تورج دهقانی زنگنه


تورج دهقانی زنگنه
تورج دهقانی زنگنه

صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

تورج دهقانی زنگنه (زادهٔ ۱۳۳۷ در کرمانشاه) فرمانده نظامی، خلبان و مدیر ایرانی است. وی رئیس سازمان هواپیمایی کشوری بوده‌است.

دهقانی زنگنه در سال ۱۳۳۷ در کرمانشاه به دنیا آمد. او بعد از اخذ مدرک دیپلم با قبولی در آزمون خلبانی دوره‌های آموزشی را در ایالات متحده آمریکا گذراند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران بازگشت و با شروع جنگ ایران و عراق، در لباس رزم نیروی هوایی ارتش ایران در این جنگ شرکت کرد و یکی از خلبان‌های تاثیر گذار ایران در این دوران بود.[۱]

پس از پایان جنگ وی سمت‌های مختلفی را در ارتش ایران از جمله فرماندهی آشیانه جمهوری اسلامی از اوایل دههٔ ۱۳۸۰ تا اردیبهشت ۱۳۹۸ و همچنین سمت مشاور عالی فرماندهٔ کل ارتش را بر عهده داشت.[۲][۳]

تورج دهقانی زنگنه از خلبانان باسابقهٔ ایران است و در پیشینهٔ او بیش از هشت هزار ساعت پرواز با انواع هواپیماها مانند ایرباس ۳۲۰ و ۳۴۰ دیده می‌شود.[۴]
تورج دهقانی زنگنه

وی یکی از بنیانگذاران شرکت هواپیمایی معراج بود و در سال ۱۳۸۹ توانست مجوز این شرکت هواپیمایی را از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت نماید و با سمت مدیر عاملی به فعالیت در این شرکت بپردازد.[۵] شرکتی که در بدو فعالیت به دو قسمت تشریفاتی و مسافری تقسیم گردید که ناوگان تشریفاتی در اختیار دولت ایران است و ناوگان مسافری آن به نقاط مختلف ایران و سایر کشورها پرواز دارد. در خرداد سال ۱۳۹۷، دولت آمریکا این شرکت و تورج دهقانی، مدیر عامل آن را به همراه چند شرکت هواپیمایی دیگر ایرانی در فهرست تحریم خود قرار داد.[۶] استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، دربارهٔ دلایل این تحریم‌ها گفت: «تحریم‌شدگان با اقدامات خود به نیروی قدس سپاه پاسداران و رژیم ایران در انتقال سلاح، پول و نیروی نظامی به عوامل خود در منطقه، مانند حزب‌الله، کمک کرده و رژیم بشار اسد را تقویت کرده‌اند».[۷]

طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری در سال ۱۳۹۳ شرکت معراج توانسته بود در دوران مدیریت وی کمترین تأخیرات پروازی را در میان شرکت‌های هواپیمایی دیگر ایران داشته باشد.[۴]

زنگنه از مدیران صنعت هوانوردی و چندین سال رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز بوده است.[۸] وی در اردیبهشت ۱۳۹۸ از سوی هیئت دولت ایران به ریاست ایران ایر منصوب گشت و جانشین فرزانه شرفبافی در این سمت شد.[۹][۱۰][۱۱]

زنگنه در ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ با موافقت هیئت دولت به ریاست سازمان هواپیمایی کشوری منصوب شد. او جانشین علی عابدزاده در این سمت شد و با تصویب دولت ایران، علیرضا برخور نیز جانشین وی در جایگاه مدیر عاملی ایران ایر شد.[۱۲][۱۳]

صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

سرتیپ درجه‌ای در نیروهای مسلح است، که بالاتر از سرتیپ دوم و پایین‌تر از سرلشکر می‌باشد. معادل درجه سرتیپی در نیروی دریایی درجه دریاداری است.

در نیروهای مسلح ایران، درجه سرتیپی در مجموعه‌های نیروی زمینی ارتش، نیروی هوایی ارتش، نیروی پدافند هوایی ارتش، نیروی زمینی سپاه، نیروی هوافضای سپاه و نیروی انتظامی بکار می‌رود. در نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه نیز از درجه معادل دریادار استفاده می‌شود.

نشان سرتیپ نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نشان سرتیپ نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
تورج دهقانی زنگنه

نشان دریادار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نشان سرتیپ نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران

نشان سرتیپ پاسدار و دریادار پاسدار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

نشان سرتیپ نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

نشان سرتیپ نیروی زمینی شاهنشاهی ایران

نشان سرتیپ نیروی هوایی شاهنشاهی ایران

نشان دریادار نیروی دریایی شاهنشاهی ایران


این یک مقالهٔ خرد است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

«محمد محمدی بخش» به ریاست سازمان هواپیمایی کشوری منصوب شد.

وزیر راه و شهرسازی سیاوش امیرمکری را به عنوان سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری منصوب کرد.

­رئیس سازمان هواپیمایی به شرکت‌های هواپیمایی متخلف در زمینه افزایش قیمت بلیت هواپیما هشدار داد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در پیامی عروج سردار سرتیپ پاسدار حجازی را تسلیت گفت.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در پیامی به مناسبت ۲۹ فروردین روز ارتش را به دلاورمردان ارتشی تبریک گفت.
تورج دهقانی زنگنه

رییس سازمان هواپیمایی کشوری از شرکت‌های هواپیمایی خواست نسبت به برقراری پروازهای داخلی در فرودگاه امام خمینی (ره) اقدام کنند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در حالی‌که برخی فکر می‌کنند شرکت‌های هواپیمایی عامل ورود کرونا به کشور هستند، اما تا کنون فقط ۱۶ نیروی کادر پرواز در همه ایرلاین‌ها به کرونا مبتلا شده اند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: مسافران پروازهای ورودی به ایران باید پاسخ تست های کرونا را به تأیید کنسولگری های ایران در سایر کشورها برسانند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در بازدید از بخش‌های مختلف فرودگاه امام خمینی، ضمن بررسی اجرای شیوه نامه‌های بهداشتی در این فرودگاه، در جریان عملیات توسعه‌ای این فرودگاه قرار گرفت.

گزارش نهایی سازمان هواپیمایی کشوری درباره سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی که با دریافت نظرات کشورهای ذی مدخل در این سانحه، تدوین شده، امروز از سوی این سازمان به صورت رسمی منتشر خواهد شد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از کارخانه تولید موتور و دفتر طراحی گروه شرکت‌های توربوکمپرسور نفت (OTC) بازدید کرد و در جریان روند ساخت و بازسازی توربین‌های گازی صنعتی قرار گرفت.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با انتقاد از خرید هواپیماهای کوچک پس از امضای برجام گفت: می‌توانستیم به جای پنج هواپیمایی که تحویل گرفتیم، هواپیمای بزرگتری خریداری کنیم.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری درگذشت پدر وزیر اطلاعات را به وی تسلیت گفت.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از ورود ۸ فروند هواپیمای مسافربری جدید به ناوگان هوایی کشور خبر داد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از واردات واکسن روسی کرونا در روز پنج شنبه با پرواز ماهان خبر داد.

وزیر راه با تاکید بر اینکه دیروز صبح شرایط برای فرود هواپیمای ترک در فرودگاه امام عادی بوده است، گفت: از سازمان هواپیمایی خواسته‌ام که شرکت ترکیش‌ایر را بابت این اقدام خلبان بازخواست کند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ضمن مخالفت با اخذ عوارض شهرداری ها از ایرلاین ها، از رایزنی با رئیس مجلس برای اصلاح قوانین مربوط به دریافت عوارض شهرداری‌ها از شرکت‌های هواپیمایی خبر داد.

رئیس سازمان هواپیمایی با اعلام لغو پروازهای ایران ایر و ترکیش ایرلاینز به انگلیس تا پایان ماه ژانویه، گفت: هیچ مسافری را از مبدأ انگلیس نه با پرواز مستقیم و نه با پرواز کانکشن نمی پذیریم.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از افزایش تردد پروازهای تهران-استانبول از سوی ایرلاین‌های ایرانی خبر داد و گفت: این سازمان محدودیتی برای صدور مجوز به ایرلاین‌های ایرانی جهت پرواز به ترکیه ندارد.

یونس دقیق کیا، به عنوان رئیس جدید انجمن شرکت های هواپیمایی انتخاب شد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: به دنبال شیوع نوع جدیدی از ویروس کرونا در کشور انگلیس کلیه پرواز ها به این کشور تا دو هفته لغو شد .

وزیر راه و شهرسازی از اتصال سامانه های فروش بلیت در همه گونه های حمل و نقل هوایی، زمینی، ریلی و دریایی به سامانه وزارت بهداشت و ممانعت از فروش بلیت به بیماران کرونایی خبر داد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: باید هرچه سریع‌تر شرایط ایجاد و فعالیت هوانوردی عمومی در کشور را تسهیل و امکان ورود هواپیماهای کوچک به کشور را فراهم کنیم.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در نشست با اعضای کمیسیون عمران مقرر شد سازمان هواپیمایی، هزینه‌های ایرلاین‌ها را آنالیز کرده تا پس از آن، شورای عالی هواپیمایی نرخنامه جدید را اعلام کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس از استفساریه شورای نگهبان درباره مصوبات برنامه های توسعه که اجرا شده اند، اطلاعی ندارد و به اشتباه قانون آزادسازی نرخ بلیت هواپیما را پایان یافته اعلام کرده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: چارتر کنندگان عاملان اصلی گرانفروشی بلیت پروازهای داخلی هستند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از اجرای کامل فروش بلیت هواپیما با ۶۰ درصد ظرفیت پرواز بدون هیچ گونه افزایش قیمت خبر داد.

جلسه هیئت‌های ایرانی و اوکراینی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی ساعتی قبل در تهران آغاز شد.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور از قطع پروازهای ایرلاین العراقیه از ۱۳ مهر تا اطلاع ثانوی خبر داد و اظهار کرد که پروازهای این ایرلاین به دلیل تخلف از مقررات لغو شده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری مدت زمان توقف پروازهای تهران-استانبول را ۲۸ روز اعلام کرد.

All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

تمامی حقوق برای خبربان محفوظ است. © ۱۴۰۰


دسترسی سریع

به دنبال انتشار شایعه استعفای رئیس سازمان هواپیمایی کشوری که از چند روز گذشته در محافل هوانوردی مطرح شده و حتی نام جایگزین وی نیز کمابیش اعلام شده است، تورج دهقانی زنگنه در گفت و گو با یک خبرگزاری این خبر را تکذیب کرد.

به دنبال انتشار شایعه استعفای رئیس سازمان هواپیمایی کشوری که از چند روز  گذشته در محافل هوانوردی  مطرح شده و حتی نام جایگزین وی نیز کمابیش اعلام شده است، تورج دهقانی زنگنه در گفت و گو با یک خبرگزاری این خبر را تکذیب کرد.

به گزارش تین نیوز، اگرچه رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در گفت با یکی از خبرگزاری ها، این خبر را تکذیب کرده اما آن چنان که در محافل هوانوردی شایعه شده است؛  دهقانی زنگنه مدتی پیش و تقریبا همزمان با دستگیری مدیر کل سابق حوزه مدیر عامل هما (مدیرکل حوزه مدیریت در زمان مدیریت زنگنه بر هما)، از ریاست سازمان هواپیمایی کشوری، استعفا داده بود.

البته گفته می شود پرونده فساد اداری «ر، ف» پرونده گسترده ای است و از قبل از حضور وی به عنوان مدیرکل حوزه مدیر عامل هما شروع و سپس در این شرکت نیز ادامه یافته است.تورج دهقانی زنگنه

امروز اما با انتشار خبر شایعه استعفای دهقانی زنگنه در تین نیوز، او در حالی این شایعه را تکذیب کرده که شنیده ها از محافل خصوصی حکایت از انتخاب جانشین وی دارد و حتی نام فرد جایگزین نیز در گوشه و کنار شنیده می شود.

به گزارش تین نیوز، حال این که شایعات مطرح شده تا چه حد صحیح است و دستگیری مدیرکل حوزه مدیر عامل سابق هما به اتهام فساد اداری که خبر آن اواسط خرداد ماه در بولتن نیوز، منتشر شد چقدر در رفتن یا ماندن دهقانی زنگنه نقش دارد، مشخص نیست.

به گزارش تین نیوز،  بولتن نیوز خرداد ماه امسال نوشته بود: در پی بروز تخلفات گسترده، «ر-ف» مدیرکل حوزه مدیرعامل سابق هما به همراه تعداد دیگری از عوامل اثرگذار در انعقاد قراردادهای شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، به اتهام تبانی و سوءاستفاده از موقعیت شغلی دستگیر شد.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تین نیوز در وب منتشر خواهد شد.

تین نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند.

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

انتشار مطالبی که مشتمل بر تهدید به هتک شرف و یا حیثیت و یا افشای اسرار شخصی باشد، ممنوع است.

جاهای خالی مشخص شده با علامت {…} به معنی حذف مطالب غیر قابل انتشار در داخل نظرات است.

شبکه خبری تخصصی حمل‌ونقل «تین‌نیوز»، فعالیت خود را به عنوان اولین رسانه
تخصصی حوزه حمل‌ونقل از سال 1387 آغاز کرد.
تین‌نیوز در این مدت با انتشار سالانه نزدیک به ۵۰۰۰۰ مطلب مرتبط با حوزه تخصصی حمل‌ونقل، به رسانه‌ای
جامع در این حوزه تبدیل شده و در رتبه‌بندی‌های رسمی جزو برترین پایگاه‌های اطلاع‌رسانی تخصصی کشور است.
«تین» اکنون با پشتوانه سال‌ها تجربه و فعالیت مستمر، حضور خود را در حوزه حمل‌ونقل جدی‌تر کرده و اکنون پایگاه خبری تخصصی تین‌نیوز، هفته‌نامه حمل‌ونقل، هفته‌نامه حمل‌ونقل و مسافر، دپارتمان‌های تاریخ شفاهی، خدمات خبری و برگزاری رویدادها را در قالب موسسه مطبوعاتی تین سازماندهی کرده است.

۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۹

۰۲۱۴۴۶۰۳۷۸۵

تهران‫‪،‬‬ بزرگراه اشرفی اصفهانی، بالاتر از پونک، خیابان پنجم، پلاک 62، ساختمان آریا، واحد 2

سایت اینترنتی تین نیوز

کلیه حقوق متعلق به

سایت اینترنتی تین نیوز

است

طراحی سایت خبری و خبرگزاری آسام

تین‌نیوز در مدت 12 سال فعالیت مستمر، با رعایت اصل بی‌طرفی رسانه‌ای، اخبار، گزارش‌ها و رویدادهای حمل‌ونقل کشور را تحت پوشش و به‌طور رایگان در اختیار علاقه‌مندان و متخصصین قرار داده است. ادامه فعالیت این رسانه علاوه بر حمایت‌های معنوی شما که همواره از آن بهره‌مند بوده‌ایم، نیازمند حمایت مادی شما است.

آیا تاکنون از خدمات نئوبانک‌ها استفاده کرده‌اید؟

جمع آرا: 140

خبرگزاری فارس نوشت: وزیر راه و شهرسازی بعدازظهر امروز تورج دهقانی زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری را از این پست عزل کرد.

محمد اسلامی بلافاصله در حکمی سیاوش امیرمکری که مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران است را به عنوان سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری منصوب کرد.

انتهای پیام

تورج دهقانی زنگنه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

نی نی سایت

تورج دهقانی زنگنه
تورج دهقانی زنگنه


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با تبلیغات در سایت ما و اینترنت بیشتر دیده شوید.