بهترین نژاد اسب


بهترین نژاد اسب
بهترین نژاد اسب

بازده – مجله کسب و کار بازده یک مجله آنلاین برای انتشار محتوا در زمینه کسب و کارهای نوین، اخبار اقتصادی، سبک زندگی، سلامت، خانواده، فناوری،

نژادهای بسیار مختلفی از اسب ‌ها در سرتاسر جهان وجود دارند. با ما همراه شوید و به این نوشتار نگاهی بیندازید تا با ۲۰ محبوبترین و بهترین نژاد اسب ‌ها در جهان آشنا شوید.  نژاد اسبچه‌ها (پونی) در این فهرست لحاظ نشده‌اند. پیش از پرداختن به محبوب‌ ترین و بهترین نژاد اسب بهتر است شما را با سه اصطلاح در این حوزه آشنا کنیم:

نریان – اسب نری است که اخته شده است.

وحشی – اسب‌های آزاد و رها در طبیعت هستند.

خونگرم – گروهی از انواع و نژادهای اسب‌های اروپایی هستند که زمانی شکل گرفتند که مردان جنگی با اسب های پرحرارت (آتشین) عرب که در جنگ به دست آورده بودند از خاورمیانه و آفریقا به اروپا برگشتند.

بهترین نژاد اسب

اسب عربی محبوب ترین نژاد اسب در جهان است و به خاطر شکل متمایز سر، ارتفاع و دم بلندش معروف است. خاستگاه اصلی آن‌ها خاور میانه است اما امروزه در ایالات متحده، بریتانیا، آمریکای جنوبی، استرالیا و قاره‌ی اروپا نیز یافت می‌شوند.

اسب‌های نژاد تروبرد بیشتر به خاطر هوش، سرعت، و جسارت بالایی که دارند معروف هستند. نژاد تروبرد اولین بار در قرن ۱۷ و ۱۸ در انگلستان به وجود آمد، هنگامی که مادیان‌های بومی با نریان‌های عرب وارداتی کشیده شدند. شجره نامه تمام تروبردهای مدرن به سه نریان که در قرنهای ۱۶ و ۱۷ به انگلستان وارد شدند و ۷۴ مادیان انگلیسی و شرقی (عرب یا بارب) برمی گردد.

استاندارد برد نژاد اسب مسابقه‌ی آمریکایی است و همچنین برای طیف وسیعی از فعالیت‌های مربوط به اسب سواری استفاده می‌شود. اسب استاندارد برد به خاطر سرعتش، استفاده در نمایشگاه‌ها، سواری دادن لذت بخش و قدرت پرش بسیار خوب معروف است.

اسب مورگان در ایالات متحده به ثبت رسیده است و برای مسابقات کالسکه رانی و همچنین به عنوان اسب‌های سواری استفاده می‌شوند. نژاد مورگان به خاطر همه کاره بودن و نگهداری آسانش معروف است.

اسب فریزین که خاستگاه آن کشور هلند است به خاطر استفاده در ورزش‌های تفریحی و همچنین کالسکه رانی و مسابقات با زین معروف و محبوب است. اسب‌های فریزین در تلویزیون از شهرت خوبی برخوردار هستند و در فیلم‌های سینمایی نژادی محبوب محسوب می‌شوند.

اسب کوارتر آمریکایی محبوب‌ ترین نژاد اسب در ایالات متحده است و به عنوان اسب مسابقه شناخته می‌شود. اسب کوارتر در ایالات متحده بیشتر به عنوان اسب گله، و برای انجام کارهای زمین و گله‌ی دام‌ها استفاده می‌شود.

اسب نژاد پینت (رنگی) آمریکایی به خاطر رنگ‌های سفید و تیره‌ی روی بدنش معروف است. این طرح‌های‌ رنگی متمایز در اشکال توبیانو (لکه‌های سیاه روی زمینه‌ی سفید)، اووایرو (لکه‌های سفید روی زمینه‌ی سیاه)، تووایرو (ترکیبی از هر دو)، و سابینو تعریف می‌شوند. پینت هورس آمریکایی اسبی عالی برای امور دامپروری و مزرعه داری، سواری نمایشی، یا به عنوان حیوان خانگی برای بچه ها به شمار می رود.

نژاد اسب آپالوسای آمریکایی زیباترین نژاد در ایالات متحده است و به خاطر الگوی پوست نقطه‌ نقطه‌ی پلنگ‌مانندش مشهور است. آپالوساها در رنگ‌ها و الگوهای پوستی مختلفی موجود هستند من جمله بدن برفکی با لکه های سفید، رنگ سفید مرمری که کل بدن اسب را پوشانده، و یا لکه سفید بزرگی روی کپل اسب که معمولا خال‌های تیره رنگ هم روی آن وجود دارد.

اسب‌های آندلسی اسب‌های جنگی هستند که به خاطر هوش، حساسیت، و مطیع بودنشان معروفند. از اسب‌های آندلسی به طور گسترده در فیلم‌های سینمایی و همچنین برای بسیاری از فعالیت هایی که به نحوی با سوارکاری مرتبط است استفاده می‌شود.

اسب مارواری که متعلق است به منطقه‌ی ماروار در جنوب شرقی ایالت راجستان هند، به سبب سخت‌کوشی و مدل گوش‌هایش که لبه‌ی آن‌ها به سمت داخل خم شده‌اند معروف است. مارواری‌ها به عنوان اسب سافاری، نمایش پرش، و در جشن‌ها استفاده می‌شوند و همچنین توسط ارتش سواره‌نظام هندوستان نیز به کار گرفته می‌شدند.

ظاهر اسب کاتیاواری بسیار شبیه اسب مارواری است با گوش‌های خمیده اما از مارواری کوچکتر است و به عنوان اسب پلیس استفاده می‌شود. کاتیاواری‌ها اکثرا در تمام رنگ‌ها یافت می‌شوند، بیشتر از همه رنگ خرمایی اما اسب مارواری معمولا سیاه است.

اسب‌های مارواری و کاتیاواری هر دو نژادهای نادر با ظاهری کاملا شبیه به هم هستند؛ یعنی نوک گوش‌های هر دو به طرف داخل خم شده است.

اسب واکینگ تنسی یکی از معروف‌ترین اسب‌های سواری در جنوب ایالات متحده است و به خاطر سواری لذت بخشی که می‌دهد و همچنین راه رفتنش که شبیه دویدن است بسیار محبوب است.

اسب سدل‌برد آمریکایی بیش از هر چیزی به خاطر حس قدرت و استایلش معروف است و طاووس دنیای اسب‌ها نامیده می‌شود. سدل‌برد آمریکایی اغلب برای کالسکه‌سواری، رانندگی ترکیبی، سوارکاری‌های استقامتی و نمایش‌های پرش استفاده می‌شده است.

اسب شایر که اهل بریتانیا است بزرگترین و بلندترین اسب جهان به حساب می‌آید. این اسب‌ها معمولا به عنوان اسب‌های باری ترجیح داده و به خاطر یال و کوپال‌شان در تبلیغات بازرگانی از آن‌ها زیاد استفاده می‌شود.

اسب کلایدسدال که اهل اسکاتلند است در اصل با اهداف خشکسالی و کشاورزی استفاده می‌شد. کلایدسدال به خاطر ظاهر و قدرت منحصر به فردش معروف است و در تبلیغات تجاری و بازرگانی از آن استفاده شده است.

آخال‌تکه نژاد اسب ترکمنی است که با نام «اسب طلايي» هم شناخته می‌شود و شهرتش بیش از هر چیزی به خاطر سرعت، استقامت و هوش این حیوان است. اسب آخال‌تکه را می‌توان به عنوان اسب ورزشی، اسب مسابقه، برای نمایش‌های پرش با اسب و سوارکاری استقامت استفاده کرد.

انگار که نژاد اسب جیپسی برای داشتن قدرت، جسارت، و نیرومندی طراحی شده است و طرز راه رفتن متمایز و منحصر به فردی دارد. اصالت اسب جیپسی به جزایر بریتانیا بر می‌گردد که سابقا از آن‌ها برای کشیدن ارابه‌های تاجران، کاروان‌ها و واگن‌های رومیان ساکن بریتانیا استفاده می‌کردند.

بهترین نژاد اسب

نژاد اسب هافلینگر اتریشی است و آن قدر کارایی‌های مختلفی دارد که در سرتاسر جهان یافت می‌شود. نژاد هافلینگر در بسیاری از فعالیت‌ها مانند سوارکاری‌ استقامت و نمایش‌های سوارکاری استفاده می‌شود.

اسب‌های مغول اسب‌های واقعی هستند، نه اسبچه‌ها؛ این اسب‌ها در بیابان‌های سردسیر مغولستان یافت و توسط صحرانشینان استفاده می‌شوند. اسب‌های مغول بیش از هر چیزی به خاطر نقشی که در جنگ‌های چنگیزخان ایفا می‌کردند شناخته شده هستند.

اسب‌های مینیاتوری بسیار کوچک و دوست داشتنی هستند، و از آن‌ها به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می‌شود و در اروپا و آمریکا یافت می‌شوند. از آن‌ها به عنوان حیوانات خانگی و همراهان همیشگی استفاده می‌شود و اکثرا عضوی از نمایش‌های سوارکاری برگزار شده در سرتاسر جهان هستند.

سایر انواع نژادهای محبوب اسب در جهان عبارتند از اسب بلژیکی، اسب هانوفری، اسب گله‌ی استرالیایی، تراکنر، پرچرون و اسب جنگل سیاه، سِل فرانسه، اسب اولدنبرگ، وارم‌بلاد هلندی، کلیولند بی، هولشتاینر (هولستینر)، میسوری فوکس تروتر، لوسیتانو، اسب ایسلندی، لیپیزان، اسب کوهستان راکی، پروین پاسو و پاسو فینو.

بدترین درد دنیا: 25 بدترین دردهایی که انسان می‌تواند تجربه کند

معنی گل ها: ۵۳ گل زیبا با معنای نمادین و مفهوم مشهور آنها+ عکس

عکس گل: ۱۳ گل زیبا به همراه معنی و مفهوم هر گل خاص

30 مدل موی تابستانی جذاب و شیک

دیگر نوشته ها

۱۱ باور غلط درباره بیماری دیابت که همه باید بدانند

۳۳ جمله زیبا از هنری فورد درباره موفقیت، زندگی و یادگیری

درمان کیست سینه: ۲۵ موثرترین درمان خانگی کیست سینه

تعبیر خواب گم شدن بچه: ۵ تعبیر دیدن گم شدن بچه در خواب

کسب و کار

۱۳ نکته درباره طراحی یک برنامه بازاریابی برای استارت آپ ها

بازاریابی تعاملی: 7 فایده مهم بازاریابی تعاملی برای کسب و…

10 بهترین استراتژی بازاریابی محتوا که همین حالا باید به کار…


3 استراتژی واگذاری و فروش شرکت تان در 2021

۲۰ بهترین کار در منزل که زندگی شما را می سازد

۱۸ توصیه طلایی برای راه اندازی کسب و کار موفق و پرسود

۱۰ گفتاورد الهام بخش برای موفقیت در کسب و کار و زندگی

10 شیوه بیان نقطه ضعف در مصاحبه شغلی که مثل نقطه قوت‌تان به…

23 ایده برای برگزاری مراسم افتتاحیه کسب و کار جدید

۱۱ چالش برای زنان کارآفرین و شجاع که هر روز با آن‌ها…

۵ حقیقت طلایی برای راه اندازی کسب و کار شخصی خودتان

۱۸ ایده کسب و کار سبز که ثروتمند شوید و سیاره را هم نجات…

۶ استراتژی برای موفقیت در بازاریابی شبکه های اجتماعی

۱۳ نکته درباره مذاکره حقوق و دستمزد که همه باید بدانند

۴ روش استفاده از قانون ۷۲ در سرمایه گذاری

9 گزینه برای شروع کسب و کار جدید زمانی که قصد ترک شغل تان را…

کار کردن در هند: ۵۳ ایده کسب و کار کوچک با سرمایه کم در کشور…

3 عادت که شانس یافتن شغل خود را افزایش دهید

طوفان فکری: 20 راه برای تقویت فوران ایده های ذهنی خوب

گزارش بازاریابی: ۱۹ توصیه برای نوشتن یک گزارش بازاریابی

۴ راز شنیدنی درباره روانشناسی فروش برای کمک به فروش بیشتر

۳ روش حرفه ای که کارآفرینان بر ناامیدی غلبه کنند

۱۰ روش و ترفند مدیریت کسب و کار برای کارآفرینان


9 راه پول درآوردن عجیب و غریب

کارمند آلفا: آیا یک کارمند می‌تواند بر فرهنگ سازمان شما…

رازهای عملکرد تیمی خوب: 9 توصیه مهم برای رهبران کسب و کارها

کار در آلمان: 10 بهترین ایده کسب و کار کوچک در کشور آلمان

۹۴ مورد از بهترین مشاغل خانگی پردرآمد برای زنان

۵ نکته برای موفقیت در بازسازی برند یا ریبرندینگ

لیست مشاغل خانگی: فهرست 340 شغل خانگی زودبازده در ایران

۶ نکته درباره روانشناسی رنگ در رستوران ها و کافه ها

11 نکته برای استخدام بدون سابقه کاری و تجربه

۷ بزرگترین چالش کارآفرینان که با آن مواجه هستند

۱۰ توصیه طلایی برای شروع کسب و کار خودتان

کار در مالزی: ۱۵ فرصت و ایده کسب و کار کوچک و کم خرج در…

راهنمای جامع نوشتن طرح کسب و کار یا بیزینس پلن

8 راهکار که چگونه در مصاحبه شغلی مجازی موفق شویم

۵ عامل مهم که در موفقیت کسب و کار شما نقش دارند

۵ راهکار بهبود استراتژی بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ

9 نکته درباره تبدیل مشتری راغب به خریدار

ورود به سایت

» رمز خود را فراموش کردم

» هنوز عضو نشده‌اید؟ ثبت نام کنید

ثبت نام در سایت

» عضو هستید؟ وارد شوید

بهترین نژاد اسب

» رمز خود را فراموش کردم

بازیابی رمز عبور

» عضو هستید؟ وارد شوید

» هنوز عضو نشده‌اید؟ ثبت نام کنید

اسب یکی از هدایای طبیعت است که با زیبایی، شکوه و وفاداری خود انسان را شگفت‌زده کرده‌اند. برخی از اسب‌ها واقعاً زیبا هستند به همین دلیل در اینجا 10 نژاد برتر اسب را به شما معرفی می‌کنیم.

موستانگ یک نژاد آمریکایی اسب‌های وحشی است اما حقیقت این است که اگرچه اکنون این جانداران در طبیعت زندگی می‌کنند اما اجداد آن‌ها اهلی بودند. این نژاد توسط اسب‌هایی که اولین بار توسط اسپانیایی‌ها به آمریکا آورده شد به وجود آمد. این اسب‌ها به دلیل قدرت زیاد بسیار موردتوجه قرار می‌گیرند.

نژاد اسب آمریکایی که از اسب‌های عربی گرفته شده است. در حقیقت این نژاد درنتیجه آمیزش نژاد توبیانو و اسب‌های عربی خالص به وجود آمدند. به همین دلیل این اسب‌ها بسیار مطیع بوده و خال‌های بزرگ دارند.

آپالوسا یکی از زیباترین نژادهای اسب‌های آمریکایی است. این نژاد به دلیل پوست پلنگ مانند خود شهرت دارد. همچنین از این اسب‌های زیبا در برنامه‌های اسب‌دوانی یا شکار یا حتی فیلم‌های وسترن استفاده کرده‌اند. مانند فیلم “آل دورادو” (El Dorado) که جان واین اسبی به نام Zip Cochise می‌راند.

این نژاد اصالتاً به ایسلند تعلق دارد. این اسب‌ها کوچک بوده و شبیه کره‌اسب هستند اما مقاوم بوده و از چند بیماری رنج می‌برند. در ایسلند این اسب‌ها را برای دامداری، تفریح، نمایش و مسابقه استفاده می‌کنند.

اسب فجورد یک نژاد بومی کوه‌های غربی نروژ است. این اسب‌ها کوچک، قوی و همه‌کاره بوده و صدها سال است که در صنعت کشاورزی نروژ استفاده می‌شوند. ازآنجایی‌که از سال 1907 دورگه کردن این نژاد ممنوع شد بنابراین قدیمی‌ترین و خالص‌ترین نژاد اسب جهان است. همچنین این اسب برای خانواده به‌خصوص کودکان مناسب است و در مدارس درمانی و مسابقات نروژ مورداستفاده قرار می‌گیرد.

اسب جیپسی یک نژاد اسب اهلی است که به ایرلند تعلق دارد. نژاد گیری انتخابی اسب‌های خانواده جیپسی ایرلند و انگلستان که در طی 100 سال انجام شد و هدفش ایجاد نژادی بود که کاملاً مطیع بوده، تمام‌روز کار کند و به آب و غذای کمی نیاز داشته باشد، منجر به ایجاد این نژاد شد. پوست این نوع اسب تک‌رنگ نیست، معمولاً دورنگ (یک رنگ خالص به همراه لکه‌های سفید)، سیاه‌وسفید و قهوه‌ای و سفید است.

یکی از اصیل‌ترین اسب‌های جهان که از قرن 15 وجود دارد اسب اصیل اسپانیایی است که بومی آندلس می‌باشد. بزرگی و شکوه این اسب باعث می‌شود که در مسابقات اسب‌سواری و جنگ استفاده شده و اغلب موردتوجه اشراف قرار بگیرد. این نژاد در فیلم‌ها بسیار استفاده می‌شود، مخصوصاً در حماسه فانتزی شجاع دل (Braveheart)، ارباب حلقه‌ها (The Lord of the Ring)، شاه آرتور (King Arthur) و سرگذشت نارنیا: شیر، کمد و جادوگر (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe).

اسب فریزین به دلیل یال پرپشتش شهرت دارد. این نژاد بومی فریزلند در هلند است. این اسب بسیار مطیع و آرام است. شکوه و خز سیاه این اسب باعث می‌شود که در سیرک‌ها مورداستفاده قرار بگیرد، آلمانی‌ها هم آن را در جنگ به کار برند؛ البته این اسب‌ها همیشه مشکی نیستند بلکه رنگ اصلی آن‌ها بلوطی است. باید بدانید اسب زورو در فیلم “ماسک زورو” (The Mask of Zorro) از نژاد فریزین است.

آخال تکه یکی از مشهورترین نژادهای اسب جهان و بومی ترکمنستان است. این اسب‌ها به دلیل خز براق و زیبای خود شهرت داشته و به همین دلیل “اسب طلا” نامیده می‌شوند. اما مشکل اینجاست که آن‌ها از بیماری‌های ژنتیکی مختلف رنج می‌برند؛ اما وضعیت بدنی‌شان باعث می‌شود که به‌عنوان اسب ورزشی، درساژ، نمایش و مسابقه، استفاده شوند.

اسب عربی یکی از شناخته‌شده‌ترین نژادهای اسب جهان است که از شبه‌جزیره عربستان آمده و یافته‌ها نشان می‌دهد که از 4500 سال قبل وجود داشته است. ازجمله مشخصه‌های آن‌ها عبارت است از هوش، نزدیکی‌شان به انسان و مقاومتشان. آن‌ها همچنین قابل‌اعتماد و لذت‌بخش هستند که به همین دلیل در مسابقات درمانی، نمایش، درساژ و پرش‌بااسب استفاده می‌شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاه‌ها (13)

بستن فرم

تیر 7, 1399

اسب عربی که شما نوشتی منشا اون از خوزستان ایران هست که از ایران به اونجا برده شده و خب اونها رویه اصلاح نژاد کار کردن و ما نه.در اصل این اسب عربی اسب اصیل ایران هست.

پاسخ

شهریور 13, 1400

احسنت، دقیقا درست گفتید. اسب های اصیل ایرانی ، یعنی عرب خوزستان ما و ترکمن ما بهترین اسبهای دنیا هستند از نظر زیبایی، استقامت، پرش و کورس، اما نمی دونم سایتها چه دشمنی با اسبهای نادر ایرانی دارند که هیچ اسمی ازین اسبها به میان نمیارند و بر عکس اسبهای آمریکایی و انگلیسی و اروپایی که دو رگه هستند و خالص نیستند رو به عنوان بهترین نژادها معرفی می کنند.

پاسخ

شهریور 13, 1400

چرا اسمی از اسب اصیل ترکمن ایران نیاوردید که در جهان کمیاب و نادره و در اروپا دنبالش هستند ولی به خاطر اینکه ایران صادراتش رو ممنوع کرده، تو جهان پیدا نمیشه.

پاسخ

خرداد 21, 1399

اسب عرب منظور اسب خالص ايرانى كه منشاش خوزستان و اينكه اين نژاد عرب مصرى و ٤٥٠٠ سال عربستان از كجا اوردى و شماره ٢ نژاد كرد

پاسخ

تیر 16, 1398

اسب عرب اولین و بهترین نژاد اسب در جهان هستش بخاطر شکل ظاهری قد و قامت دم بلند و سرعتش.اونوقت شما اونو تو آخرین مورد گذاشتین..؟!!!! تا کی نژادپرستی و … حته به حیوانات هم رحم نمیکنیم 😂😂😂😂

پاسخ

تیر 17, 1398

بهترین نژاد اسب

اسب عرب ( الان که کامنت میدم ) مورد اوله

پاسخ

مرداد 4, 1398

مورد اوله دوست عزیز.قبل از قضاوت دقت کن.

پاسخ

مرداد 10, 1398

دوست عزیز رتبه بندی کرده!!! .
لطفا خوب بخون و دقت کن بعد نظر بده

پاسخ

مرداد 26, 1399

بابا جان کی گفته همش اسب عرب بهتره مگه فقط اسب عربه در ضمن رتبه بندی نکرده که میگی چرا آخره اسب ها نژاد زیاد دارن یکی نیستن که شاید یکی از عرب بهتر باشه

پاسخ

مرداد 27, 1397

اسب های خوبی هستند.ولی کاش اسمی هم ازاسب اصیل ایرانی برده می شد.سپاس فراوان از همه دوستانی که اطلاعاتی برای مابه ارمغان آوردند.

پاسخ

تیر 7, 1399

اون اسب عربی که نام برده شده در اصل نژاد اصیل ایران هست.
در ضمن ایران نژاد کرد و دره شوری داره که در دنیا به دلیل شجاعت سر و دم گیری و مقاومت تک هست.

پاسخ

دی 6, 1399

اسب اصیل ایرانی اسب خزری ست که به شدت کم یاب است.اینقدر که فقط گیر مجموعه دار ها می افتد.اسبی کوتاه قامت بوده و از دیرباز محبوب شاهان ایران زمین بوده است. بسیار مطیع و باهوش است.اگر می خواهید بدانید.ولی درباره اسب عربی هم بگویم که در ایران باستان به آن اسب تازی می گفتند.

پاسخ

اردیبهشت 31, 1400

عرب اسب نداشت اسب مارو دزدیدن ترکیبش کردن به نام خودشون ثبت کردن

پاسخ

آخرین نظرات

پربازدیدهای اخیر

دسته‌ها

فیلم

سریال

انیمه

شخصیت‌ها

کمیک

تریلر

اخبار

سایر

پروشات در شبکه‌های اجتماعی

تلگرام

اینستاگرام

آپارات

اشتراک در خبرنامه

کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب پروشات تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است. جبران خسارات مادی و معنوی بر عهده رسانه متخلف خواهد بود.

اسب یکی از حیواناتی است که هم‌زیستی مسالمت‌آمیز آن با انسان سابقه‌ای طولانی دارد. این حیوان دوست‌داشتنی همدم خوشی‌ها و سختی‌های انسان است. باستان شناسان، قدمت اوّلین اسب‌های رام شده و اهلی را سه هزار سال قبل از میلاد می‌دانند. در دوران باستان برای حمل و نقل، جنگاوری و پیام‌رسانی از اسب‌ها استفاده می‌شد و اسب‌ها نقشی اساسی در زندگی انسان داشتند. چه آن زمان که به عنوان مرکبی شایسته از اسب استفاده می‌شد و چه اکنون که استفاده از آن به میادین ورزشی، تفریحی و نمایشی محدود شده است؛ میزان محبوبیت و ارزش آن کاهش نیافته است. ما در ادامه تعدادی از محبوب‌ترین نژادهای اسب در دنیا و ایران را معرفی خواهیم کرد.

این روزها اسب تنها در اختیار قشر مرفه جامعه قرار دارد و معدود مناطقی هستند که در زندگی روستایی و سنّتی خود، اسب در اختیار دارند. امروزه بیش از ۱۵۰ نوع نژاد اسب در دنیا وجود دارد که بسیاری از آن‌ها از ترکیب نژادهای اصیل و با دخالت انسان پدید آمده‌اند. نژادهای اسب بر حسب ویژگی‌های خاصی در گروه‌های مختلفی گنجانده می‌شوند. یکی از این طبقه‌بندی‌ها تقسیم اسب‌ها به دو گروه خونگرم و خونسرد است. اسب‌های خونگرم به اسب‌هایی گفته می‌شود که برای سوارکاری، مسابقات و شکار مناسب هستند. اسب‌های خونسرد هم برای کارهای سنگین مانند حمل و نقل و جابجایی مناسب هستند.

اسب عربی یکی از زیباترین نژادهای اسب است. همان‌طور که از نام این نژاد مشخص است زادگاه اصلی اسب عربی خاورمیانه است.

زندگی در صحراهای بی آب و علف باعث شده نژاد اسب عربی علاوه بر زیبایی از قدرت و استقامت بالایی نیز برخوردار باشد.

در زمان جنگ‌های صلیبی، اروپاییان با نژاد اسب عربی آشنا شدند و آن را به کشورهای خود انتقال دادند.

بهترین نژاد اسب

اسب عربی این روزها در آمریکا، اروپا، استرالیا و آمریکای جنوبی نیز پرورش داده می‌شود. البته با ورود این اسب به اروپا تمرکز بیشتری بر روی زیبایی آن صورت گرفت و نسل‌های بعدی اسب عربی از قدرت و استقامت کمتری برخوردارند.

محبوبیت اسب عربی به خاطر شکل متفاوت سر اسب و ارتفاع آن و نیز دم بلند و زیبای آن است.

شکل متفاوت سر اسب عرب و نیز دم بلند و زیبای آن به راحتی قابل تشخیص است.

تمامی اجزای بدن اسب عرب، زیبایی و تناسب خاصی دارد. مهم‌ترین تفاوت اسب عرب با سایر اسب‌ها در سر این اسب است.

گوش‌های کوچک و نوک‌تیز این نژاد اسب به درستی زیبایی سر او را تکمیل می‌کند. حتّی گردن این اسب نیز قوس زیبایی دارد که آن را از سایر اسب‌ها متمایز می‌سازد.

پیشینه نژاد تروبرد به قرن هفدهم و هجدهم میلادی در کشور انگلستان برمی‌گردد.

آنچه از شجره‌نامه اسب‌های تروبرد برمی‌آید این است که این نژاد از اسب عربی گرفته شده است.

اسب‌های تروبرد بسیار سریع هستند و به هوش بالا و جسارت زیاد مشهور هستند.

این نژاد، معروف‌ترین نژاد اسب مسابقه‌ای در آمریکا است. البته کارایی این نژاد تنها در مسابقات اسب‌سواری نیست.

از اسب استاندارد برد در فعالیت‌های مختلفی استفاده می‌شود.

سرعت و قدرت پرش این اسب بسیار زیاد است. سوارکاران حرفه‌ای سواری با اسب استاندارد برد را بسیار لذّت‌بخش توصیف می‌کنند.

نژاد اسب مورگان نیز در ایالات متحده آمریکا ثبت شده است.

مهم‌ترین مزیت اسب مورگان، نگهداری آسان آن است.

البته این نژاد به عنوان اسبی همه‌کاره معرفی می‌شود. اسب مورگان برای سواری یا حتّی مسابقات کالسکه‌رانی انتخاب مناسبی است.

از دیگر محبوب‌ترین نژادهای اسب در دنیا می‌توان به نژاد اسب فریزین اشاره کرد.

خاستگاه اصلی اسب فریزین کشور هلند است.

یک اسکلت سه هزار ساله از یک اسب فریزین در هلند پیدا شده به همین خاطر نژاد فریزین را به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نژادهای اسب در دنیا می‌شناسند.

این نژاد اسب، گزینه مناسبی برای ورزش‌های تفریحی، کالسکه‌رانی و سوارکاری با زین است.

نکته جالب این است که اسب فریزین در بین اهالی سینما بسیار محبوب است.

در بسیاری از فیلم‌های سینمایی از این نوع اسب استفاده شده است. البته در قرون وسطی نیز وقار شکوه شاهانه این اسب مورد توجّه قرار داشت و در مواردی که نیاز به نمایش قدرت داشتند از این اسب استفاده می‌کردند.

به عنوان مثال در هنگام دوئل با حرکات اسب فریزین حریف را مرعوب می‌کردند.

اغلب اسب‌های فریزین به رنگ مشکی هستند به همین خاطر لقب مروارید سیاه را به این نژاد اسب داده‌اند.

مشهور است که اسب فریزین بسیار قابل اعتماد است و دلبستگی زیادی به صاحب خود دارد.

این نژاد یکی از محبوب ‌ترین نژادهای اسب در آمریکا به شمار می‌رود.

بیشتر کشاورزان و دامداران آمریکایی از این اسب برای کارهای زمین کشاورزی و امور دام‌های خود استفاده می‌کنند.

پیشنهاد می‌کنیم خواندن مقاله‌ی نژادهای اسب آمریکایی را از دست ندهید.

این نوع اسب نیز به خاطر ظاهر جذاب و خاص خود بسیار پرطرفدار است. اسب پینت به رنگ سفید با لکه‌های خاص تیره است.

با توجّه به تفاوت ظاهری، انواع مختلف این نژاد به نام‌هایی مانند توبیانو، اووایرو، تووایرو و سابینو نام‌گذاری شده است.

کارایی این نژاد اسب برای مزرعه‌داری بسیار زیاد است. ولی به دلیل ظاهر خاص و زیبای خود برای سواری نمایشی هم استفاده می‌شود.

البته انتخاب این نوع اسب به عنوان حیوان خانگی نیز طرفداران زیادی دارد.

بسیاری معتقدند زیباترین نژاد اسب آمریکایی اسب آپالوسا است.

طرح پوست این اسب مشابه پوست پلنگ به صورت نقطه نقطه است. البته طیف رنگی اسب آپالوسا در زمینه خاکستری و مشکی است.

بر خلاف پوست بسیار زیبا، این اسب یال و دم کوتاهی دارد.

گفته می‌شود این نژاد اسب اوّلین بار در قبایل سرخ‌پوستی پرورش یافته است.

نام آپالوسا نیز از نام رودخانه پالوس که در مجاورت محل زندگی یکی از قبایل سرخپوستی بوده گرفته شده است.

بهترین نژاد اسب

خاستگاه این اسب‌ها در آندلس منطقه‌ای در اسپانیا بوده است. اسب‌های آندلسی در گذشته اسب‌های جنگی بودند.

شهرت این اسب‌ها به خاطر هوش بالا و مطیع بودن آن‌هاست. به همین دلیل از این اسب‌ها نیز در فیلم‌های سینمایی بسیار استفاده می‌شود.

نرمی و چابکی حرکات اسب آندلسی موجب شده از آن در سیرک و حرکات نمایشی استفاده شود.

ماروار منطقه‌ای در جنوب شرقی ایالت راجستان هند است. این اسب‌ها در گذشته توسط ارتش سواره‌نظام هند مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

امروزه در جشن‌های مختلف از این اسب‌ها استفاده می‌شود.

گوش‌های اسب مارواری با سایر اسب‌ها تفاوت دارد. لبه گوش‌های اسب مارواری کمی به داخل خم شده است. در کنار این موارد، اسب مارواری به سخت‌کوشی معروف است. بیشتر انواع اسب مارواری به رنگ سیاه هستند.

یکی دیگر از محبوب‌نرین نژادهای اسب در دنیا نژاد اسب کاتیاواری است.

اسب‌های این نژاد هم مانند اسب‌های مارواری دارای گوش‌هایی خمیده هستند.

تنها از روی جثه و تفاوت رنگ می‌توان اسب مارواری و اسب کاتیاواری را تشخیص داد.

جثه اسب کاتیاواری کوچک‌تر ‌از اسب مارواری است و به عنوان اسب پلیس شناخته می‌شود.

نژاد اسب کاتیاواری در رنگ‌های مختلف وجود دارد در حالی که نژاد اسب مارواری معمولاً سیاه است. البته تعدا اسب‌های کاتیاواری با رنگ خرمایی بیشتر از سایر رنگ‌هاست. از این اسب هم به عنوان اسب پلیس استفاده می‌شود.

این نژاد اسب، سبک سواری ویژه‌ای دارد. راه رفتن اسب‌های واکینگ تنسی شبیه دویدن است.

سوارکاری با این نژاد اسب بسیار لذّت‌بخش بخش است.

یکی از مشهورترین اسب‌های سواری در جنوب ایالت متحده آمریکا اسب‌های واکینگ تنسی هستند.

سدل برد آمریکایی به خاطر استایل باشکوه و زیبایش مشهور است.

طاووس اسب‌ها لقبی است که برای این نژاد به کار می‌رود. کارایی این اسب در کالسکه سواری، رانندگی ترکیبی، سوارکاری استقامتی و نمایش پرش است.

یکی دیگر از محبوب‌ترین نژادهای اسب در دنیا نژاد اسب شایر است.

این نژاد اسب متعلق به کشور بریتانیا است.

این اسب‌ها یال و کوپال زیبایی دارند به همین دلیل از این اسب‌ها در تبلیغات بازرگانی استفاده می‌شود.

اغلب اسب‌های شایر به رنگ سیاه هستند. اسب شایر بزرگ‌ترین و بلندترین اسب دنیا است.

بدن عضلانی و قوی این اسب باعث شده از آن بیشتر به عنوان اسب باری استفاده ‌شود. البته اسب شایر بسیار آرام و مطیع است.

این اسب‌ها ریشه اسکاتلندی دارند. اسب کلایدسدال هم جزو اسب‌های زیبا محسوب می‌شود که در تبلیغات بازرگانی بسیار استفاده می‌شود.

اسب کلایدسدال به خاطر قدرت زیاد معروف است و در کارهای کشاورزی کارایی زیادی دارد.

این نوع اسب ترکمن به اسب طلایی نیز شهرت دارد. این اسب هوش، سرعت و استقامت بی‌نظیری دارد. این نوع اسب به عنوان اسب ورزشی و مسابقه کارایی زیادی دارد.

سوارکاری استقامتی و شرکت در نمایش‌های پرش از دیگر موارد کاربرد اسب آخال تکه ترکمن است.

این نژاد اسب، نماد قدرت و شکوه در دنیای اسب‌ها است.

سبک ویژه راه رفتن این اسب به گونه‌ای است که گویی قدرت و نیروی خود را به رخ می‌کشد.

اسب جیپسی اصالت بریتانیایی دارد. در گذشته از این اسب برای حمل ارابه‌‌ها و کاروان‌ها استفاده می‌شد.

از دیگر محبوب‌ترین نژادهای اسب در دنیا می‌توان به نژاد هافلینگر اشاره کرد. خاستگاه این نژاد کشور اتریش است. ولی میزان کارایی این نژاد آن‌قدر زیاد و متنوع است که امروزه در تمام مناطق دنیا پرورش می‌یابد.

این اسب هم قدرت شرکت در مسابقات سوارکاری استقامتی را دارد و هم برای سوارکاری نمایشی مناسب است.

جثه اسب مغول به خوبی بیانگر تفاوت اسب و اسبچه است. بسیاری از اسب‌های معروف دنیا در حقیقت اسبچه هستند. ولی اسب‌های مغول اسب واقعی هستند.

اسب‌های مغول در بیابان‌های مغولستان پرورش می‌یابند. افسانه‌های زیادی در مورد نقش مؤثر قدرت اسب‌های مغول در جنگ‌های چنگیزخان مغول وجود دارد.

نام این نژاد بهترین معرف آن است. اسب‌های مینیاتوری اسب‌های کوچک و جذابی هستند که نگهداری از آن‌ها به عنوان حیوان خانگی در اروپا و آمریکا بسیار رایج است.

کارایی دیگر این نوع اسب‌ها در زمینه کارهای نمایشی است. در ادامه به معرفی محبوب‌ترین نژادهای اسب ایرانی می‌پردازیم.

به گواه تاریخ، ایران باستان مهد پرورش نژادهای اصیل اسب در دنیا بوده است. پرورش اسب در ایران باستان از اهمّیّت ویژه‌ای برخوردار بوده و در دوره زمانی خاصی، یادگیری اسب‌سواری برای تمام ایرانیان الزامی بوده است.

آوازه اسب‌های زیبا و قدرتمند ایرانی خیلی زود به خارج از مرزهای کشور می‌رسد. چنان که مارکوپولو در سفرنامه خود از تجارت پرسود اسب ایرانی می‌نویسد. او می‌گوید بازرگانان خارجی اسب‌های ایرانی را به هندوستان آورده و با سود بالایی به فروش می‌رسانند.

از آنجایی که اسب ایرانی از بهترین و زیباترین اسب‌های دنیا به شمار می‌رود مشتریان فراوانی برای آن وجود دارد. به جرأت می‌توان گفت بسیاری از نژادهای معروف اسب در دنیا یا ایرانی هستند و یا از نژادهای اصیل ایرانی گرفته شده‌اند. در ادامه این مطلب به معرفی برخی از محبوب‌ترین نژادهای اسب ایران می‌پردازیم.

یکی از محبوب‌ترین نژادهای اسب ایران اسب عرب (ایرانی) است. اسناد قابل توجّهی وجود دارد که اثبات می‌کند ریشه اسب‌هایی که امروزه به نام اسب عرب در دنیا شناخته می‌شود در ایران باستان بوده است.

با توجّه به گستردگی مرزهای ایران باستان در منطقه خاورمیانه این موضوع چندان دور از ذهن نیست. بنابراین اسب عرب یا اسب اصیل به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نژادهای اسب در زمره نژادهای ایرانی قرار می‌گیرد.

نکته جالب در مورد این نژاد این است که اسب عرب بسیار باهوش و زیرک است و ارتباط خاصی با سوارکار خود برقرار می‌کند.

این نژاد از گذشته تا کنون در ترکمن صحرا پرورش می‌یابد. اسب ترکمن نسبت به سایر اسب‌ها از جثه لاغرتری برخوردار است به نحوی که شکم اسب ترکمن کاملاً صاف است. گوش‌های بلند و متحرک، سینه فراخ، مفاصل قوی و سم‌های محکم از ویژگی‌های اسب ترکمن است.

ویژگی‌های جسمی اسب ترکمن آن را برای حرکات سنگین ورزشی توانمند می‌سازد. گفته می‌شود قدمت اسب ترکمن به چهارصد سال قبل از میلاد برمی‌گردد. از اسب ترکمن نژادهای دیگری نیز گرفته شده که در دنیا شناخته شده هستند. نژادهای یموت، آخال تکه و چناران از نژادهای معروف اسب ترکمن در دنیا هستند. چندین سال است برای محافظت از اسب ترکمن صادرات آن ممنوع اعلام شده است.

دیگر نژاد اصیل اسب ایرانی، اسب کردی است. اسب کردی هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ استقامت مثال زدنی است.

در گذشته از این اسب برای شرکت در مسابقات چوگان استفاده می‌شد. پس از آن زمان افتخارات ارزشمندی در مسابقات پرش و سواری استقامت توسط اسب‌های کردی کسب شده است.

اسب کردی که در زمستان‌های سخت کردستان پرورش یافته بسیار کم غذا و در عین حال مقاوم است.

در زمستان‌های پر از برف کردستان هنوز هم اسب کردی بهترین وسیله نقلیه برای رفت و آمد بین روستاها و شهرهای کردستان است.

هنگامی که مسیرهای کوهستانی پر پیچ و خم کردستان از برف پوشیده می‌شود هیچ وسیله نقلیه امکان عبور از این مسیرها را ندارد. در چنین مواقعی اسب کردی با چابکی مسیرهای کوهستانی را می‌پیماید.

در میان اهالی کردستان از دیرباز اسب کردی مایه مباهات و افتخار صاحب خود بوده است.

پرورش اسب کردی عمدتاً در کرمانشاه و مناطق اطراف آن صورت می‌گیرد ولی در آذربایجان غربی، زنجان، لرستان، کردستان و اصفهان نیز به طور پراکنده انجام می‌شود.

کشورهای همسایه ایران مانند عراق، ترکیه و آذربایجان نیز با انتقال این نژاد به کشور خود اقدام به پرورش آن نمودند و اکنون تعداد اسب کردی در این کشورها به رقم قابل توجّهی رسیده است.

نژاد قره‌باغ نیز یکی از قدیمی‌ترین نژادهای اسب اصیل ایرانی به شمار می‌رود. ولی متأسفانه این نوع اسب به نام نژاد ایرانی به ثبت نرسیده است.

اسب قره‌باغ در مسابقات سرعتی بسیار خوب عمل می‌کند.

از این اسب برای مسابقات چوگان و کالسکه‌رانی نیز استفاده می‌شود.

هیکل اسب قره‌باغ چندان بزرگ نیست ولی عضلات بسیار مقاوم و قدرتمندی دارد. این نوع اسب برای زندگی در محیط کوهستانی بسیار مناسب است.

یکی دیگر از محبوب‌ترین نژادهای اسب ایران نژاد تالشی است. این نژاد اسب ایرانی برای مسابقات استقامت بسیار مناسب است.

اسب تالشی در مسابقاتی که مسیر مسابقه دارای سراشیبی تند است هم بسیار خوب عمل می‌کند. ولی متأسفانه از این نژاد اسب به درستی محافظت نمی‌شود.

مردمان تالش در فصل کار از این اسب‌ها برای کارهای کشاورزی خود استفاده می‌کنند و در زمان‌هایی که کار خاصی ندارند اسب‌ها را رها می‌کنند.

در برخی فصل‌ها در ییلاقات ماسال، گله اسب‌های تالشی رها شده قابل مشاهده است. متأسفانه این کار موجب شده تعداد زیادی از این اسب‌ها در اثر تصادفات جاده‌ای از بین بروند.

اسب خزر نیز یکی از نژادهای اصیل اسب ایرانی است. متأسفانه به پرورش و محافظت از اسب خزر توجّه کافی صورت نگرفته و این اسب در حال انقراض است.

این در حالی است که اسب خزر یا اسب کاسپین به عنوان یکی از نژادهای پایه اسب در دنیا شناخته می‌شود.

کشورهای خارجی زیادی از جمله استرالیا، آمریکا و انگلیس به پرورش اسب خزر پرداخته‌اند. این اسب که از چثه کوچکی برخوردار است با عناوین اسبچه خزر و اسب مینیاتوری نیز نامیده می‌شود.

اوّلین تصاویر مربوط به اسبچه خزر در نگاره‌های پلکان آپادانای تخت جمشید یافت شده است که این امر سند محکمی برای نشان دادن قدمت نژاد اسب خزر است.

حدود پنجاه سال پیش یک آمریکایی مقیم ایران به نام “لوئیز فیروز” توجّه جهانیان را به اسب خزر جلب نمود. با تحقیقاتی که این فرد انجام داد مشخص شد که قدیمی‌ترین نژاد اسب خونگرم دنیا اسب عرب نیست بلکه اسب خزر به احتمال زیاد جد اسب عرب است. تشابه اسب عرب و اسب خزر نیز این مطلب را تأیید می‌کند.

از دیگر محبوب‌ترین نژادهای اسب ایران می‌توان به اسب سیستانی اشاره کرد. این نژاد نیز یکی از نژادهای اصیل اسب ایرانی است که متأسفانه رو به انقراض است. گفته می‌شود تنها تعداد محدودی از اسب‌های سیستانی در منطقه سیستان و بلوچستان و در نواحی مرزی باقی مانده‌اند.

به پایان مقاله محبوب‌ترین نژادهای اسب رسیدیم؛ امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

اگر قصد خرید و فروش حیوانات خود از جمله اسب را دارید، می‌توانید به اپلیکیشن‌واسط‌کالا مراجعه نمایید و به‌صورت راحت خرید و فروش خود را انجام دهید.

Δdocument.getElementById( “ak_js” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );اسب‌های ایرانی علاوه بر زیبایی، از اصالت و نژاد خاصی برخوردار هستند و تاریخچه پیدایش آن‌ها در ایران باستان نیز این ادعا را اثبات می‌کند.

اسب‌های ایرانی از جنبه‌های گوناگونی مانند نژاد، اصالت و زیبایی در نوع خود منحصر‌به‌فرد هستند. اسب‌های ایرانی نژاد‌های متعددی دارند که با آمیزش مصنوعی و طبیعی به وجود آمده‌اند. در گذشته دسترسی کشور ایران برای خرید اسب محدوده بوده است. از‌این‌رو، ایرانی‌ها مجبور به پرورش اسب در مناطق زندگی خود با توجه به شرایط آب و هوایی موجود شدند. به‌این‌ترتیب ایران بعد‌ها به زادگاه پرورش اسب در دنیا مشهور شد. مارکوپولو نیز در سفرنامه خود ایران را صاحب زیباترین اسب‌ها می‌داند. در ادامه اسب‌های ایرانی را از جنبه‌های مختلفی بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

منبع: بوستان

بهترین نژاد اسب

همان طور که می‌دانید، اسب نماد نجابت و زیبایی است و از اصیل‌ترین حیوانات در تاریخچه ایران باستان نیز محسوب می‌شود.

در ایران نژاد‌های اسب بسیاری پرورش پیدا می‌کنند و کشور ما مشهور‌ترین اسب‌های قدیمی جهان را در خود جای داده است.

نژاد اسب‌های ایرانی هر‌یک بر‌اساس تاریخچه و خصوصیاتی که دارند نام‌گذاری شده‌اند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

اسب بومی ایران نژاد اصلی اسب‎های امروزی در کشور محسوب می‌شود که از ویژگی‌های خاصی برخوردار است.

تاریخچه ایران باستان نشان می‌دهد که کشور ما مهد پرورش اسب‌های زیبا و اصیل در دنیا بوده است. به‌گونه‌ای که در آن زمان، افراد زیادی به پرورش اسب مشغول بوده‌اند و این تعدد رنگ در اسب‌های ایران امروزی، به‌خاطر پرورش آن‌ها از دیرباز در ایران است.

منبع: ایران آنلاین

اسب‌های کردی را به‌خاطر ظاهر زیبایی که دارند می‌شناسند. اجداد آن‌ها به «نسایی» معروف هستتند. «نسایی» نام جلگه‌هایی است که این اسب‌ها در آن جا پرورش پیدا کرده‌اند. اسب‌های کرد به تغذیه کمی نیاز دارند و به استقامت بالا مشهور هستند. به‌طوری که در نواحی سرد کوهستانی از این اسب‌ها برای عبور از مناطق صعب العبور و امداد و نجات به‌جای وسایل نقلیه دیگر استفاده می‌شود. نژاد اسب کردی یکی از نژادهای باارزش و اصیل ایرانی است که در دنیا نیز بسیار مشهور شده است.

منبع: انجمن حفاظت از اسب کاسپین

اسب خزر که آن را با نام‌هایی همچون «اسبچه خزر» و «اسب کاسپین» می‌شناسند، بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارد و نه‌تنها در ایران، بلکه درجهان به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین اسب‌های دنیا شناخته می‌شود. جالب است بدانید کارشناسان، نژاد این اسب را به دوران قبل از تاریخ نسبت می‌دهند و ادعا می‌کنند استخوان‌های اجدادشان را در کنار حیوانات منقرض شده‌ای مانند دایناسور‌ها پیدا کرده‌اند. نژاد اسب عرب نیز با وجود قدمت زیاد آن، به نژاد اسب خزر برمی‌گردد.

در تاریخ کشور ما نیز این اسب حضور پر رنگی دارد و پادشاهانی مثل داریوش و کوروش هخامنشی با بستن این اسب به ارابه به شکار می‌پرداختند. تا سال‌های زیاد، افرادی گمان می‌کردند این اسب منقرض شده است؛ اما بعدها مشخص شد در منطقه خزر شهر آمل تعدادی از این نژاد خاص هنوز پرورش پیدا می‌کنند.

منبع: اخبار صواحی

اسب عرب یا اسب اصیل در زمره نژادهای اسب سبک جهان است و به منطقه خاور میانه تعلق دارد. دلیل نام‌گذاری این اسب ایرانی به اسب عرب، به این دلیل است که در گذشته کشور ما بسیار پهناور بوده و کشورهای عربی کنونی نیز جزو خاک ایران محسوب می‌شدند.

اسب‌های عرب را از روی شکل سر و دم بلند آن‌ها می‌توانید تشخیص دهید. این اسب‌ها در گذشته توسط بازرگانان یا به‌خاطر جنگ به نقاط دیگر جهان راه پیدا کردند. اسب عرب را به‌خاطر سرعت، فرمان‌پذیری و قدرت تحمل بالایی که دارد، با اسب‌های نژاد دیگر آمیزش می‌دهند تا این ویژگی‌ها به نژاد‌های دیگر نیز منتقل شود. از دیگر ویژگی‌های اسب عربی به هوش سرشار، حساسیت، زیرکی و خون‌گرم بودن آن می‌توان اشاره کرد.

منبع: ماکی دام

اسب قره باغ که آن را جزو اسب‌های باستانی ایران می‌دانند، از لحاظ ویژگی‌های ظاهری و ژنتیکی نسبت به سایر اسب‌های ایرانی وضعیت مناسب‌تری دارد؛ اما به‌عنوان نژاد اسب ایرانی تاکنون ثبت جهانی نشده است. این اسب‌ها در مناطق کوهستانی زندگی می‌کنند، جثه‌ای متوسط دارند و عضلات آن‌ها متناسب با زندگی در شرایط کوهستانی است. از اسب‌های قره باغ در ورزش‌های چوگان، کالسکه‌رانی و آموزش سوارکاری به کودکان و نوجوانان استفاده می‌شود.   

منبع: ایرنا

اسب‌های تالشی به‌خاطر مقاومت بالایی که از خود نشان می‌دهند، در مسیر‌های سراشیبی از آن‌ها استفاده می‌شود. مردم تالش برای انجام کار‌های خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. شاید برایتان جالب باشد بدانید در فصولی از سال که نیازی به وجود اسب‌ها نیست و محلی برای نگه‌داری و تمرین دادن آن‌ها وجود ندارد، مردم آن‌ها را در شالیزارها آزاد می‌کنند و تعداد زیادی از این اسب‌ها بعد‌ها بر‌اثر تصادف جانشان را از دست می‌دهند.

منبع: تارگتینو

این اسب همان‌گونه که از نامش  پیدا است، در منطقه سیستان و بلوچستان زندگی می‌کند؛ ولی به‌خاطر سهل‌انگاری‌های صورت گرفته در معرض انقراض قرار دارد و تنها تعداد کمی از آن‌ در مرز‌های سیستان و بلوچستان باقی مانده است. اسب‌های سیستانی بر‌خلاف سایر نژاد‌های اسب ایرانی، خون سرد هستند. آن‌ها عضلاتی قوی و توانمند و وزنی سنگین داشته و آرام، صبور و فرمان‌بردار هستند. از اسب بلوچ برای کارهایی مثل بارکشی و مراسم‌های محلی سیستان و بلوچستان استفاده می‌شود.

منبع: ماکی دام

اسب‌های دره شوری یکی از زیبا‌ترین و با‌اصالت‌ترین اسب‌های ایرانی هستند. اسناد تاریخی نشان می‌دهند که اولین بار عشایر و اقوام بیابان‌گرد آن‌ها را رام کرده‌اند. این اسب‌ها، حاصل آمیزش مصنوعی و طبیعی اسب‌های فلات ایران هستند. اسب‌های دره‌شوری به‌خاطر دم برافراشته و زیبایشان مشهور هستند و اسب موردعلاقه سوارکاران محسوب می‌شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

اسب ایرانی ترکمن، یکی از اسب‌های محبوب در طول تاریخ کشورمان است و پادشاهانی مثل داریوش هخامنشی از علاقه‌مندان به این نژاد اسب ایرانی بوده‌اند. بعضی کتاب‌ها نوشته‌اند سپاه داریوش هخامنشی بیش از سی هزار راس اسب ترکمن داشته است.

نژاد‌های اسب ترکمن را در سه گروه جای داده‌اند:

یموت نام کوچ نشینانی است که جزو طایفه ترکمن‌ها بودند. مردم ترکمنی که ساکن شهرهای گنبد کاووس، آق قلای بندر ترکمن و گمیشان هستند، طایفه کوچ نشینان ترکمن را تشکیل می‌دهند. آن‌ها در زمان کوچ برای عبور از مناطق صعب العبور، نیازمند اسب‌هایی قدرتمند بودند. بنا‌براین اسب‌های ترکمن را با اسب‌های عرب و فلات ایران آمیزش دادند. به‌گونه‌ای که برخی از ویژگی‌های اسب عرب را به‌وضوح در نژاد یموت اسب‌های ترکمن می‌توان دید. اسب‌های یموت خود در دو تیره‌ «یمر علی» و «گتمن» جای می‌گیرند. 

در گذشته کشور ایران بسیار پهناور بوده و ترکمنستان امروز نیز بخشی از خاک کشور ما بوده است. نژاد اسب‌های آخال تکه نیز در روستایی در دل کویر با نام آخال به وجود آمده‌اند. ازاین‌رو، این نژاد اسب را اصالتا ایرانی می‌دانند. آخال تکه علاوه بر ایران، در کشور‌هایی مانند روسیه و ترکمنستان نیز پرورش پیدا می‌کند.

این نژاد اسب‌ها حاصل آمیزش اسب‌های سیلمی عرب با اسب‌های مادیان آخال تکه هستند. اسب‌های نژاد چناران ویژگی‌هایی دارند که در کمتر نژادی می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. آن‌ها سازگاری بالایی در شرایط سخت از نظر آب و هوایی، بیماری، تغذیه و… از خود نشان می‌دهند. از لحاظ رفتاری، بیشترین میزان شباهت را به اسب‌های عربی دارند. اسب‌های نژاد چناران همچنین یکی از مشهور‌ترین اسب‌های سوارکاری در آسیا محسوب می‌شوند. دیر بالغ بودن، ویژگی مشترک تمام اسب‌های ترکمن است و نژاد چناران نیز از این قائده مستثنی نیست. همچنین اسب‌های نژاد چناران عمر مفید و ورزشی بالاتری نسبت به اسب‌های یموت و آخال تکه دارند و بهترین گزینه برای رشته سوارکاری محسوب می‌شوند.  

بهترین نژاد اسب

منبع: ماکی دام

تجارت و پرورش اسب در سال‌های اخیر در کشور ما به‌واسطه پر سودن بودن آن، رونق بسیاری داشته است. اسب‌ها را بر‌اساس فاکتور‌های مختلفی مانند نژاد، مسابقه‌ای یا باربری بودن، اصالت، ویژگی‌های فردی و… دسته‌بندی می‌کنند. قیمت اسب در ایران به‌دلیل نبود نهاد ناظر و جولان گسترده دلالان در بازار، به‌صورت سلیقه‌ای تعیین می‌شود و سقفی برای آن نمی‌توان در نظر گرفت. قیمت اسب‌های کرد، عرب و دره شور موجود در بازار از ۴۰ میلیون تومان شروع می‌شود و در بعضی موارد به بیش از ۵ میلیارد تومان نیز می‌رسد.

منبع: ورزش سه

‌گران‌ترین اسب‌های ایران در دوران پیش از انقلاب اسب‌های کورس بوده‌اند؛ اما اکنون اسب‌های پرشی از گران‌ترین اسب‌های موجود در بازار ایران محسوب می‌شوند. در حال حاضر آقای حمید رادان گران‌ترین اسب ایران را در اختیار دارند که «ریوانجی» نام دارد و این اسب را در یک حراج در آمریکا به‌قیمت ۳۲۰ هزار دلار خریداری کرده‌اند.

در این مقاله نژاد‌های اسب ایرانی را کامل بررسی کردیم. قیمت‌ اسب‌های ایرانی موجود در بازار را بررسی کردیم و در‌نهایت شما را با گران‌ترین اسب ایران و صاحب آن آشنا کردیم. اگر شما در این زمینه تخصصی دارید و می‌توانید نکته‌ جامانده‌ای را به این مقاله اضافه کنید، در بخش نظرات آن را با کاربران کجارو در میان بگذارید.

var head=document.getElementsByTagName(“head”)[0];var script=document.createElement(“script”);script.type=”text/javascript”;script.async=1;script.src=”https://s1.mediaad.org/serve/kojaro.com/loader.js”;head.appendChild(script);

var suggestJsonList={“title”:”مقاصد پیشنهادی”,”suggest”:[{title:”تهران، ایران”,slug:”/dir/تهران-118-ci/”},{title:”مشهد، ایران”,slug:”/dir/mashhad-28516-ci/”},{title:”کیش، ایران”,slug:”/dir/kish-435-ci/”},{title:”شیراز، ایران”,slug:”/dir/shiraz-262-ci/”},]};

var attractionDefault=[{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:44,”title”:”اردبیل”,”slug”:”ardabil”,”provinceSlug”:”Ardabil”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اردبیل”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:20015,”title”:”سرعین”,”slug”:”Sarein”,”provinceSlug”:”Ardabil”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اردبیل”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:361,”title”:”آستارا”,”slug”:”astara”,”provinceSlug”:”Gilan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان گیلان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:25463,”title”:”آنتالیا”,”slug”:”antalya”,”provinceSlug”:”Antalya”,”countrySlug”:”turkey”,”countryTitle”:”ترکیه”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آنتالیا”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:113256,”title”:”گرجستان”,”slug”:”georgia”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1},{“id”:113350,”title”:”ارمنستان”,”slug”:”armenia”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1},{“id”:27047,”title”:”باکو”,”slug”:”Baku”,”provinceSlug”:”baku”,”countrySlug”:”azerbaijan-republic”,”countryTitle”:”جمهوری آذربایجان”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”بخش باکو”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:113230,”title”:”بلغارستان”,”slug”:”bulgaria”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1}];

var tourDefault=[{“id”:344,”title”:”تور استانبول”,”slug”:”استانبول”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:3,”tagCount”:7,”tourInfoType”:5},{“id”:586,”title”:”تور کیش”,”slug”:”کیش”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:547,”title”:”تور مشهد”,”slug”:”مشهد”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:345,”title”:”تور آنتالیا”,”slug”:”انتالیا”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:324,”title”:”تور دبی”,”slug”:”دبی”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:319,”title”:”تور ارمنستان”,”slug”:”ارمنستان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:584,”title”:”تور قشم”,”slug”:”قشم”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:3,”tagCount”:7,”tourInfoType”:5},{“id”:554,”title”:”تور چابهار”,”slug”:”چابهار”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:398,”title”:”تور گرجستان”,”slug”:”گرجستان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:6,”title”:”تور کویر گردی”,”slug”:”کویرگردی”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:1,”tourInfoType”:6},{“id”:522,”title”:”تور اروپا”,”slug”:”اروپا”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:445,”title”:”تور آفریقا”,”slug”:”افریقا”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:338,”title”:”تور تایلند”,”slug”:”تایلند”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:5,”title”:”تور طبیعت‌گردی”,”slug”:”طبیعت-گردی”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:1,”tourInfoType”:6},{“id”:9,”title”:”تور کریسمس ۲۰۲۲”,”slug”:”تور-کریسمس”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:1,”tourInfoType”:6}];

var hotelDefault=[{“id”:118,”title”:”تهران”,”slug”:”تهران”,”provinceSlug”:”Tehran”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان تهران”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:28516,”title”:”مشهد”,”slug”:”Mashhad”,”provinceSlug”:”Razavi-Khorasan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان خراسان رضوی”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:30425,”title”:”تبریز”,”slug”:”Tabriz”,”provinceSlug”:”East-Azerbaijan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آذربایجان شرقی”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:453,”title”:”یزد”,”slug”:”Yazd”,”provinceSlug”:”Yazd”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان یزد”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:3,”title”:”استان اردبیل”,”slug”:”Ardabil”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2},{“id”:27,”title”:”استان مازندران”,”slug”:”Mazandaran”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2},{“id”:25,”title”:”استان گیلان”,”slug”:”Gilan”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2}];

var internalCityList={isRtl:true,results:[{label:”تهران (Thr)”,code:”thr”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اصفهان (Ifn)”,code:”ifn”,cityTitle:”اصفهان”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”مشهد (Mhd)”,code:”mhd”,cityTitle:”مشهد”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”کیش (Kih)”,code:”kih”,cityTitle:”کیش”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اهواز (Awz)”,code:”awz”,cityTitle:”اهواز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”شیراز (Syz)”,code:”syz”,cityTitle:”شیراز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تبریز (Tbz)”,code:”tbz”,cityTitle:”تبریز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”بندر عباس (Bnd)”,code:”bnd”,cityTitle:”بندر عباس”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”قشم (Gsm)”,code:”gsm”,cityTitle:”قشم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رشت (Ras)”,code:”ras”,cityTitle:”رشت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مراغه (Acp)”,code:”acp”,cityTitle:”مراغه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خوی (Khy)”,code:”khy”,cityTitle:”خوی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ماکو (Imq)”,code:”imq”,cityTitle:”ماکو”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ارومیه (Omh)”,code:”omh”,cityTitle:”ارومیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اردبیل (Adu)”,code:”adu”,cityTitle:”اردبیل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”پارس آباد (Pfq)”,code:”pfq”,cityTitle:”پارس آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کاشان (Kks)”,code:”kks”,cityTitle:”کاشان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرج (Pyk)”,code:”pyk”,cityTitle:”کرج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایلام (Iil)”,code:”iil”,cityTitle:”ایلام”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بوشهر (Buz)”,code:”buz”,cityTitle:”بوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خارک (Khk)”,code:”khk”,cityTitle:”خارک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”عسلویه (Pgu)”,code:”pgu”,cityTitle:”عسلویه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شهرکرد (Cqd)”,code:”cqd”,cityTitle:”شهرکرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”طبس (Tcx)”,code:”tcx”,cityTitle:”طبس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بیرجند (Xbj)”,code:”xbj”,cityTitle:”بیرجند”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سبزوار (Afz)”,code:”afz”,cityTitle:”سبزوار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بجنورد (Bjb)”,code:”bjb”,cityTitle:”بجنورد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آبادان (Abd)”,code:”abd”,cityTitle:”آبادان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”دزفول (Def)”,code:”def”,cityTitle:”دزفول”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مسجد سلیمان (Qmj)”,code:”qmj”,cityTitle:”مسجد سلیمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر ماهشهر (Mrx)”,code:”mrx”,cityTitle:”بندر ماهشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”امیدیه (Akw)”,code:”akw”,cityTitle:”امیدیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زنجان (Jwn)”,code:”jwn”,cityTitle:”زنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سمنان (Snx)”,code:”snx”,cityTitle:”سمنان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شاهرود (Rud)”,code:”rud”,cityTitle:”شاهرود”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایرانشهر (Ihr)”,code:”ihr”,cityTitle:”ایرانشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”چابهار (Zbr)”,code:”zbr”,cityTitle:”چابهار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زابل (Acz)”,code:”acz”,cityTitle:”زابل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زاهدان (Zah)”,code:”zah”,cityTitle:”زاهدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جهرم (Jar)”,code:”jar”,cityTitle:”جهرم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”فسا (Faz)”,code:”faz”,cityTitle:”فسا”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لار (Lrr)”,code:”lrr”,cityTitle:”لار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لامرد (Lfm)”,code:”lfm”,cityTitle:”لامرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سنندج (Sdg)”,code:”sdg”,cityTitle:”سنندج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بم (Bxr)”,code:”bxr”,cityTitle:”بم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جیرفت (Jyr)”,code:”jyr”,cityTitle:”جیرفت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رفسنجان (Rjn)”,code:”rjn”,cityTitle:”رفسنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سیرجان (Syj)”,code:”syj”,cityTitle:”سیرجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمان (Ker)”,code:”ker”,cityTitle:”کرمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمانشاه (Ksh)”,code:”ksh”,cityTitle:”کرمانشاه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گرگان (Gbt)”,code:”gbt”,cityTitle:”گرگان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کلاله (Klm)”,code:”klm”,cityTitle:”کلاله”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ساری (Sry)”,code:”sry”,cityTitle:”ساری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”نوشهر (Nsh)”,code:”nsh”,cityTitle:”نوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رامسر (Rzr)”,code:”rzr”,cityTitle:”رامسر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اراک (Ajk)”,code:”ajk”,cityTitle:”اراک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندرلنگه (Bdh)”,code:”bdh”,cityTitle:”بندرلنگه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جزیره لاوان (Lvp)”,code:”lvp”,cityTitle:”جزیره لاوان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”همدان (Hdm)”,code:”hdm”,cityTitle:”همدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یزد (Azd)”,code:”azd”,cityTitle:”یزد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خرم آباد (Khd)”,code:”khd”,cityTitle:”خرم آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یاسوج (Yes)”,code:”yes”,cityTitle:”یاسوج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گچساران (Gch)”,code:”gch”,cityTitle:”گچساران”,isFeatured:false,airports:null,},],};var destinationInternalCityList={isRtl:true,results:[{label:”مشهد (Mhd)”,code:”mhd”,cityTitle:”مشهد”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تبریز (Tbz)”,code:”tbz”,cityTitle:”تبریز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تهران (Thr)”,code:”thr”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”جزیره کیش (Kih)”,code:”kih”,cityTitle:”جزیره کیش”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”شیراز (Syz)”,code:”syz”,cityTitle:”شیراز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اهواز (Awz)”,code:”awz”,cityTitle:”اهواز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”قشم (Gsm)”,code:”gsm”,cityTitle:”قشم”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اصفهان (Ifn)”,code:”ifn”,cityTitle:”اصفهان”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”چابهار (Zbr)”,code:”zbr”,cityTitle:”چابهار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زنجان (Jwn)”,code:”jwn”,cityTitle:”زنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زابل (Acz)”,code:”acz”,cityTitle:”زابل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گچساران (Gch)”,code:”gch”,cityTitle:”گچساران”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اراک (Ajk)”,code:”ajk”,cityTitle:”اراک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمانشاه (Ksh)”,code:”ksh”,cityTitle:”کرمانشاه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کاشان (Kks)”,code:”kks”,cityTitle:”کاشان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سیرجان (Syj)”,code:”syj”,cityTitle:”سیرجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ارومیه (Omh)”,code:”omh”,cityTitle:”ارومیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”دزفول (Def)”,code:”def”,cityTitle:”دزفول”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”عسلویه (Pgu)”,code:”pgu”,cityTitle:”عسلویه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”طبس (Tcx)”,code:”tcx”,cityTitle:”طبس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ماکو (Mku)”,code:”mku”,cityTitle:”ماکو”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایرانشهر (Ihr)”,code:”ihr”,cityTitle:”ایرانشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جهرم (Jar)”,code:”jar”,cityTitle:”جهرم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خارک (Khk)”,code:”khk”,cityTitle:”خارک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خوی (Khy)”,code:”khy”,cityTitle:”خوی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شاهرود (Rud)”,code:”rud”,cityTitle:”شاهرود”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرج (Pyk)”,code:”pyk”,cityTitle:”کرج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کلاله (Klm)”,code:”klm”,cityTitle:”کلاله”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لامرد (Lfm)”,code:”lfm”,cityTitle:”لامرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ابوموسی (Aeu)”,code:”aeu”,cityTitle:”ابوموسی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آغاجاری (Akw)”,code:”akw”,cityTitle:”آغاجاری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”فسا (Faz)”,code:”faz”,cityTitle:”فسا”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آبادان (Abd)”,code:”abd”,cityTitle:”آبادان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اردبیل (Adu)”,code:”adu”,cityTitle:”اردبیل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایلام (Iil)”,code:”iil”,cityTitle:”ایلام”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بجنورد (Bjb)”,code:”bjb”,cityTitle:”بجنورد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بم (Bxr)”,code:”bxr”,cityTitle:”بم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر عباس (Bnd)”,code:”bnd”,cityTitle:”بندر عباس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر لنگه (Bdh)”,code:”bdh”,cityTitle:”بندر لنگه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر ماهشهر (Mrx)”,code:”mrx”,cityTitle:”بندر ماهشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بوشهر (Buz)”,code:”buz”,cityTitle:”بوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بیرجند (Xbj)”,code:”xbj”,cityTitle:”بیرجند”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”پارس آباد (Pfq)”,code:”pfq”,cityTitle:”پارس آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خرم آباد (Khd)”,code:”khd”,cityTitle:”خرم آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رامسر (Rzr)”,code:”rzr”,cityTitle:”رامسر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رشت (Ras)”,code:”ras”,cityTitle:”رشت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رفسنجان (Rjn)”,code:”rjn”,cityTitle:”رفسنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زاهدان (Zah)”,code:”zah”,cityTitle:”زاهدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سبزوار (Afz)”,code:”afz”,cityTitle:”سبزوار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سنندج (Sdg)”,code:”sdg”,cityTitle:”سنندج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شهرکرد (Cqd)”,code:”cqd”,cityTitle:”شهرکرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گرگان (Gbt)”,code:”gbt”,cityTitle:”گرگان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لار (Lrr)”,code:”lrr”,cityTitle:”لار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مراغه (Acp)”,code:”acp”,cityTitle:”مراغه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”نوشهر (Nsh)”,code:”nsh”,cityTitle:”نوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”همدان (Hdm)”,code:”hdm”,cityTitle:”همدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمان (Ker)”,code:”ker”,cityTitle:”کرمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یزد (Azd)”,code:”azd”,cityTitle:”یزد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ساری (Sry)”,code:”sry”,cityTitle:”ساری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یاسوج (Yes)”,code:”yes”,cityTitle:”یاسوج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جیرفت (Jyr)”,code:”jyr”,cityTitle:”جیرفت”,isFeatured:false,airports:null,},],};var externalCityList={isRtl:true,results:[{label:”بانکوک,تایلند”,code:”BKKALL”,cityTitle:”بانکوک”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی دن موئنگ(dmk)”,code:”DMK”,cityTitle:”بانکوک”},{label:”سووارنابومی(bkk)”,code:”BKK”,cityTitle:”بانکوک”},],},{label:”بارسلونا,اسپانیا”,code:”BCNALL”,cityTitle:”بارسلونا”,isFeatured:true,airports:[{label:”بارسلونا(bcn)”,code:”BCN”,cityTitle:”بارسلونا”},],},{label:”استانبول,ترکیه”,code:”ISTALL”,cityTitle:”استانبول”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه جدید استانبول(ist)”,code:”IST”,cityTitle:”استانبول”,},{label:”فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول(saw)”,code:”SAW”,cityTitle:”استانبول”,},],},{label:”پاریس,فرانسه”,code:”PARALL”,cityTitle:”پاریس”,isFeatured:true,airports:[{label:”تیلی(bva)”,code:”BVA”,cityTitle:”پاریس”},{label:”شارل دو گول(cdg)”,code:”CDG”,cityTitle:”پاریس”},{label:”اورلی(ory)”,code:”ORY”,cityTitle:”پاریس”},],},{label:”پوکت,تایلند”,code:”HKTALL”,cityTitle:”پوکت”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی پوکت(hkt)”,code:”HKT”,cityTitle:”پوکت”},],},{label:”تفلیس,گرجستان”,code:”TBSALL”,cityTitle:”تفلیس”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی تفلیس(tbs)”,code:”TBS”,cityTitle:”تفلیس”,},],},{label:”تهران,ایران”,code:”THRALL”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ika)”,code:”IKA”,cityTitle:”تهران”,},],},{label:”ونکوور,کانادا”,code:”YVRALL”,cityTitle:”ونکوور”,isFeatured:true,airports:[{label:”کول هاربور سیپلین بیس(cxh)”,code:”CXH”,cityTitle:”ونکوور”,},{label:”ابتسفرد(yxx)”,code:”YXX”,cityTitle:”ونکوور”},{label:”بین‌المللی ونکوور(yvr)”,code:”YVR”,cityTitle:”ونکوور”},],},],};var destinationExternalCityList={isRtl:true,results:[{label:”بانکوک,تایلند”,code:”BKKALL”,cityTitle:”بانکوک”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی دن موئنگ(dmk)”,code:”DMK”,cityTitle:”بانکوک”},{label:”سووارنابومی(bkk)”,code:”BKK”,cityTitle:”بانکوک”},],},{label:”بارسلونا,اسپانیا”,code:”BCNALL”,cityTitle:”بارسلونا”,isFeatured:true,airports:[{label:”بارسلونا(bcn)”,code:”BCN”,cityTitle:”بارسلونا”},],},{label:”استانبول,ترکیه”,code:”ISTALL”,cityTitle:”استانبول”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه جدید استانبول(ist)”,code:”IST”,cityTitle:”استانبول”,},{label:”فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول(saw)”,code:”SAW”,cityTitle:”استانبول”,},],},{label:”پاریس,فرانسه”,code:”PARALL”,cityTitle:”پاریس”,isFeatured:true,airports:[{label:”تیلی(bva)”,code:”BVA”,cityTitle:”پاریس”},{label:”شارل دو گول(cdg)”,code:”CDG”,cityTitle:”پاریس”},{label:”اورلی(ory)”,code:”ORY”,cityTitle:”پاریس”},],},{label:”پوکت,تایلند”,code:”HKTALL”,cityTitle:”پوکت”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی پوکت(hkt)”,code:”HKT”,cityTitle:”پوکت”},],},{label:”تفلیس,گرجستان”,code:”TBSALL”,cityTitle:”تفلیس”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی تفلیس(tbs)”,code:”TBS”,cityTitle:”تفلیس”,},],},{label:”تهران,ایران”,code:”THRALL”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ika)”,code:”IKA”,cityTitle:”تهران”,},],},{label:”ونکوور,کانادا”,code:”YVRALL”,cityTitle:”ونکوور”,isFeatured:true,airports:[{label:”کول هاربور سیپلین بیس(cxh)”,code:”CXH”,cityTitle:”ونکوور”,},{label:”ابتسفرد(yxx)”,code:”YXX”,cityTitle:”ونکوور”},{label:”بین‌المللی ونکوور(yvr)”,code:”YVR”,cityTitle:”ونکوور”},],},],};

var restaurantDefault=[{“id”:118,”title”:”تهران”,”slug”:”تهران”,”provinceSlug”:”Tehran”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان تهران”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:28516,”title”:”مشهد”,”slug”:”Mashhad”,”provinceSlug”:”Razavi-Khorasan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان خراسان رضوی”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:30425,”title”:”تبریز”,”slug”:”Tabriz”,”provinceSlug”:”East-Azerbaijan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آذربایجان شرقی”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:453,”title”:”یزد”,”slug”:”Yazd”,”provinceSlug”:”Yazd”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان یزد”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:3,”title”:”استان اردبیل”,”slug”:”Ardabil”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2},{“id”:27,”title”:”استان مازندران”,”slug”:”Mazandaran”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2},{“id”:25,”title”:”استان گیلان”,”slug”:”Gilan”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2}];

کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کجارو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

Equus ferus caballus (متن را ببینید)
Equus laurentius

نژادهای اسب زیاد و متفاوت است. این فراوانی حاصل آمیختگی اسب‌ها توسط انسان، و نیز انتخاب طبیعی می‌باشد. به‌طور کلی اساس جدا کردن اسب‌ها از اسبچه‌ها، قد آن‌ها می‌باشد. قد اسب (بلندی جدوگاه) باید از ۱٫۴۸ متر بیشتر باشد. با این وجود استثنا نیز داریم (مثلاً فالابلاو یا کاسپین).

در اینجا نام و توضیح برخی از نژادهای اسب آورده شده‌است:

به گواهی تاریخ اولین کسانی که اسب را رام کرده، آن را در زندگی قومی و عشایری بکار گرفتند اقوام بیابانگردی بودند که اقتصاد شبانی داشتند .در میان این مردم گزینش اسب و رام کردن آن یکی از آداب درآمدن به سلوک پهلوانی بود. هنوز هم نمایش با اسب مثل تاخت کردن از سرازیری، چرخیدن در دو طرف اسب و شکار پرندگان (قیقاج) نشانه تهور وشجاعت سوارکار عشایری محسوب می‌شود، مرد عشایری باید بتواند هنگامی‌که اسب با سرعت زیاد در حال تاختن است تیراندازی کند و به چپ و راست خم شود و یا به سرعت به عقب برگشته و بدون اینکه تیرش به خطا رود شکار کند.

بهترین نژاد اسب

دره شوری نام ایلی از ایل دره شوری که ایلی ترک زبان در استان فارس و جنوب استان اصفهان است می‌باشد .همچنین نام یکی از طوایف ایل بزرگ قشقایی و همچنین نام یکی از نژادهای اصیل اسب پرشین عرب که در طایفه دره شوری از ایل قشقایی پرورش می‌یابد و از اصیل‌ترین اسب‌های دنیا می‌باشد. به علت کوچ‌های مداوم و عبور از مناطق مختلف با آب و هوای مختلف و استفاده از اسب به عنوان اصلی‌ترین ابزار، اقدام به تولید این نژاد در این ایل شد به همین خاطر نام اسب دره شوری برای همیشه روی این اسب قرار گرفت.


تاریخچه اسب دره شوری

در خصوص پیشینه اسب دره شوری گفته می‌شود برای نخستین بار شخصی به نام زیاد خان دره شوری تعدادی از اسب‌های منطقه را که سرآمد دیگران بودند و همگی دارای خصوصیات رفتاری و صفات ظاهری مشترکی بودند در یک محل جمع‌آوری و پرورش داده است.

خصوصیات مرفولوژی اسب دره شوری

به لحاظ ظاهری این اسبها شباهت زیادی به اسب‌های عرب دارند.

از بارزترین علامت‌های ظاهری این نژاد کپل صاف، دمی افراشته، بدنی قوی می‌باشد.

قد اسب به مراتب بلندتر از اسب عرب می‌باشد.

خصوصیات اسب دره شوری

گوشهای این اسب از اسب عرب بلندتر است.

کپل معمولاً کشیده و به سمت عقب می‌باشد و برخلاف اسب‌های عرب که کپلی گرد دارند بیشتر حالت زاویه‌دار می‌باشد.

اسب دره شوری عالی برای ورزش خصوصاً درساژ و پرش می‌باشد.

از نظر استقامت و رکورد سرعت بسیار بالاتر از اسب‌های عرب هستند و همین باعث شده که در کورس اسب‌های عرب نمی‌توانند شرکت کنند.

رنگ غالب این نژاد معمولاً کهر طلائی، کرنگ، سمند و نیله می‌باشد و اسب‌های ابلق و یا سفید دیده نمی‌شود و مشکی خالص در این نژاد به ندرت دیده می‌شود.

بطور کلی اسب دره شوری بسیار زیبا می‌باشد. اما به طور ویژه زیبایی این اسب‌ها برای خوانین اهمیت بیشتری داشته است و به همین دلیل اسبان خوانین، زیبایی منحصر به فردی نیز داشته که این نکته نیز در اصلاح نژاد آنها مورد توجه قرار می‌گرفته است.

اسب دره شوری

علائم مربوط به داغ اسب دره شوری

کلیه قوانین و شیوه‌های علامت‌گذاری آن مشابه اسب عرب می‌باشد و این داغ نیز در ناحیه گردن و در سمت چپ بدن علامتگذاری می‌شود. فقط به جای ذکر کد با حروف kh و یا علامت (oo) با حرف D علامت‌گذاری می‌گردد که حرف اول کلمه دره شوری می‌باشد.

معاونت فنی فدراسیون سوارکاری در سال 1374 تا 1380 اقدام به داغ زدن تعدادی از این اسب‌ها نموده و مدارک تعیین هویت آنها بر اساس فنوتیپ (مشخصات ظاهری) تهیه کرده است و در حال حاضر هیچ داغی برای این نژاد صورت نمی‌گیرد وصرفاً کد شناسایی با استفاده از میکروچیپ انجام می‌گیرد. لازم بذکر است تعداد 69 اسب بر اساس فنوتیپ توسط فدراسیون داغ سرد شده‌اند.

خصوصیات اسب دره شوری

پراکنش اسب دره شوری

در حال حاضر تعداد کمی ازاین نژاد اسب به همت پرورش‌دهندگان بخش خصوصی در شهرهای تهران – شیراز – اصفهان (سمیرم آقای مسکوب) – آذربایجان‌غربی – کرمانشاه – بم – ورامین – جزیره کیش نگهداری می‌شوند ودر شیراز هنوز فرزند آقای زیاد خان آقای امان‌اله دره سترگ شوری تعدادی از اسبان گذشته را جمع‌آوری ونگهداری می‌کند.

آقای اردشیر مسکوب در ناحیه مهرگرد سمیرم در جنوب اصفهان اقدام به تولید و اصلاح این نژاد نموده و در حال حاضر در حدود 40 راس از این اسب در اصطبل و ایلخی ایشان وجود دارد.

نژادی که امروز بنام عرب شناخته می‌شود، کهن‌ترین گونهٔ اسب و تنها نژاد کاملاً خالص و اصیل می‌باشد که نقشی اساسی در تاریخ انسان و اسب بازی کرده‌است. اسب عرب در مراتع غنی در امتداد بین‌النهرین (که اکنون شامل کشورهای عراق، سوریه، قسمت‌هایی از ایران و شبه‌جزیرهٔ عربستان می‌گردد) رشد و تکامل یافت. مبدأ نام «عرب» مبهم است. بنا به عقیدهٔ برخی ممکن است از واژهٔ عبری «arabha» به‌معنی سرزمین تاریک یا جلگهٔ وسیع بی‌درخت مشتق شده‌است اگر چه خاستگاه اسب عرب به صورت یک معما باقی‌مانده ولی بر اساس شواهد باستان‌شناسی آنچه مشخص است این نژاد قدمتی حدوداً پنج هزار ساله دارد. نیاکان اسب عرب کمی کوچک‌تر از اسب عرب امروزی بوده‌اند ولی در سایر موارد اسب عرب امروزی بسیار شبیه به نیاکان باستانی خود است. چندین خصوصیت ویژهٔ اسب عرب را از دیگر نژادهای اسب متمایز کرده‌است که برجسته‌ترین آن‌ها سر اسب عرب است. ویژگی‌های سر در اسب عرب نیمرخ مقعر، چشمان برجسته، منخرین بزرگ، پوزهٔ ظریف و گوش‌های کوچک و شکیل است.
قد این اسب‌ها بین ۱٫۴۵ تا ۱٫۵۵ متر است. آن‌ها می‌توانند هر رنگی داشته باشند ولی سیاه و سفید نیستند. رنگ سیاه نیز در آنان بسیار نادر است. موهای اسب پارس ابریشم مانند است. یکی از خصوصیات آن دمش است که بالا نگه داشته شده‌است (حتی به هنگام حرکت). از خصوصیات دیگر آن سر کوچک و برجسته، گردن بلند و کمانی، کمر کوتاه، کپل بالا و افقی و پاهای محکم آن است. پوست اسب پارس نازک است، به‌طوری که رگ‌های آن به‌خصوص در سر، مشخص هستند. پیشانی آن صاف است سوراخ‌های بینی آن باز می‌باشد. به‌علاوه، اسب پارس بر خلاف دیگر نژادها ۱۷ دنده و ۵ مهرهٔ کمری دارند (به جای ۱۸ دنده و ۶ مهرهٔ کمری).

معمولاً وضعیت اندام‌شناسی، یک اسب در سه بخش سر، بدن و یال و دم و اندام حرکتی مورد بررسی قرار می‌گیرد. قد اسب عرب را از سطح زمین تا مرتفع‌ترین ناحیه جدوگاه ۱۴۲ تا ۱۴۹ سانتی‌متر و گاهی حدود ۱۴۵ سانتی‌متر مطرح کرده‌اند.

الف) مشخصات سر:

به‌طور کلی اگر بخواهیم از اختصاصات عمومی و ویژگی‌های اختصاصی ناحیه سر در اسب عرب صحبت کنیم می‌توانیم بگوئیم که اسب عرب سری متناسب با بدن خود دارد که سر در ناحیه گونه‌ها عمق زیادی دارد و معمولاً در ناحیه پیشانی در حد فاصل چشم‌ها برجستگی سپر مانندی به نام جبه دارد و در ناحیه لب‌ها و پوزه کمی جمع تر می‌شود و کلاً سر فرمی مثلثی شکل پیدا می‌کند و در ناحیه دو فک تحتانی فضای وسیعی وجود دارد که در اسب خوب این فاصله منحصربه‌فرد است.
ب) مشخصات بدن و یال و دم:

ج) اندام‌های حرکتی:
از شاخص‌ترین ویژگی‌های اندام حرکتی سم‌های سخت، بزرگ و معمولاً مقطع گرد آن‌ها است. همچنین دست‌ها و پاها کاملاًعضلانی و قلم در اندام‌های حرکتی جلو و عقب قطر متناسب و قوی دارند و هم چنین یکی از ویژگی‌های اسب عرب وجود موهایی در پشت ناحیه بخلق است که به نام Feather نامیده می‌شوند.
همچنین در مفصل خرگوشی (Hock) در اسب عرب خمیدگی نسبت به بقیه نژادها اندکی بیشتر است).
توضیح: یکی از ویژگی‌های اسب عرب در مورد گردن آن است که معمولاً اسب عرب قوسی در ناحیه گردن دار دکه معمولاً به سر فرمی قوسی شکل یا قویی شکل می‌دهد که اصطلاحاً به آن Mitbah می‌گویند. اسب.

اسب‌های دنیا دارای ۱۸ دنده – ۶ مهره کمری و ۱۸ مهره دمی می‌باشند.
اما اسب عرب دارای ۱۷ دنده – ۵ مهره کمری و ۱۶ مهره دمی می‌باشند.
این اختلاف، به تحرک زیاد و ناحیه دم حیوان کمک می‌کند. ناحیه پشت حیوان کوتاه و تا حدودی مقعر می‌باشد.
دست و پای قوی و بدن جمع و جور جزء صفات خوب اسب عرب است.

اسب اصولاً حیوانی است که در آب و هوای سرد و خشک تکامل یافته و در مناطق بیابانی همچون کویرهای عربستان رشد نیافته‌است.

اسب ترکمن گونه‌ای زیبا از اسب‌ها است که در منطقهٔ ترکمن صحرا زیست کرده و پرورش می‌یابد. رنگ آن‌ها بیشتر خاکستری رنگ و بدنی کشیده و لاغر دارند. شکم آن‌ها بر خلاف بسیاری از نژادهای دیگر اسبها، تخت و به معنی دیگر شکم آن‌ها لاغر است. صادرات این اسب به خارج از کشور ممنوع است.

اسب ترکمن اسبی است دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی از جمله: قد ۱۴۸ تا ۱۵۵ سانتیمتر، گوش‌های بلند ومتحرک، سینه فراخ و متناسب، کپل کم شیب با عرض خوب، مفاصل قوی، سم‌های محکم با زاویه مناسب، تحمل حرکات سنگین ورزشی و…است. رنگ‌های اصلی این نژاد: کهر، نیله، کرنگ، سمند و قره کهر می‌باشد.

نژادهای شناخته شده از اسب ترکمن در چهار گروه: یموت، آخال تکه، چناران (مخلوط از تلاقی اسب ترکمن و عرب) و گوگلان (منقرض گردیده) دسته‌بندی شده‌اند.

اسب ترکمن اندامی کشیده، دُمی باریک، سر و گردن زیبا دارد. برای اسب‌های بانژاد ترکمن درسال‌های گذشته ذخیره‌های ژنتیک این اسب، تقاضای جهانی یافته‌است. اسب ترکمن در نزد ترکمن‌ها پیشینه‌ای طولانی در سنن و زندگی صحرانشینی وجنگ وگریزها درگذشته داشته‌است.

گفتنی است برنامه‌های اشتباه ایران در نیم قرن گذشته لطمه زیادی به ذخیره ژنتیکی اسب‌های ترکمن زده‌است و متأسفانه تعداد اسب‌های ترکمن خالص و خوب به شدت کاهش یافته‌است.

بهترین نژاد اسب

امروزه خالص‌ترین اسب‌های ترکمن ایران را در ترکمن صحرا (استان گلستان) و منطقه راز و جرگلان از توابع استان خراسان شمالی می‌توان یافت که بیشترین جمعیت این اسب را دارا می‌باشد. خوشبختانه در سال‌های اخیر توجه بیشتری به تولید اسب‌های ترکمن شده‌است. تعدادی اندک و پراکنده از این نژاد توسط علاقه‌مندان در تبریز، اصفهان، تهران و همدان نیز نگهداری می‌شوند.

این نژاد دیرینهٔ طولانی‌ای ندارد و از آمیزش اسب‌های اصیل عربی با اسب‌های محلی در انگلستان به وجود آمده‌است. بلندی جدوگاه اسب‌های اصیل انگلیسی بین ۱٫۶۵ تا ۱٫۸۰ متر است. اسبان این نژاد تیزپاترین اسب‌های دنیا هستند و از آن‌ها در مسابقات اسب‌دوانی به خصوص مسابقات تاخت استفاده می‌شود. این اسب‌ها معمولاً در مسابقات درساژ و پرش نیز موفق هستند. اسب‌های اصیل انگلیسی نسبتاً حساس، زودشکن و عصبی هستند، که با توجه به تقلا و ریسکی که حین مسابقات می‌کنند قابل توجیه‌است. رنگ بدن آن‌ها نیز معمولاً کهر، کهر تیره، خاکستری و سیاه‌است. رنگ‌های ابرش و طلایی نیز در آن‌ها دیده می‌شود. رنگ سفید بسیار نادر است. گردن و پاهای این نژاد بسیار کشیده می‌باشد.

این نژاد اسب در ایران تعداد کمی از آن وجود دارد و به صورت وارداتی است. از سال ۲۰۱۷ به بعد دیگر این نژاد به ایران وارد نشد. این نژاد اسب از قیمت نسبتاً بالایی برخوردار است. لازم است ذکر شود که تنها گونه ای از اسب هاست که تغییر ژنتیکی نداده‌است و گونه غیر اصیل از آن بر خلاف نژادهای دیگر وجود ندارد و با جفت غیر همگون خود جفت‌گیری نمی‌کند.

اسب‌های هانوورین یا هانووری شناخته شده‌ترین اسب‌های نژاد خونگرم اروپایی به‌شمار می‌روند و در ایالات متحده و همچنین در کل جهان به خوبی شناخته شده‌اند. اسب نژاد هانوورین در رشته‌های پرش، درساژ و سه روزه عملکردی بسیار خوب دارد.

بنابراین اگر در فکر خرید اسبی برای سوارکاری حرفه‌ای و شرکت در مسابقات پرش و به ویژه درساژ هستید اسب نژاد هانووری برایتان مناسب است. موفقیت‌هایی که این نوع اسب در رقابتها به دست آورده‌است برتری او را به خوبی نشان می‌دهد. در المپیک سال ۱۹۹۲، ۱۳ مدال به اسب‌های نژاد هانووری تعلق گرفت و ۴ عنوان قهرمانی پی در پی پرورش اسب جهان همراه با ۵ مدال طلا، ۱ نقره و ۲ برنز در مسابقات درساژ و پرش نمایشی در المپیک سال ۱۹۹۶ جایگاه این اسب‌ها را هر چه بیشتر نشان داد.

انجمن اسب هانوورین آمریکا در سال ۱۹۷۸ شکل گرفت.

این نژاد از ایالت نیدرزاکسن واقع در شمال آلمان نشات گرفته‌است که پادشاهی سابق هانووری در آن وجود داشت. در آنجا یک صنعت پر رونق پرورش اسب در شهر [سل] ([Celle]) به مدت تقریباً ۳۰۰ سال وجود داشت. با اینکه نسب نامه اسب هانووری رسماً از سال ۱۸۸۸ آغاز شد، اما نسب نامه‌های دقیق از سال‌های سده ۱۷۰۰ میلادینگه داشته شده بود. در اصل تولید نژاد هانووری از آنجا آغاز شد که اسب نژاد تروبرد با مادیان هولشتاینر یا هولستینر (Holsteiner) [جفت] شد تا اسب‌هایی با خصوصیات بهتر برای استفاده‌های نظامی و مزرعه داری تولید شود. اما در سدهٔ گذشته، برنامه‌های تولید نژاد هانووری به سمت تأمین نیاز به اسب‌هایی ورزشی برای سوارکاری سوق یافته‌است که باعث شد نژادهای مناسب دیگر اسب نیز به این برنامه وارد شوند. اسب نژاد هانووری مدرن حاصل کار این برنامه‌ها است.

شیوه راه رفتن اسب نژاد هانووری بسیار با انعطاف است و به طرزی نرم گام برمی‌دارد، یورتمه رفتن او حالت شناوری دارد، و در هنگام تاخت حرکتش سریع، منظم و ریتم دار است. شاید به همین دلیل باشد که این نوع اسب را برای درساژ بسیار مناسب می‌دانند. قد اسب هانووری به ۱/۵۳ تا ۱/۶۲ سانتیمتر می‌رسد. این اسب‌ها اسبهایی قدرتمند و ورزشی هستند و رفتاری کاملاً آرام و متعادل دارند.

پشت قوی، بدن و اندام زیبا، حرکات ورزشی سبک و زیبا. بسیار مناسب جهت درساژ.
به رنگ‌های شابلوطی، قهوه‌ای، سیاه، سفید و خاکستری وجود دارند.

مهربان و باهوش هستند و یه آسانی به تربیت و تعلیم پاسخ می‌دهند. اغلب دارای خلق و خوی ثابت هستند.

این نژاد آمریکایی بوده و از آمیزش نژادهای عرب، بارب و اسپانیایی به وجود آمده و با آمیزش با اسب‌های اصیل انگلیسی اصلاح یافته‌است. قد متوسط آن حدود ۱٫۵۰ متر است. سر آن کوچک و مثلث شکل است و بدنی عضلانی دارد. سرعت این اسب در مسافت‌های کوتاه بالاست و در مسابقات وسترن و رودئو مورد استفاده بسیار قرار می‌گیرد.
تقریباً همهٔ رنگ‌ها در این نژاد دیده می‌شوند.
ً

اسب آپالوسا به اسب سرخپوستی هم معروف است؛ زیرا برای اولین بار توسط آن‌ها پرورش داده شده‌است. اسب آپالوسا حاصل پرورش انتخابی توسط سرخپوستان Nez Perce ایداهو در شمال شرقی اورگان و جنوب شرقی واشینگتن بوده‌است. آن‌ها اساس این نژاد را اسب‌های اسپانیایی قرار دادند. آپالوسا نیز نامی است که از رودخانه‌ای به نام پالوس، نزدیک یکی از قبایل سرخ‌پوست گرفته شده‌است.

در ژورنال لویس و کلارک از سفرهای سال ۱۸۰۶ آن‌ها از این اسب‌های خالدار یاد شده‌است.

پس از اینکه ارتش سواره نظام ایالات متحده، سرخپوستان را تا کوه‌های بیرپا در مونتانا دنبال کرد و آن‌ها را قتل‌عام نمود، این نژاد اسب تقریباً از بین رفت. در سال ۱۹۳۸، گروهی از حامیان اسب در مسکو، ایداهو، یک مرکز ثبت نژاد اسب آپالوسا تشکیل دادند و برای نجات و حفظ این نژاد تلاش کردند. این نژاد در حال حاضر سومین نژاد پرجمعیت اسب در جهان است.

شاید منحصربه‌فردترین ویژگی اسب‌های آپالوسا، خالدار بودن یعنی وجود لکه‌های رنگی روی بدن آنهاست که در شکل‌ها و رنگ‌های مختلف بر روی زمینه‌های متنوع دیده می‌شود. به همین دلیل اسب‌های این نژاد از نظر ظاهری بسیار متنوع می‌باشند. معمول‌ترین الگوی خال‌های بدن اسب آپالوسا، رنگ تیره کل بدن با خال‌های روشن (دانه برفی) یا رنگ روشن کل بدن با خال‌های تیره (پلنگی) است.

اسب خالدار به شکل‌های دیگری نیز دیده می‌شود، از جمله بدن برفکی با لکه‌های سفید، رنگ سفید مرمری که کل بدن اسب را پوشانده، یا لکه سفید بزرگی روی کپل اسب که معمولاً خال‌های تیره رنگ هم روی آن وجود دارد. سم اسب آپالوسا عموماً راه‌های سیاه یا سفید دارد.

نژاد آپالوسا امروزه به واسطه ترکیب آن با اسب کوارتر دارای انواع گوناگونی است. بسیاری از آپالوساها یال و دم کم پشت دارند، و بعضی افراد معتقدند چشم اسب‌های آپالوسا حالتی انسان گونه به آن‌ها می‌دهد.

قد اسب آپالوسا بین ۱۴٫۳ تا ۱۵٫۴ وجب است. بلندی جدوگاه این اسب‌ها بین ۱٫۴۲ تا ۱٫۶۳ متر می‌باشد و دارای سینه‌ای پهن و کمری کوتاه‌است.

از دیگر ویژگی‌های شناخته شده اسب آپالوسا، طبیعت آرام آن است. این اسب‌ها را می‌توان برای اهداف مختلف استفاده کرد؛ در پرش قدرتمندند و در رویدادهای وسترن و سه روزه قابلیت بالایی نشان داده‌اند. آپالوسا برای پیمودن مسیرهای طولانی نیز کاملاً مناسب است.

با این که فالابلا از نظر قد اسبچه محسوب می‌شود، ولی به دلیل ریشه‌های نژادش در لیست اسب‌ها قرار می‌گیرد. این نژاد به احتمال قوی از آمیزش اسب‌های اصیل انگلیسی با شتلندها (Shetland) به وجود آمده‌است. قد فالابلا حدود ۷۸ cm است و به نوعی یک اسب مینیاتوری محسوب می‌شود. با این وجود، نسبت به قد کوتاهش از توان بدنی بالایی برخوردار است.

این نژاد از شمال انگلستان ریشه می‌گیرد و بزرگ‌ترین نژاد اسب است. قد شایرها به ۲ m نیز می‌رسد. وزن آن هم حدود ۱ تن می‌باشد. این نژاد نیز بسیار قدیمی بوده و نام آن توسط سزار هزاران سال پیش در ماجرای جنگ‌های گالی (Gaules) آمده‌است. رنگ شایرها معمولاً سیاه بوده، ولی به رنگ کهربایی با لکه‌هایی سفید در پاها یا سر نیز دیده می‌شوند. بدن آن‌ها بسیار عضلانی و قوی است و از آن‌ها برای کشیدن درشکه یا گاری استفاده می‌شد. این نژاد بسیار آرام، مهربان و مطیع می‌باشد.

این نژاد قدیمی از منطقه‌ای به نام «اَندَلُس» در اسپانیا ریشه می‌گیرد. قبل از قرون وسطی، این اسب‌ها به دلیل چابکی و نرمی حرکات، در جنگ‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در قرون وسطی، به دلیل سنگینی سلاح‌های جنگی، اسب‌های درشت هیکل تر ترجیح داده می‌شدند تا این که با رنسانس نرمی و سبکی حرکات این اسب‌ها دوباره مورد توجه قرار می‌گیرد. امروزه از این نژاد به خصوص در نمایش‌ها و سیرک‌ها استفاده می‌شود.

بلندی این اسب‌ها بین ۱٫۵۵ تا ۱٫۶۵ متر است و معمول‌ترین رنگ آن‌ها خاکستری است. رنگ آن‌ها با بالا رفتن سن به تدریج روشن‌تر می‌شود. یال اسبان اصیل اسپانیایی بلند و حالت دار است.

فریزین از جمله قدیمی‌ترین نژادهای اسب هاست. استخوان‌های سه هزار سالهٔ آن در اروپا در هلند کنونی یافته شده‌اند. ابتدا از فریزین برای کشیدن گاری استفاده می‌شد. در قرون وسطی به دلیل ظاهر و وقار و حرکات شاهانه‌اش در دوئل برای از رو بردن حریف استفاده می‌شد.

قد متوسط فریزین بین ۱٫۵۵ تا ۱٫۶۵ متر است. بعضی از فریزین‌ها به ۱٫۷۵ متر نیز می‌رسند. رنگ آن‌ها همیشه سیاه یک دست است، مگر در صورت آمیزش. به همین دلیل به مروارید سیاه معروفند. یال و دم آن‌ها نیز مشکی، بلند و مجعد یا حالت دار است. حرکات این اسب، به خصوص به هنگام یورتمه بسیار با وقار است. رفتار این اسب‌ها به طلا معروف است، زیرا بسیار قابل اعتماد هستند و به صاحب خود دلبستگی زیادی دارند. همچنین در بسیاری از مسابقات مثل درساژ بسیار خوب عمل می‌کنند.

این نژاد فرانسوی می‌باشد که با آمیزش اسب‌های اصیل عرب و انگلیسی اصلاح یافته‌است. اسب اصیل عرب علاوه بر زیبایی و وقار، به این نژاد مقاومت و انعطاف و نرمی در حرکات بخشیده‌است؛ در حالی که اسب اصیل انگلیسی قد آن را افزایش داده و سرعت آن را بالا برده‌است.

قد اسب انگلیسی-عرب حدود ۱٫۶۶ متر است و به هر رنگی دیده می‌شود، ولی کهربایی، کرنگ و خاکستری متداول ترند. امروزه از این اسب‌ها در مسابقات پرش، استقامت و درساژ استفاده می‌شود.

این نژاد از نژاد کوارترها می‌باشد، با این تفاوت که این اسب‌ها ابلق هستند. قد آن‌ها بین ۱٫۴۸ تا ۱٫۶۰ متر است. خصوصیات آن‌ها بسیار به کوارترها شبیه‌است.

این نژاد بسیار قدیمی می‌باشد و از آفریقای شمالی ریشه می‌گیرد. به این نژاد پیرامون دو هرار سال پیش در کتاب‌های رومی اشاره شده‌است. از آن زمان تعداد زیادی بارب به اروپا به خصوص انگلستان برده شد. ریشهٔ بسیاری از نژادهای امروزی از جمله اصیل اسپانیایی به نژاد بسیار قدیمی بارب‌ها بر می‌گردد. از این اسب امروزه برای اصلاح اژاد بسیار استفاده می‌شود.

اسب‌های این نژاد دارای سری بلند، گردنی متوسط و شانه‌هایی پهن هستند. موهای یال و دم این اسب‌ها پرپشت بوده و سم‌های آن‌ها سخت می‌باشند. قد متوسط آن‌ها حدود ۱٫۵۵ متر است. رنگ آن‌ها نیز معمولاً خاکستری، کهربایی، کهربایی تیره و سیاه می‌باشد.
بارب‌ها اسبانی آرام، شجاع، مقاوم و سریع هستند، به همین دلیل از آن‌ها خیلی در مسابقات غیر دو استفاده می‌شود. این حیوان در شرایط بیابانی بسیار مقاوم است.

شواهدی مربوط به وجود یک اسب سواری اولیه و همچنین اسبی که متفاوت با اسب‌های هند و اروپایی باشد در دست است. محققان سال‌ها از وجود نقش یک اسب کوچک روی حجاری‌ها در ایران آگاه بودند اما طراحان اغلب این‌طور تفسیر می‌کردند که حجاری اسب‌های کوچک به دلیل کمبود جا بوده‌است. در بعضی از موارد این امر ممکن است دلیلی برای به تصویر درآوردن اندازه‌های متفاوت باشد، همان‌طور که این روش گاهی برای تمیز موقعیت دو یا چند تصویر به کار می‌رفته‌است ولی به ندرت در یک حجاری در مورد تندیس‌ها یا حیوانات رزمی که دارای اندازه‌های کاملاً متفاوت هستند به کار گرفته شده‌است. تخت جمشید و دارابگرد نمونه‌هایی عالی از مورد آخر هستند. در حجاری‌های تخت جمشید اختلاف اندازه بین اسب نیسایی و اسب‌های کوچک لیدیایی به ۸/۲۱ سانتی‌متر می‌رسد. باتطابق این مقدار با اندازه‌های طبیعی، اختلاف قد این دو اسب ۴۰ سانتی‌متر است. در حجاری‌های دارابگرد که از زمان ساسانیان به جا مانده نیز اختلاف بین اندازه این اسب‌ها در همین حد بوده‌است.
اسب خزر به لحاظ ظاهری، تناسب اندام یک اسب بزرگ را دارد برخلاف بسیاری از پونی‌ها که دارای دست و پای کوتاه و تنه درشت می‌باشند، دقیقاً یک اسب مینیاتوری است که شناخت آن از روی عکس و تصویر به راحتی امکان‌پذیر نیست و از آن جا شناخت زیادی با اسب نژاد عرب دارد، باید آن را در کنار یک شاخص قرار داد تا بتوان آن را تشخیص داد.

سر کوچک، چشم‌ها درشت و برجسته، پیشانی کمی محدب و گوش‌ها کوچک است. پوزه آن‌ها معمولاً کوچک و دارای منخرین باز هستند. گردن آن‌ها معمولاً قوس دار، باریک و دارای تناسبی مطلوب می‌باشد. یال و دم پر پشت و زیبا، کمر تا حدودی کشیده و بدن آن‌ها تقریباً باریک است. اندام حرکتی در عین ظرافت دارای استخوان بندی بسیار قوی و محکمی می‌باشد. دارای سم بسیار سفت و بیضی شکل است که احتیاج به نعل بندی ندارد. از نظر رنگ این نژاد به رنگ‌های سفید، سیاه، نیله یا خاکستری، کرنگ، کهر همانند رنگ کرنگ می‌باشد فقط یال، دم، دست و پا سیاه می‌باشد. سمند که همانند رنگ طلایی است فقط موهای یال، دم و قسمت‌های پایینی دست و پا سیاه‌است. در این نژاد تا کنون اسب ابلق دیده نشده‌است. قد اسب خزر کمتر از ۱۲۰ سانتیمتر است.

Your browser does not support iframes.

نی نی سایت

بهترین نژاد اسب
بهترین نژاد اسب


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با تبلیغات در سایت ما و اینترنت بیشتر دیده شوید.