تفاوت بوراکس پنتا و دکا

تفاوت بوراکس پنتا و دکا
تفاوت بوراکس پنتا و دکا

تفاوت بوراکس پنتا و دکا به طور کامل در این مقاله توضیح داده شده. بوراکس از جمله پرمصرف ترین مواد شیمیایی در صنعت است و با نام هایی از جمله بوراکس دکا، بوراکس پنتا، نمک اسید بوریک، سدیم بورات، سدیم تترا بورات و دی سدیم تترا بورات هم شناخته می شود.

اجزا بوراکس پنتا هم مانند براکس دکا هیدرات می باشد با این تفاوت که میزان مولکول های آب موجود درآن کمتر می باشد. بوراکس پنتا هیدرات مانند بوراکس دکا در صنایع چسب سازی، شوینده ها و آرایشی کارآیی دارد و علاوه بر آن در صنایع کاشی سازی و لعاب استفاده بیشتری دارد. درواقع مهم ترین تفاوت بوراکس پنتا و دکا در کارآیی های مختلفشون است.

مهم ترین تفاوت بوراکس پنتا و دکا در تعداد بلور های متبلورش است چون بوراکس ها براساس تعداد بلورهای متبلور در ساختار خود در ۳ گروه قرار می گیرند. شکل ظاهری بوراکس دکا معمولا به شکل پودر سفید تشکیل شده از بلورهای نرم بی رنگ می باشد و کاربرد های بسیاری در صنعت هم دارد. قابلیت انحلال بوراکس دکا بسیار بالاست. هنچنین دارای کاربردهای فراوان وگوناگون بسیاری است و برای تولید بسیاری از شوینده ها شیمیایی، مواد آرایشی و لعاب ها استفاده میشود.

در رابطه با بوراکس و خصوصیات آن در مقاله دیگری توضیحات لازم بیان شده است.

بوراکس ها براساس تعداد بلورهای متبلور در ساختار خود به سه گروه تقسیم می شوند:

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

اما واژه بوراکس اغلب به دکا هیدرات اطلاق می­شود. بوراکس به آسانی به بوریک اسید و سایر ترکیبات بور تبدیل میشود.

سدیم تترابورات پنتا هیدرات بلورهای سفید رنگ و بدون بویی است که اسیدیته قلیایی دارد در آب و برخی حلال های آلی قابل حل است، فرمول مولکولی آن Na2B4O7.5H2O می­باشد.

تفاوت بوراکس پنتا و دکا در این است که بوراکس پنتا هیدرات که از انواع ترکیبات هیدراته ی بوراکس می باشد دارای فرمول شیمیایی Na2B4O7.5H2O است. این ترکیب  نسبت به ترکیب دکا کاربردهای کمتری دارد اما نمی توان از مزایای آن چشم پوشی کرد. این ماده که یکی دیگر از نمک ها اسید بوریک به حساب می آید پودری و سفید رنگ است و به راحتی در آب حل می شود.

با کلیک بر روی قسمت لینک شده می توانید اطلاعات کامل راجع به قیمت و خرید بوراکس پنتا موجود درسایت مریک شیمی بدست بیاورید.

از مهم ترین ویژگی های این ترکیب:

تفاوت بوراکس پنتا و دکا این است که بوراکس دکاهیدرات یا سدیم تترا بورات با فرمول شیمیایی Na2B4O7.10H2O فرمی از سدیم بورات طبیعی است که تشکیل شده از بوریک اکسید (B2O3)، سدیم اکسید و آب، نمک قلیایی سفید و بلوری با بافر و خاصیت گدازنده است. جرم مولکولی بوراکس دکا ۲۰۱.۲۱۳g/mol می ­باشد. این ترکیب به صورت پودر یا دانه های گرانوله منبع مهمی از B2O3 به خصوص در فرآیندهایی است که حضور همزمان سدیم مورد نیاز است.

بوراکس برای نخستین بار در بسترهای خشک دریاچه ای در تبت کشف شد و از راه جاده ابریشم وارد کشور عربستان شد. نام این کانی در زبان‌های اروپایی بوراکس است که شکل فارسی آن واژه بورَک است.

بوراکس دکا یکی از اعضای خانواده ی بور می باشد که دارای ۱۰ مولکول آب در ساختار خود است. عمده کاربرد این ماده در شوینده ها است. علاوه بر این محصول فوق در صنایعی مانند تولید لوازم بهداشتی، متالورژی، ساخت اسلایم و … کاربرد فراوان دارد. برای ثبت سفارش و فروش و یا خرید بوراکس دکا صنعتی و اطلاع از قیمت ها با مشاوران ما در مریک شیمی در ارتباط باشید.

محصول فوق ماده ای شیمیایی با فرمول Na2B4O7 می باشد که در علم شیمی با اسم سدیم تترابورات شناخته می شود، این ترکیب می تواند به شکل های آنهیدروز، پنتا هیدارت (۵ آبه) و دکا هیدرات (۱۰ آبه) موجود باشد .

pH نسبتا ثابت این ترکیب باعث شده است تا این ماده یک بافر عالی به حساب آید این ماده خاصیت بافری دارد و هنگامی که در آب محلول می شود می تواند محلولی با خاصیت بازی اندک تولید کند. در نتیجه بافر به دست آمده می تواند اسید ها را خنثی کند همچنین این ماده می تواند با قلیا های قوی تر ترکیب شود و محلول هایی با pH کمتر تولید کند.

مهم ترین ویژگی های ترکیب بوراکس دکا:

کاربرد بوراکس دکا:

کاربرد بوراکس پنتا:

بوراکس به راحتی به بوریک اسید و بورات های دیگر تبدیل می شود که کاربرد های زیادی دارند. واکنش بوراکس با هیدروکلریک اسید که باعث تشکیل اسید بوریک می شود که اسید بوریک ها عوارض و کاربردهای زیادی دارند و واکنش آن به شکل زیر می باشد:

Na۲B۴O۷.۱۰H۲O + 2 HCl   →   ۴B(OH)۳ + ۲NaCl + 5 H۲O

تفاوت بوراکس پنتا و دکا این است که دکا هیدرات به اندازه کافی پایداری دارد که یتواند به عنوان استاندارد اصلی برای پایه اسیدیته در تیتراسیون استفاده شود. وقتی بوراکس به یک شعله اضافه شود، رنگ سبز و زرد را تولید می کند. در فشفشه ها از آن ها استفاده نمی شود. بوریک اسید برای ایجاد رنگ در شعله های متانول استفاده می شود که رنگ سبز شفافی را ایجاد می کند. درکل تفاوت بوراکس پنتا و دکا بسیار زیاد است.

بوراکس به مقدار زیادی در گلیکول اتیلن، حل می شود، به صورت متعادل در گلیکول دی اتیلن و متانول و به مقدار کم در استون حل می شود. در آب سرد خیلی به سختی و کم حل می شود ولی حلالیت آن با بالا بردن دما به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می یابد. گذشته از تفاوت بوراکس پنتا و دکا این دوتا ماده کارایی های خاص خودشونو دارند که جایگزین هم نمی شوند.

مریک شیمی به عنوان یک شرکت شیمی معتبر ارائه دهنده انواع مواد شیمیایی است که با کلیک بر روی قسمت لینک شده می توانید اطلاعات کامل راجع به قیمت و نحوه سفارش بوراکس دکا بدست آورید.

You must be logged in to post a comment.

محصولات, مواد اولیه شوینده, مواد شیمیایی صنعتی
ارسال دیدگاه

بوراکس پودر سفید رنگ طبیعی و معدنی که کاربرد های زیادی در تغذیه ، صنعت و پزشکی دارد.

نام شیمیایی : بوراکس

دیگر نام های بوراکس : بوره ، Borax، نمک اسید بوریک ، سدیم بورات ،  سدیم تترا بورات ، دی سدیم تترا بورات.
فرمول شیمیاییNa2B4O7. 10H2O

شکل ظاهری: بوره (بوراکس) اصولا به شکل پودر سفیدی تشکیل شده از بلورهای نرم بی رنگ

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

نگهداری: جهت نگهداری بهینه باید از رسیدن رطوبت و آب به بوراکس پیشگیری کرد تا موجب چسبندگی ذرات به یکدیگر نگردد.

بوراکس پودری سفید رنگ می باشد که تشکیل شده از کریستال های نرم بی رنگ است که به  به آسانی  در آب حل می شود و قابلیت انحلال بالایی دارد. این ترکیب شیمیایی دارای کاربردهای فراوان وگوناگون بسیاری بوده و ماده اولیه  شوینده ها شیمیایی، مواد آرایشی و لعاب ها است. بوراکس همچنین در بیوشیمی برای ساختن محلول های بافری، ماده تاخیرانداز آتش ، ترکیب ضد قارچ برای فایبرگلاس ها ، فلاکس در متالوژی ، حفاظت جاذب نوترون برای منابع رادیواکتیو ، ماده شالوده در پخت و پز و به عنوان ماده اولیه به کار می رود. از بوراکس گاهی اوقات به عنوان جایگزین جیوه در پروسه استخراج طلا استفاده می شود.

بوراکس ها براساس تعداد بلورهای متبلور در ساختار خود به سه گروه

۱) بوراکس بدون آب Na2B4O7

 ۲) بوراکس پنتا هیدرات

۳) بوراکس تترا هیدرات تقسیم می­گردند.

اما  واژه بوراکس اغلب به دکا هیدرات اطلاق می­شود. بوراکس به آسانی به بوریک اسید و سایر ترکیبات بور تبدیل میشود.

سدیم تترا بورات پنتا هیدرات بلورهای سفید رنگ و بدون بویی است که اسیدیته قلیایی دارد در آب و برخی حلال های آلی قابل حل است، فرمول مولکولی آن Na2B4O7.5H2O می­باشد.

بوراکس برای نخستین بار در بسترهای خشک دریاچه ای در تبت کشف شد و از راه جاده ابریشم وارد کشور عربستان شد.
نام این کانی در زبان‌های اروپایی بوراکس است که شکل فارسی آن واژه بورَک است.

بوره که نمک ایرانی نیز نامیده می‌شد در ایران و خاورمیانه قدیم بیشتر توسط زرگران بکار می‌رفت. بوره را نمک تلخ مزه‌ای توصیف می‌کردند که از آب دریاچه‌های آسیا و چین و تبت و هندوستان گرفته می‌شد. بوره ارمنی، بوره سفید و بوره سلمانی از انواع آن بود.

۱- بوراکس در محصولات خانگی کاربرد دارد : بوراکس اکنون در محصولات مختلف لباس شویی و تمیز کننده خانگی شامل تقویت کننده ترکیبات لباس شویی و مایع دستشویی تقویت شده بوراکس به کار می رود. برخلاف اسمش بوراتیم سفید کننده لباس شویی دارای بوراکس یا دیگر ترکیبات بورون نمی باشد. بوراکس همچنین در برخی فرمول های سفید کننده دندان وجود دارد. همچنین یک جز فعال در مورچه کش ها و آفت کش ها می باشد.
۲- بافر : سدیم بورات در آزمایشگاه های شیمیایی و بیو شیمیایی برای ساختن بافرها به کار می روند. برای مثال : در ژل الکتروفورز DNA ، مانند بافر TBE یا بافر جدیدترSB یا BBS در روش های پوششی به کار می رود.
بافرهای بورات همچنین به عنوان محلول تعادل در واکنش های پیوندی متقاطع با پایه دی متیل پیملی مدیت به کار می روند. بوراکس به عنوان منبع بورات جهت بکارگیری خاصیت هم کمپلکس کنندگی کبالت یا عوامل دیگر برای تشکیل کمپلکس های یونی گوناگون به کار می رود. بورات برای رنگ سنجی متفاوت هموگلوبین غیر گلیکوسیلات از هموگلوبین گلیکوسیلاتی به کار می روند که در واقع شاخصی از قند خون بالای طولانی مدت در انواع مختلف بیماری دیابت است.
۳- عامل نرم کننده آب : بوراکس به تنهایی قرابت نزدیکی با کاتیون های سخت کننده آب ندارد. گرچه بدین منظور استفاده می شده است.
۴ – فلاکس : مخلوطی از بوراکس و آمونیوم کلرید به عنوان فلاکس در جوشکاری آهن و فولاد به کار میرود که نقطه ذوب اکسید آهنی که ناخواسته تولید شده است را پایین می آورد و اجازه می دهد تا به صورت مذاب خارج شود. بوراکس همچنین به صورت مخلوط با آب به عنوان گداز در لحیم کاری فلزات و جواهراتی مانند طلا و نقره به کار می رود. همچنین به لحیم ذوب شده اجازه میدهد تا به صورت هموار و صاف در درز جریان یابد. بوراکس همچنین یک فلاکس خوب برای حلبی پوشاندن تنگستن با روی است که به جهت نرم و لحیم پذیر کردن تنگستن استفاده می شود.
۵- استخراج معادن در اندازه کوچک : بوراکس به عنوان جایگزینی برای جیوه و به عنوان روش ترجیهی برای استخراج طلا در تسهیلات معدنی در معدن کاری در مقیاسهای کوچک است. این روش در فیلیپین استفاده می شود. پلیمر لاستیک مانند flubber  یا gluep می تواند توسط پیوند متقاطع پلی وینیل استات با بوراکس ساخته شود.  از دیگر مصارف بوراکس ساختن چسب های بر پایه پلی وینیل استات مانند چسب Elmer s glue است.
۶- افزودنی های خوراکی : بوراکس با شماره E285 به عنوان یک افزودنی غذایی در برخی کشورها استفاده می شود
استفاده بوراکس در صنایع غذایی به منظور ایجاد یک بافت لاستیک مانند به غذاست یا به عنوان نگهدارنده می باشد. در دستورهای غذایی شرقی به طور عمده برای خصوصیت قوام دادنی بوراکس از آن استفاده می شود.
مصارف دیگر :
۱- جز ترکیبی در لعاب های مینایی
۲- جز ترکیبی شیشه و سفال و سرامیک
۳- بوراکس می تواند به عنوان افزودنی در روکش های سرامیک و لعاب ها به کار رود که موجب بهبود مقاومت در برابر آب و ایجاد پوشش سازگار با محیط زیست می شود.
۴- تاخیرانداز آتش
۵- ترکیب ضد قارچ برای عایق کردن فایبرگلاس و سلولز
۶- محلول ۱۰% برای پشم محافظ در برابر بید
۷- ماده اصلی برای تولید سدیم پربورات مونوهیدرات که در مواد شوینده به کار میرود و نیز برای اسید بوریک و دیگر بورات ها.
۸- جز چسبناک کننده در چسب های بر پایه کازئین ، نشاسته و دکسترین
۹- مسمومیت زدایی فلوراید
۱٫    مرهمی برای برفک در سم اسب ها
۲٫    استفاده در جوهر روان نویس ها با حل کردن لاک مخصوص در بوراکس گرم شده
۳٫    ماده تیمار پوست مار
۴٫    ماده تیمار برای تخم ماهی قزل آلا برای استفاده در ماهی گیری قزل آلا
۵٫    بافر در استخرهای شنا برای کنترل pH آب
۶٫    جاذب نوترون مورد استفاده در راکتورهای هسته ای و حوضچه های سوخت کم زور و برای کنترل فعالیت و خاموش کردن یک واکنش زنجیره ای هسته ای
۷٫    به عنوان کود میکرونوترینت برای بهبود حاصلخیزی خاک های بدون بورون
۸٫    ایجاد ته رنگ سبز در آتش بازی
۹٫    به طور سنتی برای پوشاندن گوشت های خشک شده مانند گوشت ران برای محافظت از آنها از باد کردن در طول ذخیره سازی طولانی استفاده می شود.
۱۰٫    در برخی مکمل های ویتامین تجاری وجود دارد.
۱۱٫    سد کردن سوراخ های مانع رادیاتور ماشین و موتور
۱۲٫    ترکیبی مهم در لعاب
۱۳٫    استفاده شده توسط آهنگران مدرن در روش آهنگری کوره و چکش.

تولید بوراکس :
آنچه در کتاب های امروزی درباره تهیه و تخلیص بوراکس نوشته شده است، عینا همان است که ۲۰۰ سال پیش انجام می گردیده است؛ مثلا در مفصل ترین کتب شیمی معدنی جدید ، که به زبان فرانسه در ۱۲ جلد زیر نظر پائول پاکسال و ۶۸ شیمی دان معروف به چاپ رسیده است، در جلد ۶ ، چاپ ۱۹۳۴ ، می نویسند : بوراکس را از دوبار متبلور کردن محلول کرنیت در آب به دست می آورند.
این طریقه ، یعنی دو نوبت متبلور کردن را در اصطلاح شیمی ، تبلور تدریجی گویند و برای تصفیه و تخلیص اکثر املاح به کار می رود. نکته دیگر قابل توجه اینکه در همه کتاب های شیمی معدنی نوشته شده است که بوراکس از سه منبع در طبیعت استخراج می شود :
۱- از آب های شور بعضی دریاچه ها و رسوب های زیادی که بر اثر تبخیر آب این دریاچه ها به وجود می آید.
۲- برخی رگه ها در کوه ها و معادن
۳- از برخی خاک های معدنی.

ایرانیان قدیم نیز بوراکس را از همین منابع می گرفته اند ، چنان که در جلد اول کتاب برهان قاطع ، در صفحه ۳۱۵ می نویسد : در قطر المحیط آمده البورق اصناف : مائی و جبلی و ارضی.
این می رساند که بوراکس را از سه منبع مختلف ، یعنی آب ، کوه و خاک می گرفته اند.
نکته دیگر این که امروزه به دلیل ترقی و پیشرفت بسیار در علم شیمی به این موارد پی برده اند ، حال آنکه در زمان های قدیم نیز شش نوع بوراکس می شناخته اند که به اسامی زیر نامیده می شدند :,محل فروش بوراکس,فرمول
بورق الصناعه ، بوره ارمنی ، بوره رومی ، بوره زبدی ، بورق الخبازین و نطرون.

امروزه چنان که می دانیم ، اکثر مواد موجود در طبیعت را به صورت مصنوعی می سازند، زیرا محصولاتی که از طبیعت گرفته می شود، کفاف نیازمندی های عمومی دنیا را نمی دهد، به این جهت کم کم در دنیا ابریشم مصنوعی ، رنگ های مصنوعی ، چسب های مصنوعی ، لاستیک مصنوعی و از پندی به این طرف ، غذاها و داروهای مصنوعی و صدها ماده مصنوعی دیگر رواج پیدا کرده است. بنابراین ، دویست سال قبل و حتی قرن ها پیش از آن که کشور ایران بوراکس عمده دنیا را می داده است، شیمی دان های قدیم ایران را به کشف و تهیه بوراکس مصنوعی در آزمایشگاه ها وادار کرده است.

بازرگانی صدرا شیمی تمام تلاش خود را برای ارایه و فروش بوراکس دکا و بوراکس پنتا با قیمت مناسب به کار گرفته است.شما برای خرید بوراکس و استعلام قیمت بوراکس با بازرگانی صدرا شیمی تماس بگیرید.

شماره تلفن همراه:
0912-730-9439
0936-541-9819

برچسبborax بوراکس بوراکس اصفهان بوراکس پنتا بوراکس دکا بوراکس یزد فروش بوراکس فروش بوراکس پنتا فروش بوراکس دکا قیمت بوراکس

جولای 11, 2021

ژوئن 20, 2021

ژوئن 7, 2021

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت


بازرگانی مواد شیمیایی صدرا شیمی

تامین مواد اولیه شیمیایی با بهترین قیمت در بازار

عرضه و فروش مواد اولیه صنعت شوینده

تگزاپون، اسید سولفونیک، بتایین، لورامید، سویامید، سولفوسوکسینات، بهدامین، سودپرک، hpmc، CMC، تیازولین، نمک، آب ژاول، اسید کلریدریک، مونو و دی و تری اتانول آمین، پرکلرین، اسانس و رنگ

تلفن دفتر:
031-32615750 (5 خط)

تلفن همراه:
0912-730-9439
0936-541-9819

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

ایمیل: info[at]sadrashimi.com

آدرس دفتر : اصفهان، خیابان علامه امینی ، ابتدای خیابان فردوس

آدرس انبار تهران: جاده قم، 60 متری شورآباد
آدرس انبار اصفهان: خیابان امام خمینی، خیابان امیرکبیر

بازرگانی صدرا شیمی
فروش مواد اولیه صنعت شوینده (تگزاپن، اسید سولفونیک، لورامید، بتایین و …)
تلفن دفتر:
031-32615750 (5 خط)

تلفن همراه:
0912-730-9439
0936-541-9819
ایمیل: info[a]sadrashimi.com
آدرس دفتر: اصفهان، خیابان علامه امینی، خیابان فردوس
آدرس انبار تهران: جاده قم، 60 متری شورآباد
آدرس انبار اصفهان: خیابان امام خمینی، خیابان امیرکبیر

بوراکس دکا یکی از اعضای خانواده ی بور می باشد که دارای 10 مولکول آب در ساختار خود است. عمده کاربرد این ماده در شوینده ها است. علاوه بر این محصول فوق در صنایعی مانند تولید لوازم بهداشتی ، متالورژی ،ساخت اسلایم و … کاربرد فراوان دارد. برای ثبت سفارش و فروش و یا خرید بوراکس دکا صنعتی و اطلاع از قیمت ها با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

تهیه ی مواد اولیه ی صنایع خود (کشاورزری، شوینده ها، صنایع غذایی و دارویی ، آبکاری، رنگ و رزین و… ) را به ما در مبتکران شیمی بسپارید. خریدی مطمئن و ارسال آن در کمترین زمان ممکن به سراسر ایران را با ما تجربه کنید.

برای ثبت سفارش خود تنها کافیست از طریق راه های ارتباطی موجود با ما در تماس باشید. همچنین می توانید برای پاسخگویی به سوالات علمی و تخصصی خود با مشاوران ما در قسمت پرسش و پاسخ سایت در ارتباط باشید.

021-74926

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

021-77641136

کشور تولید کننده: ترکیه

بسته بندی: کیسه 25 کیلویی

درصد خلوص : 99.9%

 برای آگاهی از قیمت با کارشناسان ما در تلگرام mbkchemical@ و واتس اپ در ارتباط باشید:    09198991007

ارتباط با کارشناس فنی: با تلگرام mbkchem@ در ارتباط باشید. 

برگه آنالیز نمونه محصول

محصول فوق ماده ای شیمیایی با فرمول  Na2B4O7 می باشد که در علم شیمی با اسم سدیم تترابورات شناخته می شود، این ترکیب می تواند به شکل های آنهیدروز ، پنتا هیدارت (5 آبه) و دکا هیدرات (10 آبه) موجود باشد .

pH نسبتا ثابت این ترکیب موجب شده است تا این ماده یک بافر عالی به حساب آید

در شکل زیر ساختار شیمیایی محصول فوق نمایش داده شده است : 

این ماده خاصیت بافری دارد و هنگامی که در آب محلول می شود می تواند محلولی با خاصیت بازی اندک تولید نماید. در نتیجه بافر به دست آمده می تواند اسید ها را خنثی نماید همچنین این ماده می تواند با قلیا های قوی تر ترکیب شود و محلول هایی با pH کمتر تولید نماید.

pH نسبتا ثابت این ترکیب موجب شده است تا این ماده یک بافر عالی به حساب آید

بورات: بورات ها نمک هایی معدنی هستند که حاوی بور می باشند.با اینکه بور عنصر اصلی به حساب می آید اما در طبیعت یافت نمی گردد. در عوض این ماده را در ترکیب با سایر عناصر و اکسیژن می توان یافت.از جمله ترکیبات این عنصر می توان به بوریک اسید( بور، اکسیژن و هیدروژن)، کلسیم بورات (بور، اکسیژن، کلسیم)، سدیم یا لیتیم بورات  (سدیم/ لیتیم ، بور، اکسیژن، هیدروژن) اشاره نمود.

بوراکس دکا: این ترکیب به عنوان سدیم بورات شناخته می شود. که در این متن به طور مفصل راجع به آن بحث می شود.

بور: Boron عنصری است که با حرف بزرگ B در جدول تناوبی نشان داده می شود و پنجمین عنصر در جدول تناوبی است.

تفاوت اصلی بوراکس دکا هیدارت با پنتا هیدرات در تعداد مولکول های آب احاطه کننده مولکول سدیم بورات است . در جدول زیر فرمول شیمیایی و میزان B2O3 را در ترکیب های مختلف دارای بور می توان مشاهده کرد : 

در ادامه با کاربرد های این ماده بیشتر آشنا خواهید شد:

صابون و مواد شوینده

محصولات حاوی این ترکیب عبارتند از:

علاوه بر این، بوراکس دکا در شوینده ها به منظور تثبیت نمودن آنزیم ها نیز استفاده می شود. استفاده از ترکیب فوق در شوینده ها می تواند خاک ها، آلودگی ها، لکه های روغنی و… را از روی سطوح نابود کند.

ترکیب فوق در هنگام مخلوط شدن با آب می تواند مولکول های آب را به هیدروژن پراکسید که یک ماده ی سفید کننده است تبدیل نماید. در نتیجه استفاده از این ماده به صورت جداگانه و یا در صورت وجود در پودر های لباسشویی می تواند سفید سازی لباس ها را در پی داشته باشد.

ابن ماده به دلیل داشتن پی اچ بالا به عنوان بافر pH عمل می کند. وقتی این ماده به آب اضافه می شود ، pH را در حدود 8 تغییر می دهد (pH خنثی 7 است). این pH با خاصیت قلیایی کم خود برای تمیز کردن ایده آل است. از آنجا که ترکیب فوق به عنوان یک عامل بافر عمل می کند ، حتی پس از افزودن مواد شوینده یا سایر پاک کننده ها ، به نگه داشتن آب در این pH کمک می کند.

آب سخت مانع از کارکرد ایده آل شوینده ها می شود. از آن جا که محصول فوق دارای فلز سدیم است می تواند موجب نرمی آب و شسته شدن و تمیزی لباس ها شود.

برای درک بهتر کاربرد این ماده لازم است تا لباس های خود را گاهی با آب خالی (بدون استفاده از شوینده) شست و شو دهید. از میزان مواد شوینده  ای که از لباس های خود بیرون می آید قطعا شگفت زده خواهید شد. در نتیجه ترکیب فوق با اضافه شدن در شوینده ها مانع از ماندگاری و رسوب این مواد در لباس ها می شود و شست و شوی لباس ها را بهبود می بخشد.

خرید بوراکس دکا را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

قارچ و کپک ها از جمله میکروارگانیسم هایی هستند که به دلیل مرطوب بودن ماشین لباسشویی در آن رشد خواهند نمود. جالب است بدانید بوراکس با مهار نمودن این ترکیبات و سایر بو های موجود سبب بهبود بوی لباس ها پس از شست و شو می شود

این ماده بسیاری از میکروارگانیسم ها از جمله قارچ ها ، کپک ها و باکتری ها را مهار می کند و سبب ضد عفونی شدن لباس ها می شود

در تولید محصولات آرایشی مانند رژ لب ها، کانسیلر ها، لاک های ناخن و… این ماده به منظور افزایش چسبندگی ، دوام و نرمی محصول نهایی مورد استفاده قرار می گیرد

بوراکس دکا می تواند باقی مانده ی اسیدی حاصل از تجزیه ی اتیلن گلیکول (ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی ضد یخ) را خنثی نماید و میزان اکسیداسیون در سطح فلز را خنثی نماید. محلول های این ماده جایگزین های خوبی برای کرومات های موجود در خنک کننده های موتور دیزل و ضد یخ ها به حساب می آید.

جلوگبری از ورود سر و صدا و یا سرما و گرمای بیرون نیاز به عایق سازی منازل دارد. اغلب ما وقتی نام عایق سازی منازل به گوشمان می خورد یاد پشم شیشه و یا الیاف سلولزی می افتیم. پشم شیشه (فایبرگلاس عایق) که به عنوان عایق حرارتی و صوتی ساختمانهای مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد ، نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی و انتشار دی اکسید کربن دارد.

از آنجا که بوراتها تابش مادون قرمز را جذب می کنند ، ترکیب آنها در محصولاتی مانند پلیمرها ، پلاستیک ها ، پشم شیشه، روکش ها و سایر موادی که در ساخت و ساز ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند به جلوگیری از اتلاف حرارت از طریق مادون قرمز کمک می کند.

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

علاوه بر این از آنجایی که این ترکیب یک بازدارنده ی شعله به حساب می آید می تواند خانه ها را در برابر آتش نیز تا حدودی ایمن نماید

بوراکس دکا را به محصولات شیشه ای در حالت مذاب اضافه می نمایند تا ویسکوزیته ، چسبندگی و سختی سطح  اضافه شود و در نهایت محصول شیشه ای تولید شده در برابر گرما عایق گردد. این ماده عموما در تولید الیاف شیشه ای ایزوله مورد استفاده قرار می گیرد.

در صورت بلعیدن 5 الی 10 گرم از آن ممکن است استفراغ شدید ، اسهال و مرگ را تجربه کنید. کودکان نیز ممکن است انواع مسمومیت با این محصول را در اثر گذاشتن دست در دهان هنگام بازی با خمیر های اسلایم تجربه نمایند. در نتیجه هنگام بازی با این خمیر ها لازم است تا حتما دست های خود را با آب و صابون به خوبی شست و شو دهید تا از هر گونه مسمومیت با این ترکیب جلوگیری به عمل آید.

خرید و فروش مواد شیمیایی را به ما در مبتکران شیمی بسپارید

آیا اسلایمی که کودکان با آن بازی میکنند خطرناک است؟

با سلام بله این ماده خاصیت سمی دارد. لازم است بعد از بازی با این ترکیب حتما کودکان دست های خود را به خوبی شست و شو دهند و از گذاشتن دست در دهان خودداری نمایند.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

محصولات ویژه: سود پرک ، دی اتانول آمین ، تری سدیم فسفات

سدیم تری پلی فسفات ، پلی اکریل آمید ،

مونو آمونیوم فسفات، نیتریت سدیم ، گلیسیرین

پتاس ، بی کربنات سدیم ، تگزاپون

پلی الکترولیت ، حلال 402 ،  فلوکولانت ، اسید فسفریک

لینک های مفید

راهنمای ثبت سفارش

مقالات علمی

انیمیشن و ویدئو

پرسش و پاسخ

خرید مواد شیمیایی

مبتکران شیمی در زمینه فروش مواد شیمیایی به صورت عمده فعالیت دارد و محصولاتی از بهترین برندهای جهانی را در اختیار شما می گذارد. اگر قصد خرید مواد شیمیایی را دارید، کافی است محصول مورد نظر خود را با کارشناسان ما در میان بگذارید.

آدرس: تهران – خیابان شریعتی – ابتدای خیابان ملک

تلفن تماس: 74926 و 77641136 -021

ایمیل: mbkchem@yahoo.com


Downloads-icon

بوراکس (Borax) :

بوراکس (Borax) یک ماده معدنی طبیعی با فرمولNa2B4O7 می باشد. بوراکس همچنین به عنوان سدیم بورات، سدیم تترابورات و یا دی سدیم تترابورات شناخته می شود. این ماده یکی از ترکیبات اصلی boron می باشد. اسم این ماده در انحادیه بین المللی شیمی کاربردی و محض (IUPAC) و کاهیدرات تترا بورات سدیم می باشد.

اصطلاح بوراکس (Borax) به صورت عمومی به گروهی از ترکیبات اطلاق می شود که با محتوای آب تشخیص داده می شوند:

-Anhydrous borax یا سدیم تترابورات (Na2B4O7)

-بوراکس تترا هیدرات (Na2B4O7.5H2O)

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

-بوراکس دکا هیدرات(Na2B4O7.10H2O)

بوراکس و بوریک اسید هر دو ترکیبات مرتبط boron هستند. بوراکس به ماده معدنی استخراج شده ار زمین و یا جمع آوری شده از رسوبات بخار شده اطلاق می شود. وقتی بوراکس فرآوری شود، ماده شیمیایی خالص شده بدست آمده بوریک اسید یا همان (H3BO3) می باشد. در حالی که تفاوت هایی بین ترکیبات وجود دارد، هر یک از آن ها برای کنترل آفت ها و یا لجن و گل ولای استفاده می شود.

بوراکس در Laundry boosters، صابون های دست ساز و انواعی از خمیردندان ها یافت می شود. شما همچنین می توانید آن ها را در محصولات زیر استفاده کنید:

بوراکس (Borax) به تنهایی استفاده های متعددی دارد، به علاوه بوراکس در محصولات دیگر هم کاربرد دارد. اینجا به چند مورد استفاده از پودر بوراکس و بوراکس خالص در آب اشاره می شود:

-قارچ کش

-علف کش

-ماده خشک کن ( آبگیر)

-پاک کننده های خانگی

-ایجنت های سختی گیری آب

-افزودنی غذایی به عنوان نگهدارنده ( در برخی کشور ها ممنوغ)

بوراکس در محصولات زیر هم افزوده می شود:

-محلول های بافر

-پیشگیرنده شعله

-محصولات سفید کننده دندان

-شیشه، سرامیک و سفالگری

-میناکاری و لعاب شیشه

-پیش ماده برای بوریک اسید

-پروژه های علمی مثل آتش سبزرنگ، لجن و کریستال های بوراکس

-روغن لحیم برای جوشکاری آهن

بوراکس (Borax) به شکل طبیعی دکا هیدرات سدیم تترا بورات گفته می شود. که به شکل شدیدی سمی نیست. به این معنا که مقدار زیادی بوراکس باید استنشاق یا هضم شود تا تاثیرات منفی بر روی سلامت داشته باشد. در مورد آفت کش ها، بوراکس یکی از کم خطر ترین مواد شیمیایی موجود می باشد. یک ارزیابی انجام شده بر روی مواد شیمیایی در سال 2006 به وسیله EPA آمریکا هیچ نشانه ای از مسمومیت به علت در معرض borax قرارگرفتن و هیچ نشانه ای از مسمومیت سلولی در انسان ها پیدا نکرد.

برخلاف تعداد زیادی از نمک ها،در معرض قرار گرفتن پوست با بوراکس باعث التهاب وناراحتی پوستی نمی شود. با این همه بوراکس را نمی توان در دسته مواد شیمیایی امن قرارداد. شایع ترین مشکل با در معرض بوراکس (Borax) قرارگرفتن این است که استنشاق گرد، می تواند باعث التهاب تنفسی به خصوص در کودکان شود:

اتحادیه اروپا، کانادا و اندونزی در معرض Borax و اسیدسولفوریک قرارگرفتن را به عنوان خطر سلامتی بالقوه در نظر می گیرند، چون انسان ها این ماده را از طریق منابع مختلفی در رژیم غذایی و از محیط اطراف دریافت می کنند. درحالی که یافته های دانشمندان هنوز متناقض است. توصیه می شود کودکان و زنان باردار میزان در معرض Borax قرارگرفتن را محدود کنند.

بوراکس به راحتی به بوریک اسید و بورات های دیگر تیدیل می شوذ که کاربرد های زیادی دارند. واکنش بوراکس با هیدروکلریک اسید که باعث تشکیل اسید بوریک می شود به این شکل می باشد:.

Na2B4O7.10H2O + 2 HCl   →   4B(OH)3 + 2NaCl + 5 H2O

دکا هیدرات به اندازه کافی پایداری دارد که یتواند به عنوان استاندارد اصلی برای پایه اسیدیته در تیتراسیون استفاده شود. وقتی بوراکس به یک شعله اضافه شود ، رنگ سبز-زرد را تولید می کند. در فشفشه هااز آن ها استفاده نمی شود. بوریک اسید برای ایجاد رنگ در شعله های متانول استفاده می شود که رنگ سبز شفافی را ایجاد می کند.

بوراکس به مقدار زیادی در گلیکول اتیلن، حل می شود، به صورت متعادل در گلیکول دی اتیلن و متانول و به مقدار کم در استون حل می شود. در آب سرد خیلی به سختی و کم حل می شود ولی حلالیت آن با بالا بردن دما به شکل قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

-برخورد با چشم: باعث خارش چشم می شود.

برخورد با پوست: خارشی گزارش نشده است.

 تنفس: ممکن است باعث سرفه و تحریک وخارش گلو شود.

بلغیدن: مقدار کم بوراکس باعث جراحت جدی نمی شود بلعیدن مقادیر زیاد ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود.

-در صورت تماس با چشم: چشم را برای حداقل 30 دقیقه با جریان آب بشویید تا اثر مواد شیمیایی به طور کامل برطرف شود.هرگز با آب آلوده چشم را شست و شو ندهید و توصیه های پزشکی را به کار گیرند.

-در صورت تماس با پوست: موضع آلوده را با صابون و آب شست و شو دهید.

-در صورت تنفس:  ذرات بوراکس و مصدومیت ناشی از تنفس شخص را به هوای تازه منتقل کنید.

-در صورت بلعیدن: اگر به مقدار یک قاشق چای خوری ضرری برای فرد بالغ ایجاد نمی کند و در صورت بلعیدن مقادیر بیشتر توصیه های پزشکی را رعایت کنید.

شرایط عرضه:

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

عرضه به صورت بوراکس دکا و بوراکس پنتا در کیسه های دو لایه ی 25 کیلوگرمی

شرکت کیمیا تجارت فجر

تامین کننده مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع شیمیایی، دارویی و غذایی

 

تهران – آریاشهر – بلوار مرزداران – بلوار آریافر

44217334

09123804076

info@ktfajr.com

www.ktfajr.com

www.ktfajr.ir

www.karbonat.ir

شنبه تا چهارشنبه

ساعت 8:30 تا 16:30

پنجشنبه

ساعت 9-13

بوراکس پودری سفید رنگ می‌باشد که متشکل از کریستال‌های نرم بی رنگ است که به راحتی در آب حل می‌شود. این ترکیب دارای کاربردهای گوناگون وسیعی بوده و ماده متشکله بسیاری از شوینده‌ها، مواد آرایشی و لعاب‌ها می‌باشد. بوراکس همچنین در بیوشیمی برای ساختن محلول‌های بافری، به عنوان ماده تاخیر انداز آتش، ترکیب ضد قارچ برای فایبرگلاس‌ها، به عنوان فلاکس در متالوژی، حفاظت‌های جاذب نوترون برای منابع رادیواکتیو، ماده شالوده در پخت و پز و به عنوان ماده اولیه برای ترکیبات بورون دیگر به کار می‌رود. در استخراج صنعتی معدن طلا روش استفاده از بوراکس گاهی اوقات به عنوان جایگزین به جای جیوه سمی در پروسه استخراج طلا به کار می‌رود.

جالب است بدانید اسلایم‌های بازی‌ای که در بازار موجود است از بوراکس به دست می‌آیند. در خانه نیز می‌توانید با لوازمی مانند آب، بوراکس، چسب سفید (در صورت استفاده از چسب مایع اسلایم شما حالتی شفاف پیدا می‌کند) و رنگ غذا اسلایم‌های رنگی درست کنید. بازی کردن با این ترکیب خطری به وجود نمی‌آورد اما باید به طور جدی از بلعیدن آن خودداری نمود. Borax که یکی از ترکیبات مهم بور به حساب می‌آید، بر اساس مقدار آب به سه دسته‌ی زیر تقسیم بندی می‌گردد:

اصطلاح بوراکس به تعدادی مواد معدنی مربوط و وابسته یا ترکیبات شیمیایی که در محتوی آب کریستاله متفاوت هستند داده می‌شود ولی معمولا به دکاهیدرات‌ها اطلاق می‌شود. بوراکس تجاری معمولا به صورت جزئی دهیدراته است. واژه بوراکس از بورق عربی به معنای سفید چیزی که در اصل از واژه پهلوی گرفته شده که ممکن است پتاسیم نیترات یا فلاکس دیگری باشد که اکنون به نام بوره شناخته می‌شود نام دیگر بوراکس تنکار (بوره طبیعی) که یک واژه سانسکریتی هست می‌باشد. بوراکس برای اولین بار در بسترهای خشک دریاچه در تبت کشف شد و از مسیر ابریشم وارد کشور عربستان شد.

بوراکس نخستین بار در اواخر قرن ۱۹ میلادی زمانی که کمپانی بوراکس ساحل اقیانوس آرام متعلق به فرانسیس مارون اسمیث (فرانسیس بوراکس اسمیت – سلطان بوراکس) شروع به داد و ستد و عمومی کردن کاربردهای وسیع و گوناگون بوراکس در زیر نام تجاری team borax mule 20 کرد، نام گذاری شده بود. این نام گذاری برای روشی بود که توسط آن بوراکس به شکل اصلی خود به خارج از کالیفرنیا و صحراهای ناوادا در مقادیر زیاد به منظور ارزان کردن و در دسترس عموم گذاشتن آن انتقال داده می‌شد.

این ماده عمدتاً از منابع طبیعی به دست می‌آید. در نتیجه، فقط تعداد کمی فرآیند صنعتی برای تهیه آن به‌ صورت مصنوعی وجود دارد. دی سدیم تترا بورات (borax) که حاوی 5 یا 10 مولکول آب باشد به‌ طور عمده از سنگ معدن بورات دارای سدیم تولید می‌شود. سنگ معدن پیش از حل شدن در محلول آبی برگشتی جوشان که شامل مقداری بوراکس است خورد و شکسته می‌شود.

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

کلوخه‌های تجزیه نشده (ذرات رس) موجود در محلول دوغابی جوشان به‌ منظور غلیظ و شفاف شدن محلول مورد نظر جداسازی می‌شوند. استفاده از خنک‌ کننده تبخیری در دماهای مخصوص منجر به کریستالیزاسیون (crystallization) محصولات مورد نظر می‌شود که در نهایت از محلول باقی‌ مانده جدا و خشک می‌شود.

این محصول به‌ طور طبیعی رطوبت اضافی از گل‌‌ها و شکوفه‌‌ها را از بین می‌برد و به آن‌‌ها کمک می‌‌کند تا از پوسیدگی جلوگیری کنند.
اضافه کردن این ماده به ریشه درختان میوه می‌‌تواند باعث از بین بردن آفت شود.
در زمین‌های کشاورزی و برای از بین بردن علف‌های هرز و تقویت گیاهان قبل از کاشت از کود بوراکس به مقدار خیلی کم استفاده می‌شود.

Borax Decahydrate
Technical Grade, Granular
Na2B4O7.10H2O
Disodium Tetraborate Decahydrate
CAS #: 1303-96-4 / EC #: 215-540-4

Borax Pentahydrate
TECHNICAL GRADE, GRANULAR
Na2B4O7.5H2O
Disodium Tetraborate Pentahydrate
CAS #: 12179-04-3 / EC #: 215-540-4

خرید بوراکس، فروش بوراکس، بوراکس 5 آبه، بوراکس 10 آبه. در حال حاضر شرکت بازرگانی درستکار به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد.

توسعه و تجارت پیشرو اندیش درستکار | خرید و فروش Borax داخلی و صادراتی به صورت تحویل انبار و یا حواله با ارزان‌ترین قیمت و شرایط مناسب. ما آمادگی تامین Borax مورد نیاز کارخانجات و مصرف کنندگان محترم را به صورت حواله و یا تحویل در محل مورد نظر را با ارزان‌ترین قیمت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن داریم. برای این منظور با کارشناسان شرکت توسعه و تجارت پیشرو اندیش درستکار تماس حاصل فرمایید.

یکی از اهداف ترسیم شده این شرکت توجه و دقت به کیفیت کالا است و توسعه و تجارت پیشرو اندیش درستکار بر آن است که کالا را با قیمت مناسب و به موقع به خریداران عرضه نماید. جهت درخواست خرید Borax، از طریق شماره تماس شرکت اقدام فرمائید.

نام محصول: بوراکس دکا و پنتا | Borax decahydrate and Pentahydrate

توضیحات محصول: بوراکس که با نام سدیم تترا بورات نیز شناخته می‌شود، در آب انحلال‌ پذیی خوبی دارد و در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید برای اطلاع از خرید فروش بوراکس با ارزان‌ترین قیمت و مناسب‌ترین کیفیت از طریق راه‌های ارتباطی گفته شده با ما در ارتباط باشید. این ماده در بازار و عطاری‌ها برای بهبود و تمیز سازی پوست نیز یافت می‌گردد.

Brand: ETiMADEN

SKU: 11M – 12M

Offer price: جهت استعلام قیمت تماس بگیرید

پول رایج: ریال ایران

موجودیت: InStock

کانال تلگرام مواد اولیه بازرگانی درستکار

با سلام.
گروه بازرگانی پارلانام منطقه آزاد ماکو به شماره ثبت 2301، فعال در زمینه ترخیص کالا و تشریفات گمرکی، آماده همکاری با آن شرکت محترم در زمینه تامین و ترخیص مواد اولیه و هر نوع کالای تجاری (حتی با تناژ پایین و پروفرمای زیر 1000 دلار) با ثبت آماری یک روزه از صنعت و معدن و همچنین تضمین کمترین و رقابتی ترین قیمت در ایران میباشد.
(بعنوان مثال قیمت ترخیص هر کیلو بوراکس دکا 800 تومان، با امکان خرید هر تن زیر 350 دلار از ترکیه)
تلفن جهت هماهنگی: 09141648637 سید رضایی

به امید همکاری در آینده نزدیک
جهت بررسی شرایط با شما تماس گرفته خواهد شد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

شرکت توسعه و تجارت پیشرو اندیش درستکار از سال ۱۳۷۲ در زمینه تولید و پخش انواع مواد اولیه شیشه گری فعالیت خود را آغاز نموده است. این شرکت در زمینه تأمین مواد خام و اولیه جهت کارخانجات شیشه گری مشغول بوده و فعالیت‌های این شرکت با کارخانجاتی همچون بلور کاوه، بلور و شیشه اصفهان، نوری تازه، نفیس شیشه، گمین، کریستال ایران، خاور بلور، شیشه گاز، شیشه مینا، شیشه ایران، شیشه همدان و… می‌باشد. همچنین نمایندگی و پخش محصولات شرکت‌های کاوه و آذر سهند و اردکان در زمینه شیشه‌های جام، رفلکس، آیینه و رنگی می‌باشد.

تهران، میدان شوش، بازار بلور فروش‌ها، خیابان شهید عباس صابونیان، مجتمع تجاری و اداری میلاد، طبقه ۴، واحد 624

پشتیبانی توسط: جیتسو


دانلود برگه آنالیز | 10 آبهDownloads-icon


دانلود برگه آنالیز | 5 آبهDownloads-icon

بوراکس پنتا (براکس پنتا) که بورات سدیم پنتاهیدرات نامیده می شود یکی از ترکیبات مهم و پرکاربرد بور است. این ترکیب شمیایی یک ماده معدنی و نمک اسید بوریک است.

بوراکس پنتا با فرمول شیمیایی Na2B4O7.5H2O معمولاً یک پودر سفید متشکل از بلورهای نرم و بی رنگ است که به راحتی در آب حل می شوند. بوراکس پنتا کاربردهای متنوعی دارد و در تولید بسیاری از مواد شوینده، لوازم آرایشی و لعاب مینا مورد استفاده قرار می گیرد.

براکس پنتا (بوراکس پنتا) همچنین از آن برای ساخت محلول های بافر در بیوشیمی، به عنوان ضد حریق، ضد قارچ برای فایبر گلاس، حشره کش، به عنوان تسریع کننده در متالورژی، عامل ایجاد کننده بافت در آشپزی و به عنوان پیش ساز سایر ترکیبات بور استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ماده شیمیایی در ادامه مقاله با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

فهرست مطالب

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

بوراکس یکی از ترکیب مهم بور و نمک اسید بوریک است. بوراکسی که به صورت تجاری فروخته می شود تا حدی کم آب می شود تا قابلیت نگهداری آن افزایش یابد. چندین ماده معدنی مرتبط با بور که از نظر محتوای آب تبلور متفاوت هستند مانند نمک های دهیدرات، پنتاهیدرات و اکتاهیدرات، بوراکس نیز نامیده می شوند.

خواص مختلف بوراکس به افزایش قدرت پاک کنندگی آن کمک می کند. این ترکیب در پاک کننده ها آب را به پراکسید هیدروژن تبدیل می کند که خواص ضدعفونی کننده دارد. این ترکیب با خواص بازی که دارد کارایی سفید کننده ها یا سایر پاک کننده ها را افزایش می دهد.

بوراکس روند متابولیک بسیاری از موجودات را متوقف می کند و این خاصیت بوراکس آن را به یک ضد عفونی کننده برتر تبدیل می کند. در آزمایشگاه از این ترکیب برای آزمایش دیابت شیرین استفاده می شود و به عنوان نرم کننده آب نیز استفاده می شود.

بوراکس یک پودر کریستالی یا گرانولی غیر قابل احتراق (مقاوم در برابر آتش)، خاکستری مایل به آبی یا سبز، بی بو است. چگالی آن ۱.۸۲ و محلول در آب است (۳۸ گرم در لیتر H2O در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد).

بوراکس پنتا غیرقابل احتراق است و به طور کلی واکنش پذیری پایینی دارد. هنگامی که در یک ظرف بسته گرم می شود در دمای ۱۲۸ درجه سانتی گراد ذوب می شود و در ۱۴۰ درجه سانتی گراد مایع می شود. وقتی در فضای باز گرم می شود، آب تبلور را از دست می دهد و سپس در دمای ۷۴۲ درجه سانتی گراد ذوب می شود.

این ترکیب طی یک واکنش گرمازا در آب حل می شود و محلول بازی ایجاد می کند. گرد و غبار بور ممکن است با هوا مخلوط و انفجار ایجاد کند. تماس این ترکیب شیمیایی با اکسید کننده های قوی ممکن است آسیب رسان باشد.

این ترکیب در برخی از حلال های آلی حل می شود. بطورکلی بوراکس پنتا واکنش پذیری پایینی دارد و به کندی وارد واکنش‌ های مختلف می‌ شود. بوراکس پنتا غیر قابل اشتعال است و خاصیت قلیایی دارد و PH آن بین ۸ و ۹ می باشد.

 

براکس پنتا در آزمایشگاه های بیوشیمی و شیمی برای ساخت بافرها استفاده می شود. از این ترکیب به عنوان مثال برای ژل الکتروفورز DNA در روش های پوشش دهی استفاده می شود. بافرهای بورات معمولاً در pH 8 به عنوان محلول تعادل ترجیحی در واکنش های اتصال عرضی مبتنی بر DMP استفاده می شوند.

هنگام جوشکاری آهن و فولاد، مخلوطی بوراکس پنتا و کلرید آمونیوم به عنوان شار استفاده می شود. این ترکیب نقطه ذوب اکسید آهن را کاهش می دهد و باعث می شود که روان شود. بوراکس دکاهیدرات نیز در هنگام لحیم کاری جواهرات مانند طلا یا نقره به شکل شار با آب مخلوط می شود.

این مسئله اجازه می دهد لحیم مذاب به طور مساوی روی مفاصل مورد نظر جریان یابد. بوراکس دکاهیدرات همچنین یک شار خوب برای لحیم کاری تنگستن با روی و قلع است است. استفاده از براکس پنتاهیدرات به عنوان جایگزین جیوه یک روش ترجیحی برای استخراج طلا در معادن با مقیاس کوچک است.

بوراکس پنتا با شماره E285 به عنوان یک افزودنی غذایی در برخی غذاهای خاص که حاوی سطوح بالایی از نمک هستند، استفاده می شود تا به نگهداری آنها کمک کند. استفاده از آن به عنوان یک ماده در پخت و پز باعث ایجاد بافت لاستیکی باقوام در غذا شده و یا به عنوان نگهدارنده عمل می کند. در آشپزی شرقی بیشتر برای افزایش قوام از آن استفاده می شود.

این ترکیب در تولید مواد شوینده و بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته و باعث از بین رفتن لکه ها و کثیفی های پارچه و سطوح می شود. به همین دلیل براکس پنتا در تولید انواع شوینده ها از جمله پودرهای ماشین لباسشویی، ظرفشویی، مایع دست شویی و مایع ظرف شویی مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر کاربردهای بوراکس پنتا ساخت ژل اسلایم است زیرا باعث ایجاد خاصیت کشسانی در بافت ژل اسلایم می شود. این ترکیب شیمیایی در تولید انواع حشره کش ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان یک سم حشرات موذی را از بین می برد.

بوراکس می تواند از رشد قارچ های آسیب رسان به چوب جلوگیری کرده و از محصولات چوبی در برابر آفات محافظت می کند. این بدان معناست که چوب تصفیه شده با بوراکس می تواند در ساخت و ساز در مناطقی استفاده شود که به دلیل پوسیدگی یا موریانه ممنوع است.

قابلیت های مقاوم در برابر آتش محصولات بوراکس آنها را به یک انتخاب عالی برای عایق بندی مسکن و سیم کشی تبدیل می کند. فولاد با مقاومت بسیار بالا، ساخته شده از بوراکس، بسیار سخت تر از فلزات دیگر است و باعث سبک تر شدن خودروها و آسیب پذیری کمتر آنها می شود.

بوراکس مورد استفاده در تولید سرامیک به ایجاد لعاب و مینای قوی برای کاشی های با دوام، سقف ها، سیلوها، لوازم خانگی و موارد دیگر کمک می کند.

بور همچنین یک ماده مغذی ضروری برای رشد محصولات کشاورزی است. مکمل های بور کشاورزان را قادر می سازد تا عملکرد و کیفیت محصول خود را افزایش دهند که می تواند در طولانی مدت به کاهش هزینه های مواد غذایی کمک کند.

 

 

براکس پنتا / بوراکس پنتا گرید غیرغذایی را نمی توان در همه برنامه های غذایی استفاده کرد بنابراین، محصولات بورات نباید به عنوان افزودنی ها یا نگهدارنده های غذایی استفاده شوند. همچنین نمی تواند به عنوان مکمل های غذایی یا معدنی انسان استفاده شود.

براکس پنتا برای کاربردهای فرش/اثاثیه یا لوازم داخلی مورد استفاده قرار نمی گیرد و برای خوشبو کننده فرش/اثاثیه یا کنترل کک استفاده نمی شود.

بوراکس یک ماده بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف است. تفاوت اصلی بوراکس پنتا با براکس دکا هیدرات تعداد مولکول های آب موجود در ساختار آنها است. براکس پنتا آب کمتری در ساختار خود دارد. علاوه بر این بوراکس پنتا و دکا از نظر کارایی نیز با یکدیگر متفاوت هستند زیرا پایداری بوراکس دکا بالاتر است.

بوراکس پنتا کاربرد وسیعی در صنایع دارد و باید خطرات آن را برای انسان در نظر گرفت و با رعایت برخی از نکات به پیشگیری از آنها کمک کرد. عوارض و خطرات استفاده از بوراکس عبارتند از:

تماس بوراکس پنتا با پوست و هر قسمت از بدن انسان باعث التهاب یا سوختگی خواهد شد. بنابراین هنگام کار کردن با این ماده شیمیایی از لباس های محافظ و دستکش استفاده کنید تا احتمال آلودگی با این ماده شیمیایی خطرناک به حداقل برسد.

یکی دیگر از خطرات بوراکس گازهای متصاعد شده آن است که می تواند سیستم تنفسی را تحت تاثیر قرار داده و عوارض جبران ناپذیری‌ در پی داشته باشد. برای کاهش این خطرات حتما از انواع ماسک های محافظ استفاده کنید.

گازهای متصاعد شده همچنین می توانند باعث آسیب قسمت های مختلف چشم شوند بنابراین توصیه می شود هنگام کار از عینک های محافظ استفاده کنید.

براکس پنتا در گریدهای مختلف توسط شرکت های مواد شیمیایی تولید و به بازار عرضه می شود. برای تهیه این ترکیب شیمیایی می توانید به صورت حضوری یا خرید اینترنتی اقدام کنید. بوراکس پنتا معمولا در بسته های ۲۵ کیلویی عرضه می شود.

بسیاری از اجداد ما از بوراکس به عنوان یک شوینده برای تمیز نگه داشتن لباس استفاده می کردند. امروزه از بوراکس، که به عنوان بورات سدیم نیز از آن یاد می شود، به عنوان یک افزودنی پودری برای سفید کنندگی طبیعی و کارآمد در محصولات شوینده استفاده می شود.

بوراکس دارای خواص قلیایی برجسته ای است. این ماده شیمیایی امکان دفع لکه های قوی و اسیدی را فراهم می کند. افزودن سدیم بورات به پارچه های کثیف به دلیل خاصیت سفید کنندگی آن باعث می شود که حتی سفید تر به نظر برسند. خواص و مزایای بوراکس شوینده به شرح زیر است:

بوراکس با نام های دیگری همچون سدیم بورات، سدیم تترابورات یا تترابورات سدیم نیز شناخته می‌ شود. بوراکس یک ترکیب مهم بور، یک ماده معدنی و نمک اسید بوریک است. بوراکس پودری سفید رنگ است که از کریستال های نرم بی رنگ تشکیل شده است که در آب حل می شوند. بوراکس جزء بسیاری از مواد شوینده، لوازم آرایشی و لعاب مینا است.

بوراکس در دنیای مدرن کاربرد های بی شماری هم در خانه و هم در صنعت دارد. بوراکس در خانه به عنوان تقویت کننده شوینده لباسشویی، پاک کننده، نگهدارنده، قارچ کش، حشره کش، علف کش، ضدعفونی کننده و خشک کننده استفاده می شود. در صنعت بوراکس به عنوان بافر، عامل پخش کننده، شار جوشکاری و برای کنترل ویسکوزیته استفاده می شود.

بورات ها ساختار شیشه را تغییر می دهند، تا شیشه ها در برابر حملات حرارتی یا شیمیایی مقاوم شوند. آنها در تولید صفحه نمایش های LCD بسیار نازک، شیشه های مقاوم در برابر حرارت و فایبرگلاس استفاده می شوند و ۴۳ درصد از تقاضای جهانی برای این محصولات را تشکیل می دهند.

آنها همچنین با سطوح آهنی تعامل می کنند تا پوششی تشکیل دهند که از فلز در برابر خوردگی محافظت می کند. همراه با روی، بورات ها به عنوان بازدارنده شعله در پلیمرهای مورد استفاده برای پوشش کابل های الکتریکی و در عایق سلولزی استفاده می شوند. بورات ها حتی می توانند به عنوان یک سپر مهار هسته ای نیز استفاده شوند.

یکی از زمینه های اصلی تحقیقات در مورد کاربرد بورات ها، توسعه نگهدارنده های چوبی ایمن و بادوام است. چوب به طور فزاینده ای به عنوان یکی از مصالح ساختمانی استفاده می شود، زیرا یک منبع قابل بازیافت و پایدار است. اما چوب مستعد حملات بیولوژیکی است.

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

خسارات ناشی از موریانه هر سال یک میلیارد دلار برای صاحبان خانه های آمریکایی هزینه دارد. آفت‌کش ‌هایی که روی خاک استفاده می‌ شوند بی ‌اثر هستند، زیرا موریانه ‌ها در بالای زمین لانه درست می ‌کنند. بنابراین خود ساختمان نیاز به درمان دارد. محصولات ساختمانی تیمار شده با بورات اقدامی مقرون به صرفه برای دور نگه داشتن موریانه ها هستند. بوراکس به تنهایی کاربردهای زیادی دارد. در اینجا چند کاربرد پودر بوراکس و بوراکس خالص در آب برای شما ارائه شده است.

بوراکس دکا یکی از ترکیبات بوراکس است که با نام بوراکس دکاهیدرات (Na۲B۴O۷·۱۰H۲O) در صنعت شناخته می شود. این ماده شیمیایی سفید رنگ و بلوری شکل است و خاصیت بافری و گدازنده دارد. وزن مولکولی این ترکیب شیمیایی ۴/۳۸۱ گرم بر مول است. این ترکیب شیمیایی به صورت پودر یا دانه های گرانوله منبع مهمی از بوراکس است. بوراکس برای نخستین بار از بسترهای خشک دریاچه ای در تبت کشف شد.

امروزه آهنگران از ترکیبات بوراکس، برای بهبود چکش خورای و شکل پذیری محصولات خود استفاده می کنند. پودر سفید آهنگری هنگام ذوب آهن به ترکیبات اضافه می شود و باعث بهبود خصوصیات نهایی محصول می شود.

بوراکس معمولا به گروهی از ترکیبات مرتبط اشاره دارد که با محتوای آب متمایز می شوند. انواع این ترکیبات عبارتند از:

بوراکس بی آب یا تترابورات سدیم (Na۲B۴O۷)

بوراکس پنتاهیدرات (Na۲B۴O۷·۵H۲O)

بوراکس دکاهیدرات (Na۲B۴O۷·۱۰H۲O)

بوراکس یکی از ترکیبات شیمیایی است که برای بهبود برخی از خواص به محصولات غذایی اضافه می شود. این ترکیب شیمیایی در صنایع غذایی با شماره E285 شناخته می شود. این افزودنی غذایی به دلیل داشتن برخی از عوارض جانبی در برخی کشورها ممنوع شده است. از این ترکیب شیمیایی در محصولات غذایی به عنوان نگهدارنده استفاده می شود. مطالعات انجام شده نشان داده است که این ترکیب شیمیایی خطر ابتلا به سرطان کبد را در یک دوره ۵-۱۰ ساله بسیار افزایش می دهد.

فروش انواع مواد شیمیایی صنایع غذایی و تجهیزات و لوازم تصفیه آب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

Δ

نشریه جهان شیمی فیزیک به عنوان مرجع علمی مواد شیمیایی ،جامع ترین و بزرگ ترین بانک اطلاعاتی حوزه شیمی می باشد. ما همواره تلاش می کنیم که به شیوه های گوناگون از طریق مقالات و ویدیوهای متعدد، شما را با حوزه هایی چون صنایع شیمیایی، مواد شیمیایی خوراکی و دارویی، مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی، آزمایشگاهی، پلاستیک و پلیمر، رنگ و رزین، تصفیه آب و کشاورزی و دامپروری، آشنا نماییم.

نشانی: سعادت آباد ، میدان کتاب ، ابتدای خیابان احسان جنوبی ، پلاک ۵۲

ایمیل: sardabir@jahaneshimi.com

تلفن: 09336611982

بوراکس دکا (براکس دکا) ترکیبی با فرمول شیمیایی (Na۲B۴O۷ • ۱۰H۲O) است که به عنوان سدیم تترابورات دکاهیدرات یا بوراکس شناخته می شود. این ماده شیمیایی یک ترکیب طبیعی است که به طور گسترده در مواد شوینده و پاک کننده ها استفاده می شود.

بوراکس دکاهیدرات در واقع نمک اسید بوریک است که از نظر ظاهری یک پودر سفید متشکل از بلورهای نرم محلول در آب است. خواص ضد قارچی این ماده شیمیایی باعث شده که در درمان برخی از بیماری های پوستی مفید باشد و همچنین در برنامه های کنترل آفات مورد استفاده قرار می گیرد.

براکس دکا / بوراکس دکا کاربردهای صنعتی نیز دارد و به عنوان یک شار برای از بین بردن اکسیدهای فلزی نامطلوب بکار می رود و در مواد مقاوم در برابر حریق نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه در ادامه مقاله با ما در نشریه جهان شیمی فیزیک همراه باشید.

فهرست مطالب

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

براکس که در ابتدا در تبت کشف شد، بطور طبیعی در رسوبات بستر خشک دریاچه ها مشاهده شد جایی که تبخیر فصلی مکرر بستری از خاک رس و نمک های طبیعی تولید می کند. امروزه بیشتر بوراکس معدنی جهان در جنوب غربی ایالات متحده تولید می شود و کالیفرنیا و نوادا دارای بیشترین ذخایر طبیعی هستند.

منابع دیگر براکس دکا شامل ترکیه، ایتالیا و صحرای آتاکاما شیلی است. در حالی که بوراکس به طور کلی از طریق استخراج به دست می آید ولی می توان از سایر ترکیبات حاوی بور به صورت مصنوعی نیز آن را تولید کرد.

بوراکس و اسید بوریک هر دو از ترکیبات بور هستند. ماده معدنی طبیعی، استخراج شده از زمین یا جمع آوری شده از ذخایر تبخیر شده، بوراکس نامیده می شود. هنگامی که بوراکس پردازش می شود، ماده شیمیایی تصفیه شده حاصل از آن اسید بوریک (H3BO3) است. همانطور که گفته شد بوراکس در واقع نمک از اسید بوریک است.

براکس دکا علاوه بر استفاده در شوینده ها، به عنوان امولسیفایر و نگهدارنده طبیعی استفاده می شود و در کرم ها، پمادها و لوسیون ها کاربردهای آرایشی و دارویی دارد. خاصیت قلیایی این ترکیب باعث می شود از آن به عنوان یک عامل بافر pH برای خنثی سازی اسیدها استفاده شود.

در خنک کننده های موتور و ضد یخ، بوراکس گاهی به عنوان مهار کننده خوردگی استفاده می شود زیرا می تواند از اکسیداسیون فلزات آهنی جلوگیری کند. در چسب های نشاسته ای برای کاغذهای چین دار، افزودنی های بوراکس به منظور بهبود ویسکوزیته، چسبندگی مرطوب و نگهدارنده آب عمل می کنند.

این ترکیب شیمیایی نقش مهمی در تولید سرامیک و شیشه برای لنزها، چراغ های جلو اتومبیل و سایر نمونه های تخصصی ایفا می کند که در آن ویژگی های نوری و فیزیکی باید به طور دقیق تنظیم شوند.

در حالی که این ترکیب شیمیایی در برخی از کشورها به عنوان افزودنی غذایی استفاده می شود، بوراکس مجاز به استفاده در محصولات غذایی در ایالات متحده نیست. بوراکس دکا که یک محرک ملایم برای چشم و پوست است و توسط EPA به عنوان ماده ای با سمیت متوسط ​​و شدید طبقه بندی می شود. این ماده شیمیایی وقتی به صورت پودر استفاده شود یک محرک تنفسی است و مانند سایر محصولات پاک کننده معمولی باید در محلی ایمن و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

 

مورچه ها می توانند یک آفت جدی در باغ باشند، به خصوص وقتی میوه و سبزیجات پرورش می دهید. در حالی که تعداد زیادی از محصولات تجاری کنترل آفات در دسترس است، بسیاری از مردم هنگام استفاده از این مواد شیمیایی قوی در باغ خود احساس ناراحتی می کنند و ترجیح می دهند از یک محصول طبیعی تر استفاده کنند.

با این وجود، مهم است که به خاطر داشته باشید که بوراکس یک ماده شیمیایی بسیار قوی و بالقوه خطرناک است و نباید در مجاورت سبزیجات مورد استفاده قرار گیرد زیرا هنگام بلعیدن می تواند سمی باشد. همچنین، در صورت داشتن حیوانات خانگی یا فرزند کوچک از تله های بوراکس خودداری کنید زیرا مصرف مقدار کمی از آن باعث آسیب جدی شود.

برای کشتن مورچه ها با بوراکس، می توانید آن را درست روی مورچه ها بپاشید. مورچه ها این ترکیب را به محل زندگی خود برده و کل جمعیت مورچه ها را از بین می برند. بوراکس همچنین می تواند سوسک ها را از بین ببرد، بنابراین این تله های آفات می توانند در از بین بردن آفات مزاحم خانگی مفید باشند.

گیاهان برای سالم ماندن به ترکیب خاصی از عناصر نیاز دارند و دومین کمبود ریز مغذی در گیاهان مربوط به عنصر بور (اولین مورد روی) است. کمبود بور می تواند منجر به توقف رشد ریشه، تولید دانه های گرده خالی، گرده های ضعیف و گل کمتر در هر بوته شود.

اگر گیاه شما دارای برگ های در حال مرگ، میوه های تیره، رشد کم، برگ های تیره، نواحی مرده در ریشه، مرکز سیاه یا لکه های روی سبزیجات ریشه ای، ساقه های ترک خورده و توخالی و به طور کلی بهره وری پایین باشد باید به کمبود بور شک کنید.

در صورت مشاهده این علائم بسیار مهم است که خاک خود را آزمایش کنید زیرا ممکن است نشان دهنده کمبود تعدادی از ریزمغذی ها باشد. خاک هایی که شنی، اسیدی و دارای مواد آلی کمی هستند اغلب دچار کمبود عنصر بور هستند و برخی از گیاهان از جمله کلم، کرفس، توت فرنگی و سیب بیشتر از سایر گیاهان به بور نیاز دارند.

اگر آزمایش خاک شما نشان داد که میزان بور کمتر از ۱ ppm است می توانید از بوراکس برای افزودن بور بیشتر به خاک استفاده کنید. از آنجا که بوراکس از بور مشتق شده است، مخلوط کردن آن با خاک می تواند سلامت، رشد و تکثیر گیاه را بهبود ببخشد.

هنگام استفاده از بوراکس به عنوان کود، مهم است که بیش از مقدار توصیه شده استفاده نکنید زیرا می تواند گیاهان را از بین ببرد، به همین دلیل می توان در مقادیر بیشتر از آن به عنوان علف کش استفاده کرد. همچنین ماده معدنی در خاک تجمع می یابد، بنابراین نیازی به استفاده منظم از آن ندارید در واقع می تواند سه سال کامل دوام بیاورد.

روشهای زیادی برای استفاده از این ترکیب به عنوان کود وجود دارد که ساده ترین آنها این است که قبل از کاشت آن را به خاک اضافه کنید. بدین منظور از ۱ قاشق غذاخوری در ۱۰۰ فوت مربع خاک استفاده کنید. از طرف دیگر، می توانید ۱ قاشق غذاخوری بوراکس را با ۱ گالن آب مخلوط کرده و ۱ اونس محلول را در اطراف خاک هر گیاه بپاشید.

برای یک محلول مایع ضعیف تر، سعی کنید از ۱ قاشق غذاخوری را در ۳ گالن آب استفاده کنید و ۱ اونس را برای هر بوته استفاده کنید. سپس گیاه را زیر نظر داشته باشید تا از رشد مطلوب آنها اطمینان حاصل کنید. اگر گیاهان هنوز مشکل دارند، می توانید این کار را تا دو بار دیگر امتحان کنید و تا یک ماه رشد گیاهان خود را زیر نظر بگیرید.

همچنین می توانید محلول رقیق شده را مستقیماً بر روی برگ های گیاه به عنوان کود استفاده کنید، که ممکن است به جلوگیری از هجوم شته ها کمک کند. برای انجام این کار، سعی کنید ۲ اونس بوراکس را با ۵ گالن آب مخلوط کنید. پنج قطره صابون مایع نیز اضافه کنید تا محلول به طور مساوی اسپری شود. برگها را خیلی سبک اسپری کنید و آنها را خیس نکنید زیرا این محلول فقط باید روی برگها بماند و روی خاک نریزد.

براکس دکا / بوراکس دکا در صورت مصرف بیش از حد می تواند گیاهان شما را از بین ببرد بنابراین می توان برای از بین بردن گیاهان ناخواسته از آن استفاده کنید. برای از بین بردن علف های هرز با بوراکس، ۱۰ اونس بوراکس را با ۲.۵ گالن آب مخلوط کنید و از یک سمپاش پمپی یا برس برای پوشاندن برگ ها و ساقه های علف های هرز با محلول علف کش خود استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که مصرف بیش از حد بوراکس می تواند به گیاهان دیگر آسیب برساند. اطمینان حاصل کنید که فقط گیاهانی را که می خواهید از شر آنها خلاص شوید را اسپری کنید و محلول را سبک اسپری کنید تا روی خاک نریزد. همچنین از تماس این محلول با پوست خودداری کنید زیرا این محلول قوی می تواند باعث تحریک و حتی تاول شود.

اگر در حال تلاش برای از بین بردن علف های هرز در مناطقی مانند پیاده رو یا مسیر پیاده روی هستید، جایی که هرگز نمی خواهید گیاهان رشد کنند، می توانید با پاشیدن آنها در پایه گیاه سرعت از بین رفتن علف های هرز را تسریع کنید. همچنین این امر به احتمال زیاد از رشد مجدد آنها به زودی جلوگیری می کند.

با این اوصاف، هنگامی که احتمال بارندگی وجود دارد از این کار اجتناب کنید، زیرا می تواند منجر به ایجاد رواناب در حیاط و باغ شود و به گیاهان شما آسیب برساند.

براکس دکا / بوراکس دکا همچنین می تواند برای ضد عفونی و تمیز کردن وسایل باغ، دستکش باغبانی، پیش بند باغبانی و گلدان استفاده شود. به این منظور ۱/۲ فنجان بوراکس را با یک گالن آب گرم مخلوط کنید، وسایل و گلدان های خود را در آن خیس کرده و بشویید. آنها را کاملاً با آب بشویید و بگذارید زیر آفتاب بماند تا خشک شوند.

حتی می توانید از بوراکس برای از بین بردن زنگ زدگی ابزار باغ خود استفاده کنید. فقط بوراکس را با کمی آب لیمو مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند و آن را روی نقاط زنگ زده ابزارهای خود بمالید. سپس ابزارها را کاملاً با آب تمیز کنید و بگذارید بعد از اتمام کار کاملاً خشک شوند.

 

 

براکس به عنوان عنصری در محصولات نظافت خانگی، به عنوان بافر در آزمایشگاه های شیمیایی، برای کمک به استخراج طلا در عملیات استخراج و به عنوان ترکیبی در ساخت شیشه و سرامیک استفاده می شود.

بوراکس با PH حدود ۹.۵ کمی قلیایی است و هنگام افزودن به آب محلول بازی تشکیل می دهد. افزودن بوراکس به آب لباسشویی pH آن را افزایش می دهد (مشابه جوش شیرین که pH آن حتی بیشتر است) و به رفع لکه ها و پاک شدن ساده تر آنها کمک می کند.

محلول های بازی می توانند برای تمیز کردن و شستشو واقعاً مفید باشند زیرا مواد اسیدی، چرب و روغنی را تجزیه می کنند – مانند مواردی که منجر به ایجاد لکه های چرب غذا می شوند! سایر کاربردهای خانگی براکس دکا / بوراکس دکا در ادامه شرح داده شده است:

بوراکس یکی از مواد اصلی در دستور العمل مواد شوینده خانگی است. از آنجا که براکس در آب یک محلول بازی تولید می کند، به افزایش کارایی سایر مواد پاک کننده موجود در شوینده ها کمک می کند.

با پاشیدن قسمت مساوی بوراکس و شکر در هر جایی که فکر می کنید ممکن است سوسک ها و مورچه ها وارد خانه شما شوند آنها را از خانه دور نگه دارید.

می توانید از بوراکس برای حفظ انواع مختلف گلهای تازه بریده استفاده کنید. استفاده از بوراکس به حذف رطوبت شکوفه ها و برگ ها کمک می کند تا در هنگام خشک شدن دچار پژمردگی نشوند.

برای استفاده از آن، فقط یک قسمت بوراکس را با دو قسمت آرد ذرت مخلوط کنید و مخلوط را در ته جعبه بپاشید. گلهای خود را در جعبه قرار دهید، سپس مقدار بیشتری از مخلوط بوراکس و آرد ذرت را روی آن بپاشید. روی جعبه را بپوشانید و بگذارید حدود دو هفته بماند تا گلها خشک شوند.

از نمک بوراکس برای از بین بردن علف های هرز که از شکاف های موزائیک ها ی حیاط شما بیرون می آیند استفاده کنید. به همین دلیل بوراکس باید از محل رشد گیاهان دور نگه داشته شود، زیرا علف کش نسبتاً موثری است!

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

بقایای چسبنده و چسبناک روی ظروف را با مخلوطی از دو قسمت بوراکس و ۱ قسمت آب از بین ببرید. مخلوط را روی ظرف بمالید تا چسب حل شود، سپس آن را تمیز بشویید.

اثر پاک کننده ملایم بوراکس برای استفاده در ظروف چینی و آلومینیومی مناسب است. آن روی قابلمه ها و ماهی تابه ها بپاشید و با دستمال مرطوب بشویید تا تمیز شود، سپس کاملاً آبکشی کنید.

یکی دیگر از کاربردهای بوراکس در خانه تمیز کردن اثاثیه منزل است. این ترکیب مقرون به صرفه ترین ترکیبی است که برای از بین بردن آلودگی و کثیفی از کف و روکش ماشین خودتان پیدا خواهید کرد!

یک محلول پاک کننده از ۱ لیتر آب گرم و ۱ قاشق غذاخوری بوراکس تهیه کنید و از آن برای تمیز کردن نشتی و کثیفی داخل یخچال استفاده کنید. این محلول نه تنها یخچال شما را تمیز می کند، بلکه بوی بد آن را نیز از بین می برد و بوی بسیار تازه تری به آن می دهد!

بوراکس را روی یک اسفنج مرطوب یا پارچه نرم بپاشید و مانند یک پاک کننده پودری از آن استفاده کنید. حتی می توانید از این روش برای تمیز کردن سطوح فایبرگلاس بدون خراشیدن سطح استفاده کنید و سپس کاملاً با آب تمیز بشویید.

شما می توانید از ترکیب ۱-۲ قاشق غذاخوری بوراکس، ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو و آب کافی برای تهیه خمیر ضد زنگ زدگی استفاده کنید. خمیر را با اسفنج یا اسکرابر روی وسایل زنگ زده خود بمالید تا زمانی که زنگ زدگی از بین برود. سپس محل را کاملا شسته و خشک کنید.

از براکس، سرکه سفید و روغن های ضروری برای تمیز کردن کاسه توالت استفاده کنید که بسیار بهتر و مقرون به صرفه تر از شوینده های خریداری شده عمل می کند.

برای جلوگیری از بوی بد و رشد باکتری ها در مرطوب کننده، ۱/۲ فنجان بوراکس را در ۱ گالن آب حل کرده و به مخزن دستگاه اضافه کنید. مرطوب کننده خود را به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه روشن کنید، سپس مخزن را خارج کرده و به خوبی با آب تمیز بشویید.

با خمیر حاصل از ۱ فنجان بوراکس و ۱/۴ فنجان آب لیمو، لکه های سینک ظرفشویی یا ظرف چینی را از بین ببرید. از اسفنج یا پارچه برای مالیدن خمیر به لکه ها استفاده کنید، سپس با آب گرم بشویید.

از بوراکس برای تمیز کردن مبلمان فضای باز خود برای فصول گرم استفاده کنید. ۱ قاشق چایخوری مایع ظرفشویی، ۱ قاشق چایخوری بوراکس و ۱ لیتر آب گرم را در یک بطری اسپری مخلوط کرده و آن را به طور سخاوتمندانه روی مبلمان فضای بیرون اسپری کنید. مبلمان را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید و یا با شیلنگ آب خوب بشویید.

با ریختن ۳ قاشق غذاخوری بوراکس در سطل زباله آن را تمیز و ضدعفونی کنید. بگذارید حدود یک ساعت بماند، سپس آن را با مقدار زیادی آب گرم خوب بشویید.

می توانید از بوراکس برای از بین بردن بوی ناشی از عرق یا ادرار از تشک ها استفاده کنید. جایی که بو بیشتر متمرکز است را مرطوب کنید، سپس با پارچه ای مرطوب شده در محلول بوراکس محل را تمیز کنید و بگذارید سطح تشک کاملاً خشک شود، سپس با جاروبرقی پودر خشک را پاک کنید. باید تشک خود را به صورت دوره ای تمیز کنید تا آلودگی، کثیفی و بوها از بین بروند.

جلوگیری از نفوذ چربی های طبیعی بدن به بالش تقریبا غیرممکن است، به همین دلیل است که بالش ها با گذشت زمان رنگ زرد به خود می گیرند. اما یک روش ساده وجود دارد که می توانید از آن برای سفید کردن و درخشندگی بالش خود استفاده کنید که تا حدی به دلیل قدرت پاک کنندگی بوراکس وابسته است!

اگر براکس به صورت خوراکی مصرف شود، می تواند باعث تهوع و استفراغ و اسهال شود و مقادیر زیاد آن حتی می تواند منجر به شوک و نارسایی کلیه شود. مصرف این ماده شیمیایی در محصولات غذایی ایالات متحده ممنوع است.

براکس دکا همچنین می تواند پوست و چشم های شما را تحریک کند و در صورت تنفس می تواند به بینی، گلو و ریه های شما آسیب برساند. اگر اغلب اوقات با این ماده شیمیایی سرو کار دارید بهتر است بدانید که می تواند باعث بثورات پوستی شود و بر اندام های تناسلی مردان تأثیر منفی می گذارد.

به جای بوراکس، می توانید از محصولات خانگی زیر برای نظافت خانه خود استفاده کنید:

سرکه: می توانید قسمت مساوی آب و سرکه را با هم مخلوط کرده و در یک بطری اسپری قرار دهید. از این محلول می توان برای تمیز کردن سینک ظرفشویی، پیشخوان و کف آشپزخانه و حمام استفاده کرد.

لیمو: می توان از آن برای تمیز کردن لکه های آب سخت استفاده کرد. همچنین برای تمیز کردن برنج و مس موثر است. لیمو را می توان با جوش شیرین مخلوط کرد تا خمیری برای تمیز کردن ظروف و تمیز کردن سطوح ایجاد شود.

مخلوط روغن زیتون با آب لیمو نیز می تواند جلای خوبی برای مبلمان چوبی باشد ابتدا از لیمو در یک منطقه کوچک استفاده کنید تا مطمئن شوید که اسیدیته آن باعث سفید شدن ناخواسته نمی شود.

جوش شیرین: یک پاک کننده خوب و همچنین یک خوشبو کننده برای سطل زباله، یخچال و لباس های شسته شده است. علاوه بر این، می توان از آن برای تمیز کردن دندان ها و تقویت لباس های شسته شده نیز استفاده کرد.

شما می توانید بوراکس را از فروشگاه های مواد غذایی و اکثر خرده فروشان و همچنین داروخانه ها خریداری کنید. امکان خرید آنلاین و حضوری این ترکیب اکنون فراهم است و این ماده شیمیایی در بسته بندی های مختلف خرید و فروش می شود. قیمت براکس دکا / بوراکس دکا بسته به وزن بسته بندی و شرکت تولید کننده آن متفاوت است. قیمت بوراکس مایع نیز با پودر آن متفاوت است و شما می توانید هریک را برحسب نیاز خریداری کنید.

تفاوت اصلی بوراکس دکا و پنتا در تعداد مولکول های آب موجود در فرمول شیمیایی این ترکیبات است. بوراکس دکا دارای ۱۰ مولکول آب و بوراکس پنتا دارای ۵ مولکول آب در ساختار خود است. بوراکس پنتا دارای بلورهای سفید رنگ و بدون بویی است که در آب و برخی حلال های آلی قابل حل است.

فرمول مولکولی بوراکس پنتا Na۲B۴O۷.۵H۲O است. بوراکس دکا یا سدیم تترا بورات دارای فرمول شیمیایی Na۲B۴O۷.۱۰H۲O است. بوراکس دکا معمولا به شکل پودر سفید رنگ است و کاربرد های بسیاری در صنعت دارد. اما عمده کاربرد بوراکس پنتا در تولید مواد شوینده است.

بوراکس پنتا که تترابورات دی سدیم نیز نام دارد، یک گرانول های کریستالی یا ترکیب پودری است. این ترکیب شیمیایی کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف دارد و به صورت عمده در دسترس است. این کریستال های سفید و بی رنگ به راحتی در آب حل می شوند و در تولید محصولات بسیار زیادی کارایی دارند. ویژگی های بوراکس پنتا عبارتند از:

این ترکیب شیمیایی به راحتی در آب حل می شود و قابلیت انحلال بالایی در آب دارد. باید توجه داشته باشید که این ترکیب شیمیایی در آب گرم انحلال پذیری بیشتری نسبت به آب سرد دارد. بوراکس می تواند سختی آب را نیز برطرف کند. در بین انواع ترکیبات مختلف بوراکس، بوراکس دکا بیشترین انحلال را در آب دارد.

بوراکس یک ماده معدنی طبیعی است که به صورت پودری به فروش می رسد و نرم و سفید رنگ است. بیش از ۱۰۰ سال است که از این ترکیب شیمیایی به عنوان افزودنی لباسشویی و دفع آفات استفاده می شود. بوراکس همچنین کاربردهای سرگرم کننده دیگری مانند سبز کردن شعله های آتش را نیز دارد.

در مورد بی خطر بودن استفاده از بوراکس اختلاف نظرهای زیادی بین دانشمندان وجود دارد. دانشمندان توافق دارند که این ترکیب شیمیایی به طور کلی، یک ماده ایمن در پاک کننده های تجاری یا حشره کش ها است. بوراکس نباید توسط کودکان، حیوانات خانگی، یا بزرگسالان مبتلا به مشکلات تنفسی استنشاق یا بلعیده شود.

در حال حاضر مشخص شده است که این ترکیب شیمیایی باعث تحریک چشم و پوست می شود و ممکن است بر سیستم تولید مثل مردان تأثیرات منفی بگذارد. در منزل شما می توانید از جوش شیرین، خاک دیاتومه (Diatomaceous earth) و نشاسته ذرت به عنوان جایگزین بوراکس استفاده کنید.

از سدیم سسکویی کربنات امروزه به عنوان جایگزین بوراکس در صنعت یاد می شود. این ترکیب شیمیایی بلوری، مخلوطی از کربنات سدیم و بی کربنات سدیم است. PH این ترکیب شیمیایی مشابه بوراکس است. همچنین نسبت به خواص کربنات سدیم ملایم تر و در عین حال قوی تر از بی کربنات سدیم است.

برای تهیه آب بوراکس، شما باید ابتدا پودر بوراکس را از فروشگاه های اینترنتی یا مغازه های عطاری محل تهیه کنید. سپس مقداری از پودر را درون مقداری آب ولرم ریخته و به خوبی بهم بزنید. با این کار شما آب بوراکس را تهیه خواهید کرد. از این آب می توانید برای ساخت اسلایم بازی استفاده کنید. توجه داشته باشید مقدار زیادی پودر بوراکس را به آب اضافه نکنید زیرا این عمل باعث سفت شدن اسلایم بازی شما خواهد شد.

جوش شیرین و بوراکس از بسیاری جهات کاملا شبیه هم هستند. نکته مهم این است که هر دو نمک های طبیعی هستند که به عنوان پاک کننده استفاده می شوند. دو تفاوت عمده بین جوش شیرین و بوراکس وجود دارد. بوراکس به طور قابل توجهی قلیایی تر از جوش شیرین است. بوراکس دارای pH 9.5 در مقابل ۸ برای جوش شیرین است. این تفاوت PH ممکن است، بوراکس را در شرایط خاص موثرتر کند. اما بوراکس همچنین یک ماده تمیز کننده خشن تر نسبت به جوش شیرین است.

همچنین شما می توانید با خیال راحت جوش شیرین را مصرف کنید، در حالی که بوراکس نباید خورده شود، استنشاق شود یا حتی در تماس پوست شما قرار گیرد. این بدان معنا نیست که بوراکس امن نیست بلکه منظور این است که جوش شیرین در مجموع یک ماده پاک کننده ملایم تر نسبت به بوراکس است.

بوراکس نامی رایج برای اشکال بی آب یا هیدراته سدیم بورات است. فرمول شیمیایی کلی بوراکس Na۲B ۴O۷ ·۱۰H۲O است. جرم مولی آن ۳۸۱.۳۸ گرم بر مول است. علاوه بر این، به عنوان یک عامل تمیز کننده، برای ساخت بافر، برای نرم کردن آب، برای استخراج طلا در مقیاس کوچک و غیره مفید است.

جوش شیرین بی کربنات سدیم است. فرمول شیمیایی این ترکیب NaHCO ۳ است. جرم مولی آن ۸۴ گرم بر مول است. از این ترکیب شیمیایی به عنوان یک عامل خمیر کننده در پخت و پز، کنترل آفات، برای افزایش قلیایی، به عنوان یک ضد عفونی کننده ملایم و غیره استفاده می شود. این موارد تفاوت های مهم بین بوراکس و جوش شیرین هستند.

اسید بوریک با نام های دیگری همچون هیدروژن بورات، اسید بورایک یا اسید بوریکوم شناخته می شود. اسید بوریک یک اسید ضعیف است. به طور کلی، به عنوان یک ضد عفونی کننده، حشره کش، بازدارنده شعله یا جاذب نوترون کارایی دارد. همچنین به عنوان پیش ساز بسیاری از ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد. اسید بوریک به راحتی در آب حل می شود، در حالی که هیچ بوی خاصی ندارد. در شرایط استاندارد، یا به صورت کریستال بی رنگ و یا به صورت پودر سفید وجود دارد.

در واقع بوراکس و اسید بوریک یک چیز هستند و با تولید صابون لباسشویی خانگی مرتبط هستند. بوراکس از تورمالین، کرنیت و کلمنیت استخراج می شود و سپس تصفیه می شود. ساسولیت معدنی را می توان از اسید بوریک استخراج کرد. ویلهلم هومبرگ اولین کسی بود که اسید بوریک را از بوراکس در آزمایشگاه تهیه کرد. اسید بوریک به عنوان یکی از موثرترین و طبیعی ترین راه ها برای خلاص شدن از شر آفات مزاحم در خانه شناخته می شود.

از این اسید به شکل پودری، می توان برای رفع باکتری های موجود در کفش ورزشکاران استفاده کرد. محلول های بسیار رقیق این اسید، به عنوان محلول شستشو چشم نیز کاربرد دارند. به دلیل خواص ضد باکتریایی، اسید بوریک برای درمان آکنه نیز بسیار مفید است. لازم به ذکر است که اسید بوریک در صورت مصرف یا استنشاق به مقدار نسبتا زیاد، می تواند سمی باشد. همچنین، قرار گرفتن مداوم در معرض این اسید در مدت زمان طولانی، می تواند به شدت به کلیه ها نیز آسیب برساند.

فروش انواع مواد شیمیایی صنایع غذایی و تجهیزات و لوازم تصفیه آب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه

نام *

ایمیل *

وب‌ سایت

Δ

نشریه جهان شیمی فیزیک به عنوان مرجع علمی مواد شیمیایی ،جامع ترین و بزرگ ترین بانک اطلاعاتی حوزه شیمی می باشد. ما همواره تلاش می کنیم که به شیوه های گوناگون از طریق مقالات و ویدیوهای متعدد، شما را با حوزه هایی چون صنایع شیمیایی، مواد شیمیایی خوراکی و دارویی، مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع آرایشی و بهداشتی، آزمایشگاهی، پلاستیک و پلیمر، رنگ و رزین، تصفیه آب و کشاورزی و دامپروری، آشنا نماییم.

نشانی: سعادت آباد ، میدان کتاب ، ابتدای خیابان احسان جنوبی ، پلاک ۵۲

ایمیل: sardabir@jahaneshimi.com

تلفن: 09336611982

شکل ظاهری این ماده به شکل بلورهای سفید رنگ و بدون بویی است. فرمول شیمیایی پنتا هیدرات بوراکس Na2B407.5H20 و چگالی آن  1/880 گرم در سانتی متر مکعب و خاصیت سایندگی بالایی دارد. یکی از ترکیبات بور است و می تواند به سرعت در محلول های آبی بالای 60.8 درجه سانتی گراد متبلور شود. به تمام شکل های متبلور از بور را بوراکس می نامند که با توجه  به ساختار هیدراته به چهار ماده تقسیم میشود.

بوراکس را بیشتر به دکا هیدرات که فرم هیدراته دیگری از بوراکس است معمولا می شناسند. بوراکس ها به آسانی به بوریک اسید و سایر ترکیبات بور تبدیل می شود.

 

یکی از تفاوت های مهم آنها در تعداد هیدرات متصل به سدیم بورات است. قابلیت امتزاج دکا به نسبت پنتا بالاتر است و کاربرد های بوراکس دکا نسبت به پنتا وسیع تر می باشد.

 

تفاوت بوراکس پنتا و دکا

بوراکس پنتا در محصولات بسیار متنوعی موجود است. در بیوشیمی برای ساخت بافر و در بسیاری از صنایع مثل شوینده ها و سفید کننده ها، لوازم بهداشتی و آرایشی، شیشه مقاوم در برابر حرارت، مینای کاری، مواد شوینده، چرم کود، عکاسی، معرف آزمایشگاهی و جهت محافظت از محصولات چوبی در برابر آفات و در از بین بردن بوی آب و نرم کردن آب کاربرد دارد.

 

منابع طبیعی بوراکس در برخی کشوره ها مانند ترکیه می باشد. این ماده از تبخیر دریاچه های فصلی بر جای می ماند و پس از استخراج با فرآیند تبلور مجدد تصفیه می شود. بوراکس به صورت مصنوعی از سایر ترکیبات بور نیز تولید می شود.

 

در هنگام کار از تنفس غبار های آن خوداری شود. از تماس با پوست، چشم و لباس اجتناب شود و بعد از دست زدن و تماس دست های خود را کاملا بشویید.

 

این ماده برای کودکان بسیار خطرناک است و باید از دسترس آنها دور نگهداری شود.

این ماده و مواد به کار رفته در آن جز دسته محصولات خطرناک نمی باشند و به محیط زیست، آب و هوا آسیب نمی رساند.

گرچه این ماده بر رشد گیاهان تاثیر دارد ولی می تواند با جذب برم از طریق ریشه ها باعث سمیت گیاه شود.

این ماده به هیچ عنوان در صنایع غذایی ، دارویی استفاده نمی شود.

قبل از کار به برگه اطلاعات ایمنی این محصول مراجعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر ، مشخصات فنی و انالیز بوراکس پنتا رو مشاهده کنید.

 

تلفن: 02177641217

برای مشاهده آنالیز و مشخصات فنی محصولات به لینک زیر مراجعه کنید

آنالیز محصولات

برای مشاهده ویدیوهای علمی و آموزشی به لینک زیر مراجعه کنید

مشاهده ویدیو

به منظور سفارش محصولات، دریافت اطلاعات و قیمت و همچنین مشاوره با ما تماس بگیرید.

تلفن : 77641217 021

دفتر مرکزی: آبادان محله امیری،خیابان امام خمینی،خیابان فرعی ۱۲ ،پلاک ۱۵۰۱/۱ ،مجتمع تجاری پارمیس واحد ۱۰        نمایندگی دفتر تهران: خیابان شریعتی،بالاتر از سه راه طالقانی ،پلاک ۳۷۳

این مجموعه با دارا بودن کادری مجرب و متخصص، قادر به تامین مواد اولیه مورد نیاز کلیه صنایع شیمیایی، صنعتی، آبکاری و … از بازارهای بین المللی می باشد و شما را در زمینه ی خرید محصولات و تامین کالای مورد نظرتان یاری می نماید و تاکنون مفتخر است که توانسته سهم کوچکی در چرخه تامین کالا مورد نیاز تولیدکنندگان عزیز داشته باشد.

همچنین شیمی اروند آمادگی خود را در زمینه انجام تحقیقات، تعیین فرمولاسیون و تولید مواد شیمیایی مورد نیاز صنایع مختلف مطابق با استانداردهای بین المللی اعلام می نماید. جهت دریافت مشاوره با ما تماس بگیرید.

 

نی نی سایت

تفاوت بوراکس پنتا و دکا
تفاوت بوراکس پنتا و دکا

بیشتر بخوانید!  شیرینی نخلک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *