشار سر بزنیم، یکی از زیباترین صحنه‌ها را می‌بینیم؛ آبشاری که آبش در حین حرکت منجمد شده‌ و قطره‌های آبی که از آن بالا می‌چکد هم به محض رسیدن به زمین یخ می‌زنند. سنگان در زمستان، یکی از مقصدهای محبوب برف‌بازی هم هست.

با درود. اگر به این روستا سر می‌زنید منتظر رفتار بد و به دور از فرهنگ بومی های روستا باشید. مردم این روستا به هیچ عنوان علاقه ای به گردشگر نداشته و با بی احترامی با گردشگران برخورد می‌کنند. البته از قهوه خانه ها و غذا خوری های مسیر میتونید استفاده کنید اما ورود به روستا، حتی زمین‌های ملی و مسیر منتهی به آبشار برابر با اعصاب خوردی و خراب شدن روزتون. باسپاس از اسنپ تریپ

درود ومتشکرم از راهنمایی جامع وکامل تان!

سلام و درود. البته باید دید مردم چه می کنند که برخورد بد می بینند. امروز من فقط زباله دیدم و آتشی که صخره های زیبا را سیاه می کرد و موتورسوارانی که روی صحره های زیبا ویراژ می دادند. شما باشید از این قوم تاتار استقبال می کنید ؟

نام*

ایمیل*

کد امنیتی * 9  −   =  7 .hide-if-no-js {
display: none !important;
}

برای دریافت اپلیکیشن اسنپ‌تریپ از روش‌های زیر استفاده کنید.

برای دریافت جدیدترین خبرها و مطالب ایمیل خود را ثبت کنید.روستاهای وردیج و واریش

تهران، بلوار نلسون ماندلا، کوچه ایرج، پلاک صفر

کدپستی ۱۹۱۷۷۵۴۳۲۸

(۰۲۱) ۷۵۱۳۲۰۰۰ – ۹۶۶۶۹۰۶۶

اسنپ‌تریپ را در سایر شبکه‌ها دنبال کنید.

از مطالب این وب‌سایت فقط می‌توانید برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع استفاده کنید. تمامی حقوق این وب‌سایت به شرکت آرا جهان نوین گستر اطلس تعلق دارد.

Copyright ©۱۴۰۰ snapptrip.com.

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد

آیا از آن دسته ساکنین تهران هستید که همیشه برای سفر وقت کمی دارند؟شما را با تفرجگاهی آشنا می کنیم که گوشه ی تهران است و همه امکانات را برای یک آخر هفته خوب در اختیار شما می گذارد.

در شمال غرب تهران، با فاصله کمی از شهر منطقه ای زیبا وجود دارد که با قرار گرفتن در آن و استشمام هوای پاک، نزدیکی به تهران کاملا فراموش می شود. با ما همراه باشید و روستای زیبای واریش را بشناسید.

بالاتر از محله وردآورد تهران، جاده آسفالته و کوهستانی پر پیچ وخمی وجود دارد که ساختار آن مانند جاده امامزاده داوود است. این مسیر زیبا در امتداد رودخانه ای که در دره ای تنگ و عمیق در سمت غرب دره کن جریان دارد، به روستای وردیج و پس از آن به واریش منتهی می شود.

روستاهای وردیج و واریش

در غربی‌ترین نقطه شهر تهران و بالای محله وردآورد، یک جاده آسفالته و کوهستانی پر پیچ و خم وجود دارد که ساختار آن مثل جاده امامزاده داوود است.

این مسیر زیبا در امتداد رودخانه‌ای که در دره‌ای تنگ و عمیق در سمت غرب دره کن جریان دارد، به روستای وردیج و پس از آن به واریش منتهی می‌شود.

این روستاها جزو بخش کن و سولقانِ شهرستان تهران به حساب می‌آیند و به دلیل قرارگرفتن در یک موقعیت کوهستانی و در مجاورت بادهای غرب به شرق تهران، عاری از هرگونه آلودگی تنفسی هستند.

در ابتدای روستا تابلویی وجود دارد که ممنوعیت ورود به روستا برای افراد متفرقه را به شما گوشزد می کند. شاید با دیدن این تابلو کمی توی ذوق‌‎تان بخورد؛ اما نگران نباشید، دیدنی‌های وردیج در خارج از بافت مسکونی قرار دارند و برای بازدید از آنها نیازی به ورود به روستا ندارید.

لت مال نام آبشاری است که از سه آبشار تشکیل شده و برای رسیدن به آن حدود یک ساعت پیاده‌روی از جاده اصلی لازم است. آبشار اول 5 متر ارتفاع دارد و آبشار دوم کمی بلندتر است؛ اما آبشار سوم در واقع آبشار اصلی لت مال است که 35 متر ارتفاع دارد و به صورت پلکانی به پایین می‌ریزد.

یادتان باشد که رودخانه‌های فصلیِ این منطقه، تنها از اواسط زمستان تا اواخر بهار جریان دارند و آبشار در این زمان از سال دیدنی است.

راه دسترسی: قبل از ورود به جاده اصلی و بعد از مجتمع معلم، پارک کنید و وارد دره شوید. بعد از کمی پیاده‌روی به اولین آبشار می‌رسید که 5 متر ارتفاع دارد.

 اگر به روستا وارد نشوید و به مسیر خود ادامه دهید به منطقه ای می رسید که طبیعت تصویر عجیبی از سنگ ها را به نمایش گذاشته است، با دیدن آن ها این سوال در ذهن انسان نقش می بندد که آیا این ها جاندارانی هستند که به سنگ تبدیل شده اند؟ اشکال عجیب سنگ ها باعث شده تا داستان ها و افسانه های زیادی درباره ی آن ها ساخته و پرداخته شود.

عده ای بر این باورند که این سنگ ها بقایای یک قلعه ی قدیمی هستند، و عده ای دیگر آن ها را موجودات نفرین شده می دانند که تبدیل به سنگ شده اند.

اما علم برای این معما پاسخ دیگری دارد، زمین شناسان علت به وجود آمدن این حفره ها و اشکال را ناشی از نوعی فرسایش حاصل از باد می دانند، که به آن هوازدگی گفته می شود.

این نوع هوازدگی بسیار نادر است، بنابراین یکی از شگفتی های منحصر به فرد طبیعت محسوب می شود، و با وجود پاسخ علمی دانشمندان به دلیل تشکیل آن ها، هنوز هم وجود آن ها یک معمای رازآلود و سوال برانگیز به شمار می رود.

یکی از نمونه های دیدنی این فرسایش در دامنه ی وردیج قرار دارد، و به همین دلیل این منطقه به دامنه ی ارواح یا آدمک جیان شهرت دارد.

مهم‌ترین دیدنی واریش، چشمه آن است که آب سرد گوارایی را به مردم هدیه می‌دهد. کنار این چشمه محل خوبی برای گذراندن یک آخر هفته به یادماندنی محسوب می‌شود و مردم زیادی برای گذراندن ساعاتی خوش به آنجا رفته و بساط پیک‌نیک خود را برپا می‌کنند. حتی برخی به آنجا می‌روند تا کمی از آب چشمه را با خود به خانه ببرند.تابلوهای راهنما در روستا به خوبی شما را برای رسیدن به این چشمه راهنمایی می کنند.

رشته‌کوهی در منطقه البرز مرکزی وجود دارد که از شمال به شهرستانک، از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شرق به دهکده سنگان و جاده سولقان و از جنوب به منطقه واریش و وردآورد می‌رسد.

بلندترین قله این رشته کوه “پهنه سار” است که”پهن حصار” و “پشته بند” و “گندم چال” هم نامیده می‌شود.

در دشت پهنه حصار، امامزاده‌ای به نام بی‌بی زرین قمر وجود دارد. این امامزاده دو اتاق دارد؛ یکی قبر بی‌بی زرین قمر و اتاق دیگر به صورت آشپزخانه که استراحت‌گاه و پناهگاه کوهنوردان است.

مردم برای این محل چنین روایتی را بیان می کنند:خواهران امام رضا ( ع ) به نام بدرالنساء و زرین قمر که از دست حاکمان وقت در حال فرار بودند برای رهایی به این صخره سنگ پناه می آورند و به جای گفتن ” یاهو ” ” یا الله ” می گویند: ” یا کوه ” و  کوه و سنگ شکافته شده  و آن ها در دل سنگ جای می گیرند. دشمنان با شمشیر ضربه ای به آنجا می زنند و شکافی پدید می آید که امروز ترک خودگی موجود در سنگ نشان از آن است.

با گذر از روستای واریش وارد جاده‌ای می‌شوید که مسیر کوهنوردان و گردشگران است که از بالای روستا به سمت شمال شرق امتداد می‌یابد و پس از یک شیب ملایم به ارتفاعات پهنه‌سار منتهی می‌شود.

این جاده را خیابان “مسیح‌الله دین‌محمد” نامگذاری کرده‌اند. در واقع این نام یادگاری است از سال‌های حماسه و نام و خاطره یکی از بزرگ‌مردان این آب و خاک.

پیک نیک و عکاسی: اگر ساکن تهران هستید و برای آخر هفته خود برنامه‌ای ندارید وسایل پیک نیک خود را آماده کنید تا راهی وردیج و واریش شوید. در جاده این روستاها ثبت تصویر از دامنه ارواح سنگی و طبیعت زیبا را فراموش نکنید.

پیاده روی: اگر علاقه‌مند به پیاده‌روی هستید مسیر آبشار لت مال انتخاب خوبی برای شماست. جاده مسیح الله دین محمد در بالای روستای واریش گزینه خوبی برای تجربه یک پیاده‌روی دلچسب و سبک در یک مسیر بکر و خلوت برای شما خواهد بود.

دوچرخه سواری در کوهستان: یک مسیر خاکی در مقابل خروجی وردیج به سمت چپ وجود دارد که شما را به ارتفاع 2100 متری می‌رساند و سپس با امتداد در غرب به دامنه قله واریش و لیچه می‌رسد که با طی 10 کیلومتر سر از روستای کندر کرج در می‌آورید. اگر خودروی 2 دیفرانسیل یا دوچرخه کوهستان دارید به این مسیر وارد شده و از تماشای طبیعت لذت ببرید.

کوهنوردی: به این منطقه بروید و لذت صعود به قلل پهنه حصار، چشمه‌شاهی و لیچه را تجربه کنید. روستای واریش از مبداهای صعود به ارتفاعات پهنه حصار است که از آنجا صعود به قله اصلی با ارتفاع 3400 متر، حدود 4 تا 5 ساعت طول می‌کشد.

یک جاده خاکی در ضلع غربی روستای واریش وجود دارد که به ضلع شمالی قله لیچه (پشت قله) جهت صعود به ارتفاعات پهنه حصار می‌رسد.

قله لیچه در شمال غرب روستای واریش واقع شده و از جنوب غرب به قله دشته (قله سایت مخابراتی کرج) و از شمال به قله های ارتفاعات پهنه حصار و روستای کندر مشرف است، از شرق این ارتفاعات قلل چین کلاغ، دوشاخ و پلنگ چال دیده می شود.روستاهای وردیج و واریش

راه های دسترسی

مسیر دسترسی اول: برای رسیدن به این منطقه در انتهای اتوبان همت غرب، هنگام عبور از کنار دریاچه تابلویی تابلوی وردیج و واریش دیده می شود، با ورود به جاده ی کوهستانی و طی ده کیلومتر به روستای وردیج در سمت راست خواهید رسید. اگر این مسیر را ادامه دهید، پس از طی 5 کیلومتر به روستای واریش و انتهای جاده ی آسفالته خواهید رسید.

مسیر دسترسی دوم: در انتهای اتوبان همت با ورود به بلوار پژوهش به شهرک دانشگاه شریف خواهید رسید، پس از رسیدن به شهرک دانشگاه وارد خیابان شهید اردستانی شوید، در انتهای خیابان تابلوی کوچک سفید رنگی با عنوان روستای وردیج و واریش دیده می شود، که ابتدای جاده ی کوهستانی این دو روستا را نشان می دهد.

مسیر دسترسی سوم: در این مسیر از پشت پمپ بنزین وردآورد به سمت خیابان اردستانی بروید و وارد جاده ی کوهستانی این منطقه شوید.

در پایان آرزوی داریم که شما هم سفر به این منطقه ی ییلاقی را در فهرست سفرهای خود قرار دهید، توجه داشته باشید که امکان اقامت در این روستاها وجود ندارد، بنابراین برای یک سفر یکروزه برنامه ریزی کنید، و در صورتی که قصد کمپینگ دارید، حریم شخصی اهالی روستا را حفظ کنید و وارد املاک خصوصی و باغ های اهالی نشوید.

در این منطقه رستوران وجود ندارد، بنابراین غذای مورد نیاز خود را همراه ببرید، و در حفظ این طبیعت زیبا که سخاوتمندانه پذیرای گردشگران است، بکوشید.

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


تمامی مطالب این وبلاگ از منابع فارسی و انگلیسی جمع آوری گردیده و تمامی مطالب با ذکر منبع منتشر شده اند.

آسمان صاف

10%

06:09

19:09

«تهران» همان اندازه که جاذبه‎های شهری بی‌پایان دارد، به واسطه جغرافیای ویژه و قرار گرفتن در میانه کوه و کویر از نعمتِ طبیعتی زیبا، بکر و هیجان‌انگیز هم برخوردار است که تشنه کشف شدن است. کافی است کفش و کلاه کنید و کمی از شهر دور شوید تا در میان طبیعتی سحرانگیز و دلربا قرار بگیرید و غرق آرامش شوید. اصلا این خصوصیت زندگی در پایتخت هم هست، باید گاهی از شلوغی، ترافیک و زندگی روزمره دور شد و به جای دیدن آپارتمان‎های بلند، خیابان‌های پر از ماشین و آدم‌هایی که با عجله به این سو و آن سو می‌روند، به کوه‎های استوار، آسمان آبی و درختان سبز چشم بدوزید و حال و هوایی تازه کنید. در همین نزدیکی شهرِ شلوغ، جایی بکر و سحرانگیز منتظر شماست. روستایی با جاده‎ای پیچ‌واپیج، رودخانه‌ای پر آب و کوه‎هایی با اشکال عجیب.روستاهای وردیج و واریش

«روستای وردیج» در شمال غرب تهران قرار دارد و جزو منطقه کن و سولقان است؛ پیش از رسیدن به این روستا جاده زیبا و مارپیچش شما را مجذوب خود خواهد کرد، جاده‎ای که دامنه کوه را می‌تراشد و به بالا می‌رود و یک جاهایی آنقدر باریک می‎شود که باید با احتیاط جلو رفت. اما همین جاده باریک و پر پیچ و تاب یکی از جذابیت‎های روستای وردیج است.

پیچ‌های جاده را که رد کنید ناگهان در کنارِ جاده با منظره‌ای عجیب از کوه‎هایی با فرم‎های جادویی مواجه می‌شوید؛ انگار پا در دره جنیان گذاشته‎اید یا به محدوده‌ای پر از آدم‌های طلسم‌شده رسیده‎اید. درباره این کوه‌های عجیب حرف و حدیث و افسانه بسیار است، برخی این سنگ‌ها را قومی سنگ‌شده می‌پندارند و برخی می‌گویند اینجا بقایای قلعه‎ای قدیمی است که حالا تنها این سنگ‌ها از آن باقی مانده است. در کنار این بخش از کوه، شانه‎ای خاکی هم هست که می‌توانید اتوموبیل خود را پارک کنید و از این کوه‌های جادویی بالا بروید و در میان این آدمک‌ها و شمایل‌های سنگی بایستید و محو این آدمک‎های عجیب شوید که البته دلیل علمی ایجاد شدن آنها فرسایش کوه با باد است.

اگر این جاده را ادامه بدهید به روستای واریش می‎رسید، روستایی زیبا و ییلاقی در دامنه کوه‌های سر به آسمان کشیده با باغ‎هایی که در این دامنه شکل‌گرفته‌اند و شاتوت، گیلاس، آلبالو و گردو ثمره آن‌هاست. مردم این روستا هم مردم خوش‌ذوقی هستند و به خوبی از این طبیعت زیبایی که در اختیار آنها قرار گرفته محافظت می‎کنند. بنابراین پیش از ورود به جاده باید عوارض اندکی را به عنوان هزینه پاکسازی طبیعت بپردازید و یک کیسه زباله دریافت کنید تا بتوانید زباله‎های خود را داخل آن بیندازید. در داخل روستا هم با تابلوهای «زباله نریزید» مواجه خواهید شد.

در ورودی روستا فلشی را که مسیر چشمه را مشخص می‌‏کند، خواهید دید و با ادامه دادن این مسیر به رودخانه‌ای پر آب و گوارا می‎رسید که کناره آن پر است از باغ‎های سرسبز و زیبا. اگر بهار و خصوصا اردیبهشت به این منطقه بروید، با شکوفه‌های رنگارنگ و دامنه‎ای پر از گل‌های وحشی چون شقایق و لاله مواجه خواهید شد. در تابستان هوای این اطراف همچنان خنک و روح‌نواز است و درختان زیر بار میوه، قد خم کرده‌اند. پاییز این روستا رنگارنگ و دلفریب است و زمستان رخت عروس به تن کوه و کوهپایه و درختها می‎پوشاند.

اگر حدود یک ساعت مسیر کنار رودخانه را ادامه بدهید به آبشار «لَت مال» می‎رسد، آبشار بلند و زیبا با آبی زلال و دلچسب. اما اگر این مسیر برای شما طولانی بود هرجا کنار رودخانه که اتراق کنید، از این طبیعت بکر و هوای پاک و آسمان آبی لذت خواهید برد.

بهترین مسیر برای رسیدن به این دو روستای خیال‎انگیز از غرب تهران و اتوبان تهران- کرج است. بعد از رسیدن به ورودی پمپ بنزین وردآورد، باید به سمت خیابان شهید اردستانی شوید و بعد از گذشت از مسیر کوتاهی در سمت راست خود، ورودی جاده این وردیج و واریش را خواهید دید.  

روستاهای وردیج و واریش از جاذبه‌های دیدنی در اطراف تهران هستند که با داشتن طبیعتی زیبا و جاذبه‌هایی شگفت‌آور جزو مناطق گردشگری پایتخت شناخته می‌شوند. شاید خیلی‌ها از وجود چنین مکان‌های سرسبز و خوش آب‌وهوایی در نزدیکی پایتخت بی‌خبر باشند. اگر شماهم از این دسته هستید، با خواندن این مقاله شگفت‌زده خواهید شد!

تهران شهری مملو از جاذبه است! از جاهای دیدنی تهران همانند: خانه‌های تاریخی و پارک‌های شگفت‌انگیز گرفته تا جاذبه‌های خارج از شهر تهران. از روستاهای سرسبز و خوش آب‌وهوا گرفته تا آبشارها و رودخانه‌های خفنی که همگی تشنه کشف‌شدن هستند، همه‌وهمه نوید‌بخش تجربیات ناب و بیادماندنی‌اند. در شهری به بزرگی تهران و با آن‌همه دود و ترافیک، رفتن به دل طبیعت از واجبات زندگی است تا بتوان با انگیزه بیشتری به زندگی ادامه داد. روستاهای وردیج و واریش دو روستای زیبا در نزدیکی پایتخت اند و از آن جایی‌که مقصدهایی خوش آب‌وهوا هستند، گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کنند. چه چیزی دلیل محبوبیت وردیج و واریش شده‌ است؟ قصه آدمیان سنگی در واریج چیست؟ چرا طبیعت‌گردها به این دو روستا علاقه دارند؟ چگونه به وردیج برویم؟ با یومگ همراه باشید تا به پرسش‌هایتان پاسخ داده شود و با روستاهای وردیج و واریش بیشتر آشنا شوید.

درست بالای محله وردآورد و در غربی‌ترین نقطه تهران، آن‌جا که یک جاده آسفالت کوهستانی پرپیچ‌وخم وجود دارد؛ همان مسیری است که شما را به روستاهای وردیج و واریش می‌رساند؛ مسیری زیبا که در امتداد رودخانه‌ای خروشان که درون دره‌ای عمیق و تنگ جریان گرفته است. مسیری که در ابتدا به روستای وردیج و پس از آن به واریش منتهی می‌شود.

این دو روستا؛ بخشی از توابع روستای کن و سولقان استان تهران به شمار می‌آیند و از جاهای دیدنی در اطراف پایتخت هستند. از آن جایی‌که این دو روستا در منطقه‌ای کوهستانی و در مجاورت بادهای غرب به شرق تهران قرار گرفته‌اند، دارای آب‌وهوای مطبوع و تمیزی هستند. روستای وردیج در منطقه 22 شهر تهران قرار گرفته‌ است و تا مرکز شهر 40 کیلومتر فاصله دارد. از وردیج تا واریش نیز، 12 کیلومتر فاصله است و روستای وردیج در فاصله هشت کیلومتری از این جاده قرار گرفته‌ است.

روستای وردیج یکی از روستاهای دیدنی در اطراف پایتخت است که در شمال غرب تهران واقع شده‌ و به دلیل دسترسی سریعی که این روستا از تهران دارد، به عنوان یک مقصد گردشگری محبوب در پایتخت شناخته می‌شود. همان‌طور که گفته شد این روستا در حقیقت جزئی از مناطق کن و سولقان است. روستای وردیج بزرگ‌ترین روستای شمال‌غرب تهران به شمار می‌رود و داشتن باغ‌های وسیع میوه، سبب شده‌است گردشگران و طبیعت‌دوستان زیادی همه روزه از آن بازدید کنند. باغ‌های سرسبز، رودخانه خروشان، کوه‌های بلند و دره‌های عمیق همه از جاذبه‌های روستای وردیج هستند. روستاهای وردیج و واریش

جاده پر پیچ‌وخم روستای وردیج که از میان کوه‌ها می‌گذرد یکی از جذابیت‌های این جاده‌ است. برای رسیدن به این روستا باید از جاده زیبا و مارپیچی عبور کنید؛ در برخی قسمت‌ها به قدری جاده باریک می‌شود که باید حسابی احتیاط کنید. انتهای پیچ‌ها منظره‌ای عجیب پیش چشمانتان ظاهر خواهد شد! آن‌قدر عجیب‌وغریب که شاید حس کنید به دنیای جن‌ها پا گذاشته‌اید. 

اما چرا به آن دنیای جن‌ها گفتیم؟ کوه‌هایی که در این منطقه خواهید دید، دارای اشکال جادویی یا آدمک‌های سنگی هستند که ترسی وحشتناک را بر شما تزریق خواهند کرد. درباره این کوه‌ها حرف‌وحدیث‌های بسیاری گفته می‌شود! برخی معتقدند این سنگ‌ها، افرادی هستند که در گذشته تبدیل به سنگ شده‌اند و برخی دیگر این مکان را بقایای قلعه‌های قدیمی می‌دانند که امروزه تنها مشتی سنگ از آن باقی مانده‌ است. با این وجود بهتر است بدانید که هیچ افسانه‌ای درباره این کوه‌ها وجود ندارد و تنها دلیل به وجود آمدن آن‌ها، فرسایش کوه با باد است. 

اگر عاشق مکان‌های متفاوت و خاص هستید، می‌توانید در شانه‌های خاکی اطراف این کوه‌ها ماشین خود را پارک کرده و از این کوه‌های جادویی بالا بروید. بعد در میان آدمک‌ها و شمایل سنگی بایستید و کلی عکس یادگاری بگیرید.

روستای وردیج روستایی زیبا در نزدیکی تهران است که علاوه بر طبیعت دلنشین دارای جاذبه‌های دیدنی و شگفت‌انگیزی همانند آدمیان سنگی است! جالب است بدانید که این روستا را خانه‌ی هیولاهای سنگی می‌دانند. برویم و گشتی در میان جاذبه‌های وردیج بزنیم.

آبشار لت‌مال نام آبشاری در حوالی روستای وردیج است که از سه آبشار تشکیل شده‌ است و برای رسیدن به آن از جاده اصلی یک ساعت زمان لازم است. این آبشارها ارتفاع‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند؛ با این وجود آبشار اصلی همان آبشار سوم یا لت‌مال است که 35 متر ارتفاع دارد و به صورت پلکانی آب از آن بر روی زمین می‌ریزد. 

آبشار لت‌مال که آب خود را از رودخانه‌های فصلی آن منطقه تامین می‌کند، تنها در اواسط زمستان تا اواخر بهار جریان دارد و در بقیه ایام سال آن را این‌چنین زیبا نخواهید یافت. برای دسترسی به این آبشار باید قبل از ورود به جاده اصلی، بعد از مجتمع معلم پارک کرده و وارد دره شوید تا بعد از کمی پیاده‌روی به اولین آبشار، که در حدود پنج متر ارتفاع دارد برسید. راه مستقیم را که ادامه بدهید دو آبشار دیگر را خواهید یافت.

گفتیم که روستای واریش در فاصله کمی از روستای وردیج قرار دارد. کافی‌است کمی از وردیج فاصله بگیرید تا به منطقه‌ یا سرزمینی عجیب‌وغریب برسید که بومیان آن را آدمک‌جیان یا دامنه ارواح سنگی می‌نامند! در این منطقه مخوف؛ سنگ‌هایی شبیه به جمجه انسان و یا بدن جانوران وحشی را خواهید دید و گویا سفری به سرزمین متفاوت و مخوف را تجربه خواهید کرد. به نظرتان آدم‌ها تبدیل به سنگ شده‌اند و یا سنگ‌ها شبیه انسان‌ها جاندار شده‌اند؟

دره انار یکی از جاذبه‌های دیدنی در اطراف وردیج است. برای رسیدن به این دره باید از قسمت انتهایی بزرگراه همت در غرب تهران از خروج که منتهی به روستاهای وردیج و واریش شده خارج شوید تا در ابتدای مسیر این دو روستا، جایی بین دره‌های شرقی، یک مکان بکر را ببینید. جایی که متشکل از چندین حوضچه، آبشار و هشت فرود بلند و کوتاه است. این دره که معمولا کم‌آب است؛ مناسب برای کوهنوردی و دره‌نوردی مخصوصا در تابستان است. آبشار دره انار روستای وردیج؛ در بلوار اردستانی و در ابتدای جاده وردیج قرار گرفته‌ است.

انتهای همین جاده را که ادامه بدهید و از کوه‌های جادویی آن که گذر کنید، به روستای واریش خواهید رسید. واریش روستایی ییلاقی و زیبا در دامنه کوه‌های سر به آسمان کشیده است و به دلیل قرارگیری در ارتفاع بالاتر از روستای وردیج، دارای آب‌وهوای خنک‌تری است. ارتفاع روستای واریش نسبت به روستای وریج در حدود 400 متر بیشتر است و به همین دلیل این روستا آب‌وهوای سردتری نسبت به وردیج دارد و دارای زمستان‌های بسیار سختی است. باغ‌های فراوان، درختان شاتوت، گیلاس، آلبالو و گردو جلوه زیبایی به این روستا بخشیده‌اند.

از آن جایی‌که مردم روستای واریش علاقه وافری به طبیعت دارند، در بدو ورود به این روستا باید مبلغی را برای پاکسازی طبیعت پرداخت کرده و کیسه زباله‌ای را دریافت کنید تا خدایی نکرده ردپایی از خود در طبیعت به جا نگذارید. تابلوهای زیادی نیز با عنوان «زباله نریزید» و یا «این روستا رفتگر ندارد زباله نریزید!» در بخش‌های مختلف روستای واریش خواهید دید که اهمیت موضوع را یادآور می‌شوند. 

واریش همچنین دارای رودخانه‌ای پر آب است با باغ‌های سرسبز میوه احاطه شده‌ است. برای رسیدن به این رودخانه می‌توانید با دنبال کردن فلشی که در ورودی روستا قرار گرفته‌ است به سمت آن حرکت کنید. روستای واریش چه در بهار که درختانش پر از شکوفه می‌شوند و دامنه‌ی دشت‌هایش پر از شقایق‌های وحشی، چه در تابستان که هوایی خنک و روح‌نواز دارد و می‌توان زیر سایه درختان بلندش گرما از تن رهایی داد، بسیار دیدنی است. واریش حتی در پاییز با آن همه رنگ، روستایی دلفریب می‌شود و زمستانش با آن همه سپیدی و زیبایی هوش از سر می‌پراند.

طبیعت زیبای روستای واریش را که نادیده بگیریم، این روستا دارای جاذبه‌های تماشایی است. از پیاده‌روی در مسیر رسیدن به آبشار لت‌مال آن گرفته تا لذت صعود به ارتفاعات پهنه حصار. در ادامه با ما همراه باشید تا با جاذبه‌های روستای واریش بیشتر آشنا شوید.

همان چشمه‌ای که گفتیم تابلوی آن را در ورودی واریش خواهید دید؛ مهم‌ترین جاذبه دیدنی در واریش به شمار می‌رود. این چشمه دارای آب سرد و گوارایی است و مخصوصا در تابستان برای آب‌تنی و کمی آب‌بازی بسیار مناسب است.

این ارتفاعات دیدنی و تماشایی غیر از زیبایی می‌تواند یک گزینه مناسب برای علاقه‌مندان به ورزش کوهنوردی باشد. یک رشته‌کوه در البرز مرکزی وجود دارد که از چهار جهت خود به یک روستای زیبا می‌رسد. این رشته کوه از شمال به روستای شهرستانک، از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شرق به دهکده سنگان و جاده سولقان و در نهایت از جنوب به روستای واریش و وردآورد ختم می‌شود. 

پهنه حصار بلندترین قله این رشته کوه است که در میان ابرها قرار دارد و برف‌های پوشیده در گوشه‌وکنارش، زیباییش را چندین برابر کرده‌اند. پشته‌بند و گندم‌چال از دیگر نام‌های پهنه‌حصار است.

خب از دشت پهنه حصار گفتیم تا به امام‌زاده بی‌بی قمر برسیم! این امام‌زاده که در دشت پهنه حصار قرار گرفته‌ است؛ دارای دو اتاق است که در داخل یکی قبر امام‌زاده بی‌بی قمر قرار دارد و اتاق دیگر مخصوص به عنوان استراحتگاه و پناهگاه کوهنوردان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای رسیدن به این دو روستا از تهران، باید در مسیر اتوبان تهران-کرج بروید و بعد از رسیدن به پمپ‌بنزین وردآورد به سمت خیابان شهید اردستانی بروید. کمی از این خیابان که فاصله بگیرید در سمت راست خود، ورودی جاده وردیج-واریش را خواهید دید.

 مسیر بعدی برای رسیدن به وردیج‌ واریش، از انتهای اتوبان همت است. از شهرک شهید باقری عبور کرده و بعد از گذشتن از دوربرگردان و بلوار پژوهش، وارد شهرک دانشگاه شریف شوید، تا در انتهای خیابان شهید اردستانی تابلوی راهنمای وردیج‌ واریش را ببینید.

به دلیل عدم استقبال ساکنان این دو روستا از گردشگران، تنها می‌توانید از جاذبه‌های اطراف آن‌ها دیدن کرده و نهایتا اگر قصد ماندن داشتید، می‌توانید با همراه داشتن تجهیزات طبیعت‌گردی، در دل طبیعت کمپ بزنید. چرا که ساکنان این دو روستا؛ اجازه اقامت در خانه‌های شخصی خود را به شما نخواهند داد.

حرم شاه عبدالعظیم حسنی

حرم عبدالعظیم حسنی یکی از زیارتگاه‌های معروف تهران در شهر ری است که می‌توان آن را مهم‌ترین جاذبه مذهبی در ری و تهران دانست. اگر به بناهای تاریخی و مذهبی تهران علاقمندید در این مقاله همراه ما باشید چون قصد داریم از آدرس، ساعت بازدید، وب‌سایت، مسیر دسترسی و هرآنچه از این حرم باید بدانید را در اختیارتان بگذاریم.

امامزاده داوود تهران

امامزاده داوود یکی از زیارتگاه‌های محبوب شهر تهران و جزو جاذبه‌های مذهبی پایتخت کشورمان است که گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. برای اطلاعات کامل‌تر از آدرس، مسیر دسترسی و موقعیت مکانی، تلفن و … به خواندن این مقاله ادامه دهید.

شهرستان دماوند و شهرهای دیدنی آن

شهرستان دماوند یکی از خوش آب‌وهواترین نواحی استان تهران است که در این مقاله به معرفی شهرهای زیبای آن و دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری اطراف آنها خواهیم پرداخت.

یومگ مجله‌ای است برای همه کسانی که دغدغه سفر دارند. «مجله گردشگری یومگ» از معرفی مقصدهای برتر جهان گرفته تا نکات پر اهمیت سفر، از جذابیت‌های فرهنگی مقصد گرفته تا راه ‌و رسم سفر حرف‌ها و نکته‌های بسیاری برای شما دارد. با یومگ همسفر شوید تا بیشتر بدانید و باکیفیت‌تر سفر کنید.

وردریج یکی از روستا های نزدیک تهران است که زیبایی و طبیعت آن روزانه گردشگران زیادی را به این روستا روانه میکند. وردریج یک مقصد بسیار خوش آب و هوا برای گذراندن تعطیلات آخر هفته است چرا که شمارا برای ساعاتی از آلودگی هوای تهران دور خواهد کرد؛ در روستای وردریج جاذبه ای معروف به جاذبه آدمیان سنگی وجود دارد که بسیار جذاب و دیدنی است و کنجکاوی هر بیننده ای را بر می انگیزد. با رفتن به روستای وردریج علاوه بر تماشای زیبایی های این روستا میتوانید از زیبایی هایی که در مسیر و راه این روستا قرار ارند هم نهایت استفاده را ببرید پس از روستای وردریج روستایی به نام واریش نیز وجود دارد که پس از بازدید وردریج میتوانید به بازدید بروستای واریش بروید و از مناظر آنجا که بسیار مناسب کوه نوردی و طبیعت گردی است لذت ببرید.

روستای وردرج یکی از زیباترین روستاهای ییلاقی شهر تهران به شمار میرود و در بخش شمال غربی پایتخخت واقع شده است. این روستا بزرگترین روستای غرب تهران نیز به شمار میرود و در محدوده منطقه 22 تهران قرار میگرد و از توابع کن و سولقان است. این روستا از نظر دسترسی به قله های بلند اطراف تهران نظیر قله های لیچه و ارتفاعات پهنه حصار بسیار محبوب و مناسب است.روستای وردریج دارای باغ های میوه ی سرسبز و بسیاری است. بیشتر درختان این باغ هارا درختان گردو، سیب، خرمالو، توت و شاتوت تشکیل میدهند به همیت دلیل شغل بیشتر مردم روستا باغداری است. این روستا حدود 500 نفر جمعیت دارد که البته این جمعیت در زمستان به نصف این میزان کاهش میابد.

همانطور که تا کنون گفته شد روستای وردیج روستایی کوهستانی به شمار میرود به همین دلیل در روزهای گرم سال و در تابستانها دارای آب و هوای بسیار  خنک و مطبوعی است که نظر گردشگران زیادی را به خود جلب میکند. اما در پاییز و زمستان این روستا به قدری سرد و یخبندانن میشود که مسیر رسیدن به آن عمدتا به وسیله بارش برف مسدود خواهد شد. به همین دلیل هم اهالی ان روستا در فصلهای سرد وردیج را ترک میکنند.

این روستا به نام های ارواح سنگی و یا آدمک حاجیان نیز خوانده میشود و علت آن وجود سنگ هایی است که از دور به شکل شمایل آدمیان دیده میشوند. فاصله تهران تا وردیج چیزی حدود 40 کیلومتر است و همین فاصله اندک وردیج را به یکی از بهترین محلهای تفریح و گردش تبدیل میکند. مردم محلی روستای وردیج معتقدند در گذشته عده ای در قلعه های اطراف دامنه های کوه ها سکونت داشته اند، اگرچه طبیعت روستای وردیج و وجود سنگهای مجسمه ای نشان میدهد قدنت این روستا به 30 الی40 ملیون سال پیش میرسد اما نمیتوان گفت از چه زمانی سکونت و زندگی در این روستا شکل گرفته است. اما باتوجه به قدمتی که دارد دیدنی های طبیعی بسیاری را در خود جای داده است.روستاهای وردیج و واریش

در دامنه ی کوه های روستای وردیج سنگ هایی وجود دارد که اشکال آنها بسیار خاص است و باعث شده روستای وردیج بر سر زبانها بیافتد. این سنگ ها هر کدام تداعی گر یک تصویر از جمجه انسان و یا حیوانات مختلف هستند. بخ خصوص از فاصله ی زیاد این سنگها دقیقا شبیه آدمیانی هستند که در داممنه کوه ایستاده اند. داستان ها و افسانه های زیادی از این سنگها توسط مردم روستا نقل میشود، برخی از آنها معتقدند که این سنگ ها قبل تر واقعا جاندارانی بوده اند که به واسطه ی یک نفرین به سنگ تبدیل شده اند. اما در حقیقت این سنگ ها به وسیله فرسایش باد و آب به این اشکال در آمده اند و این سنگ ها درواقع یک پدیده طبیعی محسوب میشوند.جالب است بر سر حفظ این مجسمه های سنگی اخلافاتی وجود دارد برخی از دانشمندان معتقدند باید جلوی فرسایش بیشتر این سنگ ها گرفته شود تا به عنوان آثار ملی ثبت شود و عده ی دیگر معتقدند این فرسایش ها باید روال طبیعی و همیشگی خودشان را طی کنند.

لت مال آبشاری است که از ترکیب سه آبشار تشکیل شده است و برای رسیدن به آن باید مسیری را به صورت پیاده طی کنید. این سه آبشار به ترتیب ارتفاع های 5،8و 35 متری دارند. آبشار 35 متری درواقه همان آبشار لت مال است و به صورت پلکانی به پایین میریزدو این آبشار ها تنها از اواسط طمستان تا ائایل بهار پر آب هستند و در تابستان حجم آب آنها به حداقل میرسد. پس بهترین زمان بازدی از این آبشارها فصل بهار  است. برای ریدن به این آبشار ها باید به سمت مجتمع معلم که قبل از جاده اصلی قرار دارد بروید از آنجا مسیری را تا عبور از دره ادامه دهید تا به اولین آبشار که همان آبشار 5 متری است برسید.لت در زبان محلی به معنی سنگ و مال به معنی مالیده شدن است و به دلسل برخورد شدید آبهای این آبشار به سنگهای ازرافش این آبشار را اینگنه نامیده اند.

گفتنی است که هیپگونه امکانات و محلی برای اقامت مسافران در روستای وردیج در نطر گرفته نشده و این روستا برای یک سفر یک روزه و پیک نیک کوتاه مدت مناسب است. با این حال اگر قصد ماندن در وردی را دارید تنها راه کمپ کردن اطراف این روستاست.  البته باید توجه کنید که تمام لوازم کمپ را داشته باشید و تجربه ی شب مانی در طبیعت را هم دارا باشید در غیر این صورت ممکن است به مشکل بربخورید چرا که در بیشتر مناطق این روستا تلفن همراه آنتن نمیدهد.

روستای واریش دقیقا بعد از روستای وردیج قرار دارد و ارتفاع آن از وردیج بسیار بیشتر است. این روستا از وردیج  بسیار سر سبز تر بوده و با های میوه آن پر محصول تر است در این روستا میتوانید درختان گیلاس، زردآلو و گیلاس را مشاهده منید. برای ورود به این روستا باید ورودی بپردازید چرا که این روستا هیچ رفتگری ندارد و نظافت این روستا را خود بومیان انجام میدهند. البته در .ر.دی روستا به مسافران کیسه های زباله داده میشود تا زباله هایشان را حتما با خودشان از روستا خارج کنند. از دیدنی های روستای واریش میتوان به ارتفاعات پهنه حصار اشاره کرد، این ارتفاعات مربوز به بخش البرز مرکزی هستند و اگر اهل کوهنوردی باشید رفتن به روستای واریش میتواند یکی از بهترین گزینه های سفر برای شما باشد.
اگر به کوهنوردی در این منطقه بپردازید چشمه های آب معدنی متعددی را در طول مسیرتان خواهید دید و در ادامه به آبشار سنگان خواهید رسید. بلندترین قله این قسمت قله پهنه سار است که با نام های دیری مثل پهنه حصار، گندم چال و پشته بند نیز آن را میشناسند. قله پهنه حصار در بخش شمالی قرار دارد و قله ای دیگر به نام چشمه شاهی در قسمت جنوبی واقع شده است که فصله ی این قله ها را دشت پهنه حصار پوشانده. این منطقه برای آن دسته از کسانی که به دوچرخه سواری در طبیعت علاقمندند بسیار مناسب خواهد بود.

در محل پهنه حصار امامزاده ای به نام امامزاده بی بی زرین قمر وجود دارد که از جاهای دیدنی روستای واریش به شمار میرود. همچنین این امامزاده دو اتاق دارد که این اتاقها درواقع پناهگاهی برای کوهنوردان است که در آنها آشپزخانه و سرویس بهداشتی تعبیه شده. در این امامزاده سنگی شکافه شده وجود دارد که مردم محلی آن را مقدس میپندارند و دلیل آن را هم اینگونه میخوانند: “خواهران امام رضا ( ع ) به نام بدرالنساء و زرین قمر که از دست حاکمان وقت در حال فرار بودند برای رهایی به این صخره سنگ پناه می آورند و به جای گفتن ” یاهو ” ” یا الله ” می گویند: ” یا کوه ” و  کوه و سنگ شکافته شده  و آن ها در دل سنگ جای می گیرند. دشمنان با شمشیر ضربه ای به آنجا می زنند و شکافی پدید می آید که امروز ترک خودگی موجود در سنگ نشان از آن است.”

همانطور که گفته شد روستاهای وردیج و واریش روستاهی کوهستانی هستند و ارتفاع آنها سبب شده تا دمای هوای پایین تری داشته باشند. پس در تابستان میتوانید از گرمای هوای تهران به این روستا ها پناه ببرید و با کمپ کردن در کنار رودخانه دقایق لذت بخشی را برای خود خلق کنید. به علاه در این فصل ها باغ های میوه پر از میوه های رنگارنگ و تازه ایست که میتوانید هر میوه ای که میخواهید را از باغدارهای این روستا ها خریدارسی کرده و نوش جان کنید.

در بهار اما هوای این روستاها سرد است، اگرچه دیدن دامنه های سرسبز کوه ها و شکوفه های رنگارنگ به این سردی هوا می ارزد. اگر قصد دارید در فصل بهار از طبیعن بکر و زیبای این روستاها لذت ببرید لباس گرم همراه خود ببرید تا از دامنه های زیبا و پوشیده از گلهای وحشی این روستا نهایت لذت را ببرید. البته بهتر استدر اواخر بهار به این روستاها سفر کنید تا هوای مطبوع تری را لمس کنید.

در پاییز و زمستان به علت بارندگی های پی در پی و زیاد مسیر این روستاها چندان ماسب رفت و آمد نیست و خطرات زیادی به همراه دارد تا حدی که در فصل زمستان مسیر این روستاه به دلیل بارش برف و یخ زدگی مسدود میشود و اصلا قابل تردد نیست. خود روستاییان ساکن این مناطق نیز در این فصلها کوچ میکنند و از روستا خارج میشوند. اگرچه در سالهای اخیر این جاده ها در روزهای برفی توسط راهداری مرتب برف روبی و یخ زدایی میشود اما عبور از مسیر و جاده های پر پیچ و خم این روستاها بی خطر نخواهد بود. با اینحال اگر قصد سفر به این روستاها را داریئدحتما امکانات لازم و زنجیر چرخ را با خود به همراه ببرید.

 


 

محله های شرق تهران از جمله مهم ترین محله های پایتخت می باشند که دارای تعداد بسیا …

شمال تهران از محبوب‌ترین مناطق تهران است که در آن محله های بسیار زیادی وجود دارد …

محله های جنوب تهران اماکن تاریخی، زیارتی ، فرهنگی و گردشگری بسیاری را در خود جا …

پیک نیک کردن، یکی از بهترین و مناسب ترین اقدامات تفریحی است که می توان به انجام …

در کشور ایران، می توان تعداد بسیار زیادی از جاذبه های گردشگری و دیدنی را مشاهده …

تنگ رازیانه ایلام یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین جاذبه های گردشگری در ایران می با …

با عضویت در خبرنامه تهران مبله، از آخرین اطلاعات، به‌روزرسانی‌ها، اقامتگاه‌ها و کمپین‌های ما مطلع شوید.

در غربی ترین نقطه شهر تهران و در امتداد جاده ای کوهستانی و پیچ در پیچ، دو روستای کوچک و آرام در دل کوه های البرز میانی قرار گرفتن به نام وَردیج و واریش. روستاهایی که فارغ از همهمه و شلوغی شهر تهران، ساکت و آرام در دل کوهستان البرز جا خوش کرده اند. دسترسی به این روستاها از طریق اتوبان تهران-کرج و از بالای وردآورد امکان پذیره. از بالای محله وردآورد، جاده ای آسفالته و پیچ در پیچ به سبک و سیاق جاده امامزاده داوود، در امتداد رودخانه و دره ای عمیق به روستای وَردیج و بعد از اون به واریش منتهی میشه. بهترین زمان برای بازدید از این منطقه فصل بهار، خصوصاً اردیبهشت ماهه، چرا که در این موقع از سال، باغ های وردیج و واریش با شکوفه های زیبای گیلاس و آلبالو یکدست سفیدپوش شده و مناظری بدیع از طبیعت دلنشین بهار رو به نمایش می گذارن. دره های عمیق، باغ های سرسبز و کوه های مرتفع، مناظر چشم نوازیست که در طول جاده و در طی مسیر، چشم های زیبابین و کنجکاو شما رو به خود جلب خواهند کرد. ارتفاع روستای وردیج از سطح دریا یک هزار و 850 متر و ارتفاع روستای واریش، 2 هزار و 250 متره.

آلبوم تصاویر

این مکان در غرب تهران در نزدیکی روستای وردیج و واریش قرار دارد و بشکل منحصر به فردی این ستون های سنگی شبیه به صورتک هست و علت این شکل گیری گویا تغییرات اب و هوایی بوده و برای یک سفر طبیعتگردی یک روزه جای مناسبی هست این برای این مکان تورهای یکروزاگه و حتی مسیرش با ماشین شخصی خیلی راحت هست و این مکان ورودیه ندارد و چند رستوران وجود دارد

این روستا در فاصله ۲۲ کیلومتری از تهران قرار دارد و به دلیل صخره های سنگی خاصش روستای ارواح سنگی هم نام گرفته است و مقصد مناسبی برای یک سفر طبیعت گردی یک روزه به شمار میرود. بهترین زمان سفر به این روستا فصول گرم سال است که آب و هوای خنک و مطبوعی دارد. صرف نظر از افسانه های مردم روستا درباره این صخره های سنگی خاص زمین شناسان علت شکل گیری این سنگ های صخره ای عجیب را که به شکل صورت های انسان و حیوانات می باشند، فرسایش توسط آب و باد در طی سالهای طولانی عنوان می کنند. این جاذبه در خارج از روستا می باشد و جهت رفتن به این مکان باید از راه اتوبان همت غرب و دنبال کردن مسیر تابلوی وردیج و واریش و ورود به یک جاده کوهستانی و پس از طی مسافتی ۱۰ کیلومتری به این روستا دسترسی پیدا کرد.

یکی از جاذبه های خیلی نزدیک به تهرانه، در روستای وردیج قرار داره البته نه در خود روستا، بر روی جاده وردیج به واریش و به فاصله کوتاهی بعد از روستای وردیج در سمت راست جاده، کوهی با صخره های متعدد به شکل صورتک های آدم و حیوانات مختلف رو میتونید ببینید که بر اثر فرسایش طبیعی طی سالها به وجود اومده و بار اول که اونجا رو می بینید شگفت زده میشید، روستای وردیج هم در فاصله تقریبا ۴۰ دقیقه ای از مرکز تهران و بهترین مسیریش از انتهای اتوبان همت غرب است بعد از طی ۱۰ کیلومتر از همت در یه جاده ی پر پیچ و خم که جاده اشم خیلی خوب نیست به وردیج می رسید. چند نکته راجع به رفتن به این محل : ۱- بهتره وارد روستا نشوید چون خیابانهای روستا دارای شیب تند و جای عبور بیش از یه ماشین وجود نداره، اهالی روستا و اطراف روستا هم خیلی استقبالی از توریست ها نمیکنن. ۲- جای نشستن برای غذا درست کردن و کمپینگ به سختی گیر میاد و به هیچ وجه نمیتونید وارد باغات یا حتی درختان اطراف جاده بشین. ۳-هوای روستا یه کم خنکتر از تهرانه اما نسبت به سایر روستاها هواش گرمتره. پیسنهاد من بازدید ۱-۲ ساعته از صخره ها و میل عصرانه در اطراف همون کوههروستاهای وردیج و واریش

⛰??????????
.
سفر هر چقدر هم که کوتاه باشد باز هم حال و هوای آدم را عوض می کند،با فاصله کمی از شهر منطقه ای زیبا وجود دارد ،روستاهای وردیج و واریش در شمال غرب تهران به چشم می خورند.
بعد از عبور از روستای وردیج به منطقه ای می رسید که به دامنه ی ارواح سنگی یا آدمک‌جیان شهرت دارد. سنگ هایی که با اشکال خاص خود منظره ی جالبی را به نمایش گذاشته اند. این شکل ها بیش از هر چیز جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را به خود گرفته اند و شاید برای بسیاری این سوال پیش بیاید که :
سنگ ها جاندار شده اند یا جاندارها سنگ؟

روزی که به دریاچه چیتگر و بام لند رفته بودیم تصمیم گرفتیم سری هم به روستای وردیج که در همان نزدیکی است برویم. برای رسیدن به وردیج یک فرعی بعد از دریاچه وجود دارد.
با طی کردن جاده ای پیچ و خم دار و نه چندان خوب، نرسیده به روستای وردیج کوه‌هایی وجود دارد که این کوه ها مهمترین جاذبه دیدنی این منطقه هستند. کو‌ه‌هایی با اشکال عجیب و غریب و اسکلت گونه. این کوه ها در مرور زمان با فرسایش به این اشکال در آمده اند و دست ساز انسان نیستند.
بعضی از کوه ها کاملا به شکل جمجمه بودند. در کنار این منطقه دکه های فروش خوراکی هم هست ولی به طور کلی محلی برای گذراندن وقت طولانی نیست.

یکی از جاذبه های توریستی شهر تهران هستش با کوه هایی شبیه ادم های عروسکی. به نظر من ارزش چندین بار دیدن را دارد

شاید خیلی از شهروندان تهرانی نام روستاهای وردیج و واریش را نشنیده باشند. در غرب تهران دو روستا به نام های وردیج و واریش وجود دارد که جاذبه های جالبی دارد.

از جمله دامنه ارواح سنگی. در کل این منطقه قسمتی کوچک وجود دارد که به لحاظ فرم خاص سنگ های آن از اطرافی خود متمایز شده است.

سنگ هایی که به شکل جانوران مختلف شبیه است و باورهای مختلفی در مورد این مکانی دیدنی وجود دارد. پس دوربین خود را برداشته و عازم یک سفر کوتاه و در عین حال تماشایی شوید.

برای رسیدن به این مکان زیبا می توانید از اتوبان خرازی به سمت غرب وارد خیابان اردستانی شوید و تابلوی کوچک روستای وردیج و واریش را ببینید و به راه خود ادامه دهید. مسیر خیلی دشوار نیست و خوشبختانه آسفالت است.

برای پاسخ به نظرات، بروزرسانی اطلاعات و موارد دیگر مالکیت خود را به ثبت برسانید و پنل اختصاصی خود را از ما دریافت کنید.

در صورتیکه تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل نمایید

لست سکند در سال 89 با هدف ارائه خدمات متفاوت و با کیفیت به شما عزیزان در صنعت گردشگری تاسیس شده است. سیاست اصلی سایت، ارائه اطلاعات کامل و صحیح و بدون جهت گیری و جانب داری و بدون واسطه میباشد. همچنین اشتراک گذاری تجارب مسافران در بخشهای مختلف از ویژگیهای بارز و خاص سایت محسوب میشود و با استقبال بسیار زیاد کاربران نیز مواجه شده است.

کليه حقوق اين سايت متعلق به لست سکند می باشد | 1400-1389نی نی سایت

روستاهای وردیج و واریش
روستاهای وردیج و واریش

بیشتر بخوانید!  فروشگاه سه راه نت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *