بروژ


بروژ
بروژ

صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

بروخه یا بروژ (به فرانسوی: Bruges و به هلندی: Brugge با تلفظ: بروخه) یکی از شهرهای کشور بلژیک است.

بروژ مرکز استان فلاندر غربی بلژیک و بزرگ‌ترین شهر این استان است. شهر بروخه در شمال غربی بلژیک قرار گرفته‌است.

نام بروژ از واژهٔ Bryggja آمده که معنای اصلی آن بارانداز و بندر حدس زده می‌شود.

سالن اجتماعات شهرداری بروخه (en)

بروژ

Wikipedia contributors، “Bruges،” Wikipedia، The Free Encyclopedia، http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Bruges&oldid=186509992

این یک مقالهٔ خرد بلژیک است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

کل یا بخشی از این مقاله به زبانی به‌جز زبان فارسی نوشته شده‌است. اگر مقصود ارائهٔ مقاله برای مخاطبان آن زبان است، باید در نسخه‌ای از ویکی‌پدیا به همان زبان نوشته شود (فهرست ویکی‌پدیاها را ببینید). در غیر این صورت، خواهشمند است ترجمهٔ این مقاله را با توجه به متن اصلی و با رعایت سیاست ویرایش، دستور خط فارسی و برابر سازی به زبان فارسی بهبود دهید و سپس این الگو را از بالای صفحه بردارید. همچنین برای بحث‌های مرتبط، مدخل این مقاله در فهرست صفحه‌های نیازمند ترجمه به فارسی را ببینید. اگر این مقاله به زبان فارسی بازنویسی نشود، تا دو هفتهٔ دیگر نامزد حذف می‌شود و/یا به نسخهٔ زبانی مرتبط ویکی‌پدیا منتقل خواهد شد.

اگر شما اخیراً این مقاله را به‌عنوان صفحهٔ نیازمند ترجمه برچسب زده‌اید، لطفاً عبارت{{جا:نیاز به ترجمه |صفحه=بلژیک |زبان=نامشخص |نظر= }} ~~~~را به پایین این بخش از فهرست صفحه‌های نیازمند ترجمه به فارسی بیفزایید. لطفاً

بلژیک (به فرانسوی: Belgique) با نام رسمی (Belxiye) پادشاهی بلژیک (به هلندی: Koninkrijk België)، (به فرانسوی: Royaume de Belgique) (به آلمانی: Königreich Belgien) کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است که پایتخت آن بروکسل است.

بلژیک در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است. خط جدایی فرهنگی ژرمن‌ها و رومی‌زبانان از میانه‌های کشور بلژیک می‌گذرد.

بروژ

در ۶۰٪ از مناطق بلژیک، زبان هلندی (گویش فلاندری) صحبت می‌شود و فرانسوی در ۴۰٪ مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می‌شود و در منطقه پایتخت (بروکسل) هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی‌زبان هستند و در شرق کشور زندگی می‌کنند.

نام بلژیک از نام لاتین که برای اکثر بخش‌های شمالی منطقه گُل‌نشین استفاده می‌شد یعنی «گالیا بلجیکا» گرفته شده‌است. این نام لاتین خود برگرفته از گروهی از قبایل سلت است که قبیله بلژها نام داشتند. به لحاظ تاریخی، بلژیک قسمتی از کشورهای فروبوم بوده که شامل هلند و لوکزامبورگ نیز می‌شده‌است و پیشترها نواحی گسترده‌تری را نسبت به گروه کشورهای بنلوکس امروزی دربر می‌گرفته‌است.

بلژیک از اواخر سده‌های میانه تا سدهٔ هفدهم، کانون بازرگانی و فرهنگی پر رونقی به‌شمار می‌رفته‌است. از سدهٔ شانزدهم تا انقلاب بلژیک در سال ۱۸۳۰ و جدایی این کشور از هلند، بلژیک محل جنگ‌های بسیاری بین قدرت‌های اروپایی بود و به همین دلیل با عنوان «میدان جنگ اروپا» لقب گذاری شده بود. اخیراً بلژیک عضو برجسته‌ای از اتحادیه اروپا به‌شمار می‌رود و میزبان تعدادی از نهادهای اتحادیه اروپا و سازمان‌های بین‌المللی از جمله ناتو است.
بلژیک در تاریخ ۲۸ دسامبر ۱۹۴۵ به سازمان ملل متحد پیوست.

بیش از دو هزار سال پیش، ناحیه‌ای که اینک بلژیک خوانده می‌شود، دارای جمعیت زیادی بوده و تنش‌های فرهنگی و سیاسی فراوانی را شاهد بوده‌است. اولین حرکت مستند شده مردمی تصرف منطقه توسط جمهوری روم، در قرن اول قبل از میلاد مسیح توسط سزار بود که تا سدهٔ پنجم توسط ژرمن‌ها-فرانک‌ها ادامه پیدا کرد.

طی سده ۵ میلادی فرانک‌ها پادشاهی مروونژی‌ها را تثبیت کردند که در سدهٔ هشتم پادشاهی کارولنژیان نام گرفت. در طی قرون وسطی، کشورهای فروبوم به چندین ایالت فئودال کوچک تقسیم شدند.

بسیاری از ایالت‌ها، طی سده‌های چهاردهم و پانزدهم توسط خاندان برگندی با عنوان هلند برگندین متحد گشتند. این ایالات در قرن پانزدهم استقلال بیشتری یافتند و پس از آن هفده استان یا ایالات هفده‌گانه نام گرفتند.

جنگ هشتادساله (۱۶۴۸–۱۵۶۸)، ایالات هفده‌گانه را به جمهوری هفت ایالات متحده در شمال و هلند جنوبی در جنوب تقسیم کرد. ایالات جنوبی تحت کنترل هابسبورگ اسپانیایی – اتریشی قرار گرفت. این ناحیه، در سده‌های هفدهم و هجدهم و تا زمان استقلال، محل وقوع بسیاری از جنگ‌های فرانسه – اسپانیا و فرانسه – اتریش، از جمله جنگ فرانسه و هلند، جنگ نه‌ساله، جنگ جانشینی اتریش و قسمتی از جنگ جانشینی اتریش بود.

در پی جنگ‌های انقلاب فرانسه، کشورها و مناطق کوچکی که پیش از آن، هرگز تحت اختیار هابسبورگ نبودند، به جمهوری اول فرانسه ضمیمه شده و نفوذ اتریشی‌ها در منطقه پایان یافت. کمی بعد و با فروپاشی امپراتوری اول فرانسه در ۱۸۱۴ و کناره‌گیری ناپلئون بناپارت از قدرت، کشورها و قلمروهای کوچک منطقه تحت عنوان پادشاهی متحد هلند، دوباره متحد شده و به یکدیگر پیوستند.

انقلاب بلژیک در ۱۸۳۰ موجب تثبیت استقلال کاتولیک‌ها و بی‌طرف شدن بلژیک در حکومتی موقتی شد. از زمان انتصاب لئوپولد یکم به عنوان پادشاه در سال ۱۸۳۱، بلژیک دارای یک نظام سلطنتی قانون اساسی و دمو، کراسی پارلمانی شد. در میان دوره استقلال و جنگ جهانی دوم، سیستم دموکراتیک از حکومت معدودی از ثروتمندان ناشی گشت که با دو حزب اصلی مشخص می‌گشتند. کاتولیک‌ها و لیبرال‌ها، برای دستیابی به یک سیستم هماهنگ که سومین حزب را شامل می‌شد، حزب کارگری و نقش قدرتمند اتحادیه بازرگانی. در اصل، فرانسوی، که زبان سازگار شده اشراف و بورژواها بود، زبان رسمی و اداری به‌شمار می‌رفت. این کشور تا این زمان با یک سیستم دوزبانه هلندی – فرانسوی گسترش یافته‌است.

کنفرانس برلین در سال ۱۸۸۵ با پیمان واگذاری ایالت آزاد کنگو به لئوپولد دوم، پادشاه بلژیک، به عنوان املاک شخصی‌اش موافقت کرد. کنگو، منبع مناسبی برای درآمدزایی حکومت بلژیک، از طریق تجارت عاج فیل و مواد اولیهٔ تولید لاستیک بود. از حدود سال ۱۹۰۰، نگرانی‌های گسترده‌ای در مورد ارتکاب اعمال وحشیانه و بدرفتاری با مردم کنگو، توسط نیروهای بلژیک، به‌جود آمده بود.[۱] تعداد زیادی از مردم کنگو، به‌دلیل تأخیر یا کمبود تهیه و ارسال عاج فیل و لاستیک، توسط نیروهای لئوپولد به قتل می‌رسیدند.[۲] این وقایع، منجر به بازپس‌گیری کنگو از لئوپولد دوم، پادشاه بلژیک و واگذاری آن، به عنوان مستعمره به کشور بلژیک شد و نام ایالت آزاد کنگو از آن زمان، به کنگوی بلژیک تغییر یافت.[۳] در ۱۹۱۹، کمیسیون بلژیکی مأمور به بررسی جنایات کنگو اعلام کرد که جمعیت کنگو در مقایسه با ۱۸۷۹، به نصف، کاهش یافته‌است.[۴]

در اوت ۱۹۱۴ و در ابتدای جنگ جهانی اول، نیروهای آلمانی، به‌عنوان بخشی از نقشه شلایفن، برای رسیدن به مرزهای فرانسه و جبهه غربی جنگ، به بلژیک حمله‌ور شدند. مستعمرات آلمان، رواندا-اوروندی، که امروزه کشورهای مستقل رواندا و بوروندی نامیده می‌شوند، توسط کنگوی بلژیک در سال ۱۹۱۶ تصرف شد. در سال ۱۹۲۴ این مناطق توسط جامعه ملل تحت اختیار بلژیک درآمدند.

جنگ جهانی دوم

بار دیگر بلژیک توسط آلمان نازی در سال ۱۹۴۰ طی یک یورش وحشیانه مورد حمله قرار گرفت. تا زمستان سال ۴۵–۱۹۴۴ که توسط نیروهای متفقین آزاد شد، تحت اشغال قرار داشت. کنگوی بلژیک، استقلال خود را پیش از بحران کنگو در سال ۱۹۶۰ به دست آورد و رواندا و بوروندی نیز در سال ۱۹۶۲ مستقل شدند.[۵]

پس از جنگ جهانی دوم بلژیک به‌عنوان یکی از اعضای پایه‌گذار، به پیمان ناتو پیوست و همراه با هلند و لوکزامبورگ، اتحاد بنلوکس را تشکیل داد. بلژیک همچنین یکی از شش عضو پایه‌گذار سازمان زغال سنگ و فولاد اروپا تأسیس شده در سال ۱۹۵۱، اتحادیه اقتصادی اروپا و سازمان اروپایی انرژی اتمی تشکیل شده در سال ۱۹۵۷ است. بلژیک میزبانی فرماندهی ستاد مرکزی ناتو بر عهده دارد و همچنین بخش مهمی از نهادها و مؤسسات اتحادیه اروپاست که شامل هیئت اروپایی، شورای اتحادیه اروپا و جلسات فوق‌العاده پارلمان اروپا به‌علاوه بخشی از موسساتش می‌باشد. در طول قرن بیستم، به‌ویژه پس از جنگ جهانی دوم، تاریخ بلژیک به سرعت تحت تأثیر دو کمیته اصلی خودگردان آن قرار گرفته‌است. این دوره شاهد افزایش کشمکش‌های فرقه‌ای بوده‌است و اتحاد ایالات بلژیک تحت بررسی قرار گرفته‌است.

از طریق اصلاحات قانون اساسی در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰، تقسیم نواحی کشور به ایجاد نظامی سه ردیفه منجر شد: فدرالیسم، انجمن زبان‌شناختی و دولت منطقه‌ای، مصالحه برای کاستن کشمکش‌های زبانی. امروزه این نهادهای فدرال قدرت قانونی بیشتری نسبت به پارلمان دو مجلس شورا و سنا کسب کرده‌اند در حالی که دولت ملی هنوز تقریباً تمام مالکیت را کنترل می‌کند، بیش از ۸۰ درصد از دارایی‌های انجمن زبان شناختی و دولت منطقه‌ای و صد در صد تأمین اجتماعی.

بلژیک، یک پادشاهی مشروطه است. نظام سیاسی این کشور، نظام پارلمانی فدرال و دومجلسی است و مجلس فدرال بلژیک از دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان، تشکیل شده‌است. در حالی که سنا مجموعه‌ای از سیاست‌مداران بالارتبه منتخب و نمایندگان انجمن‌ها و مناطق است، مجلس شورا نشانگر تمام بلژیکی‌های بالاتر از هجده سال در یک نظام رأی‌گیری هم‌زمان می‌باشد. بلژیک از معدود کشورهاییست که رأی دادن در آن اجباریست و به همین علت در جهان یکی از بالاترین آمار رأی‌گیری را داراست.[۶]

دولت فدرال که رسماً توسط پادشاه معرفی می‌شود، باید از مجلس شورا رأی اعتماد بگیرد. توسط نخست‌وزیر رهبری می‌شود. تعداد وزرای هلندی و فرانسوی زبان طبق آنچه توسط قانون اساسی تعریف شده باید مساوی باشد.[۷]

شاه یا ملکه رهبر کشور محسوب می‌شوند اگرچه از طریق امتیاز مخصوص حق ارثی محدود. قدرت حقیقی در دست نخست‌وزیر و دولت‌های مختلفی‌است که کشور را اداره می‌کنند. نظام قضایی بر پایه حقوق مدنیست و از مجموعه قوانین ناپلئونی سرچشمه می‌گیرد. دادگاه استان یک رده از دادگاه فرجام خواهی که نهادی بر پایه دادگاه فرجام خواهی فرانسوی‌است پایین‌تر است.
نهادهای سیاسی بلژیک پیچیده‌اند. بیشتر قدرت سیاسی حول و حوش نیاز به ارائه انجمنهای زبان می‌گردد. از حدود سال ۱۹۷۰، حزب‌های سیاسی ملی مهم بلژیک به اجزای جداگانه‌ای تقسیم شده‌اند که به‌طور عمده علایق این انجمن‌ها را نشان می‌دهند. حزب اصلی در هر انجمن به سه خانواده مهم سیاسی تعلق دارند: جناح راست یا همان لیبرال‌ها، دموکرات‌های مسیحی و جناح چپ یا همان سوسیال دموکراتها. دیگر حزب‌های جدیدتر مهم عبارتند از حزب سبز و به خصوص در فلاندرز حزب ملی یا ناسیونالیست و احزاب راست‌گرای افراطی. سیاست تحت تأثیر گروه‌های تحمیل گرا مانند اتحادیه‌های تجاری و منافع تجاری به صورت بنگاه اقتصادی بلژیک می‌باشد.

پادشاه کنونی بلژیک فیلیپ بعد از پادشاه آلبرت دوم در سال ۲۰۱۳ به حکومت رسید. از سال ۱۹۹۹، نخست‌وزیر، گای ورهوفستات از دموکرات‌ها و آزادی خواهان فلاندری رهبری شش حزب آزادی خواهان، سوسیال دموکرات‌ها، حزب سبز را بر عهده داشته و اغلب از دولت او با نام دولت رنگین کمان نام برده می‌شود. این اولین دولت بدون دموکرات‌های مسیحی بود که از سال ۱۹۵۸ به روی کار آمد.[۸]

در انتخابات عمومی بلژیک در سال ۲۰۰۳، ورهوفستات برای بار دوم برنده دوره انتصاب مجلس شد و رهبری ائتلاف چهار حزبی لیبرال سوسیال دموکرات‌ها را بر عهده گرفت.
ساختمان مجلس شورا بر روی سایت رسمی مجلس به زبان فرانسه. در سال‌های اخیر همچنین در حزب راست‌گرای افراطی جدائی طلبان ملی فلاندری‌ها تحرکات زیادی مشاهده شده‌است که در عین حال این حزب بر حزب Vlaams Belang که با اتهام نژادپرستی روبه‌رواست غلبه کرده‌است.[۹]

هدف اصلی دو حکومت ورهوفستات متعادل کردن بودجه بود؛ بلژیک یکی از معدود اعضاء اتحادیه اروپا است که تاکنون به این هدف نایل گشته‌است. این سیاست توسط حکومت‌های موفق در طی دهه ۱۹۹۰، تحت فشار از جانب شورای اروپا به کار گرفته می‌شد. سقوط دولت پیشین عمدتاً به خاطر بحران دی اکسین بود.[۱۰]

بر ملأ شدن مسمومیت‌های شدید غذایی در ۱۹۹۹ موجب تشکیل دایره غذایی بلژیک شد.[۱۱]

این رویداد به جنجال بزرگ و نابهنجار حزب سبز در مجلس انجامید و تأکید بیشتری بر روی سیاست‌های محیطی طی دولت اول ورهوفستات به وجود آورد. به عنوان مثال یکی از سیاست‌های حزب سبز باعث تصویب قانون خارج کردن قدرت هسته‌ای بلژیک شد، که توسط دولت جاری تعیین شده‌است. غیاب حزب دموکرات‌های مسیحی در مقامات دولتی به ورهوفستات این توانایی را داد تا موضوعات اجتماعی را با دیدگاهی لیبرال تر بر عهده بگیرد و قانون استفاده از مواد مخدر ملایم، ازدواج هم جنسان و کشتن از روی ترحم را به تصویب برساند. در دوره دو تا از مهم‌ترین مجالس بلژیک دولت سیاست فعالی را در آفریقا اتخاذ کرده‌است،[۱۲]

این سیاست‌ها بر خلاف دخالت سیاسی طی بحران خلع سلاح عراق بود و باعث تصویب قانونی در رابطه با جنایت‌های جنگ شد. در هر دو دوره حکومت ورهوفستات این مسئله مورد بحث انجمن بلژیک شد. از موارد مورد بحث اصلی می‌توان به راه‌های هوایی شبانه در فرودگاه بروکسل و وضعیت ناحیه انتخاباتی بروکسل – هال –ویلوود اشاره نمود.

کشمکش بین افراد از طریق دادگاه حکمیت حل و فصل می‌شود. چنین روشی باعث مصالحه شده و به فرهنگ‌های گوناگون امکان همزیستی مسالمت آمیز می‌بخشد.
اقلیت فلاندری در سال ۱۹۸۰ منطقه فلاندر را برای تشکیل دولت فلاندری به دست آورد.[۱۳]
مرزهای مشترک مناطق و انجمن‌ها دو ویژگی همه را ایجاد کرده‌است:محدوده منطقه پایتختی بروکسل شامل دو اقلیت فرانسوی و فلاندری‌است و محدوده اقلیت آلمانی زبان کاملاً داخل منطقه والون قرار گرفته‌است. مناطق فلاندری و والون به نهادهای اجرایی بیشتری در استان‌ها تقسیم شده‌اند.
در بالاترین رده از این طرح سه رده‌ای دولت فدرال قرار دارد که امور خارجه، معاونت توسعه وزارت دفاع، ارتش، پلیس، مدیریت اقتصادی، رفاه اجتماعی، انتقال تأمین اجتماعی، انرژی، مخابرات و تحقیقات علمی، صلاحیت‌های محدود در حوزه آموزش و فرهنگ و سرپرستی امور مالیات‌ها را توسط مقامات کنترل می‌کند. دولت فدرال بیش از ۹۰ ٪ از تمام مالیات را در دست کنترل دارد. دولت‌های اقلیت مسئول توسعه زبان، فرهنگ و آموزش و پرورش در مدارس، کتابخانه‌ها، و تئاترها می‌باشند. رده سوم دولت‌های محلی هستند که بیشتر مسائل مربوط به اموال منقول و غیرمنقول مانند خانه، وسایط ترابری را کنترل می‌نماید. به عنوان مثال، ساختمانی که به یک مدرسه در بروکسل اختصاص داده شده‌است و متعلق به نظام مدرسه عمومی‌است، توسط دولت منطقه‌ای بروکسل کنترل می‌شود. با این حال، مدرسه به عنوان یک مؤسسه، اگر فرانسوی زبان باشد، تحت قوانین دولت فلاندری درمی‌آید.بروژ
بلژیک ۳۰٬۶۸۹ کیلومتر مربع (۱۱۷۸۷ مایل مربع) وسعت دارد. این کشور، با فرانسه (۶۲۰ کیلومتر)، آلمان (۱۶۷ کیلومتر)، لوکزامبورگ (۱۴۸ کیلومتر) و هلند (۴۵۰ کیلومتر)، مرز مشترک دارد.[۱۴][۱۵][۱۶] بلژیک سه منطقه جغرافیایی اصلی دارد: دشت ساحلی در شمال غربی، فلات مرکزی و کوه‌های آردن در جنوب شرقی. دشت ساحلی عمدتاً شامل تپه‌های شنی و پُلدرها (زمین‌های خشک‌شده از دریا) می‌شوند. اراضی پست کنار دریا نواحی ای از زمین، نزدیک یا زیر سطح دریا هستند که از دریا به جا مانده یا اراضی داخلی بیشتری که از کانال‌ها زهکشی شده و توسط خاکریزها محافظت شده‌اند. منطقه جغرافیایی دوم، زمین‌هایی‌است که در نواحی دورتر قرار دارد. این یک منطقه روان، و پیش رونده‌است که دره‌های حاصلخیز را در برمی‌گیرد و توسط زهکشی‌های متعددی آبیاری می‌شود. در اینجا همچنین می‌توان زمین‌های سخت تری را یافت که شامل غارها و تنگه‌های کوچک می‌شود.

سومین منطقه جغرافیایی، که آردن نامیده می‌شود، ناهموارتر از دو مورد اولی‌است. انبوه جلگه‌های جنگلی، که بسیار صخره‌ای‌است و برای کشاورزی چندان مناسب نمی‌باشد، و دارای ژرف‌دره‌هایی است که به‌سوی غرب تا فرانسه، امتداد یافته‌اند. در این‌جا، می‌توان بسیاری از نمونه‌های حیات وحش بلژیک را یافت. مرتفع‌ترین نقطهٔ بلژیک، سیگنال دو بوترانژ، با ارتفاع ۶۹۴ متر (۲٫۲۷۷ فوت)، در این ناحیه واقع شده‌است.[۱۷][۱۸]

بلژیک دارای اقلیم اقیانوسی، همراه با میزان بارندگی زیاد در تمام فصول است (سامانه طبقه‌بندی اقلیمی کوپن). میانگین دمای هوا برابر با ۳ درجه سلسیوس در ژانویه، و ۱۸ درجه سلسیوس در ژوئیه[۱۹] و میانگین میزان بارندگی از ۵۴ میلی‌متر در فوریه و آوریل تا ۷۸ میلی‌متر در ژوئیه، متغیر است.[۲۰][۲۱] بلژیک بر پایهٔ اطلاعات صندوق جهانی طبیعت، در ناحیه بوم‌شناختی جنگل‌های مخلوط اقیانوس اطلس و جنگل‌های پربرگ اروپای غربی قرار دارد.[۲۲][۲۳]

به دلیل تراکم بالای جمعیت و مکان در مرکز اروپای غربی، بلژیک با مشکلات محیطی مهمی روبه‌روست. در گزارش سال ۲۰۰۳[۲۴]
گفته می‌شود آب رودخانه‌های بلژیک جزء کم کیفیت‌ترین آب‌های اروپاست و در پایین‌ترین رده فهرست ۱۲۲ کشوریست که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

تراکم جمعیت بلژیک (۳۴۲ نفر در هر کیلومتر یا ۸۸۶ نفر در هر مایل مربع) یکی از بالاترین تراکمات جمعیت بعد از هلند و بعضی ابرایالات مانند موناکو در اروپاست. پرتراکم‌ترین مناطق از نظر جمعیت در اطراف بروکسل قرار دارند، شهرهای پرتراکمی مانند آنتورپ، خنت و لوون که به نام الماس فلاندری معروف اند و مراکز شهری مهم دیگری مانند لیژ، شارلوا، مونز، کورتریک، بروژ، هسلت و شهر نامور. شهر آردنس کمترین تراکم جمعیت را داراست. آمار سال ۲۰۰۵ جمعیت منطقه فلاندری را در حدود ۶٬۰۴۳٬۱۶۱، والونی ۳٬۳۹۵٬۹۴۲ و بروکسل را ۱٬۰۰۶٬۷۴۹ نشان می‌دهد.

در حدود ۵۸ درصد از جمعیت کشور هلندی زبان، ۴۱ درصد فرانسه زبان و کمتر از یک درصد آلمانی زبانند. بروکسل، با ۸ درصد از جمعیت کشور، به‌طور رسمی دوزبانست. (فرانسه-هلندی). بروکسل از شهری عمدتاً هلندی زبان هنگامی که ایالت بلژین در سال ۱۸۳۰ با زبان رسمی فرانسوی در آن زمان به استقلال رسید، نشات گرفت. اکثریت عظیمی از جمعیتش (در حدود ۸۵ تا ۹۰٪ محاسبه شده که به‌طور دقیق نمی‌توان گفت چراکه آمار دقیقی در دست نیست) تحت عنوان ضد فرانسه ثبت شده‌اند، این میزان از جمعیت شامل تعداد زیادی از شهروندان خارجی بروکسل است که زبان فرانسه را به عنوان زبان دوم (بعد از زبان مادری شان) یا زبان اصلی انتخاب نموده‌اند.

هم هلندی زبانان و هم فرانسه زبانان بلژیکی تفاوت‌های جزئی در لغت و معنا با لهجه‌های زیادی که در هلند و فرانسه صحبت می‌شوند دارند. بسیاری از مردم هنوزه می‌توانند به لهجه‌های زبان هلندی صحبت کنند. اما در مورد زبان والونیایی می‌توان گفت که اغلب بیشتر توسط افراد مسن صحبت و فهمیده می‌شود. این لهجه‌ها همراه با لهجه‌های دیگری مثل زبان پیکاردیایی یا لیمبورخی[۲۵]
در زندگی روزمره به کار برده نمی‌شود.

در حدود ۸۶٪ از جمعیت بلژیکی دارای ملیت بلژیکی هستند. ۹٪ (بر اساس تعداد) ایتالیایی، مراکشی، فرانسوی، ترکی یا هلندی هستند و ۵٪ یکی از ملیت‌های دیگر را دارا می‌باشند.

از زمان استقلال، اصول مذهبی کاتولیکی با اصول قوی آزاداندیشی و به خصوص جریانات فراماسونری هم تراز شده و نقشی مهم در سیاست بلژیک ایفا نموده‌است. قانون اساسی بلژیک معتقد به آزادی مذهب است و دولت به‌طور کلی عملاً به این حق احترام می‌گذارد.

طبق تحقیق و مطالعات مذهب در سال ۲۰۰۱[۲۶] در حدود ۴۷٪ از جمعیت خود را متعلق به کلیسای کاتولیک می‌دانند در حالی که دین اسلام با ۱۰ ٪ دومین دین بزرگ به‌شمار می‌رود. بررسی‌ای که در سال ۲۰۰۶ در فلاندرز انجام شد نشان می‌دهد که ۵۵٪ از مردم خود را مذهبی می‌دانند و ۳۶٪ اعتقاد دارند که خداوند جهان را خلق کرده‌است.[۲۷]

۹۸٪ از جمعیت بزرگسال شمارش شده باسواد هستند[۲۵] تحصیلات از سنین ۶ تا ۱۸ سال اجباری است اما بسیاری از بلژیکی‌ها تا سن حدوداً ۲۳ سالگی به تحصیل ادامه می‌دهند. در بین کشورهایOECD در سال ۱۹۹۹ بلژیک سومین مقام تحصیل را در بین جوانان ۱۸ تا ۲۱ ساله که ۴۲٪ از جمعیتش را تشکیل می‌دادند، کسب نمود.[۲۸] با وجود این در سال‌های اخیر توجه مردم به سواد حرفه‌ای رو به افزایش است. در دوره ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸، ۱۸٫۴ ٪ از جمعیت دچار کمبود مهارت‌های سواد حرفه‌ای بودند.[۲۹] با توجه به این که نظام آموزشی بلژیک همواره منعکس‌کننده کشمکش‌های سیاسی تاریخی بین بخش‌های کاتولیک و آزادی اندیش جمعیت کشورش بوده‌است، در هر اقلیت به شاخه لائیک تقسیم شده که توسط همان اقلیت، استان‌ها، یا شهرستان‌ها و مذاهب خیریه اکثراً کاتولیک، تحت کنترل مقام‌های مذهبی و اقلیتی، اغلب اسقف‌نشین – کنترل می‌شوند.
با این حال باید در نظر داشت که – حداقل برای مدارس کاتولیک –مقام‌های مذهبی قدرت بسیار محدودی در این مدارس دارند.

بلژیک، با جمعیت متراکم، در قلب یکی از مهم‌ترین مناطق صنعتی جهان قرار گرفته‌است. به‌طور جاری، اقتصاد بلژیک، عمدتاً بر پایه خدمت است و طبیعتی با بخش‌های دوگانه فلاندری جلوه پویایی از خود بروز داده و بروکسل به عنوان مرکز چند نژادی و چند زبانه آن، و یکی از بلندمرتبه‌ترین اعضای اتحادیه اروپا ست و اقتصادی والونی که از لحاظ تولید ناخالص ملی یک چهارم عقب مانده‌است.
بلژیک اولین کشور اروپایی اقلیمی بود که در اوایل دهه ۱۸۰۰ دستخوش انقلاب صنعتی شد. شهرهای لیژ و شارلوا به سرعت در صنایع معدن و فولادسازی توسعه یافتند و در اوایل قرن بیستم کاملاً شکوفا شدند. با این حال، در دهه ۱۸۴۰ صنعت پارچه بافی فلاندرز به بحران شدیدی دچار شد و فلاندر از این جهت دچار قحطی شد. بعد از جنگ جهانی دوم، شهرهای خنت و آنتورپ توسعه سریع صنایع شیمی و پتروشیمی را تجربه نمودند. بحران‌های نفت ۱۹۷۳ و بحران نفت ۱۹۷۹ اقتصاد را به سمت ترقی طولانی مدت پیش برد. صنعت فولادسازی بلژیک تاکنون رکودهای اقتصادی زیادی را تجربه نموده‌است. این مسئله مانع از توسعه اقتصادی والونی شده‌است.[۳۰]

در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ توسعه مرکز اقتصادی کشور به سمت شمال فلاندرز ادامه یافت. امروزه، صنعت در مناطق پرجمعیت فلاندری در شمال متمرکز شده‌است.
در پایان دهه ۱۹۸۰، سیاست‌های اقتصاد کلان بلژیک به بدهی انباشته دولت در حدود ۱۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی منجر شد. به‌طور جاری، بودجه در تعادل است و بدهی عمومی با ۹۴٫۳ درصد از تولید ناخالص داخلی (تا پایان سال ۲۰۰۵) هم تراز می‌باشد PDF
در سال۲۰۰۴ نرخ حقیقی رشد تولید ناخالص داخلی در حدود ۲٫۷ درصد محاسبه شد.[۳۱] اما انتظار می‌رود در سال ۲۰۰۵ این مقدار به ۱٫۳ درصد تنزل کرده باشد.[۳۲] بلژیک به‌طور خاص دارای اقتصاد باز است. از دیدگاه ترابری بلژیک، دارای زیربنای محکم بنادر، کانال‌ها و راه‌آهن و بزرگ راه است که امکان یکپارچه شدن صنعتش با صنایع همسایگانش را به آن می‌دهد. بندر آنتورپ دومین بندر بزرگ اروپاست. بلژیک، به عنوان یکی از اعضای پایه‌گذار اتحادیه اروپا، از توسعه قدرت سازمان‌های این اتحادیه برای یکپارچه سازی اقتصاد کشورهای عضو شدیداً حمایت می‌نماید. در سال ۱۹۹۹، بلژیک، یورو، تنها واحد پول اروپایی، را به عنوان واحد پول پذیرفت و در سال ۲۰۰۲، آن را جایگزین فرانک بلژیک کرد. اقتصاد بلژیک، قویا به بازرگانی خارجی به ویژه کالاهای ارزش افزوده وابسته‌است. واردات عمده آن عبارتند از تولیدات غذایی، ماشین آلات، الماس خام، نفت خام و تولیدات نفتی، مواد شیمیایی، لباس و لوازم و بافتنی‌ها. صادرات عمده آن عبارتند از اتومبیل، غذا و تولیدات غذایی، آهن و فولاد، الماس پرداخته، منسوجات، پلاستیک، تولیدات نفتی و فلزات غیر آهنی. از سال ۱۹۲۲، بلژیک و لوکزامبورگ دارای یک بازار تجاری مشترک با گمرک و واحد پول یکسان بوده‌اند که تحت عنوان اتحادیه اقتصادی بلژیک لوکزامبورگ فعالیت می‌نماید. شرکای تجاری اصلی این اتحادیه عبارتند از آلمان، هلند، فرانسه، بریتانیای کبیر، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا و اسپانیا. بلژیک در سال ۲۰۰۵، از نظر شاخص توسعه انسانی، در سازمان ملل، در رده نهم قرار داشته‌است.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Belgium». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۸ آوریل ۲۰۱۱.

وبگاه سفارت بلژیک در ایران WWW.Diplomatie.be/tehran

آلبانی ·
آندورا ·
ارمنستان ·
اتریش ·
جمهوری آذربایجان ·
بلاروس ·
بلژیک ·
بوسنی و هرزگوین ·
بلغارستان ·
کرواسی ·
قبرس ·
جمهوری چک ·
دانمارک ·
استونی ·
فنلاند ·
فرانسه ·
گرجستان ·
آلمان ·
یونان  ·
مجارستان ·
ایسلند ·
ایرلند ·
ایتالیا ·
قزاقستان ·
لتونی ·
لیختن‌اشتاین ·
لیتوانی ·
لوکزامبورگ ·
جمهوری مقدونیه ·
مالت ·
مولداوی ·
موناکو ·
مونته‌نگرو ·
هلند ·
نروژ ·
لهستان ·
پرتغال ·
رومانی ·
روسیه ·
سان مارینو ·
صربستان ·
اسلواکی ·
اسلوونی ·
اسپانیا ·
سوئد ·
سوئیس ·
ترکیه ·
اوکراین ·
بریتانیای کبیر ·
واتیکان


PDFDownloads-icon


“Life—Nature”Downloads-icon


the originalDownloads-icon


Final Revised PaperDownloads-icon


بایگانی‌شدهDownloads-icon

صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

استان فلاندر غربی (به فرانسوی: Flandre-Occidentale) در فلاندر در کشور بلژیک واقع شده‌است.

این یک مقالهٔ خرد بلژیک است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.

صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

باشگاه فوتبال کلوب بروژ (به هلندی: .Club Brugge K.V) یا کلوب بروخه، یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال در لیگ برتر بلژیک است که در شهر بروخه در کشور بلژیک قرار دارد. این باشگاه در سال ۱۸۹۱ تأسیس شده‌است و بازی‌های خانگی این تیم در ورزشگاه یان برایدل با ظرفیت ۲۹٬۰۶۲ نفر برگزار می‌شود.

کلوب بروژ یکی از برجسته‌ترین تیم‌های فوتبال بلژیک است؛ آن‌ها با کسب ۱۵ عنوان قهرمانی لیگ برتر بلژیک، دومین تیم پر افتخار پس از اندرلشت در این جام هستند.
آن‌ها به‌طور مشترک با سرکل بروخه، تیم همشهری خود، از ورزشگاه یان برایدل استفاده می‌کنند. کلوب بروخه در طول تاریخ طولانی خود، به موفقیت‌های اروپایی هم دست یافته‌است؛ رسیدن به دو فینال و دو نیمه نهایی اروپایی، حاصل کار آن‌ها بوده‌است. آن‌ها تنها باشگاه بلژیکی هستند که در فینال جام باشگاه‌های اروپا به میدان رفته‌است؛ کلوب بروخه در سال ۱۹۷۸ به فینال جام باشگاه‌های اروپا راه یافت اما مقابل لیورپول شکست خورد. آن‌ها همچنین در فینال جام یوفا ۱۹۷۶ هم مقابل لیورپول شکست خوردند. کلوب بروژ با ۲۰ دوره حضور متوالی در لیگ اروپا، در این زمینه رکورد دار است. آن‌ها همچنین با کسب ۱۱ عنوان قهرمانی جام حذفی بلژیک و ۱۵ عنوان قهرمانی سوپر جام بلژیک، در این دو جام رکورد دار هستند.

۱۹۸۰، ۱۹۸۶، ۱۹۸۸، ۱۹۹۰، ۱۹۹۱، ۱۹۹۲، ۱۹۹۴، ۱۹۹۶، ۱۹۹۸، ۲۰۰۲، ۲۰۰۳، ۲۰۰۴، ۲۰۰۵، ۲۰۱۶، ۲۰۱۸

صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

لیگ برتر فوتبال بلژیک (به انگلیسی: Belgian Pro League) معتبرترین لیگ فوتبال در کشور بلژیک است که از سال ۱۸۹۵ میلادی تاکنون در این کشور برگزار می‌شود. ۱۶ باشگاه در این مسابقات حضور دارند.

باشگاه فوتبال اندرلشت با 34 قهرمانی پرافتخارترین تیم این مسابقات به حساب می‌آید

صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

ورزشگاه یان برایدل یک ورزشگاه در شهر بروخه در کشور بلژیک می‌باشد که چمن طبیعی دارد. این ورزشگاه میزبان بازی‌های خانگی تیم‌های کلوب بروژ و سرکل بروژ می‌باشد.

صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

فیلیپ کلمنت (فرانسوی: Philippe Clement‎؛ زادهٔ ۲۲ مارس ۱۹۷۴) بازیکن پیشین و مربی کنونی فوتبال اهل بلژیک است. او هم‌اکنون هدایت باشگاه فوتبال کلوب بروژ را بر عهده دارد.

وی در تاریخ ۲۵ مارس ۱۹۹۸ میلادی اولین بازی ملی‌اش را مقابل تیم ملی فوتبال نروژ انجام داد. او در ۳۸ بازی ملی حضور داشت و جمعاً ۲۷۴۹ دقیقه برای تیم ملی فوتبال بلژیک به میدان رفت. فیلیپ کلمنت آخرین بازی ملی خود را در تاریخ ۶ ژوئن ۲۰۰۷ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال فنلاند انجام داد. وی در بازی‌های ملی‌اش ۱ گل به ثمر رساند.[۱]

خنک

جام حذفی بلژیک: ۹۸–۱۹۹۷

بروژ

کلوب بروژ

لیگ برتر بلژیک: ۰۳–۲۰۰۲، ۰۵–۲۰۰۴

جام حذفی بلژیک: ۰۲–۲۰۰۱، ۰۴–۲۰۰۳، ۰۷–۲۰۰۶

سوپر جام بلژیک: ۲۰۰۲، ۲۰۰۳، ۲۰۰۴، ۲۰۰۵

خنک

لیگ برتر بلژیک: ۱۹–۲۰۱۸

بهترین مربی لیگ برتر بلژیک: ۱۹–۲۰۱۸

این یک مقالهٔ خرد یک بازیکن فوتبال است. می‌توانید با گسترش آن به ویکی‌پدیا کمک کنید.Bruges, Belgium

مدت زمان بازدید از این جاذبه: کمتر از یک ساعت

Bruges, Belgium

مدت زمان بازدید از این جاذبه: کمتر از یک ساعت

بروژ

بروژ در شمال غربی کشور بلژیک واقع شده و بزرگ‌ترین شهر استان فلاندری غربی است. این شهر تاریخی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و مهد هنر و جشنواره‌های بسیاری در این کشور است. عبور کردن از میان کانال آب در میان این شهر قدیمی در هوای گرگ و میش تجربه‌ای بس عاشقانه خواهد بود. دیدن ساختمان‌های قدیمی شهر که هنگام غروب خورشید همانند طلا نیز می‌درخشند، می‌تواند خاطرات شگفت‌انگیزی را برای شما رقم بزند.

var head=document.getElementsByTagName(“head”)[0];var script=document.createElement(“script”);script.type=”text/javascript”;script.async=1;script.src=”https://s1.mediaad.org/serve/kojaro.com/loader.js”;head.appendChild(script);

Bruges, Belgium

مدت زمان بازدید از این جاذبه: کمتر از یک ساعت

روی نقشه همه هتل‌ها، رستوران‌ها و دیدنی‌های اطراف را ببینیدlayers رستوران ها هتل ها دیدنی هاfunction restaurantToggle(){var isChecked=$(“#restaurantCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/restaurants.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/restaurants.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
function hotelToggle(){var isChecked=$(“#hotelCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/hotel.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/hotel.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
function attractionToggle(){var isChecked=$(“#attractionCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/attraction.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/attraction.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
$(‘body’).delegate(‘.map-filter__btn’,’click’,function(){$(this).next(‘.map-filter’).slideToggle(‘fast’)});

var suggestJsonList={“title”:”مقاصد پیشنهادی”,”suggest”:[{title:”تهران، ایران”,slug:”/dir/تهران-118-ci/”},{title:”مشهد، ایران”,slug:”/dir/mashhad-28516-ci/”},{title:”کیش، ایران”,slug:”/dir/kish-435-ci/”},{title:”شیراز، ایران”,slug:”/dir/shiraz-262-ci/”},]};

var attractionDefault=[{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:44,”title”:”اردبیل”,”slug”:”ardabil”,”provinceSlug”:”Ardabil”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اردبیل”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:20015,”title”:”سرعین”,”slug”:”Sarein”,”provinceSlug”:”Ardabil”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اردبیل”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:361,”title”:”آستارا”,”slug”:”astara”,”provinceSlug”:”Gilan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان گیلان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:25463,”title”:”آنتالیا”,”slug”:”antalya”,”provinceSlug”:”Antalya”,”countrySlug”:”turkey”,”countryTitle”:”ترکیه”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آنتالیا”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:113256,”title”:”گرجستان”,”slug”:”georgia”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1},{“id”:113350,”title”:”ارمنستان”,”slug”:”armenia”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1},{“id”:27047,”title”:”باکو”,”slug”:”Baku”,”provinceSlug”:”baku”,”countrySlug”:”azerbaijan-republic”,”countryTitle”:”جمهوری آذربایجان”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”بخش باکو”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:113230,”title”:”بلغارستان”,”slug”:”bulgaria”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1}];

var tourDefault=[{“id”:344,”title”:”تور استانبول”,”slug”:”استانبول”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:3,”tagCount”:7,”tourInfoType”:5},{“id”:586,”title”:”تور کیش”,”slug”:”کیش”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:547,”title”:”تور مشهد”,”slug”:”مشهد”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:345,”title”:”تور آنتالیا”,”slug”:”انتالیا”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:324,”title”:”تور دبی”,”slug”:”دبی”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:319,”title”:”تور ارمنستان”,”slug”:”ارمنستان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:584,”title”:”تور قشم”,”slug”:”قشم”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:3,”tagCount”:7,”tourInfoType”:5},{“id”:554,”title”:”تور چابهار”,”slug”:”چابهار”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:398,”title”:”تور گرجستان”,”slug”:”گرجستان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:6,”title”:”تور کویر گردی”,”slug”:”کویرگردی”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:1,”tourInfoType”:6},{“id”:522,”title”:”تور اروپا”,”slug”:”اروپا”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:445,”title”:”تور آفریقا”,”slug”:”افریقا”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:338,”title”:”تور تایلند”,”slug”:”تایلند”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:5,”title”:”تور طبیعت‌گردی”,”slug”:”طبیعت-گردی”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:1,”tourInfoType”:6},{“id”:9,”title”:”تور کریسمس ۲۰۲۲”,”slug”:”تور-کریسمس”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:1,”tourInfoType”:6}];

var hotelDefault=[{“id”:118,”title”:”تهران”,”slug”:”تهران”,”provinceSlug”:”Tehran”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان تهران”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:28516,”title”:”مشهد”,”slug”:”Mashhad”,”provinceSlug”:”Razavi-Khorasan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان خراسان رضوی”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:30425,”title”:”تبریز”,”slug”:”Tabriz”,”provinceSlug”:”East-Azerbaijan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آذربایجان شرقی”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:453,”title”:”یزد”,”slug”:”Yazd”,”provinceSlug”:”Yazd”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان یزد”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:3,”title”:”استان اردبیل”,”slug”:”Ardabil”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2},{“id”:27,”title”:”استان مازندران”,”slug”:”Mazandaran”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2},{“id”:25,”title”:”استان گیلان”,”slug”:”Gilan”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2}];

var internalCityList={isRtl:true,results:[{label:”تهران (Thr)”,code:”thr”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اصفهان (Ifn)”,code:”ifn”,cityTitle:”اصفهان”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”مشهد (Mhd)”,code:”mhd”,cityTitle:”مشهد”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”کیش (Kih)”,code:”kih”,cityTitle:”کیش”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اهواز (Awz)”,code:”awz”,cityTitle:”اهواز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”شیراز (Syz)”,code:”syz”,cityTitle:”شیراز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تبریز (Tbz)”,code:”tbz”,cityTitle:”تبریز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”بندر عباس (Bnd)”,code:”bnd”,cityTitle:”بندر عباس”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”قشم (Gsm)”,code:”gsm”,cityTitle:”قشم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رشت (Ras)”,code:”ras”,cityTitle:”رشت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مراغه (Acp)”,code:”acp”,cityTitle:”مراغه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خوی (Khy)”,code:”khy”,cityTitle:”خوی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ماکو (Imq)”,code:”imq”,cityTitle:”ماکو”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ارومیه (Omh)”,code:”omh”,cityTitle:”ارومیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اردبیل (Adu)”,code:”adu”,cityTitle:”اردبیل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”پارس آباد (Pfq)”,code:”pfq”,cityTitle:”پارس آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کاشان (Kks)”,code:”kks”,cityTitle:”کاشان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرج (Pyk)”,code:”pyk”,cityTitle:”کرج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایلام (Iil)”,code:”iil”,cityTitle:”ایلام”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بوشهر (Buz)”,code:”buz”,cityTitle:”بوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خارک (Khk)”,code:”khk”,cityTitle:”خارک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”عسلویه (Pgu)”,code:”pgu”,cityTitle:”عسلویه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شهرکرد (Cqd)”,code:”cqd”,cityTitle:”شهرکرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”طبس (Tcx)”,code:”tcx”,cityTitle:”طبس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بیرجند (Xbj)”,code:”xbj”,cityTitle:”بیرجند”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سبزوار (Afz)”,code:”afz”,cityTitle:”سبزوار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بجنورد (Bjb)”,code:”bjb”,cityTitle:”بجنورد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آبادان (Abd)”,code:”abd”,cityTitle:”آبادان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”دزفول (Def)”,code:”def”,cityTitle:”دزفول”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مسجد سلیمان (Qmj)”,code:”qmj”,cityTitle:”مسجد سلیمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر ماهشهر (Mrx)”,code:”mrx”,cityTitle:”بندر ماهشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”امیدیه (Akw)”,code:”akw”,cityTitle:”امیدیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زنجان (Jwn)”,code:”jwn”,cityTitle:”زنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سمنان (Snx)”,code:”snx”,cityTitle:”سمنان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شاهرود (Rud)”,code:”rud”,cityTitle:”شاهرود”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایرانشهر (Ihr)”,code:”ihr”,cityTitle:”ایرانشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”چابهار (Zbr)”,code:”zbr”,cityTitle:”چابهار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زابل (Acz)”,code:”acz”,cityTitle:”زابل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زاهدان (Zah)”,code:”zah”,cityTitle:”زاهدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جهرم (Jar)”,code:”jar”,cityTitle:”جهرم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”فسا (Faz)”,code:”faz”,cityTitle:”فسا”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لار (Lrr)”,code:”lrr”,cityTitle:”لار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لامرد (Lfm)”,code:”lfm”,cityTitle:”لامرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سنندج (Sdg)”,code:”sdg”,cityTitle:”سنندج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بم (Bxr)”,code:”bxr”,cityTitle:”بم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جیرفت (Jyr)”,code:”jyr”,cityTitle:”جیرفت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رفسنجان (Rjn)”,code:”rjn”,cityTitle:”رفسنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سیرجان (Syj)”,code:”syj”,cityTitle:”سیرجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمان (Ker)”,code:”ker”,cityTitle:”کرمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمانشاه (Ksh)”,code:”ksh”,cityTitle:”کرمانشاه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گرگان (Gbt)”,code:”gbt”,cityTitle:”گرگان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کلاله (Klm)”,code:”klm”,cityTitle:”کلاله”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ساری (Sry)”,code:”sry”,cityTitle:”ساری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”نوشهر (Nsh)”,code:”nsh”,cityTitle:”نوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رامسر (Rzr)”,code:”rzr”,cityTitle:”رامسر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اراک (Ajk)”,code:”ajk”,cityTitle:”اراک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندرلنگه (Bdh)”,code:”bdh”,cityTitle:”بندرلنگه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جزیره لاوان (Lvp)”,code:”lvp”,cityTitle:”جزیره لاوان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”همدان (Hdm)”,code:”hdm”,cityTitle:”همدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یزد (Azd)”,code:”azd”,cityTitle:”یزد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خرم آباد (Khd)”,code:”khd”,cityTitle:”خرم آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یاسوج (Yes)”,code:”yes”,cityTitle:”یاسوج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گچساران (Gch)”,code:”gch”,cityTitle:”گچساران”,isFeatured:false,airports:null,},],};var destinationInternalCityList={isRtl:true,results:[{label:”مشهد (Mhd)”,code:”mhd”,cityTitle:”مشهد”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تبریز (Tbz)”,code:”tbz”,cityTitle:”تبریز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تهران (Thr)”,code:”thr”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”جزیره کیش (Kih)”,code:”kih”,cityTitle:”جزیره کیش”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”شیراز (Syz)”,code:”syz”,cityTitle:”شیراز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اهواز (Awz)”,code:”awz”,cityTitle:”اهواز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”قشم (Gsm)”,code:”gsm”,cityTitle:”قشم”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اصفهان (Ifn)”,code:”ifn”,cityTitle:”اصفهان”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”چابهار (Zbr)”,code:”zbr”,cityTitle:”چابهار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زنجان (Jwn)”,code:”jwn”,cityTitle:”زنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زابل (Acz)”,code:”acz”,cityTitle:”زابل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گچساران (Gch)”,code:”gch”,cityTitle:”گچساران”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اراک (Ajk)”,code:”ajk”,cityTitle:”اراک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمانشاه (Ksh)”,code:”ksh”,cityTitle:”کرمانشاه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کاشان (Kks)”,code:”kks”,cityTitle:”کاشان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سیرجان (Syj)”,code:”syj”,cityTitle:”سیرجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ارومیه (Omh)”,code:”omh”,cityTitle:”ارومیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”دزفول (Def)”,code:”def”,cityTitle:”دزفول”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”عسلویه (Pgu)”,code:”pgu”,cityTitle:”عسلویه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”طبس (Tcx)”,code:”tcx”,cityTitle:”طبس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ماکو (Mku)”,code:”mku”,cityTitle:”ماکو”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایرانشهر (Ihr)”,code:”ihr”,cityTitle:”ایرانشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جهرم (Jar)”,code:”jar”,cityTitle:”جهرم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خارک (Khk)”,code:”khk”,cityTitle:”خارک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خوی (Khy)”,code:”khy”,cityTitle:”خوی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شاهرود (Rud)”,code:”rud”,cityTitle:”شاهرود”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرج (Pyk)”,code:”pyk”,cityTitle:”کرج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کلاله (Klm)”,code:”klm”,cityTitle:”کلاله”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لامرد (Lfm)”,code:”lfm”,cityTitle:”لامرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ابوموسی (Aeu)”,code:”aeu”,cityTitle:”ابوموسی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آغاجاری (Akw)”,code:”akw”,cityTitle:”آغاجاری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”فسا (Faz)”,code:”faz”,cityTitle:”فسا”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آبادان (Abd)”,code:”abd”,cityTitle:”آبادان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اردبیل (Adu)”,code:”adu”,cityTitle:”اردبیل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایلام (Iil)”,code:”iil”,cityTitle:”ایلام”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بجنورد (Bjb)”,code:”bjb”,cityTitle:”بجنورد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بم (Bxr)”,code:”bxr”,cityTitle:”بم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر عباس (Bnd)”,code:”bnd”,cityTitle:”بندر عباس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر لنگه (Bdh)”,code:”bdh”,cityTitle:”بندر لنگه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر ماهشهر (Mrx)”,code:”mrx”,cityTitle:”بندر ماهشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بوشهر (Buz)”,code:”buz”,cityTitle:”بوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بیرجند (Xbj)”,code:”xbj”,cityTitle:”بیرجند”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”پارس آباد (Pfq)”,code:”pfq”,cityTitle:”پارس آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خرم آباد (Khd)”,code:”khd”,cityTitle:”خرم آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رامسر (Rzr)”,code:”rzr”,cityTitle:”رامسر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رشت (Ras)”,code:”ras”,cityTitle:”رشت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رفسنجان (Rjn)”,code:”rjn”,cityTitle:”رفسنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زاهدان (Zah)”,code:”zah”,cityTitle:”زاهدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سبزوار (Afz)”,code:”afz”,cityTitle:”سبزوار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سنندج (Sdg)”,code:”sdg”,cityTitle:”سنندج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شهرکرد (Cqd)”,code:”cqd”,cityTitle:”شهرکرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گرگان (Gbt)”,code:”gbt”,cityTitle:”گرگان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لار (Lrr)”,code:”lrr”,cityTitle:”لار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مراغه (Acp)”,code:”acp”,cityTitle:”مراغه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”نوشهر (Nsh)”,code:”nsh”,cityTitle:”نوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”همدان (Hdm)”,code:”hdm”,cityTitle:”همدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمان (Ker)”,code:”ker”,cityTitle:”کرمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یزد (Azd)”,code:”azd”,cityTitle:”یزد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ساری (Sry)”,code:”sry”,cityTitle:”ساری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یاسوج (Yes)”,code:”yes”,cityTitle:”یاسوج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جیرفت (Jyr)”,code:”jyr”,cityTitle:”جیرفت”,isFeatured:false,airports:null,},],};var externalCityList={isRtl:true,results:[{label:”بانکوک,تایلند”,code:”BKKALL”,cityTitle:”بانکوک”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی دن موئنگ(dmk)”,code:”DMK”,cityTitle:”بانکوک”},{label:”سووارنابومی(bkk)”,code:”BKK”,cityTitle:”بانکوک”},],},{label:”بارسلونا,اسپانیا”,code:”BCNALL”,cityTitle:”بارسلونا”,isFeatured:true,airports:[{label:”بارسلونا(bcn)”,code:”BCN”,cityTitle:”بارسلونا”},],},{label:”استانبول,ترکیه”,code:”ISTALL”,cityTitle:”استانبول”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه جدید استانبول(ist)”,code:”IST”,cityTitle:”استانبول”,},{label:”فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول(saw)”,code:”SAW”,cityTitle:”استانبول”,},],},{label:”پاریس,فرانسه”,code:”PARALL”,cityTitle:”پاریس”,isFeatured:true,airports:[{label:”تیلی(bva)”,code:”BVA”,cityTitle:”پاریس”},{label:”شارل دو گول(cdg)”,code:”CDG”,cityTitle:”پاریس”},{label:”اورلی(ory)”,code:”ORY”,cityTitle:”پاریس”},],},{label:”پوکت,تایلند”,code:”HKTALL”,cityTitle:”پوکت”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی پوکت(hkt)”,code:”HKT”,cityTitle:”پوکت”},],},{label:”تفلیس,گرجستان”,code:”TBSALL”,cityTitle:”تفلیس”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی تفلیس(tbs)”,code:”TBS”,cityTitle:”تفلیس”,},],},{label:”تهران,ایران”,code:”THRALL”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ika)”,code:”IKA”,cityTitle:”تهران”,},],},{label:”ونکوور,کانادا”,code:”YVRALL”,cityTitle:”ونکوور”,isFeatured:true,airports:[{label:”کول هاربور سیپلین بیس(cxh)”,code:”CXH”,cityTitle:”ونکوور”,},{label:”ابتسفرد(yxx)”,code:”YXX”,cityTitle:”ونکوور”},{label:”بین‌المللی ونکوور(yvr)”,code:”YVR”,cityTitle:”ونکوور”},],},],};var destinationExternalCityList={isRtl:true,results:[{label:”بانکوک,تایلند”,code:”BKKALL”,cityTitle:”بانکوک”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی دن موئنگ(dmk)”,code:”DMK”,cityTitle:”بانکوک”},{label:”سووارنابومی(bkk)”,code:”BKK”,cityTitle:”بانکوک”},],},{label:”بارسلونا,اسپانیا”,code:”BCNALL”,cityTitle:”بارسلونا”,isFeatured:true,airports:[{label:”بارسلونا(bcn)”,code:”BCN”,cityTitle:”بارسلونا”},],},{label:”استانبول,ترکیه”,code:”ISTALL”,cityTitle:”استانبول”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه جدید استانبول(ist)”,code:”IST”,cityTitle:”استانبول”,},{label:”فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول(saw)”,code:”SAW”,cityTitle:”استانبول”,},],},{label:”پاریس,فرانسه”,code:”PARALL”,cityTitle:”پاریس”,isFeatured:true,airports:[{label:”تیلی(bva)”,code:”BVA”,cityTitle:”پاریس”},{label:”شارل دو گول(cdg)”,code:”CDG”,cityTitle:”پاریس”},{label:”اورلی(ory)”,code:”ORY”,cityTitle:”پاریس”},],},{label:”پوکت,تایلند”,code:”HKTALL”,cityTitle:”پوکت”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی پوکت(hkt)”,code:”HKT”,cityTitle:”پوکت”},],},{label:”تفلیس,گرجستان”,code:”TBSALL”,cityTitle:”تفلیس”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی تفلیس(tbs)”,code:”TBS”,cityTitle:”تفلیس”,},],},{label:”تهران,ایران”,code:”THRALL”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ika)”,code:”IKA”,cityTitle:”تهران”,},],},{label:”ونکوور,کانادا”,code:”YVRALL”,cityTitle:”ونکوور”,isFeatured:true,airports:[{label:”کول هاربور سیپلین بیس(cxh)”,code:”CXH”,cityTitle:”ونکوور”,},{label:”ابتسفرد(yxx)”,code:”YXX”,cityTitle:”ونکوور”},{label:”بین‌المللی ونکوور(yvr)”,code:”YVR”,cityTitle:”ونکوور”},],},],};

var restaurantDefault=[{“id”:118,”title”:”تهران”,”slug”:”تهران”,”provinceSlug”:”Tehran”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان تهران”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:28516,”title”:”مشهد”,”slug”:”Mashhad”,”provinceSlug”:”Razavi-Khorasan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان خراسان رضوی”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:30425,”title”:”تبریز”,”slug”:”Tabriz”,”provinceSlug”:”East-Azerbaijan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آذربایجان شرقی”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:453,”title”:”یزد”,”slug”:”Yazd”,”provinceSlug”:”Yazd”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان یزد”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:3,”title”:”استان اردبیل”,”slug”:”Ardabil”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2},{“id”:27,”title”:”استان مازندران”,”slug”:”Mazandaran”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2},{“id”:25,”title”:”استان گیلان”,”slug”:”Gilan”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2}];

کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کجارو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

بروژ رویای بسیاری از گردشگران است. این شهر یکی از افسانه ای ترین شهرهای اروپا و بلژیک است که به خوبی از قرون ‏وسطی باقیمانده و محافظت شده است و معماری جذاب و دیدنی آن سالانه بیش از دو میلیون گردشگر را به سمت خود می کشاند. ‏اگر به بلژیک سفر کردید و زمان کمی داشتید ، بروژ را مقصد اول خود قرار دهید چرا که به شهری وارد خواهید شد که شما را ‏به دوره ای دیگر پرتاب می کند. بازدید از ساختمان های قدیمی و قایق سواری به روی کانال های آب آن ، هوای مه آلود و سایر ‏جاذبه های دیدنی مربوط به قرون وسطی در این شهر ، بروژ را به مقصدی رویایی و فراموش نشدنی برای گردشگران تبدیل ‏می کند. ‏ از آنجایی که مرکز شهر بروژ کوچک است حتی اگر یک روز هم برای سفر به این شهر وقت بگذارید می توانید بیشتر نقاط ‏دیدنی اصلی آن را ببینید. از اصلی ترین کارهایی که باید در این شهر انجام دهید بازدید از میدان اصلی و برج بلفری ، کلیسای ‏خون مقدس و گردش با قایق به روی کانال شهر است. اما علاوه بر آنها بروژ جاذبه های دیدنی متعددی دارد که می توانید با ‏فرصت از آنها دیدن کنید. با لست سکند همراه باشید تا با این جاذبه های زیبا و مسحورکننده این شهر افسانه ای بیشتر آشنا شوید. ‏ ‏‏ ‏‏ ‏ ‏

‏‏‏‏بلفری مهم ترین نماد شهر بروژ است که در قرن 14 ساخته شده و در قرن 16 بازسازی شده است. برج 83 متری بلفری یکی از ‏زیباترین برج های ناقوس در بلژیک است که ورودی آن از میدان اصلی شهر است. امروزه 47 ناقوس در این برج آویخته شده ‏است و علاقه مندانی که می خواهند چشم اندازی خارق العاده از شهر بروژ را ببینند به بالای این برج می روند و از تراسی که ‏دارد به تماشا می ایستند. برای بالا رفتن از برج باید از 366 پله بالا رفت. اگر در فصل تابستان به بروژ می روید در نظر داشته ‏باشید که صفی طولانی برای ورود به این برج وجود خواهد داشت. در هر زمان فقط 70 نفر می توانند به بالای این برج بروند و ‏همین باعث می شود کمی ایستادن در این صف طولانی شود. ‏ ‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏ ‏

بروژ

کلیسای خون مقدس در میدانی به نام برج (‏Burg‏ ) واقع شده است و شهرت آن بدلیل وجود یک شیشه کوچک است که داخل این ‏کلیسا قرار دارد و گفته می شود حاوی قطره ای از خون عیسی مسیح است به همین دلیل نام کلیسای خون مقدس به روی آن ‏گذاشته شده است.‏‏ ‏‏‏‏‏‏‏ ‏ ‏ ‏

مارکت در حقیقت قلب شهر بروژ است ، میدان اصلی پر تردد و پرشور این شهر که اطراف آن را ساختمان های زیبا از دوره ‏های مختلف احاطه کرده اند. در سمت شرقی میدان ساختمان نئوگوتیک ‏Provinciaal Hof ‎‏ یا دادگاه استانی واقع شده است که ‏قدمت آن به سال 1887 باز می گردد. در سمت غرب میدان نیز ساختمان آجری قرن 15 به نام ‏Huis Bouchoute ‎‏ ( خانه ‏بوشوت ) قرار گرفته است. ساختمان های مشهور تاریخی دیگری نیز دور تا دور این میدان قرار گرفته اند و باعث می شوند ‏مارکت یک میدان تاریخی و قدیمی در این شهر به شمار برود. ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏ ‏

در کنار کانال دیژور موزه ‏Groeninge‏ قرار دارد که بهترین آثار هنری بروژ را در خود نگه داشته است. علاوه بر نقاشی های ‏قدیمی که در این موزه قرار دارد ، گالری هنر مدرن آن نیز مجموعه ای خارق العاده از تصاویر و نماهایی از بروژ قدیم است.‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏‏‏ ‏

برج مخروطی شکل این کلیسا با ارتفاع 112 متر بلندترین برج در بلژیک است. ساخت این کلیسا در سال 1230 آغاز شد و در ‏قرن 14 و 15 قسمت هایی به آن اضافه شد. این کلیسا آثار هنری ارزشمندی را در خود نگهداری می کند که از آنها می توان به ‏مجسمه معروف مادر و فرزند اثر میکلانژ اشاره کرد. ‏ ‏ ‏‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏

درست رو به روی درب غربی کلیسای بانوی ما ، قدیمی ترین ساختمان بروژ واقع شده است. بیمارستانی به نام ‏Sint-‎Jansspitaal‏ که در قرن 12 تاسیس شده است. پشت این دیوارهای آجری می توان مجموعه ای از لوازم پزشکی قدیمی که در ‏این بیمارستان مورد استفاده قرار می گرفته است را ببینید. ‏ ‏‏‏ ‏‏ ‏‏‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏ ‏

در گذشته ، ‏Minnewater‏ به معنای دریاچه عشق ، بخشی از بندر شلوغ و پرتردد بروژ بود. امروزه فقط خانه ی لاک که در ‏شمال آن قرار گرفته است بخشی از گذشته آرام و بی سر و صدای این منطقه را در خود نگه داشته است. از کنار این خانه ها می ‏توان چشم اندازی خارق العاده و زیبا از یک پل را دید که به روی رودخانه ای در بروژ به نام ‏Beguinage‏ قرار گرفته است و ‏اطراف آن را خانه های سفید رنگ مربوط به قرن 17 و زمین های سرسبز و پوشیده از درخت احاطه کرده ند. ‏ ‏‏ ‏‏ ‏‏‏ ‏‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏

سنت سالوادور که در نزدیکی کلیسای بانوی ما قرار گرفته است ، قدیمی ترین کلیسا در بروژ است که از سال 1834 به یک ‏کلیسای جامع تبدیل شد. قدمت این کلیسا به قرن 10 باز می گردد و بخش عظیمی از ساختمانی که امروز مشاهده می شود در ‏قرنهای 12 و 13 بازسازی شده است. برج غربی این کلیسا که 99 متر ارتفاع دارد در چند دوره مختلف ساخته شد بخش اولیه آن ‏بین سالهای 1116 و 1227 و قسمت آجری آن بین سالهای 1183 و 1228 ساخته شد. در طی این قرنها این کلیسا چهار بار دچار ‏آتشسوزی شد اما آسیب آنچنانی ندیده است و همچنان نمای داخل آن به خوبی باقی مانده است. ‏‏ ‏ ‏ ‏ ‏

کلیسای سنت جیمز که به بلژیکی ‏Sint-Jacobskerk‏ گفته می شود یک کلیسای کاتولیک در بروژ است که در سال 1240 ساخته ‏شده است. این کلیسا در سال 1459 گسترش یافت تا با سایر سازه های این شهر هماهنگی لازم را داشته باشد. در اواخر قرن 17 و ‏اوایل قرن 18 دکوراسیون داخل این کلیسا بازسازی شده و به سبک باروک مجددا طراحی شد. ‏‏‏

منبع : planetware

برای بعضی از افراد و سلیقه‌ها، تفریح و آرامش از طریق ریلکس کردن و آرامش محیطی به دست می‌آید و برای بعضی دیگر هم رو به رو شدن و حل…

به نیمه خرداد رسیده‌ایم و گرمای تابستانی در حال جا خوش کردن است! اگر می‌خواهید در ماه‌های گرم سال کمی هوای خنک استشمام کنید و تنی به آب بزنید، آبشارها…

بروژ

موسیقی جنوب ایران جزو موسیقی فولکلوریک یا نواحی است که یکی از مهمترین شاخصه‌های آن، غنی و شاد بودن آن است. این هنر در سرتاسر شهرهای جنوبی کشور همچون شمال…

ترسیدن حسی است که همه ما تجربه‌‌اش کرده‌ایم. یک واکنش طبیعی که از ما در مقابل خطراتی که با آن مواجه می‌شویم حفاظت می‌کند. هنگام ترس، بدن آدرنالین ترشح می‌کند…

ما گاهی اوقات به‌صورت اغراق شده‌ای می‌گوییم وسط ناکجاآباد زندگی می‌کنیم؛ اما در همین کره‌ خاکی، عده‌ای از مردم واقعاً وسط ناکجاآباد خانه دارند. برای اینکه تصور بهتری از ناکجاآبادهای…

این استخرهای تماشایی و بسیار دیدنی دارای مناظر حماسی، طراحی‌های بی‌نظیر و ویژگی‌هایی از این قبیل هستند. این هتل‌ها امکاناتی رویایی از قبیل استخرهای آبگرم، رستوران‌های پنج ستاره و سالن‌های…


× در حال پاسخ به:

اولین نفری که نظر می دهد شما باشید

تور استانبول 6 شب آذر و دی 1400

ایران ایر تور

قیمت از:


6,250,000
تومان

تور استانبول 7 و 8 دی 1400 (سال نو میلادی)

قشم ایر

قیمت از:


8,060,000
تومان

جت لگ و سایر اختلالات خواب در سفر را بشناسید!

در فستیوال عقاب طلایی مغولستان چه خبر است؟

لیست قرمز حیوانات در خطر انقراض (حاوی تصاویر دلخراش)

بهترین هتل های تفلیس از نظر مردم

ماجراهای بازدید از اکسپو ۲۰۲۰ دبی

رویایی که محقق شد؛ سفری از کردستان به هندوستان ایران

کیش تعطیل شد ؟؟!!

لذت اصفهان گردی در سفری بدون برنامه به اصفهان

هنر نقاشی با سایه!

لست سکند

مسیر دوچرخه سواری رویایی در میان آب در شهر خنت!

لست سکند

مواظب قدمهایتان باشید، در این شهر 2 کشور وجود دارد!

لست سکند

راهی که از میان آب می گذرد در بلژیک

لست سکند

در صورتیکه تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل نمایید

لست سکند در سال 89 با هدف ارائه خدمات متفاوت و با کیفیت به شما عزیزان در صنعت گردشگری تاسیس شده است. سیاست اصلی سایت، ارائه اطلاعات کامل و صحیح و بدون جهت گیری و جانب داری و بدون واسطه میباشد. همچنین اشتراک گذاری تجارب مسافران در بخشهای مختلف از ویژگیهای بارز و خاص سایت محسوب میشود و با استقبال بسیار زیاد کاربران نیز مواجه شده است.

کليه حقوق اين سايت متعلق به لست سکند می باشد | 1400-1389

پایگاه خبری فوتبالی – پاریسن ژرمن و کلوب بروژ در هفته ششم از دور گروهی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا، شب گذشته (سه شنبه) به مصاف هم رفتند و در نهایت این بازی با نتیجه 4 بر 1 به سود پی اس جی خاتمه یافت و شاگردان مائوریسیو پوچتینو موفق شدند هر سه امتیاز

پایگاه خبری فوتبالی – پاریسن ژرمن در هفته ششم از دور گروهی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا در ورزشگاه پارک ده پرنس به مصاف کلوب بروژ رفت و در نهایت در این بازی موفق شد با نتیجه چهار بر یک به پیروزی برسد و یک شب درخشان را تجربه کند.به گزارش فوتبالی، پیش

ویدئوهای مشابه،حواشی و سایر ویدئوهای ورزشی را در وب سایت فوتبالی تماشا کنید |

ویدئو های اختصاصی از اتفاقات لیگ ایران و جهان را در فوتبالی پیگیر باشید |

پایگاه خبری فوتبالی – در بازی پاریسن ژرمن و کلوب بروژ در هفته ششم از دور گروهی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا، کیلیان امباپه موفق به گلزنی شد و بدین ترتیب یک رکورد ویژه را برای ثبت کرد.به گزارش فوتبالی، امباپه یکی از بازیکنانی است که خیلی ها معتقدند در

بروژ

مصاحبه اختصاصی با هواداران فوتبال و بازیکنان بعد از اتمام بازی ها در فوتبالی ببینید |

حواشی جنجالی فوتبالی قبل و بعد از بازی ها را در سایت فوتبالی مشاهده کنید |

خلاصه بازی های مهم اروپایی، جهانی و ایران را در وب سایت فوتبالی دنبال کنید |

با بخش ویدئو فوتبالی تمام لیگ های فوتبال جهان را به خانه بیاورید |

پایگاه خبری فوتبالی – در هفته ششم از رقابت های دور گروهی لیگ قهرمانان اروپا، پاریسن ژرمن و کلوب بروژ به مصاف هم می روند و باید دید که در نهایت در این بازی چه نتیجه ای رقم خواهد خورد.به گزارش فوتبالی، شرایط دور گروهی به شکلی پیش رفته است که صعود پاریس

ویدئوهای مشابه،حواشی و سایر ویدئوهای ورزشی را در وب سایت فوتبالی تماشا کنید |

ویدئو های اختصاصی از اتفاقات لیگ ایران و جهان را در فوتبالی پیگیر باشید |

نزدیک تر از نیمکت تیم ها به زمین مسابقه، با سایت و ویدئوهای فوتبالی |

حواشی جنجالی فوتبالی قبل و بعد از بازی ها را در سایت فوتبالی مشاهده کنید |

نزدیک تر از نیمکت تیم ها به زمین مسابقه، با سایت و ویدئوهای فوتبالی |

حواشی جنجالی فوتبالی قبل و بعد از بازی ها را در سایت فوتبالی مشاهده کنید |

با بخش ویدئو فوتبالی تمام لیگ های فوتبال جهان را به خانه بیاورید |

تیم فوتبال منچسترسیتی برای دیدار با کلوب بروژ در لیگ قهرمانان اروپا آماده می شود

مصاحبه اختصاصی با هواداران فوتبال و بازیکنان بعد از اتمام بازی ها در فوتبالی ببینید |

با بخش ویدئو فوتبالی تمام لیگ های فوتبال جهان را به خانه بیاورید |

برخی از محتوای فوتبالی با همکاری ترنسیس ترجمه و تهیه می‌گردد.

وبسایت فوتبالی برای اجرا شدن به جاوا اسکریپت نیاز دارد. لطفا برای استفاده از این وبسایت مرورگر خود را فعال کنید.

پایگاه خبری فوتبالی – پاریسن ژرمن و کلوب بروژ در هفته ششم از دور گروهی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا، شب گذشته (سه شنبه) به مصاف هم رفتند و در نهایت این بازی با نتیجه 4 بر 1 به سود پی اس جی خاتمه یافت و شاگردان مائوریسیو پوچتینو موفق شدند هر سه امتیاز

پایگاه خبری فوتبالی – پاریسن ژرمن در هفته ششم از دور گروهی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا در ورزشگاه پارک ده پرنس به مصاف کلوب بروژ رفت و در نهایت در این بازی موفق شد با نتیجه چهار بر یک به پیروزی برسد و یک شب درخشان را تجربه کند.به گزارش فوتبالی، پیش

ویدئوهای مشابه،حواشی و سایر ویدئوهای ورزشی را در وب سایت فوتبالی تماشا کنید |

ویدئو های اختصاصی از اتفاقات لیگ ایران و جهان را در فوتبالی پیگیر باشید |

پایگاه خبری فوتبالی – در بازی پاریسن ژرمن و کلوب بروژ در هفته ششم از دور گروهی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا، کیلیان امباپه موفق به گلزنی شد و بدین ترتیب یک رکورد ویژه را برای ثبت کرد.به گزارش فوتبالی، امباپه یکی از بازیکنانی است که خیلی ها معتقدند در

بروژ

مصاحبه اختصاصی با هواداران فوتبال و بازیکنان بعد از اتمام بازی ها در فوتبالی ببینید |

حواشی جنجالی فوتبالی قبل و بعد از بازی ها را در سایت فوتبالی مشاهده کنید |

خلاصه بازی های مهم اروپایی، جهانی و ایران را در وب سایت فوتبالی دنبال کنید |

با بخش ویدئو فوتبالی تمام لیگ های فوتبال جهان را به خانه بیاورید |

پایگاه خبری فوتبالی – در هفته ششم از رقابت های دور گروهی لیگ قهرمانان اروپا، پاریسن ژرمن و کلوب بروژ به مصاف هم می روند و باید دید که در نهایت در این بازی چه نتیجه ای رقم خواهد خورد.به گزارش فوتبالی، شرایط دور گروهی به شکلی پیش رفته است که صعود پاریس

ویدئوهای مشابه،حواشی و سایر ویدئوهای ورزشی را در وب سایت فوتبالی تماشا کنید |

ویدئو های اختصاصی از اتفاقات لیگ ایران و جهان را در فوتبالی پیگیر باشید |

نزدیک تر از نیمکت تیم ها به زمین مسابقه، با سایت و ویدئوهای فوتبالی |

حواشی جنجالی فوتبالی قبل و بعد از بازی ها را در سایت فوتبالی مشاهده کنید |

نزدیک تر از نیمکت تیم ها به زمین مسابقه، با سایت و ویدئوهای فوتبالی |

حواشی جنجالی فوتبالی قبل و بعد از بازی ها را در سایت فوتبالی مشاهده کنید |

با بخش ویدئو فوتبالی تمام لیگ های فوتبال جهان را به خانه بیاورید |

تیم فوتبال منچسترسیتی برای دیدار با کلوب بروژ در لیگ قهرمانان اروپا آماده می شود

مصاحبه اختصاصی با هواداران فوتبال و بازیکنان بعد از اتمام بازی ها در فوتبالی ببینید |

با بخش ویدئو فوتبالی تمام لیگ های فوتبال جهان را به خانه بیاورید |

برخی از محتوای فوتبالی با همکاری ترنسیس ترجمه و تهیه می‌گردد.

وبسایت فوتبالی برای اجرا شدن به جاوا اسکریپت نیاز دارد. لطفا برای استفاده از این وبسایت مرورگر خود را فعال کنید.

گردشگران حرفه ای می گویند اگر برای دیدن کشور بلژیک فرصت کافی ندارید فقط بروژ (Bruges) را ببینید چرا؟ شاید چون جذابیت های بروژ در گروه خاصی قرار نمی گیرند یعنی شما اهل هر نوع تفریحی هم که باشید بروژ برای شما دیدنی خواهد بود.

احتمالا به همین دلیل است که بروژ جزء مناطق پربازدید گردشگری از سراسر دنیا محسوب می شود. بیایید نگاهی به این شهر بیاندازیم. شاید شما هم با ما هم عقیده بودید و دیدن بروژ را در برنامه خود قرار دادید. کسی چه می داند.

اگر می خواهید بدانید بروژ دقیقا کجاست می توانم بگویم شهر کوچکی در شمال غرب کشور بلژیک واقع در قاره اروپا است که مرز کوچکی با دریای شمال دارد.

بیش از سه چهارم این شهر خشکی و بقیه آب است و می توان گفت دیدنی ترین شهر کشور بلژیک است به خصوص اینکه مرکز این شهر از سوی یونسکو جزء میراث جهانی به ثبت رسیده است.

آب و هوای این شهر سرد و مرطوب و پر باران است. حتی در تابستان نیز گاهی از 22 درجه بالاتر نمی رود بنابراین اگر میانه ای با سرما ندارید حتما گرم ترین ماه های سال را برای بازدید از بروژ انتخاب کنید. 

بروژ

وقتی وارد شهر بروژ می شوید احتمالا اولین سوالی که به ذهنتان می رسد این است که این معماری و شهرسازی زیبا که به نظر شهر پریان می آید چه گذشته ای داشته و چرا به این صورت ساخته شده.

از طرفی قطعا فرصت کم و جذابیت شهر و تا حدودی پیش خودمان بماند تنبلی نمی گذارد به دنبال تاریخچه بگردید بنابراین من خیلی خلاصه برایتان می گویم که بر این شهر چه گذشته است.

تاریخ ثبت شده شهر بروژ به قرن 9 میلادی بازمیگردد. زمانی که این شهر توسط وایکینگ ها کشف شد. ازآنجا که وایکینگ ها دریانوردانی بودند که به زبان اسکاندیناوی قدیم صحبت میکردند این شهر را به همان زبان ‘Brygga’ نام نهادند که به معنای لنگرگاه است.

رودخانه زوین این منطقه را به دریای شمال متصل می کرد بنابراین این شهر با توجه به این موقعیت به سرعت به یک مرکز و بندر تجاری تبدیل شد. بروژ تاریخ پر افت و خیزی را طی کرده است. در حال حاضر این شهر یکی از ثروتمند ترین شهر های اروپا است اما همیشه اینچنین نبوده است.

در قرن 12 رشد و شکوفایی بروژ به عنوان یک بندرگاه بی رقیب آغاز شد. مبادلات تجاری که در این شهر انجام می شد به خصوص تجارت لباس و منسوجات کم کم ثروت هنگفتی را برای این شهر به ارمغان آورد تا جایی که در قرن 14 بروژ عملا انبار کالای اروپای شمالی بود.

اگر در سطح شهر قدم میزدی همه نوع کالا حتی محصولات عجیب و غریب را می دیدی که معامله می شد و می توانستی مردم را ببینی که به زبان های گوناگون حرف می زنند و شاید اصلا متوجه نمی شدی زبان رسمی این شهر چیست.

همزمان معماری، هنر و دیگر اشکال فرهنگ در حال شکوفا شدن بود و مدارس هنری، معماری درخشان ساختمان ها و کلیسا های با سبک گوتیک رو به فزونی گذاشت.

شاید بتوان گفت آنچه امروز از بروژ شهری دیدنی ساخته محصول ثروت آن دوره است. از قرن 15 با ورود یک بندرگاه جدید در بلژیکبه نام Antwerp بروژ کم کم قافیه را باخت و ثروت و مکنتش رو به افول گذاشت گر چه هنر و معماری همچنان شکوفا بود. 

این افول تا به جایی پیش رفت که در قرن 18 دیگر این شهر فقیر ترین شهر بلژیک بود. باور کردنی نبود که آن رونق جایش را به چنین رکودی بدهد. 

نهایتا در قرن بیستم چیزی که در دوران اوج زائیده شده بود اما از دست نرفته بود یعنی هنر به داد این شهر رسید و کشف زیبایی هایش سبب شده که به عنوان یک مقصد گردشگری ناب از دوران قرون وسطی مورد توجه قرار گیرد.

ثبت مرکز این شهر در میراث جهانی یونسکو نیز کمک کرد تا توجه بیشتری به سویش جلب شود و رونق و ثروت دوباره به آن بازگردد.

از تاریخچه که بگذریم به عنوان یک گردشگر کجا را بگردیم؟ در اینجا پیشنهاد هایی برایتان داریم که تنها بخشی از دیدنی های این شهر است اما در نهایت خودتان هم مکان های جالب و جذابی را کشف خواهید کرد که امکان دارد شما را دوباره به این شهر بکشاند.

بزرگترین جاذبه بروژ خود شهر است که گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند. معماری خانه ها و کلیسا ها در کنار رودخانه جذابیت فراوانی دارد بنابراین درمرحله اول شیوه هایی برای بازدید از شهر به شما پیشنهاد می دهیم.

بروژ را می توانید پیاده بگردید و با قدم هایتان کشف کنید. کل شهر بسیار کوچک است بنابراین بدون اینکه بخواهید هزینه ای برای حمل و نقل بپردازید میتوانید کل شهر را پیاده طی کنید به خصوص اینکه بروژ شهری توریستی و گران است.

نقشه ای برای پیاده روی در شهر وجود دارد که میتوانید آن را از دفاتر توریستی تهیه کنید و یا در فضای اینترنت آن را جستجو کنید.

 گشت و گذار با قایق و دیدن مناطق توریستی از روی رودخانه نیز یکی از لذت بخش ترین کار ها در بروژ است به خصوص اگر به صورت گروهی سفر کنید. هزینه هر نفر در گروه کمی بیشتر از 6 یورو برای هر نفر است.

یکی دیگر از شیوه های گردش کالسکه است که خالی از لطف نیست. هزینه آن برای هر نفر در گروه در حدود 11 یورو می باشد.

برای کسانی که اهل ورزش هستند احتمالا لذت بخش ترین شیوه گشت زنی، گشتن با دوچرخه است. آن هم در شهری سرسبز و زیبا در مسافت هایی نه چندان بلند و نه چندان کوتاه.

همه روزه در میدان برگ تور های دوچرخه سواری برگزار می شود. هم می توانید با دوچرخه خودتان با هزینه پایین تر شرکت کنید و هم می توانید از دوچرخه های موجود استفاده کنید.

حتی می توانید فقط از راهنما و یا نقشه استفاده کنید. برای کودکان زیر 9 سال شما هزینه ای دریافت نمی شود ولی برای بزرگسالان هر نفر 4 یورو.

شاید یکی از هیجان انگیزترین پیشنهاد ها برای شما می تواند بالن باشد. البته هزینه آن برای توریست بالاست (145 یورو برای هر نفر بزرگسال و 100 یورو برای کودکان تا 12 سال).

اما مزیت آن این است که علاوه بر دیدن بروژ خود بالن سواری بسیار مهیج است. سفر با بالن 3 ساعت به طول می انجامد و در نوبت صبح شامل صبحانه و در نوبت عصر شامل اسنک و نوشیدنی است.

یک شیوه دیگر نیز که علاقمندان خاص خودش را دارد موتور سواری است. اگر حداقل 21 سال سن دارید و موتور سواری بلدید و از آن لذت می برید.

قطعا گشتن در مناظر بینظیر بروژ به همراه یک گروه و راهنمای متخصص جزء بهترین تجربیات زندگیتان خواهد شد. شرکت در تور های موتورسواری برای هر نفر 65 یورو می باشد.

یکی از مهم ترین جاذبه های بروژ موزه هایش هستند اگر موزه گردی را دوست داشته باشید. گذشته تاریخی پر فراز و نشیب و غنای فرهنگی بروژ پس از ساختمان ها و خیابان هایش در آثار هنری متبلورند و می توانید داستان هایشان را زبان این آثار بشنوید.

برای اطلاع از دیدنی های شهر بروژ بلژیک درگاه رسمی این شهر اطلاعات مفیدی ارائه می کند که مراجعه به این درگاه مفید خواهد بود.

موزه های بروژ بسیار زیادند اما مشهورترین آنها عبارتند از:

Groening، Arentshuis، Gruuthuse ،Archaeology، Librty of Bruges,City Hall،Dalí X-po Gallery

موزه گالری دالی ( شامل آثار سالوادور دالی). موزه شکلات. موزه جواهرات

این برج بلند ترین برج در روژ و 83 متر طول دارد و بر فراز آن ساعت بزرگ شهر قرار دارد. مهم ترین کاری که می توانید بکنید این است که از آن بالا بروید و نمایی نفس گیر از شهر ببینید.

این کلیسا ی زیبا که در میدان برگ واقع شده در واقع دو کلیسا در یک مکان است شامل کلیسای رومی سن بازیل در طبقه همکف و صومعه ای به سبک گوتیک در طبقه دوم است. داستان خون مقدس مسیح در دین مسیحیت داستانی آشناست.

ادعا می شود خون حضرت مسیح از سرزمین مقدس به اینجا آورده شده و هر روز پارچه ای که با خون مقدس تقدیس شده برای مردم به نمایش گذاشته می شود. برای دیدن خود کلیسا بهتر است صبح زود به این مکان بروید تا بتوانید در خلوت و با خیال راحت از کلیسا دیدن کنید.

زمان ساخت این کلیسا به 1307 میلادی باز می گردد. اما کلیسای فعلی در سال 1651 میلادی بازسازی شده است. تزئینات داخلی و خارجی بنا بسیار زیبا هستند و قطعا از دیدن آن لذت خواهید برد.

بروژ

علاوه بر آن مجسمه مدونا و کودک میکل آنژ نیز در این کلیسا واقع شده و همین امر باعث جذب گردشگر بسیار برای این کلیسا شده است.

بروژ اگر به هیچ چیز شهرت نداشته باشد کیفیت شکلات هایش زبانزد خاص و عام هستند چنان که موزه شکلات در بروژ نیز از شهرت قابل توجهی برخوردار است.

مغازه های شکلات فروشی بسیاری وجود دارد با قیمت های متفاوت که می توانید ببینید و بخرید. اگر شکلات با قیمت مناسب می خواهید می توانید از مغازه های بین بازار و میدان برگ یا از سوپر مارکت ها آن را تهیه کنید.

اگر خواستید کمی بیشتر خرج کنید و کیفیت های بالاتر را امتحان کنید میتوانید آن را از Wollestraat تهیه کنید و با طعم شکلات واقعی آشنا شوید.

معروف است که در  بروژ می توانید هر چیزی را پوشیده شده از شکلات پیدا کنید. مغازه های بسیاری نیز وجود دارند که بسته های شکلات را مناسب هدیه و سوغات می فروشند. شاید این بهترین و لوکس ترین سوغاتی باشد که بتوانید از بروژ با خودتان ببرید.

آدرس : خیابان پاسداران، تقاطع فرمانیه، بالای بانک اقتصاد نوین، آژانس مسافرتی صونا پروازتلفن تماس : 22816500 021نی نی سایت

بروژ
بروژ


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با تبلیغات در سایت ما و اینترنت بیشتر دیده شوید.