آبشار فدامی

آبشار فدامی
آبشار فدامی

صفحه‌ها برای ویرایشگران خارج‌شده از سامانه بیشتر بدانید

آبشار فدامی ، یکی آبشارهای استان فارس است که در شهر فدامی، شهرستان داراب واقع شده‌است. فاصله این آبشار از مرکز استان فارس ۳۸۰ کیلومتر است که در آخرین نقطه جنوب شرقی فارس در مسیر بندرعباس واقع شده‌است.

آبشارهای شور و شیرین فدامی در هشت کیلومتری شمال غربی شهر فدامی و در فاصله ۱۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب واقع شده‌است.

عرض آبشار شیرین فدامی در گذشته به ۸۰۰ متر می‌رسید و عریض‌ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می‌شد ولی به دلیل خشک‌سالی و استفاده بی‌رویه کشاورزان بالادست اکنون به ۲۰۰ متر رسیده‌است.[۱] ارتفاع آبشار شیرین بین ۱۲ تا ۲۰ متر و ارتفاع آن از سطح دریا ۹۰۰ متر است. رودخانه دائمی ایجاد شده از آبشارهای فدامی حدود دو هزار هکتار از نخیلات پایین دست را آبیاری می‌کند.

یکی از وی‍ژگی‌های آبشار فدامی وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم است که در فاصله ۲۰ متری آبشار شیرین با هم مخلوط می‌شوند و استخر طبیعی زیبایی را پدیدمی‌آورند.
از ویژگی‌های دیگر این آبشار این است که در زمستان آب آن گرم و در تابستان سرد است.
آبشار فدامی

ارتفاع آبشار شور فدامی که در بالادست آبشار شیرین واقع شده ۱۰ تا ۱۵ متر است. سرچشمه آبشار شور فدامی در ۵۰۰ متری آن است و وجود نخل‌های خودرو در کنار آبشار شور به زیبایی آن افزوده‌است.[۲]ایران، استان فارس، شهرستان داراب، بخش فورگ، هشت کیلومتری شمال غربی فدامی

بازدید از این جاذبه گردشگری رایگان است

مدت زمان بازدید از این جاذبه: نصف روز

ایران، استان فارس، شهرستان داراب، بخش فورگ، هشت کیلومتری شمال غربی فدامیآبشار فدامی

بازدید از این جاذبه گردشگری رایگان است

مدت زمان بازدید از این جاذبه: نصف روز

آبشار فدامی داراب یکی از آبشارهای رویایی ایران‌ است؛ آبشاری برآمده از چشمه‌ای جوشان از درون کوه که می‌خواهیم به دیدنش برویم و وصفی از اعجاب و زیبایی‌هایش داشته باشیم. در ادامه با این آبشار بیشتر آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید.

فدامی در واقع نام شهری است که در بخش فورگ یا فرگ شهرستان داراب قرار دارد. در نزدیکی‌های این شهر و در هشت کیلومتری شمال غربی آن آبشاری زیبا به همین نام شهر جای گرفته است که به آن آبشار فدامی گفته می‌شود. فاصله داراب تا آبشار فدامی ۱۳۵ کیلومتر است که از ضلع جنوب شرقی داراب، در منطقه گرم و خشک «بخش» فرگ در آخرین نقطه جنوب شرقی فارس و در مسیر بندرعباس می‌توانید از آن دیدن کنید.

عکاس: علی تابودی

داراب یکی از شهرستان‌های استان فارس است که دارای جاذبه‌های دیدنی فوق‌العاده مانند تنگه رغز، دره کاسه تراشون، چشمه گلابی و روستای سلطان شهباز است. یکی دیگر از جاهای دیدنی داراب، چشمه و آبشار فدامی است که در فدامی قرار دارد.

منبع عکس: خبرکزاری ایرنا (عکاس: رضا قادری)

آبشار و چشمه فدامی در جنوب شرق داراب، مسیر داراب به حاجی آباد، منطقه فورگ، روستای فدامی واقع است. برای دیدن این آبشار به شهرستان داراب فارس بروید و مسیر شهر فدامی داراب را در پیش بگیرید و وارد جاده ترانزیتی شیراز به بندرعباس شوید. در میان راه روستای فدامی وجود دارد، در ابتدای این روستا تابلویی قرار دارد که با توجه به آن فاصله تا آبشار فدامی هشت کیلومتر است؛ اما این تابلو خیلی قابل‌اعتماد نیست و باید مسافت بیشتری را شاید نزدیک به ۱۰ کیلومتر برای رسیدن به این محل و جاده خاکی و ناهموار آن طی کنید تا پای آبشار برسید. اگر ماشین شاسی بلند داشته باشید، این جاده را راحت‌تر طی خواهید کرد.

عکاس: هادی کریمی

آبشار فدامی داراب در میان منطقه‌ گرم و خشک فرگ فدامی همچون نگینی درخشان می‌درخشد. آبشاری شگفت‌انگیز و بهت‌آور است که از دیدنش پشیمان نمی‌شوید و شاید برایتان جالب باشد که بدانید این آبشار چهار نوع آب شور، شیرین، سرد و گرم را دارا است که در فاصله ۲۰ متری آبشار شیرین، با هم مخلوط می‌شوند و استخر طبیعی زیبایی را پدید می‌آورند. رودخانه دائمی ایجاد شده از آبشارهای فدامی حدود دو هزار هکتار از نخیلات (درختان خرما) پایین دست را آبیاری می‌کند.

آب این آبشار از چشمه‌ای که در ۵۰۰ متری آن واقع است و حدود یک متر مکعب در ثانیه آبدهی دارد تأمین می‌شود. چشمه فدامی پس از آن که حوضچه‌ای به عمق حدود ۲۰ متر را پر کرد، سر ریز می‌کند و پس از عبور از بستر یک کیلومتری به پرتگاهی می‌رسد که هنگام سقوط، زیباترین آبشار منطقه را تشکیل می‌دهد. این آبشار زیبا با ورود به رودخانه شور به میزان قابل توجهی از شوری رودخانه می‌کاهد و آب شور رودخانه را برای ۸۲۵ هکتار نخیلات و ۶۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی پایین دست قابل استفاده می‌کند.

عکاس: علی تابودی

آبشارهای فدامی داراب در ارتفاع ۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته‌اند. در گذشته آبشار شیرین فدامی عرض بیشتری داشت و حدودا ۸۰۰ متر بود که با گذشت زمان و خشک‌سالی و استفاده بی‌رویه کشاورزان بالادست، عرض آن کمتر شده است و اکنون به ۲۰۰ متر می‌رسد. ارتفاع آن نیز بین ۱۲ تا ۲۰ متر است. آب شیرین این آبشار در واقع آب شرب شهر فدامی و روستاهای اطراف مانند روستای مرز را تأمین می‌کند. جالب‌ است بدانید که آب شیرین آبشار در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است و آب شور نیز حالتی برعکس آب شیرین دارد.

آبشار شور فدامی هم در بالا دست آبشار شیرین واقع شده و ارتفاع آن ۱۰ تا ۱۵ متر است. سرچشمه آبشار شور فدامی در ۵۰۰ متری آن است و وجود نخل‌های خودرو در کنار آبشار شور به زیبایی آن افزوده است.

منبع عکس: گوگل مپ (آیدی: travelwithhamid)

منبع عکس: خبرکزاری ایرنا (عکاس: رضا قادری)

در هر فصل و زمان می‌توانید از آبشار تماشایی فدامی دیدن کنید و از زیبایی‌های آن لذت ببرید؛ اما پیش از رفتن بهتر است بدانید این آبشار در هر فصل تفاوت دارد و شوری شیرینی آن تغییر می‌کند؛ به‌گونه‌ای که در فصل بهار و تابستان با گرم شدن هوا، آب شیرین آبشار خنک و گوارا می‌شود و آب شور دمای گرم تری پیدا می‌کند و در پاییز و زمستان، سرد شدن هوا باعث می‌شود تا آب شور خنک شود و آب شیرین آن گرم و گرم‌تر شود.

حالا که با این آبشار آشنا شدید، بی‌معطلی برنامه سفرتان را بریزید، وسایل و کوله‌بار سفر را ببنید و راه جنوب کشور و استان دیدنی فارس را در پیش بگیرد. کجارو سفری پر از خاطره را برایتان آرزو می‌کند.

آبشار یخ می‌زند، با فریاد سنگ‌فروش، زیر رگ راه می‌رود، ستم چکش به سنگ، نفس تازه می‌کند استخوان، تا گیسوان آبی آبشار دوباره شانه شوند، با نوازش آفتاب، تا مسیر باز شود، به رودخانه زندگی، نفس تازه کند، زمان زیر سنگ…

«فیروز ایزانلو»

نویسنده: اکرم زمانی نوری

ایران، استان فارس، شهرستان داراب، بخش فورگ، هشت کیلومتری شمال غربی فدامی

بازدید از این جاذبه گردشگری رایگان است

مدت زمان بازدید از این جاذبه: نصف روز

روی نقشه همه هتل‌ها، رستوران‌ها و دیدنی‌های اطراف را ببینیدlayers رستوران ها هتل ها دیدنی هاfunction restaurantToggle(){var isChecked=$(“#restaurantCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/restaurants.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/restaurants.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
function hotelToggle(){var isChecked=$(“#hotelCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/hotel.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/hotel.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
function attractionToggle(){var isChecked=$(“#attractionCheckBox”).is(“:checked”);if(isChecked){$(“[src=’/content/images/attraction.png’]”).fadeIn(‘fast’);}else{$(“[src=’/content/images/attraction.png’]”).fadeOut(‘fast’);}}
$(‘body’).delegate(‘.map-filter__btn’,’click’,function(){$(this).next(‘.map-filter’).slideToggle(‘fast’)});

var suggestJsonList={“title”:”مقاصد پیشنهادی”,”suggest”:[{title:”تهران، ایران”,slug:”/dir/تهران-118-ci/”},{title:”مشهد، ایران”,slug:”/dir/mashhad-28516-ci/”},{title:”کیش، ایران”,slug:”/dir/kish-435-ci/”},{title:”شیراز، ایران”,slug:”/dir/shiraz-262-ci/”},]};آبشار فدامی

var attractionDefault=[{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:44,”title”:”اردبیل”,”slug”:”ardabil”,”provinceSlug”:”Ardabil”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اردبیل”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:20015,”title”:”سرعین”,”slug”:”Sarein”,”provinceSlug”:”Ardabil”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اردبیل”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:361,”title”:”آستارا”,”slug”:”astara”,”provinceSlug”:”Gilan”,”countrySlug”:”iran”,”countryTitle”:”ایران”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان گیلان”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:25463,”title”:”آنتالیا”,”slug”:”antalya”,”provinceSlug”:”Antalya”,”countrySlug”:”turkey”,”countryTitle”:”ترکیه”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آنتالیا”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:113256,”title”:”گرجستان”,”slug”:”georgia”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1},{“id”:113350,”title”:”ارمنستان”,”slug”:”armenia”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1},{“id”:27047,”title”:”باکو”,”slug”:”Baku”,”provinceSlug”:”baku”,”countrySlug”:”azerbaijan-republic”,”countryTitle”:”جمهوری آذربایجان”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”بخش باکو”,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:3},{“id”:113230,”title”:”بلغارستان”,”slug”:”bulgaria”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”countryTitle”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”isRecentlySearch”:false,”attractionInfoType”:1}];

var tourDefault=[{“id”:620,”title”:”تور ایران”,”slug”:”ایران”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:3,”tagCount”:7,”tourInfoType”:5},{“id”:344,”title”:”تور استانبول”,”slug”:”استانبول”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:547,”title”:”تور مشهد”,”slug”:”مشهد”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:586,”title”:”تور کیش”,”slug”:”کیش”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:345,”title”:”تور آنتالیا”,”slug”:”انتالیا”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:398,”title”:”تور گرجستان”,”slug”:”گرجستان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:555,”title”:”تور شیراز”,”slug”:”شیراز”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:3,”tagCount”:7,”tourInfoType”:5},{“id”:535,”title”:”تور اصفهان”,”slug”:”اصفهان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:319,”title”:”تور ارمنستان”,”slug”:”ارمنستان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:317,”title”:”تور باکو”,”slug”:”باکو”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:533,”title”:”تور اردبیل”,”slug”:”اردبیل”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:324,”title”:”تور دبی”,”slug”:”دبی”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:338,”title”:”تور تایلند”,”slug”:”تایلند”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:410,”title”:”تور مالزی”,”slug”:”مالزی”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:584,”title”:”تور قشم”,”slug”:”قشم”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:0,”tourInfoType”:5},{“id”:3,”title”:”تور تابستان ۹۸”,”slug”:”تور-تابستان”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:1,”tourInfoType”:6},{“id”:7,”title”:”تور پاییز ۹۸”,”slug”:”تور-پاییز”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:null,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:null,”tourCount”:0,”categoryCount”:0,”tagCount”:1,”tourInfoType”:6}];

var hotelDefault=[{“id”:118,”title”:”تهران”,”slug”:”تهران”,”provinceSlug”:”Tehran”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان تهران”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:28516,”title”:”مشهد”,”slug”:”Mashhad”,”provinceSlug”:”Razavi-Khorasan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان خراسان رضوی”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:30425,”title”:”تبریز”,”slug”:”Tabriz”,”provinceSlug”:”East-Azerbaijan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آذربایجان شرقی”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:453,”title”:”یزد”,”slug”:”Yazd”,”provinceSlug”:”Yazd”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان یزد”,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:3},{“id”:3,”title”:”استان اردبیل”,”slug”:”Ardabil”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2},{“id”:27,”title”:”استان مازندران”,”slug”:”Mazandaran”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2},{“id”:25,”title”:”استان گیلان”,”slug”:”Gilan”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”hotelInfoType”:2}];

var internalCityList={isRtl:true,results:[{label:”تهران (Thr)”,code:”thr”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اصفهان (Ifn)”,code:”ifn”,cityTitle:”اصفهان”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”مشهد (Mhd)”,code:”mhd”,cityTitle:”مشهد”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”کیش (Kih)”,code:”kih”,cityTitle:”کیش”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اهواز (Awz)”,code:”awz”,cityTitle:”اهواز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”شیراز (Syz)”,code:”syz”,cityTitle:”شیراز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تبریز (Tbz)”,code:”tbz”,cityTitle:”تبریز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”بندر عباس (Bnd)”,code:”bnd”,cityTitle:”بندر عباس”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”قشم (Gsm)”,code:”gsm”,cityTitle:”قشم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رشت (Ras)”,code:”ras”,cityTitle:”رشت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مراغه (Acp)”,code:”acp”,cityTitle:”مراغه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خوی (Khy)”,code:”khy”,cityTitle:”خوی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ماکو (Imq)”,code:”imq”,cityTitle:”ماکو”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ارومیه (Omh)”,code:”omh”,cityTitle:”ارومیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اردبیل (Adu)”,code:”adu”,cityTitle:”اردبیل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”پارس آباد (Pfq)”,code:”pfq”,cityTitle:”پارس آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کاشان (Kks)”,code:”kks”,cityTitle:”کاشان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرج (Pyk)”,code:”pyk”,cityTitle:”کرج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایلام (Iil)”,code:”iil”,cityTitle:”ایلام”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بوشهر (Buz)”,code:”buz”,cityTitle:”بوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خارک (Khk)”,code:”khk”,cityTitle:”خارک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”عسلویه (Pgu)”,code:”pgu”,cityTitle:”عسلویه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شهرکرد (Cqd)”,code:”cqd”,cityTitle:”شهرکرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”طبس (Tcx)”,code:”tcx”,cityTitle:”طبس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بیرجند (Xbj)”,code:”xbj”,cityTitle:”بیرجند”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سبزوار (Afz)”,code:”afz”,cityTitle:”سبزوار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بجنورد (Bjb)”,code:”bjb”,cityTitle:”بجنورد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آبادان (Abd)”,code:”abd”,cityTitle:”آبادان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”دزفول (Def)”,code:”def”,cityTitle:”دزفول”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مسجد سلیمان (Qmj)”,code:”qmj”,cityTitle:”مسجد سلیمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر ماهشهر (Mrx)”,code:”mrx”,cityTitle:”بندر ماهشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”امیدیه (Akw)”,code:”akw”,cityTitle:”امیدیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زنجان (Jwn)”,code:”jwn”,cityTitle:”زنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سمنان (Snx)”,code:”snx”,cityTitle:”سمنان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شاهرود (Rud)”,code:”rud”,cityTitle:”شاهرود”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایرانشهر (Ihr)”,code:”ihr”,cityTitle:”ایرانشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”چابهار (Zbr)”,code:”zbr”,cityTitle:”چابهار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زابل (Acz)”,code:”acz”,cityTitle:”زابل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زاهدان (Zah)”,code:”zah”,cityTitle:”زاهدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جهرم (Jar)”,code:”jar”,cityTitle:”جهرم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”فسا (Faz)”,code:”faz”,cityTitle:”فسا”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لار (Lrr)”,code:”lrr”,cityTitle:”لار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لامرد (Lfm)”,code:”lfm”,cityTitle:”لامرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سنندج (Sdg)”,code:”sdg”,cityTitle:”سنندج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بم (Bxr)”,code:”bxr”,cityTitle:”بم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جیرفت (Jyr)”,code:”jyr”,cityTitle:”جیرفت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رفسنجان (Rjn)”,code:”rjn”,cityTitle:”رفسنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سیرجان (Syj)”,code:”syj”,cityTitle:”سیرجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمان (Ker)”,code:”ker”,cityTitle:”کرمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمانشاه (Ksh)”,code:”ksh”,cityTitle:”کرمانشاه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گرگان (Gbt)”,code:”gbt”,cityTitle:”گرگان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کلاله (Klm)”,code:”klm”,cityTitle:”کلاله”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ساری (Sry)”,code:”sry”,cityTitle:”ساری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”نوشهر (Nsh)”,code:”nsh”,cityTitle:”نوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رامسر (Rzr)”,code:”rzr”,cityTitle:”رامسر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اراک (Ajk)”,code:”ajk”,cityTitle:”اراک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندرلنگه (Bdh)”,code:”bdh”,cityTitle:”بندرلنگه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جزیره لاوان (Lvp)”,code:”lvp”,cityTitle:”جزیره لاوان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”همدان (Hdm)”,code:”hdm”,cityTitle:”همدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یزد (Azd)”,code:”azd”,cityTitle:”یزد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خرم آباد (Khd)”,code:”khd”,cityTitle:”خرم آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یاسوج (Yes)”,code:”yes”,cityTitle:”یاسوج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گچساران (Gch)”,code:”gch”,cityTitle:”گچساران”,isFeatured:false,airports:null,},],};var destinationInternalCityList={isRtl:true,results:[{label:”مشهد (Mhd)”,code:”mhd”,cityTitle:”مشهد”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تبریز (Tbz)”,code:”tbz”,cityTitle:”تبریز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”تهران (Thr)”,code:”thr”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”جزیره کیش (Kih)”,code:”kih”,cityTitle:”جزیره کیش”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”شیراز (Syz)”,code:”syz”,cityTitle:”شیراز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اهواز (Awz)”,code:”awz”,cityTitle:”اهواز”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”قشم (Gsm)”,code:”gsm”,cityTitle:”قشم”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”اصفهان (Ifn)”,code:”ifn”,cityTitle:”اصفهان”,isFeatured:true,airports:null,},{label:”چابهار (Zbr)”,code:”zbr”,cityTitle:”چابهار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زنجان (Jwn)”,code:”jwn”,cityTitle:”زنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زابل (Acz)”,code:”acz”,cityTitle:”زابل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گچساران (Gch)”,code:”gch”,cityTitle:”گچساران”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اراک (Ajk)”,code:”ajk”,cityTitle:”اراک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمانشاه (Ksh)”,code:”ksh”,cityTitle:”کرمانشاه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کاشان (Kks)”,code:”kks”,cityTitle:”کاشان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سیرجان (Syj)”,code:”syj”,cityTitle:”سیرجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ارومیه (Omh)”,code:”omh”,cityTitle:”ارومیه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”دزفول (Def)”,code:”def”,cityTitle:”دزفول”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”عسلویه (Pgu)”,code:”pgu”,cityTitle:”عسلویه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”طبس (Tcx)”,code:”tcx”,cityTitle:”طبس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ماکو (Mku)”,code:”mku”,cityTitle:”ماکو”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایرانشهر (Ihr)”,code:”ihr”,cityTitle:”ایرانشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جهرم (Jar)”,code:”jar”,cityTitle:”جهرم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خارک (Khk)”,code:”khk”,cityTitle:”خارک”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خوی (Khy)”,code:”khy”,cityTitle:”خوی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شاهرود (Rud)”,code:”rud”,cityTitle:”شاهرود”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرج (Pyk)”,code:”pyk”,cityTitle:”کرج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کلاله (Klm)”,code:”klm”,cityTitle:”کلاله”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لامرد (Lfm)”,code:”lfm”,cityTitle:”لامرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ابوموسی (Aeu)”,code:”aeu”,cityTitle:”ابوموسی”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آغاجاری (Akw)”,code:”akw”,cityTitle:”آغاجاری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”فسا (Faz)”,code:”faz”,cityTitle:”فسا”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”آبادان (Abd)”,code:”abd”,cityTitle:”آبادان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”اردبیل (Adu)”,code:”adu”,cityTitle:”اردبیل”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ایلام (Iil)”,code:”iil”,cityTitle:”ایلام”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بجنورد (Bjb)”,code:”bjb”,cityTitle:”بجنورد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بم (Bxr)”,code:”bxr”,cityTitle:”بم”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر عباس (Bnd)”,code:”bnd”,cityTitle:”بندر عباس”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر لنگه (Bdh)”,code:”bdh”,cityTitle:”بندر لنگه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بندر ماهشهر (Mrx)”,code:”mrx”,cityTitle:”بندر ماهشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بوشهر (Buz)”,code:”buz”,cityTitle:”بوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”بیرجند (Xbj)”,code:”xbj”,cityTitle:”بیرجند”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”پارس آباد (Pfq)”,code:”pfq”,cityTitle:”پارس آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”خرم آباد (Khd)”,code:”khd”,cityTitle:”خرم آباد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رامسر (Rzr)”,code:”rzr”,cityTitle:”رامسر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رشت (Ras)”,code:”ras”,cityTitle:”رشت”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”رفسنجان (Rjn)”,code:”rjn”,cityTitle:”رفسنجان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”زاهدان (Zah)”,code:”zah”,cityTitle:”زاهدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سبزوار (Afz)”,code:”afz”,cityTitle:”سبزوار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”سنندج (Sdg)”,code:”sdg”,cityTitle:”سنندج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”شهرکرد (Cqd)”,code:”cqd”,cityTitle:”شهرکرد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”گرگان (Gbt)”,code:”gbt”,cityTitle:”گرگان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”لار (Lrr)”,code:”lrr”,cityTitle:”لار”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”مراغه (Acp)”,code:”acp”,cityTitle:”مراغه”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”نوشهر (Nsh)”,code:”nsh”,cityTitle:”نوشهر”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”همدان (Hdm)”,code:”hdm”,cityTitle:”همدان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”کرمان (Ker)”,code:”ker”,cityTitle:”کرمان”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یزد (Azd)”,code:”azd”,cityTitle:”یزد”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”ساری (Sry)”,code:”sry”,cityTitle:”ساری”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”یاسوج (Yes)”,code:”yes”,cityTitle:”یاسوج”,isFeatured:false,airports:null,},{label:”جیرفت (Jyr)”,code:”jyr”,cityTitle:”جیرفت”,isFeatured:false,airports:null,},],};var externalCityList={isRtl:true,results:[{label:”بانکوک,تایلند”,code:”BKKALL”,cityTitle:”بانکوک”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی دن موئنگ(dmk)”,code:”DMK”,cityTitle:”بانکوک”},{label:”سووارنابومی(bkk)”,code:”BKK”,cityTitle:”بانکوک”},],},{label:”بارسلونا,اسپانیا”,code:”BCNALL”,cityTitle:”بارسلونا”,isFeatured:true,airports:[{label:”بارسلونا(bcn)”,code:”BCN”,cityTitle:”بارسلونا”},],},{label:”استانبول,ترکیه”,code:”ISTALL”,cityTitle:”استانبول”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه جدید استانبول(ist)”,code:”IST”,cityTitle:”استانبول”,},{label:”فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول(saw)”,code:”SAW”,cityTitle:”استانبول”,},],},{label:”پاریس,فرانسه”,code:”PARALL”,cityTitle:”پاریس”,isFeatured:true,airports:[{label:”تیلی(bva)”,code:”BVA”,cityTitle:”پاریس”},{label:”شارل دو گول(cdg)”,code:”CDG”,cityTitle:”پاریس”},{label:”اورلی(ory)”,code:”ORY”,cityTitle:”پاریس”},],},{label:”پوکت,تایلند”,code:”HKTALL”,cityTitle:”پوکت”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی پوکت(hkt)”,code:”HKT”,cityTitle:”پوکت”},],},{label:”تفلیس,گرجستان”,code:”TBSALL”,cityTitle:”تفلیس”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی تفلیس(tbs)”,code:”TBS”,cityTitle:”تفلیس”,},],},{label:”تهران,ایران”,code:”THRALL”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ika)”,code:”IKA”,cityTitle:”تهران”,},],},{label:”ونکوور,کانادا”,code:”YVRALL”,cityTitle:”ونکوور”,isFeatured:true,airports:[{label:”کول هاربور سیپلین بیس(cxh)”,code:”CXH”,cityTitle:”ونکوور”,},{label:”ابتسفرد(yxx)”,code:”YXX”,cityTitle:”ونکوور”},{label:”بین‌المللی ونکوور(yvr)”,code:”YVR”,cityTitle:”ونکوور”},],},],};var destinationExternalCityList={isRtl:true,results:[{label:”بانکوک,تایلند”,code:”BKKALL”,cityTitle:”بانکوک”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی دن موئنگ(dmk)”,code:”DMK”,cityTitle:”بانکوک”},{label:”سووارنابومی(bkk)”,code:”BKK”,cityTitle:”بانکوک”},],},{label:”بارسلونا,اسپانیا”,code:”BCNALL”,cityTitle:”بارسلونا”,isFeatured:true,airports:[{label:”بارسلونا(bcn)”,code:”BCN”,cityTitle:”بارسلونا”},],},{label:”استانبول,ترکیه”,code:”ISTALL”,cityTitle:”استانبول”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه جدید استانبول(ist)”,code:”IST”,cityTitle:”استانبول”,},{label:”فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول(saw)”,code:”SAW”,cityTitle:”استانبول”,},],},{label:”پاریس,فرانسه”,code:”PARALL”,cityTitle:”پاریس”,isFeatured:true,airports:[{label:”تیلی(bva)”,code:”BVA”,cityTitle:”پاریس”},{label:”شارل دو گول(cdg)”,code:”CDG”,cityTitle:”پاریس”},{label:”اورلی(ory)”,code:”ORY”,cityTitle:”پاریس”},],},{label:”پوکت,تایلند”,code:”HKTALL”,cityTitle:”پوکت”,isFeatured:true,airports:[{label:”بین‌المللی پوکت(hkt)”,code:”HKT”,cityTitle:”پوکت”},],},{label:”تفلیس,گرجستان”,code:”TBSALL”,cityTitle:”تفلیس”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی تفلیس(tbs)”,code:”TBS”,cityTitle:”تفلیس”,},],},{label:”تهران,ایران”,code:”THRALL”,cityTitle:”تهران”,isFeatured:true,airports:[{label:”فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ika)”,code:”IKA”,cityTitle:”تهران”,},],},{label:”ونکوور,کانادا”,code:”YVRALL”,cityTitle:”ونکوور”,isFeatured:true,airports:[{label:”کول هاربور سیپلین بیس(cxh)”,code:”CXH”,cityTitle:”ونکوور”,},{label:”ابتسفرد(yxx)”,code:”YXX”,cityTitle:”ونکوور”},{label:”بین‌المللی ونکوور(yvr)”,code:”YVR”,cityTitle:”ونکوور”},],},],};

var restaurantDefault=[{“id”:118,”title”:”تهران”,”slug”:”تهران”,”provinceSlug”:”Tehran”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان تهران”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:28516,”title”:”مشهد”,”slug”:”Mashhad”,”provinceSlug”:”Razavi-Khorasan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان خراسان رضوی”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:57,”title”:”اصفهان”,”slug”:”Isfahan”,”provinceSlug”:”esfahan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان اصفهان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:262,”title”:”شیراز”,”slug”:”Shiraz”,”provinceSlug”:”Fars”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان فارس”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:30425,”title”:”تبریز”,”slug”:”Tabriz”,”provinceSlug”:”East-Azerbaijan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان آذربایجان شرقی”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:435,”title”:”کیش”,”slug”:”Kish”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:28355,”title”:”قشم”,”slug”:”Qeshm”,”provinceSlug”:”Hormozgan”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان هرمزگان”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:453,”title”:”یزد”,”slug”:”Yazd”,”provinceSlug”:”Yazd”,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:”استان یزد”,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:3},{“id”:3,”title”:”استان اردبیل”,”slug”:”Ardabil”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2},{“id”:27,”title”:”استان مازندران”,”slug”:”Mazandaran”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2},{“id”:25,”title”:”استان گیلان”,”slug”:”Gilan”,”provinceSlug”:null,”countrySlug”:”iran”,”cityTitle”:null,”provinceTitle”:null,”countryTitle”:”ایران”,”restaurantInfoType”:2}];

کپی بخش یا کل هر کدام از مطالب کجارو تنها با کسب مجوز مکتوب امکان پذیر است.

در فاصله 130 کیلومتری جنوب شرق داراب و در دل گرمای سوزان چشمه ای از دل کوه می جوشد و به پیش می آید نام این آبشار زیبا فدامی است این آبشار در منطقه فورگ (فرگ) و در شهر فدامی در مسیر جاده ترانزیتی شیراز به بندرعباس واقع شده و هر ساله میزبان تعداد کثیری از علاقمندان به طبیعت است.یکی از وی‍ژگی های آبشار فدامی وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم است که در فاصله 20 متری آبشار شیرین با هم مخلوط می شوند و استخر طبیعی زیبایی را پدید می آورند. ارتفاع آبشار شور فدامی که در بالادست آبشار شیرین واقع شده 10 تا 15 متر است.

سرچشمه آبشار شور فدامی در 500 متری آن است و وجود نخل های خودرو در کنار آبشار شور به زیبایی آن افزوده است. عرض آبشار شیرین فدامی که در گذشته به 800 متر می رسید و عریض ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می شد، به دلیل خشکسالی و استفاده بی رویه کشاورزان بالادست اکنون به 200 متر رسیده است.در زیر آبشار حوضچه ای بزرگ پدید آمده و در بالای آن پوششی متراکم از گیاهان بلند و نیزار دیده می شود. از ویژگی های ارزشمند این آبشار، دایمی و شیرین بودن آب آن است که با توجه به موسمی و شور بودن اکثر آبهای جاری در این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است.

چشمه فدامی پس از عبور از بستر یک کیلومتری به پرتگاهی می رسد که هنگام سقوط زیباترین آبشار منطقه را تشکیل می دهد. این آبشار زیبا با ورود به رودخانه شور به میزان قابل توجهی از شوری رودخانه می کاهد و آب شور رودخانه را برای 825 هکتار نخیلات و 650 هکتار اراضی کشاورزی پائین دست قابل استفاده می کند.آب شیرین این آبشار در واقع آب شرب شهر فدامی و روستاهای اطراف را تامین میکند. جالب تر از آن، اینکه آب شیرین آبشار در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است و آب شور نیز حالتی برعکس آب شیرین دارد.آبشار فدامی

تعداد زیادی غار با عمق های مختلف و اشکال و قندیل های زیبا در منطقه وجود دارد و همچنین فعالیت های ژئوفیزیکی و زمین شناسی از جمله گسل ها،‌ طاق دیس ها، ناودیس ها، کانی ها و بلورهای مختلف سنگی و رسوبی و نمکی و خاک های مختلف از جمله گل رس و گل سرشور از دیگر جاذبه های این منطقه زیباست.آبشار فدامی یکی از تفرجگاه های زیباست که با منظره ای زیبا و دل انگیز روح هر انسان دوستدار طبیعت را نوازش می دهد آدرس: 130 کیلومتری جنوب شرق داراب، مسیر داراب به حاجی آباد، منطقه فدامی

 

برای بعضی از افراد و سلیقه‌ها، تفریح و آرامش از طریق ریلکس کردن و آرامش محیطی به دست می‌آید و برای بعضی دیگر هم رو به رو شدن و حل…

به نیمه خرداد رسیده‌ایم و گرمای تابستانی در حال جا خوش کردن است! اگر می‌خواهید در ماه‌های گرم سال کمی هوای خنک استشمام کنید و تنی به آب بزنید، آبشارها…

موسیقی جنوب ایران جزو موسیقی فولکلوریک یا نواحی است که یکی از مهمترین شاخصه‌های آن، غنی و شاد بودن آن است. این هنر در سرتاسر شهرهای جنوبی کشور همچون شمال…

چه چیزی بهتر از این که وقتی به جزیره قشم سفر کردید بدانید پایتان را در بزرگترین ژئوپارک خاورمیانه گذاشته‌اید؛ آن هم بدون اینکه بخواهید مثل خیلی از کشورهای دیگر…

ترسیدن حسی است که همه ما تجربه‌‌اش کرده‌ایم. یک واکنش طبیعی که از ما در مقابل خطراتی که با آن مواجه می‌شویم حفاظت می‌کند. هنگام ترس، بدن آدرنالین ترشح می‌کند…

ما گاهی اوقات به‌صورت اغراق شده‌ای می‌گوییم وسط ناکجاآباد زندگی می‌کنیم؛ اما در همین کره‌ خاکی، عده‌ای از مردم واقعاً وسط ناکجاآباد خانه دارند. برای اینکه تصور بهتری از ناکجاآبادهای…


× در حال پاسخ به:

این عکس آخر مربوط به تنگ براق ، منطقه اقلید فارس میباشد

سلام. عکس سومی مربوط به آبشار درگاهان تفت در استان یزد هستش. لطفا اصلاح کنید.

عکس آخری مربوط به تنگ براق است. لطفا اصلاح فرمایید

باسلام ادب حسن اقا شما درست فرمودین ما بعلت نداشتن مدیریت خوب وندانستن منابع عظیم خدادادی مثل همین ابشار مردم مجبور هستند برن ترکیه اذربایجان گرجستان ارمنستان وقتی نگاه میکنی میبینی زده هتل ازشبی 30هزارتومن تو ایران کدوم هتل 3ستاره با30تومن جا بهت میدهند الان بالای 150هزارتومن نفری جاخواب میشه یک خانواده حساب میکنه 5شب باخودرو خود میخاد بیاد داراب شیراز جاهای دیدنیش 5شب هتل حساب کنی خانواده 4نفره میشه 3ملیون تومن هزینه بنزین ناهار شام حساب کنید میشه 5میلیون تومن طرف میره ارمنستان که 4نفر ادم بابلیط هواپیما میشه 4میلیون تومن چرابیاد هزینه بیشتر بده من کل ایران رو گشتم به اقتضا شغلم شاید باورتون نشه طرف تو هتل مگس میکشت خلوت اتاقها خالی بهشون میگفتم لااقل نصف قیمت بگیرید من الان ساعت 8شب فردا نهایتش 9صبح حرکت میکنم برم طرف بدش میومد قبول نمیکرده مدیریت باید طوری باشه در فواصلی که مسافر نیست نیم بها بکنن هزینه هتل وتورها ارزان قیمت بزارند که متاسفانه مدیریت بسیار ضعیف هست

این همه فرصت و فضای مناسب درون کشور داریم بعد مدیریت نمیشه و مردم هم کم لطف میکنند و ارز را میبرن کشور های همسایه خرج میکنند.

دوستان عزیز من با نقشه گوگل چک کردم چیزی حدود 1200 تا 1300 کیلومتر از تهران , و حدود 400 کیلومتر (5 ساعت ) از شیراز فاصله داره و این یعنی حداقل 15 ساعت طول میکشه تا برسی اونجا ، به نظر میرسه جاییه برای دیدن توسط مردم همون مناطق و اگر بخوای فقط برای این آبشار سفر کنید خیلی خسته کننده خواهد بود، مگر بخواین شیراز سفر کنید و این وسط یک روز از صبح خیلی زود برید برای این آبشار و اخر شب برگردین

عزیزم مساله فقط فضای مناسب نست . مهمترین مساله آزادی و امنیته که در کشورهای همسایه بیشتره . اگه کشور ما هم آزاد بود اصلا نیاز به پول نفت نداشتیم و از صنعت توریسم بالاترین درآمد رو در دنیا به دست میاوردیم ولی …

تور پوکت آبان 1400

امارات

قیمت از:


34,300,000
تومان

تور دبی 10 آبان 1400

ایران ایر تور

قیمت از:


8,150,000
تومان

تور آنتالیا 7 آبان 1400 (آنلاین)

پگاسوس

قیمت از:


6,990,000
تومان

آبشار فدامی

منظره های باورنکردنی و خارق العاده در طبیعت

با واکسن آسترازنکا به کدام کشورها می توان سفر کرد

دنیای اعجاب انگیز گل های لاوندر + تصاویر

راهنمای سفر به تفلیس و کارهایی که باید انجام داد

لذت اصفهان گردی در سفری بدون برنامه به اصفهان

27 روز سفر تنهایی به هند

پاریس یا رم؟ یک سفرنامه با حال و هوای شاعرانه!

ناگفته هایی از مسافرت من به استانبول

آبشار فدامی شاهکار خلقت در دل بیابان

nazarian

تنگه رغز، بهشتی در دل کوه های فارس

لست سکند

در صورتیکه تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل نمایید

لست سکند در سال 89 با هدف ارائه خدمات متفاوت و با کیفیت به شما عزیزان در صنعت گردشگری تاسیس شده است. سیاست اصلی سایت، ارائه اطلاعات کامل و صحیح و بدون جهت گیری و جانب داری و بدون واسطه میباشد. همچنین اشتراک گذاری تجارب مسافران در بخشهای مختلف از ویژگیهای بارز و خاص سایت محسوب میشود و با استقبال بسیار زیاد کاربران نیز مواجه شده است.

کليه حقوق اين سايت متعلق به لست سکند می باشد | 1400-1389

 

آبشار فدامی  تجسم عینی زیبایی، این جاذبه طبیعی در آخرین نقطه جنوب شرقی فارس در مسیر بندر عباس قرار دارد که در تاریخ 1390/10/8 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است . از ویژگیهای منحصر به فرد این اثر، تنوع چهار آب شور ، شیرین ، گرم و سرد می باشد که در گذشته با داشتن 800 متر عرض ، عریض ترین آبشار طبیعی ایران بوده است که به علت خشکسالی های متوالی عرض آن بسیار کاهش یافته است .

 مطالب بالا و موارد اینچنینی را در مورد آبشار فدامی شنیده بودم و عکسهایی از آنجا دیده بودم ، اما پیش خود می گفتم عکس با واقعیت خیلی فرق می کند و  اصلا تصور اینکه در جایی در نزدیکیهای بندر عباس چنین آبشار زیبایی وجود داشته باشد  برایم خارج از تصور  بود . با توجه به اینکه دو دوست  که برادر بودند از روستای مرز (با ضمه میم) پیدا کرده بودم که روستایشان تا فدامی نزدیک بود ،  همین  امر باعث شد که شوق رفتن جان گرفته و برنامه سفر قوت بگیرد . خوبی کار این بود که  دوست دیگرمان برای کارهای باغ از شیراز به مرز رفته بود . هفته آخر فروردین را برای سفر انتخاب کردم که هم هوا خوب بود هم طبیعت زیبا بود . با دوستان هماهنگی لازم انجام شد . چهار شنبه عصر 21 فروردین با یک دستگاه ماشین پارس  حرکت کردیم .

آبشار فدامی

برای رفتن از شیراز باید از سروستان ، فسا ، داراب ، فورگ و مرز گذشت  و  مسافت 380 کیلومتری را  طی کرد تا به فدامی رسید . از جاده بندر عباس تابلویی نبود که فرعی مرز یا فدامی یا آبشار فدامی را نشان بدهد ، از دوستم می پرسم چرا تابلو راهنما وجود ندارد ؟؟!!!  می گوید :  بوده ولی معتادا کنده و برده اند !!!!. اما از فورگ که رد شوید با دیدن تابلو بندرعباس 225 کیلومتر ، اولین فرعی سمت راست بعد از آن به روستای مرز و سپس فدامی منتهی می شود . 

                                                                   ورودی مرز 

بعد از حدود 4/30 ساعت به مرز رسیدیم و شب را در منزل دوستمان به صبح رساندیم . بعد از صرف صبحانه و جمع و جور کردن وسایل و تدارک ناهار ساعت 10 به سمت فدامی حرکت کردیم . از مرز تا فدامی 10 دقیقه می باشد . ابتدای شهر یا روستای فدامی تابلویی مسیر آبشار را را نشان می دهد که فاصله 8 کیلومتری را نشان می دهد ، ولی انگار باید بیشتر از این  باشد .  

با توجه به این که مسیر فدامی تا آبشار خاکی می باشد ، طی این مسافت 30 دقیقه زمان می برد . توی مسیر به آبشار و عکسهایی که از آن قبلا دیده ام فکر می کنم و با خود می گویم کاش اینهمه مسیر را طی کرده ایم ارزشش را داشته باشد . 

با خودم می گویم کاش مسیر برای رفاه حال مردم و سهولت دسترسی گردشگران آسفالت بود !!! . به آخرین نقطه ای که ماشین می تواند برود می رسیم .  پارکینکی تدارک دیده اند و سرویس بهداشتی کنار آن که فاقد آب است و در نتیجه غیر قابل استفاده . تعدادی لامپ خورشیدی که فاقد نور است که گویا باطریهای پایه ها به سرقت رفته است ، عجب مملکت گل و بلبلیه !!!!!.ولی خوبیش اینه که امنیت هست !!!.

ماشین را پارک کرده وسایلمان را بر می داریم و شیب دره را طی می کنیم تا به آبشار می رسیم . با دیدن زیبایی حیرت انگیز آبشار میخ کوب می شویم و لحظاتی را محو تماشای آبشار می شویم!!!!.

درختان و نیزارهایی  در اطراف آبشار قرار دارند و برخی سنگها از خزه پوشیده شده اند که زیبایی خاصی به آبشار داده اند .

روبروی آبشار در کنار کوه مقابل سکوهایی برای نشستن ساخته اند ، در طرف آبشار تعدادی درخت هست که سایه اشان را سخاوتمندانه بر زمین گسترانده اند ، از رودخانه گذشته و زیر درخت را از انبوه پلاستیک و زباله تمیز کرده ، فرش را پهن کرده  و وسایل را زمین می گذاریم .

با دیدن زباله ها و شاخه های شکسته درختان  ، نبود تابلو راهنما در جاده اصلی را به فال نیک می گیرم و از اینکه جاده آسفالت نیست دیگر گله نمی کنم و خوشحال هم می شوم !!! .

 

مثل بچه های کوچکی که با دیدن آب هیجان زده می شوند ، با لباس زیر آبشار می رویم ،جیغ می کشیم  و خنک می شویم و  از خیس شدن زیر آب و نوشیدن آب لذت می بریم . جالب اینجاست که برخی از نقاط آبشار گرم و برخی دیگر سردتر  است !!!. مقداری استراحت می کنیم . مشغول آماده کردن ناهار می شویم . از دوست مرزیم پرسیدم عکسهای دیگری هم از آبشار دیده ام ، می گوید فکر کنم بالا دست همین آبشار باشد .

تا دوستان مشغول تهیه غذا می شوند به بالا دست آبشار به سمت کوه می روم . بالای آبشار باغ نخل قرار دارد و مقداری زمین مسطح نیز وجود دارد که صرف کشاورزی می شود و قسمتی از آب آبشار همانجا مصرف می شود .

حدود 20 دقیقه بالا می روم  تا به سر چشمه  می رسم که از دره ای بین دو کوه خارج می شود . چشمه و  رودی که از چشمه سرازیر می شود را نیزارها و گیاهانی به نام خنگ (با ضمه خ که از آن برای ساخت جارو استفاده می کنند ) احاطه کرده اند . مخصوصا سر چشمه اصلا دیده نمی شود و به قول محلی ها عمقی حدود 20 متر دارد و یک نفر قبلا آنجا غرق شده است .

                                                     جارویی که با خنگ می سازند 

آبشار دیگری نمی بینم و مسیر را برمی گردم . به  دوست مرزیم می گویم بالا آبشاری نبود می گوید شاید در امتداد رودخانه باشد ، جالب اینجا بود که خودش هم نرفته بود !!!.  ناهار را صرف می کنیم ، کمی استراحت می کنم . دوستان می خوابند اما من در فکر کشف آبشار و منطقه هستم ، با خودم می گویم اینهمه مسیر را نیامده ام که بخوابم !!! مسیر رودخانه را در پیش می گیرم . از رودخانه می گذرم که در این نقطه عمق 1 متری دارد.

.

چند دقیقه که جلوتر می روم آبشار دوم را می بینم که  آبش شیرین است و  ارتفاعی بیشتر از آبشار اول دارد اما مقدار آبش کمتر از آبشار اول است .

این آبشار به احتمال زیاد با آبشار قبلی یکی بوده است چرا که در مسافت زیادی قبل از آبشار اول تا مسافتی بعد از آبشار دوم آثار خشک شده آبشار نمایان است . نیزارها ، جلبکها و خزه هایی در اطراف این آبشار نیز قرار دارد . 

 مسیر رودخانه را ادامه می دهم که سراسر گل و گیاه است و زیبا و سکوت لذت بخشی که تنها صدای دلنواز آبشار و خروش رودخانه و آواز خوش پرندگانی آن را می شکنند . 

.

 بعد از 25 دقیقه آبشار سوم را می بینم که با  زیبایی شگفت انگیز خود از هر بیننده ای دلربایی می کند . درختان نخل خودرو به زیبایی چشم نواز آبشار افزوده اند .  ساعتی را به تماشای آن می نشینم .

آبشار فدامی

یادم می آید در شهر آنتالیا که دیداری از آبشار دودن داشتم دوستانی از تهران و دیگر شهرها با ما همراه بودند ، بهشون پیشنهاد دادم که دیدار از آبشار مارگون را که از دودن زیباتر است در برنامه خودشان در آینده قرار دهند ، اما الان معتقدم که آبشار فدامی از هر دو زیباتر است ، چرا که ترکیه کشور پر آبی است و مارگون نیز در منطقه سردسیر سپیدان قرار دارد که هر سال برف می بارد اما  منطقه فدامی خشک است و دمای هوا در تابستان تا 45 درجه سانتی گراد هم می رسد و همین موضوع جذابیت آبشار را بیشتر می کند.

.

چند خانواده کنار آبشار اول نشسته اند ولی در این مسیر من تنهای تنها هستم  و تا می توانم عکس می گیرم که سیر هم نمی شوم و انصافا نمی شود زیبایی خارق العاده آبشار را با عکس و فیلم القا کرد ، باید آن را ساعتها از نزدیک به تماشا نشست  و لذت برد .  البته توصیه می کنم با توجه به دیدن جای پای جانوری مثل گرگ تنهایی ادامه مسیر ندهید .

نکته جالب اینکه آب شیرین آبشار در تابستان خنک و گوارا و در زمستان گرم است ، ولی آب  شور حالتی بر عکس آب شیرین دارد . نزدیک غروب است  مسیر را برمی گردم و به دوستانم می گویم که باید امشب را همین جا بمانیم و فردا  به شیراز برگردیم ، که دوستان هم با دیدن عکسها به ماندن تشویق می شوند . نکته مثبت محدوده آبشار این است  که با یه کم فاصله گرفتن از فدامی آنتن موبایل قطع  می شود و دیگر خط نمی دهد و این توفیق اجباری باعث می شود که برای دو روز از صدای زنگ موبایل و فضای مجازی نفس راحتی بکشیم .

شماره دوست مرزیمان را به یکی از افرادی که به فدامی بر می گشت دادیم تا وسایل شام و صبحانه را برایمان بیاورد و خودمان سراغ آبتنی می رویم  .

نکته جالب دیگر اینکه در آب رودخانه ماهیهای کوچک فراوان است که اگر چند دقیقه  بدون حرکت در آن بمانید به سراغتان می آیند و شروع می کنند به نوک زدن ، بنابراین می توان یک فیش ماساژ رایگان را تجربه کرد .

  کودکان ناز ماهی گیر 

 چادرمان را بر پا کردیم و همانجا کمپ زدیم ، شام را صرف نمودیم و  شب را درون چادر با اجازه پشه ها به صبح رساندیم  و در زمان استراحت پشه های خستگی ناپذیر چرتی هم می زدیم .

صبح فردا بعد از صبحانه تمام وسایلمان را به داخل ماشین انتقال دادیم و مسیر رودخانه را پیش گرفتیم ، دوستانم  با دیدن آبشار ها و مناظر بکر هیجان زده بودند و خوشحال از اینکه مانده ایم . آبشار سوم را که تماشا کردیم حدود 20 دقیقه دیگر مسیر را ادامه دادیم تا به چشمه ای رسیدیم  که  از کوه به سمت رود جاری بود و درختان نخل و گیاهان خنگ  در اطراف آن قرار داشتند  .

کمی آنطرف تر نیز نخلهایی مشاهد می شد که چشمه یا آبشاری نیز آنجا بود که دیگر ادامه ندادیم و  به دلیل خستگی  و نداشتن وقت کافی برگشتیم .

مقداری شنا کردیم . به آبشار اول که برگشتیم با توجه به اینکه جمعه بود  تعداد خانواده بیشتری برای تفریح آمده بودند . زباله های خود و هموطنانمان را برداشتیم و به قسمت پارکینگ که محفظه ای برای آن اختصاص داده بودند انتقال دادیم و به سمت مرز حرکت کردیم .

به دوستانم می گویم کاش لااقل کسی به سراغ آبشارهای بعدی نرود ، و اگر کسی می رود دلش به حال این طبیعت بسوزد و مهربانانه رفتار کند ، کاش شاخه ای نشکند ، کاش پلاستیکی نریزند و همچنان بکر وزیبا بماند .

آب شیرین فدامی یکی از منابع تامین کننده آب شرب فدامی و روستاهای اطراف از جمله مرز به شمار می رود . ترکیب  آب شور و شیرین از شوری آب می کاهد و باعث می شود که برای کشاورزی قابل استفاده باشد . رودخانه دائمی ایجاد شده از آبشارهای فدامی حدود دو هزار هکتار از نخیلات پایین دست را آبیاری می کند . بنابراین آبشارهای فدامی برای مردم منطقه ارزش حیاتی دارند و بسیار باید قدردان آن باشند و در حفظ و حراست از آن کوشا باشند .  

 ناهار را مهمان دوست مرزیمان هستیم . بعد از ناهار به  باغش می رویم ، گشتی می زنیم و حوار کردن نخلها را مشاهده می کنیم ( قرار دادن گرده نخل نر را در  خوشه نخل ماده حوار کردن می گویند ) .

 مهمان نوازی دوست مرزیمان 

گرده نخل نر 

 حوار کردن نخل 

پلی بین دو تونل در جاده بندر عباس

به سمت شیراز حرکت می کنیم که مسیر به یمن بارانهای خوب امسال سراسر سبز و زیباست و زراعت مردم سبز، بلند و شاداب. با خود می گویم، کاش اتفاقات ناخوشایند سیل نمی افتاد تا بهار زیبای امسال بیشتر به دلمان  بچسبد. به داراب می رسیم، از پرتقالهای شیرین و خوش طعم داراب هم سوغاتی می خریم و با خاطراتی خوش از آبشارهای شگفت انگیز فدامی و روستای مرز که در ضمیرمان حک می شود عازم شیراز می شویم .

باغهای مرکبات داراب 

سوغات داراب 

.  نکته قابل توجه اینکه در نزدیکیهای آبشار هتل ، خانه اجاره ای  یا اقامتگاهی وجود ندارد ، بنابراین نزدیکترین مکان برای اقامت به این جاذبه طبیعی شهر داراب و یا بندر عباس می باشد .

بهترین زمان سفر به این منطقه از آذر تا نیمه اردیبهشت می باشد .  در بقیه ماهها گرم و شرجی است ، البته در فاصله اسفند تا نیمه اردیبهشت اگر بارانی باریده باشد طبیعتش زیباتر است .  دوستان عزیز لست سکندی امیدوارم با عکسهای زیاد حوصله اتان را سر نبرده باشم ، خواستم قسمتی از زیبایی وصف ناپذیر آبشار را با شما به اشتراک گذاشته باشم . و امیدوارم هر سالتان همراه با سفرهای شاد و خاطره انگیز باشد . 

وسایل لازم برای رفتن به آبشارهای فدامی : 1 – پلاستیک زباله 2 – اسپری یا پماد دفع حشرات 3 – دوربین 4 – پاور 5 – کفش یا صندل  با کف نرم و  ضخیم (مسیر کلا قلو سنگ است ) 6 – چادر در صورت شب خوابیدن 7 – لباس اضافه 8 – چراغ قوه 9- لامپ سیار و باطری 10- موبایل 11 – زغال یا هیزم 12 – دم پایی 13- کرم ضد آفتاب و … 

 

 

 

نویسنده : nazarian

تمامی مطالب عنوان شده  نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات بر عهده نمی‌گیرد.

تابستان از پس بهار شتابان رسیده بود، گرما بود، آفتاب سوزان و عرق ریزان. نسیمی خنک و آبی سرد لازم بود تا هرم گرما را کنار بزند و اندکی روح و روانمان را جلا بدهد. ساعت 6 صبح جمعه ای از تیرماه 98 به اتفاق…

به نام خدا
 
مقدّمات سفر:
از چند سال پیش با خودم قرار گذاشتم هر سال یک سفر خارجی بروم. ولی بعد از برگشت از سفر به استان هرمزگان که سفرنامه اش را برای سایت فرستادم. دوست داشتم در کنار عکاسی با موبایلم یک دوربین…

 
نرگسزارهای جره کازرون رو فقط میشه توی سه هفته اول بهمن ماه دید و اگر دیر بجنبی یکسال باید صبر کنی تا دوباره امکان دیدنش بوجود بیاد…
با این تصور من و همسرم به همراه دو فرزندم همه تلاشمان را کردیم که سال 98 …

به نام خدا
در فراز و نشیب های تنگ رغز
نویسنده و عکاس: ویدا مهین پو
 
منظره همدان از بالای کوه خورزنه مثل همیشه زیبا بود. سرسبز، دوست داشتنی و آرام گرفته بین کوه ها. اما خورزنه چه کار می کردم؟! طناب های فرود…

قبل از اینکه سفرنامه رو شروع کنم اطلاعات و تاریخچه کلی از جزیره هرمز رو با هم مرور می کنیم:
 
اطلاعات عمومی
هرمز جزیره ‌ای بیضی‌ شکل و گنبدی نمکی در خلیج فارس به مساحت 42 کیلومترمربع و در ۱۶ کیلومتری بندرعباس است. بزرگ‌ترین…

 
 
پاییز هزار رنگ در اصفهان و شیراز
قبل از شروع تشکر میکنم از تمام عزیزانی که منت میذارن و با نوشتن سفرنامه های خوبشون تجربیاتشون رو در اختیار دیگران قرار میدن و ممنون از تیم لست سکند که این بستر رو فراهم کردن…


× در حال پاسخ به:

سلام
خیلی توضیحاتتون کامل و جامع بود و بسیار عالی همراه با تصاویری زیبا

درود دوست عزیز
ممنون از وقتی که برای مطالعه سفرنامه اختصاص دادید و خوشحالم که مورد توجهتون واقع شد

آبشا فدامي رو حتما در بهار بريد توي تابستون اينجا از گرما ميميريد در ضمن آب آبشار هم شيرين و آبي كه در جريان رودخانه هست شور هست

درود دوست عزیز
ایشالا فرصت بشه بهار هم یه سر بریم و ممنون بابت توضیحاتتون
موفق و شاد باشید

جناب نظریان عزیز! با سلام باید عرض کنم که سفرنامه هایتان همیشه خوب و دوست داشتنی است، خصوصا بواسطه دست و دلبازیتان جهت ارائه عکسهای کمی و کیفی. تندرست و سربلند باشید.

درود دوست عزیز
ممنون از اینکه برای مطالعه سفرنامه وقت گذاشتین و خوشحالم از اینکه مورد توجهتون قرار گرفته
شاد و پیروز باشید

جناب نظریان عزیز
تعریف این آبشار را شنیده بودم و بسیار مشتاق دیدنش بودم که با لطف سفرنامه سودمند شما با عکس ها و توضیحاتی کامل با آن آشنا شدم . دل نگرانی هایتان برای طبیعت سرزمینمان جای تقدیر دارد. امید است که هر چه بیشتر فرهنگ طبیعتگردی مسوولانه در کشورمان رونق بگیرد.
سپاس از شما

درود سر کار خانم میهن پو عزیز
سپاس فراوان از اینکه از وقت ارزشمندتون برای مطالعه سفرنامه سراپا نقص اینجانب اختصاص دادین و خوشحالم از اینکه مورد توجه کارشناسی چون شما قرار گرفته .
براتون سفرهای شاد و خاطره انگیز آرزو می کنم

داداش ما رفتیم با چه زحمتی این‌همه راه صعب‌العبور وقتی رسیدیم دیدیم هیچچی نداره بی جهت بزرگ و بولدش کردن. یا هم اگر بزرگ بوده الآن دیگه چیزی ازش نمونده ، ارزش رفتن نداره

درود دوست عزیز
از اینکه از وقت ارزشمندتون برای خواندن سفرنامه اختصاص دادین سپاسگزارم . و اینکه دید و سلیقه آدما متفاوت هست . ما از دیدن این جاذبه طبیعی لذت بردیم و وقت بشه دوباره هم به آنجا خواهیم رفت و نظر شما محترم هست .
شاد و پیروز باشید

سلام این همه درباره آبشار فدامی گفتید چرا همش اصرار دارید نرسیده به بندرعباسه؟ درحالیکه این آبشار در محدوده شهرستان داراب استان فارسه

درود دوست عزیز
فدامی جزء استان فارس و حدودا 2 ساعت بعد از داراب هست و ابتدای سفرنامه هم ذکر کردم که تا بندر عباس 225 کیلومتر فاصله دارد وتقریبا آخرین روستاهای فارس می باشد واز نظر آب و هوایی تقریبا مشابه بندر عباس هست . از اینکه از وقت عزیزتون برای مطالعه سفرنامه اختصاص دادین سپاسگزارم
شاد و پیروز باشید

سلام
اینکه تجربه های سفر و هیجانات آنرا به اشتراک میگذارید جای تشکر و تقدیر دارد .

درود دوست عزیز
از اینکه برای مطالعه سفرنامه وقت گذاشتین سپاسگزارم
شاد و پیروز باشید

سلام آقای نظریان چه ابشار زیبا و دنجی را معرفی کردید . از آن جایی که در دنیا ی آینده و حتی همین حالا هم صنعت توریسم می رود که ردیف اول را در اقتصاد جهان اشغال کند ، هرچه راجع به مناطق کمتر شناخته میهن عزیزمان گفته و نوشته شود باز هم جای نوشتن دارد. عالی توصیف کردید با عکس های زیبا .

درود خانم کلهر
از اینکه برای مطالعه سفرنامه وقت گذاشتین سپاسگزارم . با شما موافقم که صنعت توریسم این روزها توی دنیا حرف اول رو می زنه اما در کشور ما توجه کافی بهش نمیشه در صورتیکه می تونه باعث اشتغال زایی و رونق اقتصادی مردم بشه .
شاد و پیروز باشید

سلام ضمن تشکر از معرفی این آبشار، عکسها و توضیحاتتون بسیار کامل بود.

درود خانم طوسی
ممنون که از وقت عزیزتون برای مطالعه سفرنامه اختصاص دادین
شاد و پیروز باشید

جناب آقای نظریان
چه آبشار و جاذبه ایی زیبا را در سفر نامه تان معرفی کردید. بسیار لذت بردم و برای دقایقی خودم را همراه با شما احساس کردم. امیدوارم بارندگیها ادامه داشته باشد تا آبشارهایی اینچنین زیبا همیشه پرآب باشند و روستاییان زحمت کش و مهربان منطقه محصولاتشان پربار باشد.

درود آقای شقاقی عزیز
شما لطف دارید و سپاسگزارم که از وقت عزیزتون برای مطالعه سفرنامه اختصاص دادین
شاد و پیروز باشید

جناب نظریان، ممنون بابت معرفی این آبشار زیبا.

درود جناب مزرعه شادی عزیز
از اینکه از وقت گرانبهاتون برای مطالعه سفرنامه اختصاص دادین سپاسگزارم
شاد و پیروز باشید

سلام دو سال پیش رفتم اونجا خاطراتم زنده شد واقعا ارزش رفتن داره

درود دوست عزیز
ممنون که برای مطالعه سفرنامه وقت گذاشتین وباعث شد خاطراتتون زنده بشه
شاد و پیروز باشید

خیلی تجربه قشنگیه البته گوشه و کنار ایران پر از این جذابیتاس.مثل ابشار کشیت شهداد تو دل کویر و ابشار دره گاهان یزد البته هیچ کدوم به عظمت و زیبایی این ابشار نیستن.

درود آقای جلیلیان عزیز
ممنون از اینکه وقت گذاشتین برای مطالعه سفرنامه و اظهار نظر کردین
شاد و پیروز باشید

سلام آقای نظریان
جای قشنگیه و آدم تصورشو نمیکنه بعد از یه مسیر خشک چشمش به همچین مناظری باز بشه تجربه خوبیه

درود آقای جرفی عزیز
بله جذابیتش به همینه که تو چنین آب و هوایی مناظر قشنگ اینجوری هم هست و ممنون از این که بر ای خواندن سفرنامه وقت گذاشتین
شاد و پیروز باشید

منظره های باورنکردنی و خارق العاده در طبیعت

با واکسن آسترازنکا به کدام کشورها می توان سفر کرد

دنیای اعجاب انگیز گل های لاوندر + تصاویر

راهنمای سفر به تفلیس و کارهایی که باید انجام داد

لذت اصفهان گردی در سفری بدون برنامه به اصفهان

27 روز سفر تنهایی به هند

پاریس یا رم؟ یک سفرنامه با حال و هوای شاعرانه!

ناگفته هایی از مسافرت من به استانبول

آبشار فدامی شاهکار خلقت در دل بیابان

nazarian

تنگه رغز، بهشتی در دل کوه های فارس

لست سکند

در صورتیکه تمایل دارید پیامک و آفرهای ما را دریافت کنید فرم زیر را تکمیل نمایید

لست سکند در سال 89 با هدف ارائه خدمات متفاوت و با کیفیت به شما عزیزان در صنعت گردشگری تاسیس شده است. سیاست اصلی سایت، ارائه اطلاعات کامل و صحیح و بدون جهت گیری و جانب داری و بدون واسطه میباشد. همچنین اشتراک گذاری تجارب مسافران در بخشهای مختلف از ویژگیهای بارز و خاص سایت محسوب میشود و با استقبال بسیار زیاد کاربران نیز مواجه شده است.

کليه حقوق اين سايت متعلق به لست سکند می باشد | 1400-1389

خرید بلیط هواپیما با گارانتی ارزان‌ترین قیمت

آبشار فدامی داراب

استان فارس، 130 کیلومتری جنوب شرق داراب، جاده فدامی

4.6

از 5 امتیاز

آبشار فدامی

میانگین نظرات 5 کاربر

نمایش همه امکانات  

گالری تصاویر

مدت پیشنهادی بازدید

2 تا 3 ساعت

ساعت دسترسی

هزینه ورودی

رایگان

همه چیز درباره آبشار فدامی داراب

چرا بازدید کنیم؟

کجاست؟

مردم چی گفتن؟

سوالی دارید؟

نقد و بررسی کارناوال

نویسنده ارشد کارناوال

انتشار

17 آبان 1398

به روز رسانی

09 مرداد 1400

در این مطلب شما را با آبشار فدامی داراب یکی از جاذبه‌های طبیعی استان فارس آشنا می‌کنیم. نگاهی به این آبشار و ویژگی‌هایش داریم و تعدادی از عکس های آبشار فدامی داراب را به شما نشان می‌دهیم. با ما باشید تا بدانید آبشار فدامی کجاست و چگونه و در چه فصلی می‌توانید به بازدید آن بروید.

چرا آبشار فدامی؟

آبشار فدامی یکی از شگفتی‌های طبیعت ایران است که کمی آن طرف‌تر از شهر فدامی استان فارس و در ارتفاع حدود 800 متری از سطح دریا، قرار دارد. آنچه که این آبشار را از همه آبشارهای دیگر متمایز می‌کند جریان داشتن مجموعه‌ای از چهار آب شور، شیرین، سرد و گرم در آن است. آب آبشار از چشمه‌های بستان و مُرز کوه رستاق سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از آبشار، به حوضچه‌ای به عمق 20 متر می‌ریزد و در ادامه یک رودخانه دائمی را تشکیل می‌دهد. دِبی آب آبشار فدامی در هر ثانیه حدود یک متر مکعب است و ترکیب شدن آب شور و شیرین در 20 متری آن باعث شده تا برای مصارف کشاورزی مناسب باشد.

آب شیرین فدامی از چشمه‌ای در یک کیلومتری آبشار سرچشمه می‌گیرد و پس از سقوط از ارتفاعی در حدود ۱۲ تا ۲۰ متر از سطح زمین، به رودخانه‌ای دائمی می‌ریزد. این آب شیرین در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است. آب شیرین آبشار فدامی از منابع تامین‌کننده آب شرب شهر فدامی و روستاهای اطراف به شمار می‌رود.

آبشار شور فدامی در بالای آبشار شیرین قرار دارد و آب آن از سر چشمه‌ای در فاصله 500 متری تامین می‌شود. آب شور آن در تابستان گرم و در زمستان خنک است. ارتفاع آبشار به حدود 10 تا 15 متر می‌رسد و نخل‌های خودرو در اطراف آن به چشم می‌خورند.

این آبشار در گذشته با داشتن 800 متر عرض، عریض‌ترین آبشار طبیعی ایران بود اما بر اثر خشکسالی‌ها این اندازه به شدت کاهش یافته است. بد نیست بدانید این آبشار، اولین جاذبه طبیعی فارس است که نامش در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد و در تاریخ 8 دی 1390 با شماره 137 به ثبت رسیده است.

امکانات تفریحی خاصی در آبشار فدامی و حوالی آن وجود ندارد اما می‌توانید از فضای زیبای آن بهره برده و فعالیت‌های زیر را انجام دهید:

برای اقامت در این سفر می‌توانید بر روی گزینه‌های زیر حساب باز کنید:

تقریبا در تمام روزهای سال می‌توانید از این آبشار بازدید کنید؛ اما زیباترین شکل طبیعت این منطقه را می‌توانید در بهار ببینید. تفاوت این آبشار در فصول مختلف سال در گرم و سرد بودن آب آن است:

بهار و تابستان: با گرم شدن هوا، آب شیرین آبشار خنک و گوارا می‌شود و آب شور دمای گرم‌تری پیدا می‌کند.

پاییز و زمستان: سرد شدن هوا باعث می‌شود تا آب شور خنک شود و دمای آب شیرین آن بالاتر رود.

وارد جاده شیراز – بندرعباس شوید و با استفاده از نقشه و تابلوهای راهنما به دنبال شهر فدامی بگردید. پس از ورود به فرعی و رسیدن به این شهر، راه آبشار را در پیش بگیرید. حدود 8 کیلومتر جاده خاکی پیش رو دارید و می‌توانید از محلی‌ها بخواهید با نیسان شما را به آبشار برسانند. پس از تمام شدن مسیر ماشین‌رو، باید کمی هم پیاده‌روی کنید تا به پای آبشار برسید.

دیدنی های اطراف 

تنگه هایقر فیروز آباد| 237 کیلومتر

قلعه دختر فیروز آباد | 260کیلومتر

کاخ اردشیر فیروز آباد | 395 کیلومتر

آبشار فدامی

 

سخن آخر

به یکی از شگفتی‌های طبیعت ایران سر زدیم و آبشاری را دیدیم که آب گرم، سرد، شیرین و شور دارد. 

نظرتان در مورد این آبشار چیست؟ آیا پیش از این درباره‌اش می‌دانستید؟ به نظر شما چگونه می‌توان چنین اثر ارزشمندی را حفظ و نگهداری کرد؟

منتظر دیدگاه‌های شما دوستان هستیم. 

نتیجه نقد و بررسی کارناوال

4.5

بررسی شده توسط کارناوال

نقاط قوت

نقاط ضعف

نقد و بررسی کاربران

میانگین امتیاز کاربران

از مجموع 5 رای

4.6

آبشار فدامی داراب را دیده‌اید؟

تجربه و نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

سوالی دارید؟

از کارشناسان و کاربران کارناوال بپرسید

4.8

آبشار بسیار زیبا و بی نظیری ست که دیدنش رو به همه پیشنهاد میکنم و در رابطه با میزان آب آبشار فدامی نیز باید بدانید که دبی آب آبشار در هر ثانیه حدود یک متر مکعب می باشد.

انتشار: 11 اسفند 1398

4

آبشار فدامی را می توان یکی از شاهکارهای خلقت دانست؛ شاهکاری که آب شیرینش در تابستان بسیار خنک و گوارا و در زمستان گرم است و برعکس، آب شور آن در تابستان گرم و در زمستان خنک می شود و همین ویژگی ها سبب شده تا گردشگران و مسافران بسیاری همه ساله از این جاذبه ی طبیعی استان فارس دیدن کنند.

انتشار: 11 اسفند 1398

عالیه این آبشار دیدنی آب گرم و شور ،در کنارش آبشاری زیبا جذاب خنک و گوارا واقعا زیبا ست .فقط این آبشار را آنچنان که هست رو به نمایش نگذاشتند و معرفی خوبی ازش نشده .

5

انتشار: 11 اسفند 1398

پرسش و پاسخ

پرسش جدید

سلام. چند کیبومتر باید پیاده بریم تا به ابشار برسیم

سلام به شما

حدود 15 قیقه پیاده روی پیش روی تان است.

انتشار: 05 مهر 1399

انتشار: 08 شهریور 1399

آیا میشه شب اونجا خوابید؟

بله، همونطور که در متن ذکر کردیم برای اقامت در ناحیه نزدیک به این آبشار دو گزینه دارید: اقامت در شهر داراب که 128 کیلومتر تا این آبشار فاصله داره و کمپ زدن در طبیعت. 

انتشار: 19 مرداد 1399

انتشار: 17 مرداد 1399

سلام وقتتون بخیر
میخواستم ببینم مسیر رسیدن به ابشار تا چه حد ماشین رو هست؟
اگه افراد پیر و میانسال داشته باشیم میتونیم تا کجا با خودمون ببریمشون؟

سلام دوست عزیز

همان طور که در بخش مسیر دسترسی گفته شده، حدود 8 کیلومتر جاده خاکی برای رسیدن به آبشار پیش رو دارید. می توانید از محلی ها بخواهید با نیسان شما را به آبشار برسانند. پس از تمام شدن مسیر ماشین رو، باید کمی هم پیاده روی کنید تا به پای آبشار برسید. با توجه به نیسان سواری، ناهموار بودن جاده و لزوم پیاده روی، پیشنهاد ما به شما این است که افراد سالمند و میانسال را به این آبشار نبرید.

انتشار: 16 تیر 1399

انتشار: 15 تیر 1399

با نصب اپلیکیشن کارناوال، کنترل سفر را این بار شما به دست بگیرید. در این اپلیکیشن شما دنیایی از امکانات و خدمات را همیشه و همه جا در جیب خود دارید؛ آشنایی با جاذبه ها و فرهنگ شهرها و کشورهای مختلف، رزرو آنلاین بلیت هواپیما و یا حتی رزرو انواع اقامت بسته به سلیقه و بودجه ای که دارید. اپلیکیشن کارناوال یعنی کنترل سفر در دست شما.

Android

iOS

هدف اصلی کارناوال این است که بهترین خدمات گردشگری را به صورت آنلاین به کاربران خود ارائه دهد. هر آن چیزی که برای سفر خود نیاز دارید را از کارناوال بخواهید؛ از آشنایی با جاذبه ها، سوغات و غذاهای محلی تا رزرو آنلاین بلیت هواپیما و انواع اقامتگاه. در هر جا و در هر ساعت از شبانه روز، می توانید به صورت آنلاین خدمات سفر خود را رزرو کنید و یا هر سوالی دارید از ما بپرسید. کارناوال کنترل سفر شماست!

کلیه حقوق مادی و معنوی کارناوال برای شرکت کاروان سفر های هیرمان محفوظ است. استفاده از محتوای سایت تنها در صورت پذیرش شرایط و ضوابط امکان پذیر است.

کنترل سفر دست شماست

ورود

ثبت نام

آبشار فدامی

آبشار فدامی در استان فارس، شهرستان داراب و شهر فدامی قرار گرفته است. فاصله این آبشار از شهر فدامی هشت کیلومتر و از شیراز 380 کیلومتر است. در مسیر رسیدن به آبشار نخل های بلندی به چشم می خورد که چشم هر بیننده ای را می نوازد. آبشار فدمی از بخش های مختلفی تشکیل شده است. بخش شیرین آبشار در روطگاران قدیم چیزی در حدود 800 متر عرض داشته است اما هم اکنون در حدود 200 متر از آن باقی مانده است و هنوز هم عریض ترین آبشار طبیعی در سرتاسر ایران عزیز است. سرچشمه این آبشار شیرین چشمه ای است که از دل کوه های مجاور می جوشد و در یک کیلومتری آبشار قرار دارد. آبشار آب شیرین در نقاط مختلف دارای ارتفاعات گوناگونی است و ارتفاع آن بین 12 تا 20 متر متغیر است.

آبشار آب شور نیز دارای ارتفاعی بین 10 تا 15 متر در نقاط مختلف است و سرچشمه آن چشمه ای با آب شور در فاصله نیم کیلومتری آبشار است. این دو چشمه با نام های بستان و مرزکوه رستاق شماخته می شوند و در تمام فصول سال جاری اند. ویژگی خاص این آبشار در سرد و گرم بودن آب های شور و شیرین آن است. آب شیرین در فصول گرم سال خنک و در فصول سرد سال گرم است. آب شور نیز در فصول گرم سال گرم و در فصول سرد سال خنک است. این آب ها با یکدیگر ترکیب شده و رودخانه ای را ایجاد میکنندکه منبع اصلی آبیاری نخلستان های وسیع فدامی است. این رودخانه در مسیر حرکت خود استخری وسیع را ایجاد می کند که در تابستان خنک دارای آبی خنک و در زمستان دارای آبی نسبتا گرم است. آبشار فدامی

آبشار فدامی در فصل بهار و تابستان یکی از تفرجگاه های اصلی فدامی است که افراد بسیاری را به سمت و سوی خود جذب می کند. این آبشار مکان مناسبی برای شنا و آب تنی در فصول گرم سال است و طبیعت چشم نواز و نخلستان های وسیع اطراف آن مکانی مناسب برای طبیعت گردی است. برای رسیدن به آبشار فدامی که در انتهای جنوب شرقی استان فارس و در مجارت بندرعباس گرفته است باید از شهر داراب مسیر جاده بندر عباس را پیش رو بگیرید. فدامی در 130 کیلومتری شهر داراب قرار گرفته است. پس از رسیدن به فدامی، هشت کیلومتر پس از فدامی به آبشار زیبای فدامی خواهید رسید. آبشار فدامی فاقد هر گونه امکانات رفاهی و اقامتی است بنابراین بهتر است با امکانات کافی خودتان را به این آبشار زیبا برسانید.

با نصب اپلیکیشن گردشگری ۷۲۴ با جاذبه ها و اقامتگاه های کشور آشنا شوید و از سفر خود لذت ببرید

نظر شما در مورد این جاذبه ؟

موقعیت آبشار فدامی یکی از جاذبه‌های طبیعی خوب منطقه را به همراه آدرس ساعت کاری و نظرات کاربران در نقشه نشان ببینید.

آبشار فدامی ، یکی آبشارهای استان فارس است که در شهر فدامی، شهرستان داراب واقع شده‌است. فاصله این آبشار از مرکز استان فارس ۳۸۰ کیلومتر است که در آخرین نقطه جنوب شرقی فارس در مسیر بندرعباس واقع شده‌است.آبشارهای شور و شیرین فدامی در هشت کیلومتری شمال غربی شهر فدامی و در فاصله ۱۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب واقع شده‌است.عرض آبشار شیرین فدامی در گذشته به ۸۰۰ متر می‌رسید و عریض‌ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می‌شد ولی به دلیل خشک‌سالی و استفاده بی‌رویه کشاورزان بالادست اکنون به ۲۰۰ متر رسیده‌است. ارتفاع آبشار شیرین بین ۱۲ تا ۲۰ متر و ارتفاع آن از سطح دریا ۹۰۰ متر است. رودخانه دائمی ایجاد شده از آبشارهای فدامی حدود دو هزار هکتار از نخیلات پایین دست را آبیاری می‌کند.یکی از وی‍ژگی‌های آبشار فدامی وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم است که در فاصله ۲۰ متری آبشار شیرین با هم مخلوط می‌شوند و استخر طبیعی زیبایی را پدیدمی‌آورند.از ویژگی‌های دیگر این آبشار این است که در زمستان آب آن گرم و در تابستان سرد است.ارتفاع آبشار شور فدامی که در بالادست آبشار شیرین واقع شده ۱۰ تا ۱۵ متر است. سرچشمه آبشار شور فدامی در ۵۰۰ متری آن است و وجود نخل‌های خودرو در کنار آبشار شور به زیبایی آن افزوده‌است.منبع: ویکی‌پدیا

آبشار فدامی (جاذبه طبیعی) در فارس، شهرستان داراب، بخش فورگ واقع شده است و به‌صورت شبانه‌روزی به مراجعه‌کنندگان خدمات ارائه می‌دهد. همچنین با توجه به نظراتی که کاربران در اپلیکیشن نشان به این مکان داده‌اند می‌توان گفت این مکان یکی از جاذبه‌های طبیعی خوب این منطقه می‌باشد.

آدرس دقیق: استان فارس

آدرس، اطلاعات و شماره تماس و موقعیت مکانی این مکان آخرین بار توسط فانی (کاوشگر نشان) در تاریخ دوشنبه 18 مرداد ماه 1400 در اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بررسی و به‌روز شده‌اند. (چنانچه در اطلاعات ثبت‌شده یا موقعیت جغرافیایی آبشار فدامی اشکالی مشاهده کردید می‌توانید از طریق اپلیکیشن نشان نسبت به گزارش این اشکال اقدام کنید تا پس از بررسی نسبت به اصلاح آن اقدام شود)آبشار فدامی

آبشار فدامی جاهای مکان محل های جاذبه دیدنی گردشگری توریستی طبیعی طبیعتگردی

مکانی خوب و عالی و خوش آب و هوا آبشار دیدنی و زیبا مکانی خوب و خوش آب و هوا

عالیه این آبشار دیدنی. آب گرم و شور، در کنارش آبشاری زیبا جذاب خنک و گوارا. واقعا زیبا ست. فقط این آبشار را آنچنان که هست رو به نمایش نزاشتند و معرفی خوبی ازش نشده.

عالـــــــــــــــــــــــــــی

آبشار زیبایی در نزدیکی روستای فدامی که آب شور و شیرین با هم مخلوط شدن

“مسیریاب نشان” یک اپلیکیشن رایگان و کاربردی است که می‌توانید به وسیله آن بهترین راه رسیدن به مقصد را با توجه به مسافت و ترافیک بدست بیاورید و تا رسیدن به مقصد از راهنمایی سخنگوی فارسی استفاده کنید.نی نی سایت

آبشار فدامی
آبشار فدامی

بیشتر بخوانید!  معدن کاوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *