تنگه دار

تنگه دار
تنگه دارایران، استان مازندران، شهرستان نوشهر، بخش مرکزی، نزدیکی روستای کوشکسرا

بازدید از این جاذبه گردشگری رایگان است

مدت زمان بازدید از این جاذبه: نصف روز

ایران، استان مازندران، شهرستان نوشهر، بخش مرکزی، نزدیکی روستای کوشکسراتنگه دار

بازدید از این جاذبه گردشگری رایگان است

مدت زمان بازدید از این جاذبه: نصف روز

تنگه دار یا تنگ دار کشکسرا یکی از مقاصد بکر طبیعت‌گردی شمال کشور است. این تنگ در هشت کیلومتری جنوب شهرستان نوشهر قرار دارد و به‌دلیل نزدیکی به تهران، مورد استقبال گردشگران و طبیعت‌دوستان زیادی قرار می‌گیرد. تنگ دار مکانی مناسب برای سپری کردن روزهای گرم سال و داشتن لحظاتی شاد و مفرح است. شنا و آب‌تنی، رودخانه نوردی، تنگ پیمایی و صخره‌نوردی از جمله تفریحات هیجان‌انگیز و مهیجی است که در این تنگ تجربه خواهید کرد.

منبع عکس: خبرگزاری ایرنا

تنگ دار یکی از جاهای دیدنی نوشهر در استان مازندران است که در ارتفاعات و دل جنگل‌های سرسبز و در نزدیکی روستای کوشکسرا قرار دارد. این روستا از نام‌های متعددی چون کشکسرا، خُشکه‌سرا، کوشک سرا و کِشکه‌سره برخوردار است. تنگ دار نیز به ‌نام‌های تنگ دار و دره کُرکُرود شناخته می‌شود. مردمان محلی نیز به آن نام تنگ‌کُشکِ‌سرا می‌گویند. علت نام‌گذاری این تنگ شاید وجود دار و درخت اطراف آن باشد.

عمق این رودخانه در طول مسیر متغیر است؛ به‌طوری که در ۴۰۰ متر ابتدایی، عمق آن زیاد نیست و تقریبا تا زانو در آب می‌روید؛ هرچند به‌تدریج دیوارهای تنگ به هم نزدیک‌تر شده و در نتیجه عمق آب بیشتر می‌شود، تا جایی که در نهایت آب حداقل به سینه شما می‌رسد. به همین دلیل بهتر است به‌صورت گروهی به این منطقه بروید و در بخش‌های عمیق از طناب استفاده کنید. عمق آب رودخانه در فصل‌های مختلف سال، متفاوت است و با توجه به آب‌شدن برف در بالادست در فصل بهار، میزان آب به بیشترین حد و در اواخر تابستان به کمترین سطح می‌رسد.

نکته جالب ماجرا اینجا است که در مسیر تنگ دار، حوضچه‌هایی وجود دارد که در صورت داشتن عمق کافی می‌توانید از یک شیرجه جانانه لذت ببرید. در واقع همین صدای دلنشین آب و شنا در حوضچه‌‌های زلال، از جمله ویژگی‌های به‌یادماندنی حضور در ‌تنگ دار به شمار می‌رود؛ به‌خصوص که صخره‌های آن پوشیده از خزه و پرسیاوشان هستند و شاخه‌های پیچک از اطراف‌شان آویزان شده‌ و منظره‌ای بی‌بدیل خلق کرده‌اند.

جنگل‌های این منطقه به حدی سرسبز و وسیع هستند که شاخه‌ی آن‌ها در مسیر تنگ گسترده شده‌اند؛ به‌طوری که در تمام طول راه در زیر سایه‌ی آن‌ها قرار می‌گیرید و نور آفتاب به‌سختی از لابه‌لای شاخ و برگ‌ها به کف تنگ می‌رسد. در طول این مسیر احتمالا با گونه‌های مختلف خزنده و دوزیست بی‌خطر مانند مار آبی، قورباغه، خرچنگ و مارمولک برخورد خواهید کرد که هیجان این ماجراجویی را دوچندان می‌کنند.

اگر از جاده چالوس به‌سمت تنگ دار سفر می‌کنید، در دوراهی چالوس و نوشهر به‌سمت نوشهر بروید و وارد جاده کشکسرا شوید. این جاده باریک هشت کیلومتر قبل از نوشهر قرار دارد. بعد از کوشکسرا وارد یک جاده خاکی شوید و در دوراهی به‌سمت راست حرکت ‌کنید تا به پل رودخانه کرکو برسید. اینجا باید خودروی خود را پارک کنید و بقیه مسیر را پیاده بروید.

اگر هم از سمت آمل و جاده هراز به تنگ دار می‌روید باید بعد از رسیدن به نوشهر وارد جاده ساحلی ۲۲ سیاهکلرود شوید و در ادامه همین مسیر بالا را طی کنید.

برای رسیدن به تنگ دار باید در قلب جنگل‌های خانیکان نوشهر و رودخانه کرکرود جنگل‌پیمایی کنید. علاوه بر آن عبور از آب و رودخانه نیز پیش روی شما است. مسیر رودخانه نوردی در این دره، حدود یک و نیم کیلومتر است، بنابراین با مسیر رفت و برگشت سه تا چهار کیلومتر پیاده‌روی در آب خواهید داشت.

منبع عکس: سایت کویرها و بیابان‌های ایران

تنگ دار پر از شگفتی و زیبایی است. این تنگ افسانه‌ای با دیواره‌های بلند و اشکال عجیب و غریب، آدمی را مجذوب خود می‌کند. وجود درختان سرسبز در اطراف تنگ و پوشش گیاهی انبوه از جمله پرسیاوشان، خزه و سرخس بر دیواره‌های صخره‌ای ابهت و جلوه خاصی به این مکان بخشیده است. عبور رودخانه کرکرود نیز حیات و طراوت را به تنگ هدیه کرده است. این رودخانه از ارتفاعات این منطقه سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد.

تنگ دار مکانی عالی برای طبیعت‌دوستان، صخره‌نوردان و ورزشکاران است. در این تنگ همه چیز برای یک روز پر انرژی و مهیج آماده است و تفریحات متفاوتی را تجربه خواهید کرد. رودخانه‌نوردی، شنا کردن و شیرجه زدن در حوضچه‌های پر آب، صخره‌نوردی و جنگل‌پیمایی در قلب جنگل خانیکان، از تفریحات تنگ دار است.

منبع عکس: سایت کویرها و بیابان‌های ایران

بهترین زمان سفر به تنگ دار، اواخر بهار و به‌ویژه تابستان است. در ابتدای فصل بهار به‌دلیل بارندگی زیاد، سطح آب دره بالا و تنگ‌نوردی با خطر همراه است. در پاییز و زمستان نیز به‌دلیل سرما و بارش برف و باران رفتن به این منطقه توصیه نمی‌شود؛ اما تابستان مناسب‌ترین فصل برای آب‌تنی در تنگ‌دار است.

با اینکه تنگ دار در نزدیکی تهران است و پس از چند ساعت گشت‌وگذار می‌توان به‌راحتی به پایتخت برگشت؛ اما اگر از شهر دیگری برای دیدن تنگ دار رفته‌اید یا قصد اقامت در این منطقه را دارید، می‌توانید روی خانه مردم محلی کوشک‌سرا حساب کنید یا به نوشهر بروید و با اقامت در ویلاها و هتل‌های نوشهر، تجربه‌ای به‌یادماندنی برای خود رقم بزنید.

منبع عکس: خبرگزاری ایرنا 

پیشنهاد می‌کنیم تنگ‌گردی در دار را با گشت‌و گذار در روستای کوشکسرا کامل کنید. کشکسرا دارای دو امامزاده به نام‌های حمزه رضا و خاتون رضا، بافت و معماری قدیمی و موزه مردم‌شناسی است. این خانه موزه در سال ۱۳۸۳ توسط بانوی مجسمه‌ساز و کارآفرین خانم راه‌اندازی شد. در این موزه لباس‌های محلی اقوام مختلف، وسایل و ابزارهای محلی مازندران، سنگ قبرهای قدیمی و تاریخی روستا به نمایش گذاشته شده است.

جنگل‌نوردی در خانیکان نیز می‌تواند بخشی از برنامه سفرتان به تنگ دار باشد. این پارک جنگلی در نزدیکی روستای کوشکسرا واقع است و مکانی دنج برای تفریح، گردش و برپایی پیک‌نیک‌های خانوداگی محسوب می‌شود. بهترین زمان بازدید از پارک جنگلی خانیکان، در فصل بهار با شکوفه‌های زیبا و پاییز با برگ‌های هزار رنگ درختان ممرز است. برای کمپ زدن در این جنگل باید حدود پنج کیلومتر بالا بروید تا بتوانید جای مناسبی را پیدا کنید؛ چراکه شیب جاده بسیار زیاد است. البته برای کمپ در این منطقه با نگهبانی جنگل هماهنگ کنید.

یادمان باشد که این نعمت‌های خدادادی، متعلق به همه انسان‌ها هستند؛ میراثی که باید از آن‌ها محافظت کنیم و به آیندگان تحویل دهیم.

نویسنده: صدیقه شجاعی، اکرم زمانی نوری

ایران، استان مازندران، شهرستان نوشهر، بخش مرکزی، نزدیکی روستای کوشکسرا

بازدید از این جاذبه گردشگری رایگان است

مدت زمان بازدید از این جاذبه: نصف روز

روی نقشه همه هتل‌ها، رستوران‌ها و دیدنی‌های اطراف را ببینیدlayers رستوران ها هتل ها دیدنی هاfunction restaurantToggle(){var isChecked=$(“#restaurantCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/restaurants.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/restaurants.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
function hotelToggle(){var isChecked=$(“#hotelCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/hotel.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/hotel.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
function attractionToggle(){var isChecked=$(“#attractionCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/attraction.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/attraction.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
$(‘body’).delegate(‘.map-filter__btn’,’click’,function(){$(this).next(‘.map-filter’).slideToggle(‘fast’)});

تنگه دار

var suggestJsonList={“title”:”مقاصد پیشنهادی”,”suggest”:[{title:”تهران، ایران”,slug:”/dir/تهران-118-ci/”},{title:”مشهد، ایران”,slug:”/dir/mashhad-28516-ci/”},{title:”کیش، ایران”,slug:”/dir/kish-435-ci/”},{title:”شیراز، ایران”,slug:”/dir/shiraz-262-ci/”},]};

var attractionDefault=[{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:44,”title”:”اردبیل”,”slug”:”ardabil”,”provinceSlug”:”Ardabil”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اردبیل”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:20015,”title”:”سرعین”,”slug”:”Sarein”,”provinceSlug”:”Ardabil”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اردبیل”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:361,”title”:”آستارا”,”slug”:”astara”,”provinceSlug”:”Gilan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان گیلان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:25463,”title”:”آنتالیا”,”slug”:”antalya”,”provinceSlug”:”Antalya”,”countrySlug”:”turkey”,”countryTitle”:”ترکیه”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آنتالیا”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:113256,”title”:”گرجستان”,”slug”:”georgia”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1},{“id”:113350,”title”:”ارمنستان”,”slug”:”armenia”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1},{“id”:27047,”title”:”باکو”,”slug”:”Baku”,”provinceSlug”:”baku”,”countrySlug”:”azerbaijan-republic”,”countryTitle”:”جمهوری آذربایجان”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”بخش باکو”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:113230,”title”:”بلغارستان”,”slug”:”bulgaria”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1}];

var tourDefault=[{“id”:620,”title”:”تور ایران”,”slug”:”ایران”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:3,”tagCount”:7,”tourInfoType”:5},{“id”:344,”title”:”تور استانبول”,”slug”:”استانبول”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:547,”title”:”تور مشهد”,”slug”:”مشهد”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:586,”title”:”تور کیش”,”slug”:”کیش”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:345,”title”:”تور آنتالیا”,”slug”:”انتالیا”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:398,”title”:”تور گرجستان”,”slug”:”گرجستان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:555,”title”:”تور شیراز”,”slug”:”شیراز”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:3,”tagCount”:7,”tourInfoType”:5},{“id”:535,”title”:”تور اصفهان”,”slug”:”اصفهان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:319,”title”:”تور ارمنستان”,”slug”:”ارمنستان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:317,”title”:”تور باکو”,”slug”:”باکو”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:533,”title”:”تور اردبیل”,”slug”:”اردبیل”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:324,”title”:”تور دبی”,”slug”:”دبی”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:338,”title”:”تور تایلند”,”slug”:”تایلند”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:410,”title”:”تور مالزی”,”slug”:”مالزی”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:584,”title”:”تور قشم”,”slug”:”قشم”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:3,”title”:”تور تابستان ۹۸”,”slug”:”تور-تابستان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:1,”tourInfoType”:6},{“id”:7,”title”:”تور پاییز ۹۸”,”slug”:”تور-پاییز”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:1,”tourInfoType”:6}];

var hotelDefault=[{“id”:118,”title”:”تهران”,”slug”:”تهران”,”provinceSlug”:”Tehran”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان تهران”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:28516,”title”:”مشهد”,”slug”:”Mashhad”,”provinceSlug”:”Razavi-Khorasan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان خراسان رضوی”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:30425,”title”:”تبریز”,”slug”:”Tabriz”,”provinceSlug”:”East-Azerbaijan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آذربایجان شرقی”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:453,”title”:”یزد”,”slug”:”Yazd”,”provinceSlug”:”Yazd”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان یزد”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:3,”title”:”استان اردبیل”,”slug”:”Ardabil”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2},{“id”:27,”title”:”استان مازندران”,”slug”:”Mazandaran”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2},{“id”:25,”title”:”استان گیلان”,”slug”:”Gilan”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2}];

var internalCityList={isRtl:true,results:[{label:”تهران (Thr)”,code:”thr”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اصفهان (Ifn)”,code:”ifn”,cityTitle:”اصفهان”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”مشهد (Mhd)”,code:”mhd”,cityTitle:”مشهد”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”کیش (Kih)”,code:”kih”,cityTitle:”کیش”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اهواز (Awz)”,code:”awz”,cityTitle:”اهواز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”شیراز (Syz)”,code:”syz”,cityTitle:”شیراز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تبریز (Tbz)”,code:”tbz”,cityTitle:”تبریز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”بندر عباس (Bnd)”,code:”bnd”,cityTitle:”بندر عباس”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”قشم (Gsm)”,code:”gsm”,cityTitle:”قشم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رشت (Ras)”,code:”ras”,cityTitle:”رشت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مراغه (Acp)”,code:”acp”,cityTitle:”مراغه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خوی (Khy)”,code:”khy”,cityTitle:”خوی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ماکو (Imq)”,code:”imq”,cityTitle:”ماکو”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ارومیه (Omh)”,code:”omh”,cityTitle:”ارومیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اردبیل (Adu)”,code:”adu”,cityTitle:”اردبیل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”پارس آباد (Pfq)”,code:”pfq”,cityTitle:”پارس آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کاشان (Kks)”,code:”kks”,cityTitle:”کاشان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرج (Pyk)”,code:”pyk”,cityTitle:”کرج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایلام (Iil)”,code:”iil”,cityTitle:”ایلام”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بوشهر (Buz)”,code:”buz”,cityTitle:”بوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خارک (Khk)”,code:”khk”,cityTitle:”خارک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”عسلویه (Pgu)”,code:”pgu”,cityTitle:”عسلویه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شهرکرد (Cqd)”,code:”cqd”,cityTitle:”شهرکرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”طبس (Tcx)”,code:”tcx”,cityTitle:”طبس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بیرجند (Xbj)”,code:”xbj”,cityTitle:”بیرجند”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سبزوار (Afz)”,code:”afz”,cityTitle:”سبزوار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بجنورد (Bjb)”,code:”bjb”,cityTitle:”بجنورد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آبادان (Abd)”,code:”abd”,cityTitle:”آبادان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”دزفول (Def)”,code:”def”,cityTitle:”دزفول”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مسجد سلیمان (Qmj)”,code:”qmj”,cityTitle:”مسجد سلیمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر ماهشهر (Mrx)”,code:”mrx”,cityTitle:”بندر ماهشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”امیدیه (Akw)”,code:”akw”,cityTitle:”امیدیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زنجان (Jwn)”,code:”jwn”,cityTitle:”زنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سمنان (Snx)”,code:”snx”,cityTitle:”سمنان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شاهرود (Rud)”,code:”rud”,cityTitle:”شاهرود”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایرانشهر (Ihr)”,code:”ihr”,cityTitle:”ایرانشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”چابهار (Zbr)”,code:”zbr”,cityTitle:”چابهار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زابل (Acz)”,code:”acz”,cityTitle:”زابل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زاهدان (Zah)”,code:”zah”,cityTitle:”زاهدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جهرم (Jar)”,code:”jar”,cityTitle:”جهرم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”فسا (Faz)”,code:”faz”,cityTitle:”فسا”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لار (Lrr)”,code:”lrr”,cityTitle:”لار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لامرد (Lfm)”,code:”lfm”,cityTitle:”لامرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سنندج (Sdg)”,code:”sdg”,cityTitle:”سنندج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بم (Bxr)”,code:”bxr”,cityTitle:”بم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جیرفت (Jyr)”,code:”jyr”,cityTitle:”جیرفت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رفسنجان (Rjn)”,code:”rjn”,cityTitle:”رفسنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سیرجان (Syj)”,code:”syj”,cityTitle:”سیرجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمان (Ker)”,code:”ker”,cityTitle:”کرمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمانشاه (Ksh)”,code:”ksh”,cityTitle:”کرمانشاه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گرگان (Gbt)”,code:”gbt”,cityTitle:”گرگان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کلاله (Klm)”,code:”klm”,cityTitle:”کلاله”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ساری (Sry)”,code:”sry”,cityTitle:”ساری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”نوشهر (Nsh)”,code:”nsh”,cityTitle:”نوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رامسر (Rzr)”,code:”rzr”,cityTitle:”رامسر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اراک (Ajk)”,code:”ajk”,cityTitle:”اراک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندرلنگه (Bdh)”,code:”bdh”,cityTitle:”بندرلنگه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جزیره لاوان (Lvp)”,code:”lvp”,cityTitle:”جزیره لاوان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”همدان (Hdm)”,code:”hdm”,cityTitle:”همدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یزد (Azd)”,code:”azd”,cityTitle:”یزد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خرم آباد (Khd)”,code:”khd”,cityTitle:”خرم آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یاسوج (Yes)”,code:”yes”,cityTitle:”یاسوج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گچساران (Gch)”,code:”gch”,cityTitle:”گچساران”,isFeatured:false,airports:null,},],};var destinationInternalCityList={isRtl:true,results:[{label:”مشهد (Mhd)”,code:”mhd”,cityTitle:”مشهد”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تبریز (Tbz)”,code:”tbz”,cityTitle:”تبریز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تهران (Thr)”,code:”thr”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”جزیره کیش (Kih)”,code:”kih”,cityTitle:”جزیره کیش”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”شیراز (Syz)”,code:”syz”,cityTitle:”شیراز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اهواز (Awz)”,code:”awz”,cityTitle:”اهواز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”قشم (Gsm)”,code:”gsm”,cityTitle:”قشم”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اصفهان (Ifn)”,code:”ifn”,cityTitle:”اصفهان”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”چابهار (Zbr)”,code:”zbr”,cityTitle:”چابهار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زنجان (Jwn)”,code:”jwn”,cityTitle:”زنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زابل (Acz)”,code:”acz”,cityTitle:”زابل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گچساران (Gch)”,code:”gch”,cityTitle:”گچساران”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اراک (Ajk)”,code:”ajk”,cityTitle:”اراک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمانشاه (Ksh)”,code:”ksh”,cityTitle:”کرمانشاه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کاشان (Kks)”,code:”kks”,cityTitle:”کاشان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سیرجان (Syj)”,code:”syj”,cityTitle:”سیرجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ارومیه (Omh)”,code:”omh”,cityTitle:”ارومیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”دزفول (Def)”,code:”def”,cityTitle:”دزفول”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”عسلویه (Pgu)”,code:”pgu”,cityTitle:”عسلویه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”طبس (Tcx)”,code:”tcx”,cityTitle:”طبس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ماکو (Mku)”,code:”mku”,cityTitle:”ماکو”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایرانشهر (Ihr)”,code:”ihr”,cityTitle:”ایرانشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جهرم (Jar)”,code:”jar”,cityTitle:”جهرم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خارک (Khk)”,code:”khk”,cityTitle:”خارک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خوی (Khy)”,code:”khy”,cityTitle:”خوی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شاهرود (Rud)”,code:”rud”,cityTitle:”شاهرود”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرج (Pyk)”,code:”pyk”,cityTitle:”کرج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کلاله (Klm)”,code:”klm”,cityTitle:”کلاله”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لامرد (Lfm)”,code:”lfm”,cityTitle:”لامرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ابوموسی (Aeu)”,code:”aeu”,cityTitle:”ابوموسی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آغاجاری (Akw)”,code:”akw”,cityTitle:”آغاجاری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”فسا (Faz)”,code:”faz”,cityTitle:”فسا”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آبادان (Abd)”,code:”abd”,cityTitle:”آبادان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اردبیل (Adu)”,code:”adu”,cityTitle:”اردبیل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایلام (Iil)”,code:”iil”,cityTitle:”ایلام”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بجنورد (Bjb)”,code:”bjb”,cityTitle:”بجنورد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بم (Bxr)”,code:”bxr”,cityTitle:”بم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر عباس (Bnd)”,code:”bnd”,cityTitle:”بندر عباس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر لنگه (Bdh)”,code:”bdh”,cityTitle:”بندر لنگه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر ماهشهر (Mrx)”,code:”mrx”,cityTitle:”بندر ماهشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بوشهر (Buz)”,code:”buz”,cityTitle:”بوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بیرجند (Xbj)”,code:”xbj”,cityTitle:”بیرجند”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”پارس آباد (Pfq)”,code:”pfq”,cityTitle:”پارس آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خرم آباد (Khd)”,code:”khd”,cityTitle:”خرم آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رامسر (Rzr)”,code:”rzr”,cityTitle:”رامسر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رشت (Ras)”,code:”ras”,cityTitle:”رشت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رفسنجان (Rjn)”,code:”rjn”,cityTitle:”رفسنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زاهدان (Zah)”,code:”zah”,cityTitle:”زاهدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سبزوار (Afz)”,code:”afz”,cityTitle:”سبزوار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سنندج (Sdg)”,code:”sdg”,cityTitle:”سنندج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شهرکرد (Cqd)”,code:”cqd”,cityTitle:”شهرکرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گرگان (Gbt)”,code:”gbt”,cityTitle:”گرگان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لار (Lrr)”,code:”lrr”,cityTitle:”لار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مراغه (Acp)”,code:”acp”,cityTitle:”مراغه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”نوشهر (Nsh)”,code:”nsh”,cityTitle:”نوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”همدان (Hdm)”,code:”hdm”,cityTitle:”همدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمان (Ker)”,code:”ker”,cityTitle:”کرمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یزد (Azd)”,code:”azd”,cityTitle:”یزد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ساری (Sry)”,code:”sry”,cityTitle:”ساری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یاسوج (Yes)”,code:”yes”,cityTitle:”یاسوج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جیرفت (Jyr)”,code:”jyr”,cityTitle:”جیرفت”,isFeatured:false,airports:null,},],};var externalCityList={isRtl:true,results:[{label:”بانکوک,تایلند”,code:”BKKALL”,cityTitle:”بانکوک”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی دن موئنگ(dmk)”,code:”DMK”,cityTitle:”بانکوک”},{label:”سووارنابومی(bkk)”,code:”BKK”,cityTitle:”بانکوک”},],},{label:”بارسلونا,اسپانیا”,code:”BCNALL”,cityTitle:”بارسلونا”,isFeatured:true,airports:[{label:”بارسلونا(bcn)”,code:”BCN”,cityTitle:”بارسلونا”},],},{label:”استانبول,ترکیه”,code:”ISTALL”,cityTitle:”استانبول”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه جدید استانبول(ist)”,code:”IST”,cityTitle:”استانبول”,},{label:”فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول(saw)”,code:”SAW”,cityTitle:”استانبول”,},],},{label:”پاریس,فرانسه”,code:”PARALL”,cityTitle:”پاریس”,isFeatured:true,airports:[{label:”تیلی(bva)”,code:”BVA”,cityTitle:”پاریس”},{label:”شارل دو گول(cdg)”,code:”CDG”,cityTitle:”پاریس”},{label:”اورلی(ory)”,code:”ORY”,cityTitle:”پاریس”},],},{label:”پوکت,تایلند”,code:”HKTALL”,cityTitle:”پوکت”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی پوکت(hkt)”,code:”HKT”,cityTitle:”پوکت”},],},{label:”تفلیس,گرجستان”,code:”TBSALL”,cityTitle:”تفلیس”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی تفلیس(tbs)”,code:”TBS”,cityTitle:”تفلیس”,},],},{label:”تهران,ایران”,code:”THRALL”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ika)”,code:”IKA”,cityTitle:”تهران”,},],},{label:”ونکوور,کانادا”,code:”YVRALL”,cityTitle:”ونکوور”,isFeatured:true,airports:[{label:”کول هاربور سیپلین بیس(cxh)”,code:”CXH”,cityTitle:”ونکوور”,},{label:”ابتسفرد(yxx)”,code:”YXX”,cityTitle:”ونکوور”},{label:”بین‌المللی ونکوور(yvr)”,code:”YVR”,cityTitle:”ونکوور”},],},],};var destinationExternalCityList={isRtl:true,results:[{label:”بانکوک,تایلند”,code:”BKKALL”,cityTitle:”بانکوک”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی دن موئنگ(dmk)”,code:”DMK”,cityTitle:”بانکوک”},{label:”سووارنابومی(bkk)”,code:”BKK”,cityTitle:”بانکوک”},],},{label:”بارسلونا,اسپانیا”,code:”BCNALL”,cityTitle:”بارسلونا”,isFeatured:true,airports:[{label:”بارسلونا(bcn)”,code:”BCN”,cityTitle:”بارسلونا”},],},{label:”استانبول,ترکیه”,code:”ISTALL”,cityTitle:”استانبول”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه جدید استانبول(ist)”,code:”IST”,cityTitle:”استانبول”,},{label:”فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول(saw)”,code:”SAW”,cityTitle:”استانبول”,},],},{label:”پاریس,فرانسه”,code:”PARALL”,cityTitle:”پاریس”,isFeatured:true,airports:[{label:”تیلی(bva)”,code:”BVA”,cityTitle:”پاریس”},{label:”شارل دو گول(cdg)”,code:”CDG”,cityTitle:”پاریس”},{label:”اورلی(ory)”,code:”ORY”,cityTitle:”پاریس”},],},{label:”پوکت,تایلند”,code:”HKTALL”,cityTitle:”پوکت”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی پوکت(hkt)”,code:”HKT”,cityTitle:”پوکت”},],},{label:”تفلیس,گرجستان”,code:”TBSALL”,cityTitle:”تفلیس”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی تفلیس(tbs)”,code:”TBS”,cityTitle:”تفلیس”,},],},{label:”تهران,ایران”,code:”THRALL”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ika)”,code:”IKA”,cityTitle:”تهران”,},],},{label:”ونکوور,کانادا”,code:”YVRALL”,cityTitle:”ونکوور”,isFeatured:true,airports:[{label:”کول هاربور سیپلین بیس(cxh)”,code:”CXH”,cityTitle:”ونکوور”,},{label:”ابتسفرد(yxx)”,code:”YXX”,cityTitle:”ونکوور”},{label:”بین‌المللی ونکوور(yvr)”,code:”YVR”,cityTitle:”ونکوور”},],},],};

var restaurantDefault=[{“id”:118,”title”:”تهران”,”slug”:”تهران”,”provinceSlug”:”Tehran”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان تهران”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:28516,”title”:”مشهد”,”slug”:”Mashhad”,”provinceSlug”:”Razavi-Khorasan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان خراسان رضوی”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:30425,”title”:”تبریز”,”slug”:”Tabriz”,”provinceSlug”:”East-Azerbaijan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آذربایجان شرقی”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:453,”title”:”یزد”,”slug”:”Yazd”,”provinceSlug”:”Yazd”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان یزد”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:3,”title”:”استان اردبیل”,”slug”:”Ardabil”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2},{“id”:27,”title”:”استان مازندران”,”slug”:”Mazandaran”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2},{“id”:25,”title”:”استان گیلان”,”slug”:”Gilan”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2}];

کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کجارو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

برای طبیعت‌گردی لازم نیست همه صخره‌نوردهای حرفه‌ای یا قایق‌رانان متخصص باشند. تنگه دار در شهر نوشهر، منطقه‌ای‌ست که حتی آنهایی که آموزش ندیده‌اند هم از پس شیرجه زدن یا بالا رفتن از صخره‌هایش برمی‌آیند. در عین حال اینجا هنوز به اندازه جایی مثل تنگه واشی شلوغ نشده و همچنان برای مسافرانش پر از رمز و راز است.

این تنگه در واقع دره‌ای بسیار عمیق و باریک است که از وسط‌اش رودخانه سرکشی می‌گذرد. برای رفتن به این منطقه باید به سمت نوشهر در مازندران حرکت کنیم و بعد در ۸ کیلومتری این شهر خودمان را به روستای کشک‌سرا برسانیم.

اگر از جاده چالوس راه بیافتیم، در دوراهی چالوس و نوشهر، به سمت نوشهر می‌پیچیم و وارد جاده کشک‌سرا می‌شویم. این جاده ۸ کیلومتر قبل از نوشهر و در جاده باریکی از کنار پلی در سمت راست به روستا می‌رسد. بعد از کوشک سرا یا همان کشک سرا وارد یک جاده خاکی می‌شویم. و در دوراهی به سمت راست حرکت می‌کنیم تا به پل رودخانه کرکو برسیم. اینجا باید ماشین را پارک و بقیه مسیر را پیاده طی کنیم.

اگر هم از سمت آمل به سمت این نقطه حرکت می‌کنیم باید بعد از رسیدن به نوشهر وارد جاده ساحلی ۲۲ سیاهکلرود بشویم و در ادامه همین مسیر بالا را طی کنیم. اگر کسی بدون خودروی شخصی قصد آمدن به این تنگه را دارد باید سوار اتوبوس‌هایی که از نوشهر به سمت چالوس می‌روند شده و در روستای کوشک‌سرا پیاده شود.تنگه دار

در مسیرمان از رستوران‌های اول راه، کندوان و آش‌های معروف هیزمی سیاه بیشه تا جگرهایی که در هزار چم از دم مغازه‌ها آویزان شده قرار دارند.

بیشتر بخوانید: راهنمای رفتن به دریاچه فراخین

در تنگه دار فرصت رودخانه‌نوردی با جریان آب برایمان فراهم است. خیلی‌ها برای رسیدن به این فرصت حاضرند از مسافت‌های بسیار دوری به نوشهر و روستای کشک‌سرا بیایند. بنابراین در این طبیعت قرار است چیزی فراتر از جنگل و چیزی بیشتر از رودخانه ببینیم. در تمام مسیرمان به تماشای صخره‌های خزه بسته، پیچک‌های آویزان، باریکه‌های نور و دیوارهای بلند می‌نشینیم و از منظره لذت می‌بریم.

خوبی رودی که از اینجا می‌گذرد این است که دائمی‌ست و در هر فصلی که به آن سر بزنیم جاری است. اما بهترین فصل دیدن آن بهار است؛ هم هوا خنک‌تر است و هم عمق آب بیشتر.

عمق رودخانه در میانه‌های آن زیاد نیست؛ یعنی تا ۴۰۰ متر مسافت دره را می‌توانیم بدون اضطراب از وسط آب پیاده برویم و آب بالاتر از زانویمان نیاید. هرچه جلوتر برویم، مسیر تنگ‌تر و عمق آب هم بیشتر می‌شود و دست آخر به جایی می‌روسیم که آب حداقل تا سینه‌مان می‌رسد. برای همین بهتر است یا شنا بلد باشیم، یا جلیقه بپوشیم یا به صورت گروهی طنابی در دستمان گرفته باشیم.

در طول مسیر گاهی به استخرهای طبیعی برخورد می‌کنیم که اگر عمق کافی داشته باشد می‌توانیم در آن شیرجه بزنیم. مسیر ابتدا تا انتهای دره حدود ۱.۵ کیلومتر است و رفت و برگشتش حدودا سه کیلومتر می‌شود.

نکته مهمی که در انتخاب کردن تنگه به عنوان مقصد باید مد نظر داشته باشیم این است که اینجا خیلی برای بازی کودکان یا راه رفتن آنهایی که پادرد دارند مناسب نیست. برای همین هم خیلی وقت‌ها برخی از افراد یک فرش کوچک همان ابتدای راه انداخته‌اند. و چاره‌ای جز نشستن و انتظار برای بازگشت همسفران‌شان ندارند.

ویژگی مثبت تنگه دار برای تهرانی‌ها هم این است که فاصله‌اش تا پایتخت به ۴ ساعت بیشتر نمی‌رسد. برای همین می‌توان یک روزه به این بهشت آمد و دوباره برگشت.

باید با خودمان یک دست لباس اضافه همراه داشته باشیم. چراکه تنگ دار جایی برای بالا زدن پاچه‌ها و خیس شدن لبه شلوارمان نیست. بلکه باید انتظار خیس شن بیشتر از این حرف‌ها را داشت.

موقع پیاده‌روی در آب گاهی مسیر ما عمق زیادی پیدا می‌کند. برای همین باید یک طناب به همراه داشته باشیم. تا آنهایی که شنا بلد نیستند هم از این تفریح لذت ببرند. تمام مسیر قرار است از بین آب‌های یک رودخانه حرکت کنیم. برای همین نباید با پوشیدن کتانی، دمپایی یا آوردن بار سنگین خودمان را خسته کنیم.

داخل روستای کوشک‌سرا یک موزه محلی درست شده که هم می‌توانیم از آن دیدن کنیم، هم لباس محلی بپوشیم و عکس بگیریم. به خاطر عوایدی که از این موزه صرف تحصیل دانشجویان روستا می‌شود می‌توانیم در این عمل خیر هم سهیم شویم.

کشک سرا خیر کوشک سرا صحیح است لطفا نام صحیح به کار ببرید ممنون

نام*

ایمیل*

کد امنیتی * 8  −   =  5 .hide-if-no-js {
display: none !important;
}

برای دریافت اپلیکیشن اسنپ‌تریپ از روش‌های زیر استفاده کنید.

برای دریافت جدیدترین خبرها و مطالب ایمیل خود را ثبت کنید.

تهران، بلوار نلسون ماندلا، کوچه ایرج، پلاک صفر

کدپستی ۱۹۱۷۷۵۴۳۲۸

(۰۲۱) ۷۵۱۳۲۰۰۰ – ۹۶۶۶۹۰۶۶

اسنپ‌تریپ را در سایر شبکه‌ها دنبال کنید.

از مطالب این وب‌سایت فقط می‌توانید برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع استفاده کنید. تمامی حقوق این وب‌سایت به شرکت آرا جهان نوین گستر اطلس تعلق دارد.

Copyright ©۱۴۰۰ snapptrip.com.

برای مشاهده نسخه وب اپلیکیشن اسنپ‌تریپ کیوآر کد زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

با ثبت نام در اسنپ تریپ! علاوه بر استفاده از خدمات گوناگون، از پیشنهادات ویژه اعضا مطلع خواهید شد.

ثبت نام شما با موفقیت کامل شد

شاید عنوان این مقاله کمی عجیب به نظر برسد؛ اینجا آمازون ایران است! بله، جنگل تنگ دار نوشهر از نقطه نظرات متفاوتی به جنگل‌های آمازون شباهت دارد!

ما استان مازندران را با دریا و طبیعت خارق‌العاده‌اش می‌شناسیم. این استان در میان سه استان شمالی کشور به دلیل نزدیک بودن به تهران کمی بیشتر در مرکز توجه گردشگران قرار دارد به همین دلیل است که جاده‌های این استان در هیچ زمانی از سال خالی از مسافر نیستند. خیلی از مسافران مازندران نه به قصد سفرهای طولانی که به قصد تفریحات یک روزه و پیک‌نیک راهی طبیعت این استان می‌شوند به همین دلیل آشنایی با جنگل‌ها و پارک‌های جنگلی این استان می‌تواند برایتان مفید باشد. در این مقاله از میهمان شو راهی سفری یک روزه به جنگل تنگ دار نوشهر یا همان تنگه دار شده‌ایم. با ما همراه باشید. 

جنگل‌های مازندران در طول سال معمولاً آب‌وهوای معتدل و شرجی دارند طول فصل سرما در این جنگل‌ها بسیار کوتاه است و شما آن‌ها را غالبت سبز می‌بینید. دریای خزر تأمین رطوبت هوای این جنگل‌ها را برعهده دارد، از طرفی رشته‌کوه‌های البرز هم مانع خروج این رطوبت به استان‌های مرکزی کشور می‌شود. اگر یک بار به ارتفاعات اوپرت استان سمنان سفر کنید به خوبی این سدی که رشته‌کوه‌های البرز در برابر ورود رطوبت کشیده‌اند را می‌بینید. وقتی به زیباترین جنگل‌های مازندران می‌روید تنها به یک فضای جنگلی محدود نیستید. در این قلمرو طبیعی جاذبه‌های بسیار زیادی در کنار هم قرارگرفته‌اند. از آبشار و چشمه گرفته تا دشت و رودخانه و دریا! اگر شما هم وسوسه شدید تا در اولین فرصت باروبندیل سفر ببندید و راهی یکی از این جنگل‌های زیبا شوید در ادامه این مقاله از میهمان شو با ما همراه باشید.

شاید عنوان این مقاله کمی عجیب به نظر برسد؛ اینجا آمازون ایران است! بله، جنگل تنگه دار نوشهر از نقطه نظرات متفاوتی به جنگل‌های آمازون شباهت دارد! تنگه‌ای جنگلی که رودی خروشان از وسط آن می‌گذرد. در این تنگه تنها نوایی که به گوش می‌رسد نوای جان‌نواز پرندگانیست که در بالای سرتان آواز می‌خوانند و تنها صدایی که شنیده می‌شود صدای خروش آبی است که در زیر پاهایتان جریان دارد. برای گشت‌وگذار در یکی از زیباترین جنگل‌های مازندران آماده‌اید؟تنگه دار

جنگل تنگ دار نوشهر در روستای کشک سرا واقع شده و برای رسیدن به آن باید یک مسیر 400 متری را در آب پیاده‌روی کنید. پس از آن به ابتدای تنگه می‌رسید و سفر ماجراجویانه شما شروع می‌شود. جریان آب در ابتدای مسیر ملایم و عمق آن هم کم است اما در ادامه به هیجان سفرتان اضافه می‌شود چراکه آب دیگر تا بالای زانوهایتان می‌رسد. توصیه می‌کنیم دستان هم‌سفرانتان را زنجیروار بگیرید تا در میان جوش‌وخروش رود تعادلتان بر هم نخورد.

جلیقه نجات و طناب هم که اجباریست. در بعضی قسمت‌ها آب آن‌قدر بالا می‌آید که باید تنی هم به آب بزنید اما جای نگرانی نیست با یک جلیقه نجات و طناب تمام دل‌نگرانی‌هایتان برطرف می‌شود. خودتان را به طبیعت بسپارید و از بودن در این فضای دل‌چسب لذت ببرید. اینجا نه تنها یکی از زیباترین جنگل‌های مازندران است بلکه می‌توان لقب زیباترین تنگه شمال کشور را به آن داد.

همان‌طور که بهترین زمان برای سفر به شهرهای شمالی فصل زیبا و سرسبز بهار است، بهترین زمان برای دیدن جنگل تنگ دار هم همین فصل است. اگر از گرمای هوای شهری در تابستان صرف‌نظر کنیم این فصل هم زمان خوبی برای سفر به جنگل تنگ دار نوشهر و آب تنی در این تنگه دیدنی است. حتما متوجه هوای سرد درون تنگه‌ها هستید. هرچه هوا گرم‌تر باشد تاب و تحملتان هم برای پیاده روی در تنگه بیشتر می‌شود، از طرفی آب تنی در آب خنک تنگه هم حال بهتری دارد.

اگر با سرما میانه خوبی ندارید که هیچ، اما اگر سرمای پاییز را تاب می‌آورید، شال و کلاه کنید و نیمه اول پاییز راهی جنگل تنگ دار نوشهر شوید. اوایل پاییز می‌توان یکی از بی‌نظیرترین چشم‌اندازها از طبیعت این جنگل را دید و لذت برد. طبیعت هفت‌رنگ اطراف تنگه دار در این فصل ستودنی است. البته نه تنها طبیعت اطرافتان بسیار دیدنی و شگفت‌انگیز است بلکه مسیر رسیدن به نوشهر و دارنو هم که از جاده رؤیایی چالوس می‌گذرد در این فصل با تغییر رنگ برگ‌ها به یکی از زیباترین مسیرهای سفر در ایران تبدیل می‌شود. بی شک هر فصل زیبایی خاص خودش را دارد؛ مهم این است که شما کدام را برای سفر و گلگشت در طبیعت می‌پسندید.

نکته‌ای که می‌خواهیم در انتها به شما متذکر شویم این است که نباید فراموش کنیم هنگام سفر به یک منطقه‌ی بکر و دست‌نخورده طبیعی مانند جنگل تنگ دار نوشهر مراقب زیبایی‌های طبیعت باشیم و از آسیب رساندن به طبیعت آن هم به هر نحوی از روشن کردن آتش گرفته تا پرت کردن یک بطری آب به درون رودخانه خودداری کنیم.

همیشه یک کیسه‌زباله مخصوص همراه خود داشته باشید تا تمام زباله‌هایی که ممکن است در این سفر تولید کنید را جمع کرده و با خود از منطقه خارج کنید. همچنین اگر آتش روشن کردید حتماً قبل از ترک محل از خاموش شدن آتش اطمینان پیدا کنید.

اگر اهل کمپینگ و شبمانی در جنگل هستید پیشنهاد می‌کنیم پیش از سفر به جنگل تنگ دار حتماً مقاله راهنمای شبمانی و کمپینگ در جنگل را در مجله میهمان شو مطالعه کنید؛ اما اگر اهل شب خوابی در طبیعت نیستید و ترجیح می‌دهید با اجاره ویلا در شمال استراحت راحتی در شب سفرتان داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً برای اجاره ویلا در نوشهر سری به میهمان شو و صفحه اجاره سوئیت در نوشهر بزنید. ما بیش از پنجاه مورد برای اجاره در نوشهر داریم، کافی است متناسب با بودجه‌ای که دارید یکی را به دلخواه رزرو کنید.

اگر تجربه تفریح در جنگل تنگ دار (تنگه دار) را داشته‌اید نکات مهم و تجربیات سفر خود را با ما در کامنت به اشتراک بگذارید.

سفر یکی از تجربیات شیرین در زندگی است. سفر کردن امکان شناخت دنیای ناشناخته‌ها را برای شما فراهم می‌کند. تفاوتی ندارد که به صورت شخصی سفر می‌کنید یا همراه تورهای طبیعت‌گردی می‌شوید؛ سفر زیباست و زیبایی آن با داشتن همسفرهای پرانرژی صد چندان می‌شود.

داشتن دانش و اطلاعات کامل در خصوص آموزش‌های سفر به شما کمک می‌کند تا تجربه‌ای شیرین‌تر از سفر خود داشته باشید. راهنمای سفر بخشی است که در مجله گردشگری میهمان شو به صورت کامل به هرآنچه که لازم است قبل از سفر بیاموزید پرداخته‌است. مشاهده بیشتر…

ما در مجله گردشگری میهمان شو به شرایط سخت زنده ماندن در طبیعت در سفر‌های طبیعت‌گردی فکر کرده‌ایم و برای داشتن سفری راحت تر آموزش‌هایی در مورد راه‌های بقا در طبیعت برای طبیعت‌گردان آماده کرده‌ایم.

اگر از آن دسته از طبیعت‌گردانی هستید که عاشق سبک‌های جدید سفر هستید ودلتان می‌خواهد بدانید چگونه می‌شود با موتور سیکلت به دور دنیا سفر کرد یا اینکه علاقه دارید اصول اولیه هیچ هایک یا رایگان سواری را یاد بگیرید؛ مقالات مربوط به سبک‌های جدید سفر در مجله گردشگری میهمان شو به صورت ویژه برای شما طراحی شده است.

در آخر ما برای مسافرانی که قصد دارند سفر‌های مطمئن‌تر خانوادگی را تجربه کنند آموزش‌های کاملی در مورد نحوه انتخاب مناسب‌ترین تجهیزات سفر، بهترین مقاصد طبیعت‌گردی و مطمئن‌ترین راه‌های موجود برای اجاره ویلا یا اجاره روزانه آپارتمان در سفر را ارائه داده‌ایم. بستن

© کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب مجله گردشگری میهمان شو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

تنگ دار نوشهر

استان مازندران، شهرستان نوشهر، روستای کشک‌سرا، جاده جنگلی خانیکان

3.9

از 5 امتیاز

تنگه دار

میانگین نظرات 9 کاربر

نمایش همه امکانات  

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

3 تا 6 ساعت

ساعت دسترسی

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره تنگ دار نوشهر

چرا بازدید کنیم؟

کجاست؟

مردم چی گفتن؟

سوالی دارید؟

نقد و بررسی کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

21 اسفند 1398

به روز رسانی

10 تیر 1399

پیش‌تر از این در کارناوال به معرفی تعدادی از تنگ‌ها و دره‌های معروف پرداخته‌ایم و امروز می‌خواهیم به سراغ یکی از هیجان انگیزترین آنها یعنی تنگ دار نوشهر برویم؛ جایی که می‌توانید در آن یک آب بازی تمام عیار را تجربه کنید و چالشی با طبیعت وحشی و رودخانه پرآب تنگ دار داشته باشید. همراه‌مان باشید تا از جذابیت‌های سفر به تنگ دار برای‌تان بگوییم، در مورد موقعیت تنگ دار و نحوه رسیدن به آن بدانیم و با لوکیشن تنگ دار آشنا شویم. 

البته تنگ‌دار، تنها جاذبه‌ای نیست که در سفر به نوشهر می‌توانید از آن دیدن کنید، اگر دوست دارید با دیگر دیدنی‌ها و تفریحات نوشهر آشنا شوید و در مورد ساعت بازدید، هزینه و مسیر و نقشه آنها بدانید، سری به صفحه دیدنی ها و تفریحات نوشهر در کارناوال بزنید. 

 

مناسب برای

عموم افراد با آمادگی جسمانی نسبتا بالا و آشنا با شنا

نامناسب برای

کودکان و افراد مسن

افراد تنها که شنا بلد نیستند

جایی در دل جنگل خانیکان نوشهر، رودخانه‌ای سرکش از دل دره‌ای تنگ می‌گذرد؛ تنگی که این روزها در تورهای طبیعت‌گردی به تنگه دار مشهور شده است و این نام را شاید به سبب دار و درخت‌هایش به اینجا داده‌ باشند؛ اما اهالی محل آن را به نام تنگ کُشکِ‌سرا می‌شناسند. تنگ یا تنگه دار در حاشیه روستای کشک‌سرا از توابع نوشهر مازندران قرار گرفته است و رودخانه دائمی کُرکُرود در آن جریان دارد. مسیر رودخانه‌نوردی در طول تنگ 1600 متر است که پس از پشت سر گذاشتن آن، به محوطه جنگلی خانیکان پا می‌گذارید.

نکته:  اگر کسی شنا بلد نیست در قالب گروهی با استفاده از طناب و با حضور همراهانی که در بخش‌های عمیق بتوانند کمک کنند می‌تواند از این تفریح لذت ببرد.

بعد از پارک ماشین و راهی شدن به سمت تنگ، 400 متر آغازینِ تنگ را در حالی می‌گذرانید که پای‌تان حداکثر تا زانو در آب فرو رفته است. حتی در روزهای تعطیل شاید کسانی را ببینید که بساط پیک‌نیک‌شان را همان دهانه دره در حاشیه رودخانه، پهن کرده‌اند؛ اما هرچه پیش می‌روید دیوارهای تنگ به هم نزدیک‌تر می‌شوند و هرچه تنگ باریک‌تر می‌شود آب عمق بیشتری پیدا می‌کند. عجیب اینجاست که گاهی آب با جریان تندش تا ساق پای‌تان می‌رسد و در قدم بعدی ناگهان تا سینه در آب فرو می‌روید. بنابراین بهتر است به صورت گروهی و پشت سر هم پیش بروید. حتما در بخش‌های عمیق از طناب استفاده کنید و حواس‌تان برای کمک به اطرافیان جمع باشد. در طول این مسیر، حتی در کم‌آب‌ترین فصل، دست‌کم سه‌بار عمق رودخانه به‌ اندازه‌ای می‌رسد که ناچارید با شنا از آن بگذرید؛ اما اگر شنا بلد نیستید نگران نباشید؛ به کمک طناب، جلیقه نجات و همراهان‌تان می‌توانید از این بخش‌ها عبور کنید.

عمق آب در فصل‌های مختلف متفاوت است؛ در بهار بیشترین مقدار آب و پایان تابستان کم‌ترین عمق آن را تجربه خواهید کرد. در مسیر به گونه‌های مختلف خزنده و دوزیست مانند مار آبی، قورباغه، خرچنگ و مارمولک برمی‌خورید که برای شما خطری ندارند و بدون ترس می‌توانید از کنارشان بگذرید. پیمودن تنگ نیاز به انرژی زیادی دارد پس آغاز مسیر خیلی خودتان را خسته نکنید و سعی کنید رودخانه را تا آخرین استخر بپیمایید و تمام این مسیر جذاب و پرفراز و نشیب را تجربه کنید.

در بخش‌هایی از مسیر پیمایش‌ رودخانه، به حوض‌ها و استخرهایی طبیعی برمی‌خورید که می‌توانید با بررسی عمق مناسب و نبودن تخته سنگ در بستر رودخانه، یک تجربه پرهیجان از شیرجه به دل طبیعت داشته باشید. افراد محلی راهنمای خوبی برای نشان دادن این قسمت‌ها به شما هستند. توجه داشته باشید که این توصیه‌ها برای کسانی ست که آمادگی بدنی کافی، مهارت شنا و شیرجه و تجربیات مشابه قبلی را در جاهای امن‌تر داشته‌اند.

نکته برای کم تجربه‌ها

اگر اولین بار است که می‌خواهید تجربه‌ شیرجه در استخرهای طبیعی داشته باشید تنگ دار مکان چندان مناسبی نیست و بهتر است از برکه و استخرهای طبیعی ایمن‌تر و شناخته‌شده‌تر آغاز کنید. اما برای ماجراجویان و اهالی ورزش‌ جزو خاطره‌انگیزترین تجربیات هیجان در طبیعت است.

اگر تصمیم گرفتید پس از بازدید از تنگ، یک شب را در حوالی آن اقامت کنید گزینه‌های مختلفی برای شب ماندن در اختیار شماست. می‌توانید خود را به نوشهر برسانید و در هتل یا ویلاهای شخصی اقامت کنید. برای اینکه از میان این گزینه‌ها، بهترین انتخاب را داشته باشید می‌توانید سری به صفحه اقامت در نوشهر کارناوال بزنید. پس اگر در سفرهای خود اهل اقامت در هتل هستید، برای اطلاع از قیمت هتل‌ها و امکانات آنها در نوشهر می‌توانید وارد صفحه رزرو هتل های نوشهر شوید. گزینه دیگری که برای اقامت در این شهر دارید، ویلاهای متعددی ست که در گوشه و کنار شهر پراکنده شده‌اند و می‌توانید برای شب مانی روی آنها حساب باز کنید که برای اطلاع از آنها تنها کافی ست روی صفحه اجاره ویلاهای نوشهر کلیک کنید. اگر هم اهل اقامت در سوئیت هستید می‌توانید برای آشنایی با انواع سوئیت‌ها در این شهر و امکانات و قیمت‌شان از صفحه اجاره سوئیت در نوشهر کمک بگیرید. تنگه دار

البته اگر بخواهید در نزدیکی تنگ دار اقامت کنید می‌توانید روی اقامت در روستای کشک‌سرا و خانه‌های محلی آنها حساب باز کنید. همچنین یک باغ خانوادگی در مسیر جاده خانیکان و مشرف به جنگل وجود دارد که اگر سخت‌گیر نباشید کلبه‌هایش برای اقامت یک شب مناسب هستند. از همه اینها گذشته کمپ در جنگل خانیکان گزینه دیگر شما برای نزدیک‌تر بودن به طبیعت و اقامتی بی‌هزینه است. 

امکانات

تنگ دار به جز محوطه‌ای خاکی برای پارک ماشین هیچ نوع امکاناتی ندارد. برای خرید، لازم است به داخل روستای کشک‌سرا بروید و از سوپر این روستا خرید کنید. سرویس بهداشتی نیز متاسفانه در آن حوالی وجود ندارد و در صورت ضرورت می‌توانید از اهالی روستا خواهش کنید به شما اجازه استفاده از سرویس خانه خودشان را بدهند.

 مردادماه بهترین زمان سفر به تنگ دار است. خنکی این تنگ در تابستانِ گرم و مرطوب و طولانی بودن روز کمک می‌کند با بهترین تجربه رودخانه‌نوردی از تنگ دار به خانه بازگردید.

بهار و پاییز: اواخر بهار و اوایل پاییز با احتیاط بسیار و دقت به پیش‌بینی‌های آب و هوا، در صورتی که هوا ابری یا بارانی نباشد می‌توانید رودخانه‌نوردی در تنگ دار را تجربه کنید. هوا البته ممکن است برای‌تان کمی سرد باشد. به ویژه در بهار آب نسبت به دیگر فصل‌ها عمیق‌تر است و لازم است احتیاط بیشتری داشته باشید.

تابستان: بهترین فصل بازدید از تنگ دار تابستان است. یعنی زمانی که می‌توانید از گرمای داغ و شرجی هوای شمال به این تنگ خنک پناه ببرید و با آبتنی در استخرهای آن، خنکای بهاری را دوباره تجربه کنید.

زمستان: در یک کلام زمستان به تنگ دار نروید. گذشته از خطر بارش و سیل، سرمای هوا و آب به شدت آزاردهنده است و نمی‌توانید تنگ را بپیمایید. عمق و شدت جریان آب نیز در زمستان خطرآفرین است.

برای پیمودن یک تنگ لازم نیست وسایل زیادی را با خود همراه ببریم؛ اما بسیار مهم است که بدانیم چه چیزهایی ببریم و چه چیزهایی نبریم. ناگفته پیداست هر چیزی در این رودخانه‌نوردی ممکن است در آب بیفتد و همه چیز کاملا خیس خواهد شد.

چه چیزهایی را به تنگ نبرید:

نکته: برای گروه‌هایی که حتی یک نفر از آنها شنا بلد نیست بردن طناب، جلیقه نجات و حضور یک فرد ماهر با توانایی بدنی کافی که بتواند به دیگران کمک کند الزامی ست.

* حتما به صورت گروهی به تنگ دار بروید. با توجه به عدم کنترل شما بر محیط و پیش‌بینی ناپذیر بودن آنچه در طبیعت برای‌تان اتفاق می‌افتد داشتن همراه بسیار مهم است. درصورتی که با قبول ریسک، تنها به این تنگ می‌روید پیش از حرکت، افراد محلی را از برنامه خود مطلع کنید تا درصورت عدم بازگشت‌تان به کمک شما بیایند. 

* روزهای بارانی و آب و هوای طوفانی را برای تنگ‌نوردی فراموش کنید. در این زمان‌ها، تنگ‌ها تبدیل به مکان بسیار خطرناکی برای وقوع جریان‌های سیل‌آسای آب می‌شوند.

* هر اندازه که در شنا و شیرجه توانمند هستید فراموش نکنید تجربه در طبیعت با تجربیات در محیط بسته و مصنوعی بسیار متفاوت است. در انتخاب محل شنا و شیرجه به مناسب بودن عمق آب و نبودن تخته سنگ در زیر آب توجه کنید و نگذارید هیجان مانع از احتیاط شما شود.

* مالیدن روغن زیتون و کمی نرمش و انجام حرکات کششی پیش از ورود به آب از گرفتگی عضلات بدن‌تان در مواجه با آب سرد جلوگیری می‌کند.

* برای صورت‌تان از لوسیون‌ها و کرم‌های ضدآفتابی استفاده کنید که ضدآب باشند.

* به هیچ وجه در مسیر حرکت، یکدیگر را به شوخی هل ندهید. در بازگشت به دلیل خستگی و عجله احتمال خطر بیشتر است پس محتاط‌تر باشید.

* اگر مچ پای‌تان ضعیف است یا سابقه پیچ خوردن دارد حتما از کفش مچ‌دار استفاده کنید. درغیر این صورت دمپایی پشت‌بسته استخری و یا کفشی که آب را در خود جمع نکند مناسب است.

* ایجاد سروصدای بلند، احتمال ریزش سنگ و آسیب به زندگی جانداران این تنگ را به همراه دارد.

* پارکینگ تنگ محل حفاظت‌شده‌ای نیست و مسوولیت اشیای داخل خودرو با شماست؛ بنابراین اشیای گران‎بها با خود همراه نداشته باشید.

* خوراکی بسته‌بندی و ضدآب به ویژه مواد قندی به همراه داشته باشید زیرا مسیر طولانی است و انرژی زیادی را صرف حرکت بر خلاف جریان آب و مقابله با سرما خواهید کرد.

* ساعات اولیه روز را برای تنگ‌نوردی انتخاب کنید تا پیش از تاریکی هوا پیمایش شما به پایان برسد و به محل پارکینگ برگردید.

* یک دست لباس کامل اضافه به همراه حوله در ماشین داشته باشید تا پس از بازگشت خودتان را خشک کنید.

آدرس: استان مازندران، شهرستان نوشهر، روستای کشک‌سرا، جاده جنگلی خانیکان

از سمت جاده چالوس وارد کمربندی و سپس جاده ساحلی شماره 22 به نام سیاهکلرود می‌شوید. در تقاطع شهید خیریان به سمت راست پیچیده و نیرنگ را پشت سر می‌گذارید. در انتهای نیرنگ دوباره به راست پیچیده و به سمت کشک‌سرا می‌رانید. پس از عبور از روستای کشک‎سرا مسیر خاکی جنگل خانیکان را در پیش می‌گیرید. با آغاز مسیر خاکی به یک شیب تند می‌رسید که انتهای آن دوراه می‌شود. مسیر راست را ادامه دهید تا روی پل رودخانه کرکو برسید که محل پارک ماشین‌هاست و شما خودروی دیگر گردشگران را در اینجا خواهید دید. دقت کنید مسیر سمت چپ به نگهبانی پارک جنگلی خانیکان منتهی می‌شود و به تنگ دار نمی‌رود. می‌توانید برای بررسی بهتر مسیرها از نقشه ایران استفاده کنید. 

دقت کنید که از مسیر کوتاه‌تر جاده سیاهکلرود به داخل کشک‌سرا نیز می‌توانید استفاده کنید و روستا را تا انتها بپیمایید. با توجه به کوچه پس کوچه بودن مسیر، آدرس جاده خاکی جنگل خانیکان را از محلی‌ها بپرسید و در دوراهی معدن به جای جنگل به سمت راست بپیچید.

از سمت آمل جاده محمودآباد نوشهر را در پیش می‌گیرید. وارد کمربندی نوشهر می‌شوید. جاده ساحلی 22 سیاهکلرود را در پیش می‌گیرید ادامه مسیر را همانند آدرس بالا می‌پیمایید.

نکته: درصورتی که بدون خودروی شخصی می‌خواهید به تنگ دار بروید می‌توانید سوار اتوبوس‌هایی شوید که از نوشهر می‌گذرند و در ادامه به سمت کمربندی چالوس می‌روند. به کمک این اتوبوس‌ها تا روستای کشک‌سرا مسیر را بپیمایید و در ادامه با اندکی پیاده‌روی در روستا به تنگ دار برسید‌.

دیدنی‌های اطراف

موزه مردم شناسی تبریزی | 700 متر پیاده‌روی

پارک جنگلی خانیکان | 8.4 کیلومتر

ساحل سی‌سنگان نوشهر | 34.4 کیلومتر

پارک جنگلی سی‌سنگان نوشهر | 34.8 کیلومتر

دریاچه ممرز (ارواح) | 49.7 کیلومتر

مرداب هسل | 13.3 کیلومتر

توصیه کارناوال

با آغاز اولین بارش‌های پاییزی در روزهای پایانی شهریور، قارچ کمیابی به نام زرد کیجا در نقاط خاصی مثل زیر درخت‌های راش، توسکا، ممرز، بلوط و زمین‌های شیب‌دار مرطوب نزدیک تنگ دار شروع به رویش می‌کند. اهالی روستای کشک‌سرا این نقاط را خوب می‌شناسند و به صورت گروهی و خانوادگی برای چیدنش به جنگل خانیکان می‌روند.

نکته: زردکیجا حتما در خاک می‌روید و نوعی که روی چوب پوسیده روییده‌ باشد به احتمال زیاد سمی است.

معمولا با این قارچ کباب زردکیجا، زردکیجا پلو و خورشت زردکیجا طبخ می‌شود. طعم زردکیجا مانند گوشت قرمز لذیذ است. این قارچ به سبب کمیاب بودنش خرید و فروش نمی‌شود؛ اما اگر به فصلش در روستا باشید می‌توانید با محلی‌ها در مراسم چیدن قارچ همراه شوید و طعم دلچسب کباب یا خورشت را در یکی از خانه‌های اهالی بچشید.

کارناوال به شما علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی توصیه می‌کند در هر سفر کمی با اهالی بومی نیز گرم بگیرید. به شیوه زندگی و ارزش‌های‌شان احترام بگذارید و خودتان را به تنوع در فرهنگ سرزمین‌مان بسپارید. اهالی روستای همجوار تنگ دار یعنی کشک‌سرا مانند بسیاری از مازندرانی‌ها مردم شادی هستند که به حفظ رسم‌های کهن و میراث روستایی‌شان علاقه دارند و گوشه‌ای از این علاقه را در برگزاری جشن ونوش می‌توان دید. در این جشن مراسم نمادین عروسی، رقص محلی، پخت غذای بومی و بازارچه های فروش صنایع دستی برقرار است.

نیم ساعتی جاده خاکی جنگل خانیکان رو بالا رفته بودیم که مطمئن شدیم این نمی‌تونه مسیر درست باشه. بنابراین جاده باریک رو به سختی دور زدیم. جالب اینجا بود که جلوی نگهبانی پارک جنگلی، وقتی پرسیده بودیم این مسیر به تنگ دار میره تایید کردن. خوشبختانه همون اول تنگه خستگی و گرمای راه از تن همه در رفت. شوخی و آب بازی در اول مسیر بعد از یه ربع پیاده‌روی کم‌کم به یه چالش جدی با سرما و جریان آب تبدیل شد. یه چالش جمعی که قوی‌ترها و قدبلندترها و کسایی که شنا بلد بودن به دیگران کمک می‌کردن؛ چه آشنا بودن چه غریبه. بدون کمک اونها شاید اصلا نمی‌شد مسیر رو پیمود. محلی‌ها که تجربه بیشتری داشتن سر سنگ‌ها و صخره می‌نشستن و صبر می‌کردن تا گروه بگذره و حواسشون به تازه‌کارها بود. گاهی هم ناگهانی شیرجه میزدن توی آب و حسابی ته دلمو خالی می‌کردن. موضوع این نیس که توی استخر چقدر شنا بلدی. مساله اینه که اینجا چه حالی داری و چطور از پس طبیعت برمیای. حدود نیم ساعت که جلو رفتیم کم‌کم جرات کردم گاهی طناب رو رها کنم و خلاف جهت رودخونه شنا کردن رو تجربه کنم؛ اونم در یک دره تنگ و پر از صخره. حالا که فکر می‌کنم این تجربه‌ خیلی هم خطرناک نبود اما اول ترسناک به نظر می‌اومد. البته بگم اگه آخرای راه یا تو مسیر برگشت انقد به خودتون مطمئن شدید که ماجراجویی‌تون گل کرد و شما هم مثل من شیرجه زدید در آب تعجب نکنید. این ویژگی طبیعته که به آدم از درون احساس قدرت می‌ده. مسیر برگشت اگر چیزی از خوراکی‌ها مونده باشه سرش دعواس؛ چون همه واقعا ضعف کردن. اگه شما هم مثل ما دیر راه افتاده باشید و بعدازظهر برگردید، در مسیر برگشت تا پارکینگ یکم سردتون میشه؛ راستشو بخواید بیشتر از یکم. شاید هم مثل من تمام برگشت دندوناتون به هم بخوره و صداش دیگران رو به خنده بندازه ولی امیدوار باشید که قراره بزودی خشک و گرم بشید. اهالی مهربان خونه روستایی نزدیک محل پارک ماشین‌ها، به ما اجازه دادن از سرویس بهداشتی در حیاط خلوتشون برای تعویض لباس استفاده کنیم. لباس‌های داخل ماشین زیر آفتاب ظهر کاملا گرم شده بودن و پوشیدن‌شون زندگی دوباره بود. و خب وقتی دوباره می‌رسی به زندگی عادی، دلت باز هم طبیعت می‌خواد اما ایندفعه تجربه بدون هیجان. ما برای ادامه طبیعت‌گردی‌مون آرامش غروب ساحل رادیو دریا رو انتخاب کردیم. شما پیشنهاد دیگه‌ای دارید؟ خودتون تا به حال تنگ دار رفتید؟ اگه اهل نوشهر هستید برامون بگید اون حوالی چه جاهای هیجان‌انگیز یا بکری می‌شناسید؟

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4

بررسی شده توسط فهیمه دزفولی

نقاط قوت

نقاط ضعف

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 9 رای

3.9

دوستان

3

خانواده

1

زوج

3

انفرادی

1

تنگ دار نوشهر را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

سلام ما سال پیش رفتیم و بسیار حال کردیم اما ان موقع داشتند اب بند می ساختند

اگر ساخت اب بند تمام شده باشد دیگر به خاطر عمق زیاد و نا امنی نمی شود به انجا رفت و باز هم مسولین یه جاذبه ی عالی دیگر را خراب کرده اند
لطفا جواب بدید

اواخر شهریور 1400 رفتیم – آب بند ناقص بود و ظاهرا رها شده اما با این حال حتی تو کم آب ترین فصل هم ورود به تنگه رو سخت کرده و حتی سر یکی از همراهان ما آسیب دید و شدیدا خونریزی کرد…. !!!!!

انتشار: 02 مهر 1400

انتشار: 28 اردیبهشت 1399

3.3

این روزها که خیلی‌ها تو خونه بیکارن و خیلی‌ها هم میرن سر کار ولی باز بیکارن! سر زدن به این‌جور وبسایت‌ها و سفرهای مجازی می‌تونه یکم حال و هوامون رو عوض کنه. امیدوارم کرونا بره تا بشه دوباره سفر و ماجراجویی رو آغاز کرد.

داداش الان هم میشه رفت حتی با کرونا به خاطر فضاش

انتشار: 28 اردیبهشت 1399

انتشار: 19 فروردین 1399

4.5

رودخانه نوردی در این مسیر عالیه

انتشار: 12 بهمن 1398

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

بنده اصلا شنا بلد نیستم و 60 سال سن دارم و عاشق درخت و جنگلم. آیا صلاح است به آنجا بروم؟

سطح اب اونقدر بالا نیست که شنا بلد بودن زیاد مهم باشه

انتشار: 25 خرداد 1400

انتشار: 25 اردیبهشت 1400

سلام و خسته نباشید
سوالم در مورد مسیر خاکی و جنگلی به انتهای مسیر تنگه دار هست. ایا این جاده خاکی ماشین سدان عبور میکنه؟

انتشار: 18 شهریور 1399

سلام ما شنیدیم تنگه از شهریور سال گذشته بسته شده ایا صحت دارد؟

سلام دوست عزیز

تیم ما در حال بررسی این موضوع است، متاسفانه هنوز به پاسخ قطعی نرسیده ایم، به محض اطمینان پاسخ را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

انتشار: 07 تیر 1399

انتشار: 27 خرداد 1399

سوالات متداول

تنگ دار نوشهر دقیقا کجاست؟

این طبیعت زیبا در شهرستا نوشهر و روستای کشک سرا در استان مازندران قرار گرفته است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این تنگه وارد صفحه نقد و بررسی تنگ دار نوشهر شوید و هر آن چه نیاز دارید را بخوانید.

 

در نوشهر چه دیدنی ها و تفریحاتی پیش روی مان است؟

نوشهر یکی از محبوب ترین شهر شمالی ایران محسوب می شود و جاذبه های آن بسیار زیاد اند. از دریاچه ممرز و ساحل سی سنگان گرفته تا روستای زیبای کندولس تنها بخشی از دیدنی های این شهر اند. شما می توانید با کلیک روی صفحه دیدنی ها و تفریحات نوشهر وارد دنیای بی نظیر آن شوید و اطلاعات لازم را به دست آورید.

در نوشهر کجا می توانیم اقامت کنیم؟

از آن جا که نوشهر یکی از توریستی ترین شهر های استان مازندران به حساب می آید بی شک برای پیدا کردن و رزرو اقامتگاه مشکلی پیدا نخواهید کرد. ما برای رفاه حال شما لیستی از انواع اقامتگاه های نوشهر را فهرست کرده ایم که شما می توانید با ورود به صفحه اقامتگاه های نوشهر وارد آن شوید و اقامتگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید.

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

iOS

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

کنترل سفر دست شماست


نمایش بیشتر

تنگه دار کجاست؟ نقشه یکی از جاهای دیدنی نزدیکی تهران را مشاهده می کنید که بیشتر در نیمه اول سال مورد توجه علاقه مندان به برپایی پیک نیک و طبیعت گردی قرار می گیرد، این تنگه خروشان با طبیعت بکرش محل خوبی برای سپری کردن اوقات فراغت شما خواهد بود، پیشنهاد می کنیم مقاله مفصل زیر را برای مشاهده تصاویر بیشتر و اطلاعات تکمیلی بخوانید.

بیشتر بخوانید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *تنگه دار

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

متاسفانه درست می فرمایید…

یکی از زیباترین مناطق ایران بود… سال 91 که من دانشگاه بهشه…

پاساژ حافظ به طور جداگانه توضیح داده شده است ممنون از شما با…

خواهش می کنیم وظیفمونه خیلی انرژی گرفتیم از کامنت شما…

خواهش می کنم سفرهای خوبی داشته باشید قربان…


کد تایید *

آیا حساب کاربری ندارید؟


زیپ لاین ، بانجی جامپینگDownloads-iconتنگ دار نوشهر از بی‌نظیرترین جاهای مازندران است که طبیعت‌گردان زیادی برای تجربه‌ مهیج رودخانه‌نوردی در دل طبیعت وحشی، تابستان‌ها به این منطقه سفر می‌کنند.

تنگ دار یکی از جاهای دیدنی و جذاب در فاصله نه چندان دور از تهران است که رودی پرآب از وسط آن عبور می‌کند؛ اما این همه ماجرا نیست و چشم‌انداز سرسبز این تنگ نیز مزید بر علت شده و آن را از سایر مناطق مشابه متمایز و منحصربه‌فرد کرده است. تصور کنید در روزهای گرم و بلند تابستان بتوانید در سفری کوتاه به این منطقه‌ شگفت‌انگیز، یک آب بازی لذت‌بخش، رودخانه‌نوردی و تماشای مناظری بکر و درختان سر به فلک کشیده را تجربه کنید. 

«تنگ دار» یا «دره کرکرود» در نزدیکی روستای کوشک‌سرا از توابع بخش مرکزی شهرستان نوشهر در استان مازندارن واقع شده و یکی از مهیج‌ترین مسیرهای رودخانه‌نوردی و طبیعت‌گردی کشور را در خود جای داده است.تنگه دار

منبع عکس: IranDeserts.com

تنگ دار نوشهر که مردم محلی آن را با نام «تنگ کوشک‌سر» می‌شناسند؛ یکی از جاهای دیدنی نوشهر در فصل تابستان است. رودخانه دائمی کرکرود که از ارتفاعات منطقه سرچشمه می‌گیرد، در کف تنگ دار جریان دارد و پس از عبور از روستای کوشک‌سرا، درنهایت به دریای خزر می‌ریزد. اگر به این منطقه می‌روید، باید خود را برای حدود سه تا چهار ساعت رودخانه‌نوردی در مسیر ۱٫۵ کیلومتری آن آماده کنید.

عمق این رودخانه در طول مسیر متغیر است؛ به‌طوری که در ۴۰۰ متر ابتدایی، عمق آن زیاد نیست و تقریبا تا زانو در آب می‌روید؛ هرچند به‌تدریج دیوارهای تنگ به هم نزدیک‌تر شده و در نتیجه عمق آب بیشتر می‌شود، تا جایی که درنهایت آب حداقل به سینه شما می‌رسد. به همین دلیل بهتر است به‌صورت گروهی به این منطقه بروید و در بخش‌های عمیق از طناب استفاده کنید. عمق آب رودخانه در فصل‌های مختلف سال، متفاوت است و باتوجه‌به آب‌شدن برف در بالادست در فصل بهار، میزان آب به بیشترین حد و در اواخر تابستان به کمترین سطح می‌رسد.

نکته جالب ماجرا اینجا است که در مسیر تنگ دار، حوضچه‌هایی وجود دارد که در صورت داشتن عمق کافی می‌توانید از یک شیرجه جانانه لذت ببرید. درواقع همین صدای دلنشین آب و شنا در حوضچه‌‌های زلال، از جمله ویژگی‌های به‌یادماندنی حضور در ‌تنگ دار به شمار می‌رود؛ به‌خصوص که صخره‌های آن پوشیده از خزه و پرسیاوشان هستند و شاخه‌های پیچک از اطراف‌شان آویزان شده‌ و منظره‌ای بی‌بدیل خلق کرده‌اند.

جنگل‌های این منطقه به‌حدی سرسبز و وسیع هستند که شاخه‌ی آن‌ها در مسیر تنگ گسترده شده‌اند؛ به‌طوری که در تمام طول راه در زیر سایه‌ی آن‌ها قرار می‌گیرید و نور آفتاب به‌سختی از لابه‌لای شاخ و برگ‌ها به کف تنگ می‌رسد. در طول این مسیر احتمالا با گونه‌های مختلف خزنده و دوزیست بی‌خطر مانند مار آبی، قورباغه، خرچنگ و مارمولک برخورد خواهید کرد که هیجان این ماجراجویی را دوچندان می‌کنند.

منبع عکس: سایت پینورست

بهترین زمان بازدید از تنگ دار نوشهر، تابستان است؛ زیرا در بهار و پاییز به‌دلیل بالاآمدن سطح آب و احتمال طغیان رودخانه اصلا رودخانه‌نوردی توصیه نمی‌شود. در طول زمستان نیز گردشگران اجازه ورود به تنگ را ندارند.

برای این سفر ترجیحا یک دست لباس اضافه با خود بردارید و در استفاده از وسایلی که ضدآب نیستند، احتیاط کنید . این موضوع درباره دوربین عکاسی هم صدق می‌کند که جزو ضروریات این سفر است؛ اما باید مراقب باشید که آب به آن نرسد.

باتوجه‌به مسیر طولانی تنگ دار و انرژی زیادی که برای حرکت در خلاف جریان آب نیاز دارید، خوراکی بسته‌‌بندی و ضدآب، به‌ویژه مواد قندی همراهتان باشد و سبک سفر کنید. 

در صورتی که شنا بلد نیستید، با یک تور همراه شوید تا بتوانید با کمک لیدر و کمک لیدرها و طناب و جلیقه نجات از تنگ عبور کنید و حسابی لذت ببرید.

روزهای بارانی و طوفانی را برای بازدید از تنگ دار اختصاص ندهید.

منبع عکس: IranDeserts.com

اگر از جاده چالوس وارد مازندران می‌شوید، در دو راهی چالوس و نوشهر باید به‌سمت نوشهر حرکت کنید و سپس وارد روستای کوشک‌سرا شوید.

در صورتی هم که از آمل و جاده هراز به‌سمت کوشک‌سرا می‌روید، بعد از رسیدن به نوشهر باید وارد جاده ساحلی ۲۲ سیاهکلرود شوید و در تقاطع شهید خیریان به‌طرف راست بپیچید و جاده نیرنگ را پشت سر بگذارید. در انتهای این جاده به‌سمت راست و روستای کوشک‌‌سرا برانید. در روستا سراغ تنگ دار را بگیرید تا اهالی مسیر را به شما نشان دهند. 

خودروی خود را در پارکینگ روستا پارک کنید و در ادامه چند دقیقه پیاده‌روی کنید تا به ابتدای مسیر مهیج رودخانه‌نوردی و جنگل‌نوردی در تنگ‌ دار برسید.

منبع عکس: IranDeserts.com

با اینکه تنگ دار در نزدیکی تهران است و پس از چند ساعت گشت‌وگذار می‌توان به‌راحتی به پایتخت برگشت؛ اما اگر از شهر دیگری برای دیدن تنگ دار رفته‌اید یا قصد اقامت در این منطقه را دارید، می‌توانید روی خانه مردم محلی کوشک‌سرا حساب کنید یا به نوشهر بروید و با اقامت در ویلاها و هتل‌های نوشهر، تجربه‌ای به‌یادماندنی برای خود رقم بزنید.

منبع عکس: IranDeserts.com

کوشک‌سرا، بزرگ‌ترین روستای غرب مازندران و یکی از زیباترین روستاهای نوشهر است که علاوه‌بر جنگل زیبای خانیکان و تنگ دار، دو امام‌زاده به نام‌های حمزه رضا و خاتون رضا دارد که با معماری قدیمی و بسیار زیبای خود برای گردشگران جذاب هستند.

موزه مردم‌شناسی روستای کوشک‌سرا توسط خانم تبریزی، بانوی مجسمه‌سازوکارآفرین با بودجه شخصی در سال ۱۳۸۳ راه‌اندازی شد تا درآمد آن برای کمک به تحصیل دانشجویان روستا استفاده شود. در این موزه می‌توانید شاهد لباس‌های محلی اقوام مختلف، وسایل و ابزارهای محلی مازندران، سنگ قبرهای قدیمی و تاریخی روستا و… از دوره قاجار تاکنون باشید. علاوه‌بر این، می‌توانید لباس محلی بپوشید و عکس یادگاری بگیرید.

علاوه‌بر رودخانه‌نوردی و آب‌بازی و آبتنی می‌توانید به گشت‌وگذار در جنگل خانیکان بپردازید که در نزدیکی تنگ دار قرار دارد و حتی لذت کمپ زدن در طبیعت جنگل را تجربه کنید.

آن دسته از گردشگرانی که فقط چند صد متر اول تنگ دار را طی کرده و با افزایش عمق آب، از ادامه مسیر صرف‌نظر می‌کنند، می‌توانند سری به جنگل زیبای خانیکان یا همان جنگل نیرنگ نوشهر بزنند. این پارک، چشم‌اندازهای متفاوتی از جنگل‌های شمال را پیشکش شما می‌کند و در صورت تمایل می‌توانید پس از چند کیلومتری که از جاده خاکی آن بالا رفتید، بساط پیک نیک را پهن کنید و در سایه درختان از تماشای مناظر اطراف خود لذت ببرید. باتوجه‌به اینکه جنگل خانیکان در طول تابستان‌ شرجی می‌شود، فقط در سایه درختان و موقع وزش نسیمی ملایم، خنک خواهید شد.

بهترین زمان بازدید از پارک جنگلی خانیکان، در فصل بهار با شکوفه‌های زیبا و پاییز با برگ‌های هزار رنگ درختان ممرز است. برای کمپ زدن در این جنگل باید حدود پنج کیلومتر بالا بروید تا بتوانید جای مناسبی را پیدا کنید؛ چراکه شیب جاده بسیار زیاد است. البته برای کمپ در این منطقه با نگهبانی جنگل هماهنگ کنید.

یادمان باشد که این نعمت‌های خدادادی، متعلق به همه انسان‌ها هستند؛ میراثی که باید از آن‌ها محافظت کنیم و به آیندگان تحویل دهیم.

تنگه دار

تنگ دار در نزدیکی روستای کشکسرا در دهستان خیرودکنار از توابع بخش مرکزی شهرستان نوشهر در استان مازندارن قرار دارد.

اگر از روزهای گرم تابستان خسته شده اید، اگر دنبال یک مکان مهیج و بکر می گردید، اگر هوس آب بازی کرده اید، ما به شما رودخانه نوردی در تنگ دار را به شما پیشنهاد می کنیم.
برای آنکه سفرهایی مانند تنگ رغز، تنگ دار، تنگ رازیانه و… را بهتر درک کنیم، باید اول توضیحی از تنگ ارائه دهیم.

تنگ دره ای است که بیش ازاندازه ی طبیعی ژرف و باریک باشد. دیواره های تنگ اغلب قائم و فوق العاده پرشیب است. در سوی دیگر تنگه باریکه ای از آب که دو دریای مجاور را به طور طبیعی به یکدیگر متصل سازد. به این عارضه باب نیز گفته می شود. در ادبیات رایج تفاوتی بین تنگ و تنگه نیست درصورتی که این دو واژه تفاوتی اساسی دارند.تنگه دار

هنوز مشخص نیست که اسم تنگ دار از کجا آمده است اما می توان حدس زد که وجه تسمیه آن، دار و درخت های فراوان اطراف تنگ است.

از همان ابتدا می توانید پا در آب خنک رودخانه تنگ دار بگذارید. خلاف جهت آب را که بالا می روید مناظر زیبایی در جلویتان ظاهر می شود. صخره های پوشیده از خزه و پرسیاوشان منظره بی نظیری را برایتان ساخته است. عمق آب در هر قدمتان متغیر است. هنگامی که آب تا زانوی شما است، بازهم باید مراقب باشید، زیرا ممکن است در قدم بعدی تا گردنتان در آب فرو برود. راهتان را که ادامه می دهید، به حوضچه هایی می رسید که می توانید از روی صخره ها در آن شیرجه بزنید و گرمای شهر را با خنکی آب عوض کنید.

آدرس :مازندران، نوشهر، خروچی چالوس به نوشهر، روستای کشکسرا

نکات مهم

هنگام شیرجه زدن، مراقب باشید که در حوضچه آب تخته سنگ نباشد.

بااینکه اگر شنا بلد نباشید هم می توانید به این سفر بروید، اما بلد بودن شنا به شما اعتمادبه نفس داده و لذت سفرتان را دوچندان خواهد کرد.

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


تمامی مطالب این وبلاگ از منابع فارسی و انگلیسی جمع آوری گردیده و تمامی مطالب با ذکر منبع منتشر شده اند.نی نی سایت

تنگه دار
تنگه دار

بیشتر بخوانید!  فرودگاه شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *